Смртна казна во Македонија? Да или Не?

Дали во Македонија би требало да постои егзекуцијата како казна?

  • Да

    Гласови: 508 58,7%
  • Не

    Гласови: 357 41,3%

  • Вкупно гласачи
    865

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мајмун, не рипај, јасно, прочитај првин, Не се петели, јасно!
Кој рекол ТИ дека ќе умреш бе смрдоњо? Мамата да ти ја ебам у пичка ќе ти речев да не бев културен. Си чул за фигуративен говор???
Или не ве учат тоа во дувлото од кое си исползел?
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
ДЕ, ДЕ, СЕДИ МИРЕН. ОД МНОГУ КУЛТУРА И ФИГУРАТИВНИ ГОВОРИ, ДРЖАВАТА НИ Е НА ОВА ДЕРЕЏЕ. ПАЗИ СО КОГО И КАКО ЗБОРУВАШ И АКО НЕ ЧИЧКО, ТОГАШ ЗА ТЕБЕ СУМ БАТКО. УОСТАЛОМ ШТО БАРАМ ЈАС СО ТИНЕЈЏЕРСКИ ДЕНГУБНИЦИ ПО ФОРУМИ. Е, СЕА ДА БЕВ НЕКУЛТУРЕН, КЕ ТИ ГО ЕБАВ ЦЕЛО ПЛЕМЕ ( ФИГУРАТИВНО ).
П.С. АКО МОЖЕШ СФАТИ - ГАРФИЛД Е МАЧОР , НЕ КУЧЕ.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Кривичен Законик

Член 35
1. Затворот не може да биде пократок од 30 дена, ниту подолг од 15 години. За кривичните дела за кои е пропишана и казна доживотен затвор, може да се изрече казна затвор од 20 години.

Толкување - За кривични дела за кои е пропишан доживотен затвор (ДОЖИВОТЕН затвор) НАМЕСТО доживотниот затвор, зависно од околностите, МОЖЕ да се изрече казна од МИНИМУМ 20 години.
Значи, ако наидете на некој член од законот (види кај дела против животот - убиство на пример) кај што пишува дека е предвидена казна доживотен затвор, ако на пример се работи за некој ептен млад, без криминално досие и слично, може НАМЕСТО доживотен затвор судијата да се смилува и да му одреди казна од 20 години (ама не и помалце!).
Заклучок - казна доживотен затвор (да скапеш во затвор до крај на живот, не 20 години) ПОСТОИ и до сега Е ИЗРЕЧЕНА неколку пати. Меѓу другото, оние психопатите што силуваа старци добија доживотен затвор.

Дури и да не ми верувате едно е сигурно - Законикот го праел сигурно некој многу попаметен од мене и од вас, и секој член е пишуван со големо внимание и секој збор има значење. Сигурно нема да напраат таква банално ступидна грешка за доживотниот затвор да го изедначат со казна затвор од 20 години.

Ако и после ова не ми верувате, и сметате дека сум глупа и не знам ништо, најсериозно ве молам пред да пробате да ме негирате следниот пат да прашате некој компетентен од областа на кривичното право, ќе видите дека сум во право. Во спротивно ве молам не пишувајте за доживотниот затвор во Македонија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
френки напиша:
ДЕ, ДЕ, СЕДИ МИРЕН. ОД МНОГУ КУЛТУРА И ФИГУРАТИВНИ ГОВОРИ, ДРЖАВАТА НИ Е НА ОВА ДЕРЕЏЕ. ПАЗИ СО КОГО И КАКО ЗБОРУВАШ И АКО НЕ ЧИЧКО, ТОГАШ ЗА ТЕБЕ СУМ БАТКО. УОСТАЛОМ ШТО БАРАМ ЈАС СО ТИНЕЈЏЕРСКИ ДЕНГУБНИЦИ ПО ФОРУМИ. Е, СЕА ДА БЕВ НЕКУЛТУРЕН, КЕ ТИ ГО ЕБАВ ЦЕЛО ПЛЕМЕ ( ФИГУРАТИВНО ).
П.С. АКО МОЖЕШ СФАТИ - ГАРФИЛД Е МАЧОР , НЕ КУЧЕ.
Јај лања ок. За тебе сум ГОСПОДИНЕ ГАРФИЛД. Јасно. И уште нешто, само малку мрдни го левото мало прсте на рачето и кликно на едно копченце наречено капс лок додека пушуваш, никого не импресионираш со тоа. Второ, почекај до крај на април, да се најдеме на пијачка, тогаш доаѓам во МК па да видиме кој е чичко, дете, а кој Г-дин.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
MarthaGraham напиша:
Кривичен Законик

Член 35
1. Затворот не може да биде пократок од 30 дена, ниту подолг од 15 години. За кривичните дела за кои е пропишана и казна доживотен затвор, може да се изрече казна затвор од 20 години.

Толкување - За кривични дела за кои е пропишан доживотен затвор (ДОЖИВОТЕН затвор) НАМЕСТО доживотниот затвор, зависно од околностите, МОЖЕ да се изрече казна од МИНИМУМ 20 години.
Значи, ако наидете на некој член од законот (види кај дела против животот - убиство на пример) кај што пишува дека е предвидена казна доживотен затвор, ако на пример се работи за некој ептен млад, без криминално досие и слично, може НАМЕСТО доживотен затвор судијата да се смилува и да му одреди казна од 20 години (ама не и помалце!).
Заклучок - казна доживотен затвор (да скапеш во затвор до крај на живот, не 20 години) ПОСТОИ и до сега Е ИЗРЕЧЕНА неколку пати. Меѓу другото, оние психопатите што силуваа старци добија доживотен затвор.

Дури и да не ми верувате едно е сигурно - Законикот го праел сигурно некој многу попаметен од мене и од вас, и секој член е пишуван со големо внимание и секој збор има значење. Сигурно нема да напраат таква банално ступидна грешка за доживотниот затвор да го изедначат со казна затвор од 20 години.

Ако и после ова не ми верувате, и сметате дека сум глупа и не знам ништо, најсериозно ве молам пред да пробате да ме негирате следниот пат да прашате некој компетентен од областа на кривичното право, ќе видите дека сум во право. Во спротивно ве молам не пишувајте за доживотниот затвор во Македонија.
Мартик, в ред, не се разбираме, сепак, морам да подвлечам нешто. Велиш КЗ го пишувал некој многу попаметен од нас.
Грешка, барем не е од мене, така јас верувам, и полн е со грешки, дупки и мисконцепции. Но, јебига да се греши е човечки, нели.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Гарфилде, бидејќи не си у МК, а не знам каде си и ако таму јајт лања тоа е ваш проблем. Многу е лесно од дистанца да се дига прашина без да се почувствува целокупното општествено живеење во МК. Читам дека си `73-та,значи за тебе сум БАТКО, јави се кога ке стигнеш.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Слушај пиле, немај гајле, а за дистанцата, јас живеам сега тука, се враќам таму назад. Н есум исселеник или емигрант, гурбетчија, капиш.
А ти батко, знаеш онаа народната: не постариот, ами попаметниот.
Ако си ти за мене Батко, јас сум за тебе Господ Бог. Толку по ова прашање. В ред.
Тераме назад на темата.
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Malku da go pojasnam mojot stav:
Pravi go toa shto sakash da ti go napravat.
Toj shto vrshi kriminalno delo kade shto se izrekuva vakva kazna e 100% svesen za toa shto go pravi.Smrtnata kazna ne e popraven element na kazneniot sistem,tuku e satisfakcija na i za zhrtvite.
Videte gi site pravni sistemi vo svetot,od najslabo oformenite do onie koj bleskaat so sovrshenstvo.Sekade,i toa bez iskluchok imate obvinitel,branitel,sudija i porota.I se razbira zhrtvata e bezglasna bukva,ama na sekade.Pravata na zhrtvata se odzemeni.Toj kako zhrtva nema nikakvi prava vo krivichniot proces.Toj ne postoi.Izbrishan e !
Videte go primerot so "kidnapiranite",kade se,koj gi zashtituva nivnite prava?
Drzhavata?Pa taa bega javno od taa svoja bazichna odgovornost.Koj se bori da gi zashtiti pravata na zhrtvite koj se ubieni?Obvinitelite?Politicharite?Nato?
Nezavisnite hoshtapleri,NGOta?ili onie koj se zhrtvi pokraj zhrtvite veke nekolku godini-nivnite rodnini!
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Smrtnata kazna vo samiot svoj termin ima greska. Greska vo pristapot. Kazna.??? Od kade nie da znaeme deka so toa sme go kaznile zlostornikot. Nie mozeme da mu go odzemem zivotot no ne znaeme dali e toa kazna. Sto ako Bog e protiv smrtnata kazna pa site egzekutirani gi vodi vo rajot ili barem vo cistilisteto vo najmala raka.
Smrtnata kazna dokolku se izrekuva kako kazna za vinovnikot nema nekoj golem efekt, no dokolku so nea se pravi vo najmala raka izednacuvanje na sosotojbata toa e drugo. Nisto nemoze da ja namali bolkata na bliskite na zrtvata no smrtnata kazna barem vo eden del gi izramnuva odnosite sko taka moze da se kaze. Verojatno vo dobar del slucai, koga lugeto zagubile nekoj svoj veke i ne im e ni bitno dali onoj koj go storil toa ke bide kaznet ili ne no sepak eden vid izramnuvanje vo pogled na bliskite na zrtvata.
Definitnivno treba da postoi smrtna kazna, jasno ne odmznicki za sekoj prestap koj zavrsuva so ubistvo. No za ubistva so umisla, planirani ili za poveke kratni ubistva tuka ne treba da ima nikakvo razmisluvanje.
Licno nikogas ne sum gi razbiral mislenjata deka ako ubiecot go stavite vo zatvor toj ke sedi i ke razmisluva i ke pocne vo eden moment da se jade i kae za deloto sto go napravil. Ke se izede ziv nekoj koj pominal na zolto na semafor i udril nekoja stara zena na pesacki, ama Mohamed Ata koga bi go zatvorile deka ke go grize sovesta ili Adolf Ajhman ili snajperistot od DC ili onie manijaci po Rusija koi em gi ubivale zrtvite em gi gotvele, toa nema sansi.
Vrpocem kakvo cuvstvo vo sebe ke nosat lugeto koi zagubile nekogo i pri sekoja pomisla na nego ke znaat deka negoviot ubiec sedi nekade dobiva tri redovni obroci plus marenda, ima televizor na raspolaganje, biblioteka i sekoj den mu e ispolnet so rabotni obvrski. Plus dva pati vo mesecot ima pravo na poseta. Pravda?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Правда, ама сепак, нели, квазихуманизмот в светот се повеќе е за козјоепство и зоофилија, а против рамномерна казна за кривичното дело.
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Vo edna visokorazviena zemja kriminalot koj beshe humano toleriran,kade shto krivichni dela ubistvo realno sose site skratuvanja najmnogu traea 5 godini pochna bran na kriminal so nevidena surovost.Gragjanite na taa dotichna zemja uspeaa preku referendum da i nalozhat na vladata izmena na zakonite vo sudstvoto i voveduvanje na pravata na zhrtvite vo site segmenti na kriminalnata i sudskata postapka i samostojno predstavuvanje pred sudot,nezavisno od ostanatite akteri po sila na zakonot ili po dolzhnost.So referendumot bukvalno i zabranija na vladata bilo kakva postapka za ublazhuvanje ili skratuvanje na zatvorskite kazni.Najgolem protivnik na vakviot kurs pokraj nekolku intelektualno- demagoshki dvizhenja beshe vladata.Na kraj izleze vistinata deka za vladata bilo povazno finansiskoto izdrzhuvanje na kriminalcite i vlijanieto vrz budzetot otkolku sigurnosta na gragjanite.No sepak
vladata morashe referendumot da go operacionalizira.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
313
Поени од реакции
0
Категорично не.
Не сме до толку брутални, а нема ни потреба да бидеме. Додуша да бидам реален, не ни сме стигнати до таму.Затоа што нема потреба!
 

лили

водолија
Член од
3 февруари 2006
Мислења
33
Поени од реакции
0
mislam deka nekoga; e pogolema kazna 30 god. vo zatvor otkolku smrtna kazna! Vo sekoj slucaj sum protiv smrtna kazna.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Не.
Кој сака нека биде тој што ќе ја одреди смртната казна...
Како може некој да одлучи кога ќе умре некој човек? Си има доживотен затвор и готово. Никој нема право да ме убие. Си се знае - затвор и .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
КОј смее да те убие тебе?? Никој, ја не давам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom