Смртна казна во Македонија? Да или Не?

Дали во Македонија би требало да постои егзекуцијата како казна?

  • Да

    Гласови: 508 58,7%
  • Не

    Гласови: 357 41,3%

  • Вкупно гласачи
    865

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
mr_wicket напиша:
Охо колку треба, немате појам сомо со таков строг режим може да се средат работите како што треба
Е ај де, кажи колку треба.
 
Член од
28 јануари 2006
Мислења
260
Поени од реакции
2
ne e humano da postoi dozivotna kazna ne samo vo mk tuku i vo cel svet!treba da prevzeme neso oon!
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Порано бев против ама сега не сум баш сигурен. Доста литература читав и некако и едните и другите аргументи држат. Во секој случај ако не друго треба доживотниот затвор во Македонија да биде навистина доживотен а не 20 години. Знажи сум за смртна казна само за одредени кривични дела (мал број на најтечки кривични дела) и се разбира во случаи кои се кристално чисти и докажани а најдобро е кога има и признанија.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
сепак смртна казна треба за политичарите одамна ја кажав
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
SUM za smrtna kazna za onie koi kenapravat eptennekoeubistvo ili mnogu ubistva. A dozivotenzatvor kaj nas heehehe trebame uste leb da jademe zatvor danaoravime kamo li pa dozivoten :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne samo za pedofilite, za sFite! Што си посеал, тоа ќе си пожнееш.

Но, пријатели мои форумски, клумнете малкуцка со тоа главите, ОК.
Нели република Македонија сака да стане членка на ЕУ!!!!
Е, значи, бидејќи во ЕУ се укина смртната казна, и се смета дека казнувањето од такво вид е нечовечко, нехумано, сите земји членки ја укинаа смртната казна, како и земјите кои се кандидатио заљ членство треба и мора да ја укинат смртната казна. Дури и една Турција го стори тоа.
Благодарам.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Garfield напиша:
Ne samo za pedofilite, za sFite! Што си посеал, тоа ќе си пожнееш.

Но, пријатели мои форумски, клумнете малкуцка со тоа главите, ОК.
Нели република Македонија сака да стане членка на ЕУ!!!!
Е, значи, бидејќи во ЕУ се укина смртната казна, и се смета дека казнувањето од такво вид е нечовечко, нехумано, сите земји членки ја укинаа смртната казна, како и земјите кои се кандидатио заљ членство треба и мора да ја укинат смртната казна. Дури и една Турција го стори тоа.
Благодарам.
ЗНАЧИ ЕДЕН ДЕН КОГА КЕ МИ СКУРЧИ КЕ ГИ ИСПОТЕПАМ СИТЕ ШТО НЕ ГИ САКАМ И ДА НЕАМ ГАЈЛЕ ДЕКА И МЕНЕ КЕ МЕ УТЕПАТ ИАКО СУМ ВО ЗАТВОР ДОЖИВОТНО (20 ГОД. ) ОКО ЗА ОКО ,ЗАБ ЗА ЗАБ
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никој не рече глупане дека е максимална 20 години. Во некои земји во Европа е доживотен затвор буквално тоа. Да умреш во него.
И доста тропате глупости.
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
176
Поени од реакции
0
SEKAKO DEKA TREBA DA POSTOI SMRTNA KAZNA ! I TOA NE SAMO EGZEKURTIRANJE SO INEKCIJA , TUKU DA SE SECAT GLAVI KAKO ZA VREME NA FRANCUSKATA REVOLUCIJA !!!!
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Ај малце логика... како може затвор 20 години да биде доживотен затвор????? Па не ви се чини дека е тоа оксиморон?? :lud::ija: Самиот збор - доживотен затвор доволно кажува за времетраењето на казната нели?
Читајте ги законите ВНИМАТЕЛНО или ако не сте правници консултирајте правник.

Во Република Македонија постои доживотен затвор како максимална казна. Повторувам, доживотен затвор, значи, доживотно, НЕ 20 години - тоа НЕ е доживотно!!! ОК? Јасно е сеа? Се надевам нема веќе да читам нонсенс постови од типот - у некоја држава имало прав доживотен затвор не као кај нас не-прав доживотен затвор од 20 години.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
MarthaGraham напиша:
Ај малце логика... како може затвор 20 години да биде доживотен затвор????? Па не ви се чини дека е тоа оксиморон?? :lud::ija: Самиот збор - доживотен затвор доволно кажува за времетраењето на казната нели?
Читајте ги законите ВНИМАТЕЛНО или ако не сте правници консултирајте правник.

Во Република Македонија постои доживотен затвор како максимална казна. Повторувам, доживотен затвор, значи, доживотно, НЕ 20 години - тоа НЕ е доживотно!!! ОК? Јасно е сеа? Се надевам нема веќе да читам нонсенс постови од типот - у некоја држава имало прав доживотен затвор не као кај нас не-прав доживотен затвор од 20 години.
Мартха и јас до пред месец дена живеев во заблуда. Навистина нема никаква логика да се вика доживотен затвор а казната е 20 години максимум ама така е! Го видов членот во Кривичниот законик во кој тоа стои дека казната доживотен затвор изнесува најмногу 20 години. Оваква нелогика немав видено ама закон си е закон хехе. Ај после ако сакаш и ќе ти цитирам кој член е зошто го немам со мене законикот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
MarthaGraham напиша:
Ај малце логика... како може затвор 20 години да биде доживотен затвор????? Па не ви се чини дека е тоа оксиморон?? :lud::ija: Самиот збор - доживотен затвор доволно кажува за времетраењето на казната нели?
Читајте ги законите ВНИМАТЕЛНО или ако не сте правници консултирајте правник.

Во Република Македонија постои доживотен затвор како максимална казна. Повторувам, доживотен затвор, значи, доживотно, НЕ 20 години - тоа НЕ е доживотно!!! ОК? Јасно е сеа? Се надевам нема веќе да читам нонсенс постови од типот - у некоја држава имало прав доживотен затвор не као кај нас не-прав доживотен затвор од 20 години.
Марта, олабави или отвори како што вика Слек она книжето популарно наречено КЗ на РМ. не туку се пемпели, ебаго, дваеската кај нас е максимална, а дали е грешно именувана во доживотен, не знам, знам само дека со таа нема порано излегување за добро владение и поведение.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Garfield напиша:
Никој не рече глупане дека е максимална 20 години. Во некои земји во Европа е доживотен затвор буквално тоа. Да умреш во него.
И доста тропате глупости.
НЕ ЗНАМ ШТО СЕ МЕШАТ ВО ТЕМАВА НЕКОИ ШТО НЕ ЈА РАЗБИРААТ ПРОБЛЕМАТИКАТА И СЛАБО ГИ ЧИТААТ ПОРАКИТЕ, А ЗГОРА НА ТОА ИМААТ И НЕКОЈА ФОРУМСКА ТИТУЛА. НАЈПРВО ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО ЗА ТЕМАТА ПА ПОТОА ПИШУВАЈТЕ. МОЖЕБИ ТИ КЕ УМРЕШ ПРЕД МЕНЕ !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom