Слушате ли народна музика?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Народната музика е дел од богатството на нашиот народ, културата, обичаите и сите некогашни случувања најубаво се доживуваат преку тој специфичен ритам, меѓутоа ние младите ( вклучувајќи се и себе си тука ) не ја слушаме народната музика. Едноставно не знам зошто ама неможам тоа да слушам.
Иако се знае, на свадби и такви веселби не бива без народно, така ни е останато од предците и барем тоа да се почитува, минатото и културата барем за такви прослави и веселби.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Не слушам народна музика, ама сепак ја поштовам македонската народна музика.
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Taa e dobra posto e nasat izvorna muzika od koja se pocnuva ali denes nikoj od pomladite ne ja slusa zoso mislat deka toa e turbo folk ili neso slicno ne deka jas ja slusam ali..
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Ne slusam osven na svadba ili na nekoja veselba.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Ја сакам и ја слушам, иако ретко, сепак староградските песни се оригинални и имаат богат текст.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Slusam i toa cesto , em starogradska em cista narodna , dali e to od nostalgija deka sum daleku od MK ili deka igraf folklor kako mala pa ostetena sum na toj nacin ne znam , ama si ja postovam .
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Едино преработките на Влатко и Тадич....:mist:
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Не слушам, народна- изворна македонска музика. Многу ретко Синтезис, ако тие се сметаат за изворна музика( мислам да, не сум сигурен). Во принцип не. Сепак изворната музика треба да се почитува, во секој случај.
П.С во народна музика не се вбројува турбо фолкот, тоа е ѓубре според мене...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Староградските песни ги сакам најмногу, оние старите кои се незаменливи и за душа за некоја веселба. Па си одиш во некое ресторанче, па виолинче ти свири на увце мх мх
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Слушам, а и свирам...уствари свирев. Поготово сакам стари македонски и староградски српски.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
FortunE напиша:
Староградските песни ги сакам најмногу, оние старите кои се незаменливи и за душа за некоја веселба. Па си одиш во некое ресторанче, па виолинче ти свири на увце мх мх
Мх мх мх мх лудила
Човек да седни да пие и никогаш да не престани :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ne slusam narodnu muziku ...........ama so znam za zaebanciju i ostalo moze...:)
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
na svadbi da inace ne praktikuvam
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ја поштувам највеќе у свет....не оваа новава демек фолкерска туку нашата изворна песна....кога ќе чујам кавал, зурла или гајда.....па уз ракииче и салатка....па лепо друштво....па...па...па...па...мераци....
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
TpH_Bo_OkO напиша:
Ја поштувам највеќе у свет....не оваа новава демек фолкерска туку нашата изворна песна....кога ќе чујам кавал, зурла или гајда.....па уз ракииче и салатка....па лепо друштво....па...па...па...па...мераци....
Zurla , zurla e zakon ama mnogu retko mozis da ja slusnish denes za zal .
Postovam i jas izvorna muzika ama svedska mnogu retko koj znaj da ja sviri imase eden cicko tepase gajda na sekoja veselba ama pocinat e za zal.Odvaj cekam da si dojdam Prespa da ja slusnam pak .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom