Смртна казна во Македонија? Да или Не?

Дали во Македонија би требало да постои егзекуцијата како казна?

  • Да

    Гласови: 508 58,7%
  • Не

    Гласови: 357 41,3%

  • Вкупно гласачи
    865

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Категорично Против смртната „казна„. Кои и да биле направените кривични дела пропишани со закон за кои следува оваа „казна„ за престапникот смртната „казна„ќе му дојде како олеснување„награда„ ... најголемата казна за тие криминалци е баш доживотното скапувањето во затвор, затворскиот т.н. живот, „соживот„ со колегите кај кои е доволно тоа што знаат за што е осуден за да му го пролепшаат престојот таму, психичкиот кошмар воопшто,самиците кои се загарантирани во ХХХ случаи, а и сознанието дека нема да види подобар живот од тој таму...се повеќе од казна.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
a be aj .... smrtna kazna... gluposti...koi sme nie ustvari da sudime dali treba da zivee nekoj ili ne....ne sme bog be lugje....smrtna kazna...ne blagodaram....mi izlgeda mnogu GODLIKE...
 

Idiot

The GodFather
Член од
14 декември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
5
Smrtna kazna vo Makedonija DA ili NE?

Sto mislite za smrtnata kazna vo Makedonija?
dali ke se namali kriminalot ili ne?
jas mislam deka treba da ima smrtna kazna ama vo epten nekoi slucaevi
sto mislite vie?
 
Член од
15 март 2006
Мислења
195
Поени од реакции
1
paaa vidi ako nekoja budala ubila 50 luge na ulica samo smrtna kazna neli?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
978
Нормално дека СУМ ЗА смртна казна,но само за екстремно тешки злосторства(значи за сериски убиства,масакри и слично),а за останатите потешки злосторства доволен е и доживотен затвор...ви се чудам на овие кои што сте против затоа што на пример(не дај Боже) ако некој ви силува,мачи и на крај убие ќерка дали ке се задоволите само со таканаречен доживотен затвор??Не верувам,и секој кој што ќе рече дека тој не заслужува смртна казна се лаже прво самиот себеси а потоа и останатите
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Не треба да има смртна казна никаде, а не па во мк. Незнам како можат да пресудуваат смртни казни. Па што и да направил не си ти никој за да одлучиш дали ке живее човекот или не. За ептен сериозни работи само доживотна казна затвор.
Ептен ми беше криво кога слушнав дека во Австралија пред некое време фатиле млад човек, дваесет и нешто години, со некое кило хероин и му пресудиле смрта казна. Жално...:icon_roll
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
smrta kazna ne... i so sea neli covekot treba da ja izlezi kaznata za da sfati sto napravil, a ne vaka ke go staat ili nastolica ili so nekoja inekcija i so... so se svika ke mu gi skratat makite i ke si umre na brzina... a vaka bez smrtna kazna ke se ma4i u zatvor i ke ja izlezi kaznata i ke sfati sto napravil....
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
kLiNkA напиша:
smrta kazna ne... i so sea neli covekot treba da ja izlezi kaznata za da sfati sto napravil, a ne vaka ke go staat ili nastolica ili so nekoja inekcija i so... so se svika ke mu gi skratat makite i ke si umre na brzina... a vaka bez smrtna kazna ke se ma4i u zatvor i ke ja izlezi kaznata i ke sfati sto napravil....
E ok da ne e smrtna kazna tuku dozivoten zatvor :):)
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
mnogu popolezno bi bilo tie da se iskoristat kako rabotna sila (fizicka) za konstrukcija na neshto,ili bilo kakva teshka rabota.nego taka da se spasuvaat lesno.
 
N

Nen@d

Гостин
Ма каква смртна казна. Јас се ставам на место на луѓе што добиле смртна казна. Абе ај...толку суров народ.
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
1
Па, вака...

Тие што се против смртна казна велат дека доживотниот затвор е еквивалентен на смртната казна и дека таа не треба да постои. Ок, зарем не е доживотниот затвор поголемо измачување од примање на инекција??
Смртна казна треба да постои за екстремни случи, а кај нас ги има... На пример со овие „борциве за права“ што масакрираа. Нели заслужуваат смртна казна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom