Совети за избор на прв автомобил

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Каков автомобил би предложиле за женско возач почетник?
Што мислење имате за автоматик?
Нема врска женско/машко. Кола за почетник е Корса, Поло, Пунто, Клио. Мењач обичен. Нема никаков проблем со автоматик, ама во мк се вози претежно мануал, не е тоа Америка.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Аутоматик>мануал, сто пати полесно за возење, особено како почетник, нема да мораш да се замараш со кумплуг и мењач. Е сега, многу полесна е транзиција од обичен мењач на аутоматик отколку обратно, така да ти бирај си што ти е побитно. Веројатно треба да се нагласи дека 90% од аутоматиците се над 77кв, што значи дека законски не би смеела да ги возиш како почетник.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
Не сум баш скроз почетник, имам одамна положено, само што немам возено многу време. Затоа се сметам како почетник. На почетокот кога положив возев мануал ама некако имав проблем со менување брзини. Потоа пробав автоматик и каде каде полесно е.
Е сега сакам да прашам, каква кола ми предлагате, мала, а автоматик да е?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Не сум баш скроз почетник, имам одамна положено, само што немам возено многу време. Затоа се сметам како почетник. На почетокот кога положив возев мануал ама некако имав проблем со менување брзини. Потоа пробав автоматик и каде каде полесно е.
Е сега сакам да прашам, каква кола ми предлагате, мала, а автоматик да е?
Не се вози у државава автоматик, поготово не мали коли. Тешко да можеш да бираш у овој сегмент. Најубаво да разгледаш огласи за помали количиња и ако ти налета нешто евентуално. Иначе боље да се научиш на ручен мењач пошто ако се заебе автоматикот треба нов да земаш, што е мноогу скапо.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Не сум баш скроз почетник, имам одамна положено, само што немам возено многу време. Затоа се сметам како почетник. На почетокот кога положив возев мануал ама некако имав проблем со менување брзини. Потоа пробав автоматик и каде каде полесно е.
Е сега сакам да прашам, каква кола ми предлагате, мала, а автоматик да е?
Опел корса, фиат пунто ево, ти се комбинација од рачен со автоматско менување (без кумплунг) исто и цитроен ц3, пежо 207 итн. Понапреден автоматик од vw групација поло, голф...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Не се вози у државава автоматик, поготово не мали коли. Тешко да можеш да бираш у овој сегмент. Најубаво да разгледаш огласи за помали количиња и ако ти налета нешто евентуално. Иначе боље да се научиш на ручен мењач пошто ако се заебе автоматикот треба нов да земаш, што е мноогу скапо.
Не е скапо нов автоматик, туку е неисплатливо да се поправа или да се купи нов поради старата кола. Така што колата иде директ на рециклирање.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не сум баш скроз почетник, имам одамна положено, само што немам возено многу време. Затоа се сметам како почетник. На почетокот кога положив возев мануал ама некако имав проблем со менување брзини. Потоа пробав автоматик и каде каде полесно е.
Е сега сакам да прашам, каква кола ми предлагате, мала, а автоматик да е?

Автоматик е каде каде помалку заморно за возење низ град особено. Треба да е некој штракнат во умот да преферира рачен мењач во градска вожња. Едноставно здосадува по некое време.


Инаку многу зависи каква кола сакаш,,,ако бараш половна тешко дека ќе најдеш со исправен автоматски мењач...особено па уште и мала кола, ретки се ептен кај нас. Ако имаш можност земи нешто ново или барем не постаро од 5 години за да немаш проблеми со мењачот.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Aвтоматик е закон ,никој не ни помислуват за враќање на Рачен мењач после 3 месеци вожња со автоматик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom