Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Гоца од СДСМ и требаа 2 недели за да гукне нешто... случајно или не морбиднава се јавува со статус откако се дозна дека Јанева ги форматирала двата мобилни... кои криминални ѓубриња маме им ебам.

https://m.facebook.com/frosina.remenski/posts/2520204728010766
Тоа значи дека од тројцата/четворица таа нема да оди курбан. Сега останува да се реши кој ќе го дерат. Сигурно нема да е ни боки, затоа што личност како него нема да издржи кај што е. Или ќе пропее или ќе го куртулат па друг ќе го крка. Се кладам на второто, иако мислам дека се игра на картата на златна рипка, кратка меморија на народот. Ќе има нова афера, за да се покрие старата…
Пак ќе го цитирам Орвел, народот кој ја подржува тиранската власт, не е жртва туку соучесник, и едно гратис од Цицерон, секој народ ја заслужува власта која ја избира
Автоматски споено мислење:

Северџани арнииии? Не заборајФте
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.680
Поени од реакции
81.970
Тоа значи дека од тројцата/четворица таа нема да оди курбан. Сега останува да се реши кој ќе го дерат. Сигурно нема да е ни боки, затоа што личност како него нема да издржи кај што е. Или ќе пропее или ќе го куртулат па друг ќе го крка. Се кладам на второто, иако мислам дека се игра на картата на златна рипка, кратка меморија на народот. Ќе има нова афера, за да се покрие старата…
Пак ќе го цитирам Орвел, народот кој ја подржува тиранската власт, не е жртва туку соучесник, и едно гратис од Цицерон, секој народ ја заслужува власта која ја избира
Автоматски споено мислење:

Северџани арнииии? Не заборајФте
Боки нема шанси да се спаси, иако е нивни човек, сепак премногу негови гомна излегоа на површина... нема каде не правел рекет, што со Катица, што преку телевизијата, што преку тој невладиниот Сојуз... уште кај мене дома ми нема направено рекет.

Сега северџаните во влада се во фаза да го дистанцираат Боки што е можно повеќе, дека во секој момент може да пропее.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.994
Поени од реакции
14.806
Боки нема шанси да се спаси, иако е нивни човек, сепак премногу негови гомна излегоа на површина... нема каде не правел рекет, што со Катица, што преку телевизијата, што преку тој невладиниот Сојуз... уште кај мене дома ми нема направено рекет.

Сега северџаните во влада се во фаза да го дистанцираат Боки што е можно повеќе, дека во секој момент може да пропее.
Грујо шушна дека Прасица му пратила порака на црпко дека ако ја закача.....тој пред нејзе ќе оди на истражен

и тоа врзан.....:pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Џабе ќе се појави бе кога народ не ве сака.Побргу народот со Грците ќе се зближи него со вас.Вие сте таков превртлив народ во кој не можеш да имаш ни најмалку доверба и и да бидеш сигурен дека е пријателски настроен.150 години сте истите и не се менувате.Така ги лажевте нашите предци и ги местевте да се убиват помеѓу себе а ви веруваа слепо во вашите лаги дека сме братски народ.Истата песна е и во овие 30 години независност.
Хммммм, абе јас сум на формов од 2006 и може да се видат моите ставовие пред 10 години, и го сменив мислењето за бугарите, затоа што барем досега Бугарија покажа дека е најголемиот пријател на Македонија.

Во сите кризни моменти застанаа зад нас, така да не се цени пријател по тоа што зборува за тебе туку што прави.

А и во крајна линија во лице ни велат се, и не ни работат зад грб.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Хммммм, абе јас сум на формов од 2006 и може да се видат моите ставовие пред 10 години, и го сменив мислењето за бугарите, затоа што барем досега Бугарија покажа дека е најголемиот пријател на Македонија.

Во сите кризни моменти застанаа зад нас, така да не се цени пријател по тоа што зборува за тебе туку што прави.

А и во крајна линија во лице ни велат се, и не ни работат зад грб.
оди излади се, ти удрило жешково во глава. излади го процесорот малце прегреал.

сето тоа што го пиша само обратно, е тоа е точно за бугарите.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.748
Поени од реакции
4.449
Хммммм, абе јас сум на формов од 2006 и може да се видат моите ставовие пред 10 години, и го сменив мислењето за бугарите, затоа што барем досега Бугарија покажа дека е најголемиот пријател на Македонија.

Во сите кризни моменти застанаа зад нас, така да не се цени пријател по тоа што зборува за тебе туку што прави.

А и во крајна линија во лице ни велат се, и не ни работат зад грб.
Каде ли го имам слушнато оваа. Ако имаме проблем со соседите и тоа со сите сигурно е проблемот до нас, тие не може сите да се виновни! Некако многу ми е познато. Сега очекувам да се јави некој истото да го рече за Греките па за Арнаутите па за Србите и приказната ќе биде цела!

Какво е тоа пријателство кога ти вели дека не постоиш дека си тутабугарин, може ли малку да го објасниш тоа, не е баш јасно?
Или мене ме училе погрешно дека пријателство е меѓусебно почитување или ти нешто криво си разбрал.

Бугарите се такви какви што се, ги има секакви, тоа е исто земја со мешан етнички состав, можеби и повеќе од Македонија, каде еден голем дел се конвертити Македонци. Колку Бугарите стојат зад политиката која ја води Бугаристан кон Македонија и Македонците не би можел да речам, затоа што не знам. Но дека политиката на Бугаристан кон Македонците и Македонија е непријателска, нацифашстичка и негаторска е повеќе од јасно и видливо, па не ми е јасно што си сакал да речеш со твојот коментар!

Тоа што јавно и во лице ни говорат дека не постоиме ништо не менува тие и понатаму се нацифашисти и непријатели на Македонците!

Ако не си знаел зад грб се договараат со Арнаутите за поделба на Македонија, значи не е точно дека не ни работат зад грб.

П.С.
Со толку години стаж на форумов очекував поиздражано мислење.
Инаку јас знам дека некои и млади и стари си останаа тупави и глупави (тогаш беа млади токмаци сега се стари токмаци), со годините ништо не се подобри кај нив, најмалку интелектот, некои се стекнаа и со образование ама попусто IQ и понатаму им остана 33 на ниво на собна температура!
 
Ф

Флеш

Гостин
Поздравјавам ви и отпразнуваме нај-големија ни празник с нашите близки братја ....:coffee: 1564698596377.png
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.008
Поени од реакции
17.940
Хммммм, абе јас сум на формов од 2006 и може да се видат моите ставовие пред 10 години, и го сменив мислењето за бугарите, затоа што барем досега Бугарија покажа дека е најголемиот пријател на Македонија.

Во сите кризни моменти застанаа зад нас, така да не се цени пријател по тоа што зборува за тебе туку што прави.

А и во крајна линија во лице ни велат се, и не ни работат зад грб.
Види многу луѓе кои го сменија ставот се ботови на Сдс.Од тие да не си?
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Ако имаме проблем со соседите и тоа со сите сигурно е проблемот до нас, тие не може сите да се виновни! Некако многу ми е познато.
... Но дека политиката на Бугаристан кон Македонците и Македонија е непријателска, нацифашстичка и негаторска е повеќе од јасно и видливо, па не ми е јасно што си сакал да речеш со твојот коментар!
Со толку години стаж на форумов очекував поиздражано мислење.
Инаку јас знам дека некои и млади и стари си останаа тупави и глупави (тогаш беа млади токмаци сега се стари токмаци), со годините ништо не се подобри кај нив, најмалку интелектот, некои се стекнаа и со образование ама попусто IQ и понатаму им остана 33 на ниво на собна температура!
Колку пати ке го гледаме истиот филм? Некакви неофити, новоизлјупени јузери-анонимуси, от април 2018 и мај 2019 во случајот, делат тешки морални, национални пресуди налево и надесно. Од позицијата на сила, и со чувство за еден чуден оптимизам и превосходство.
Тенеке, каде е проблемот? Не е ли во образователната ви система, која очигледно генерира и ке генерира омраза кон околни народи и вакви нови и се по-нови интернет-воини, обладани от странен праведен гнев?
Не е ли точно това, против кое протестира Бугарија? Да ја нема омразата во едукативната ви система?
И штом не ви харесват некои бугарски споменици, честванија, оставете ги кутрите бугари. Нели не сте бугари. Не им се мешајте. Како не им се мешате на срби, албанци, власи и т.н. да си прават свои celebrations и т.н. Како не им се мешате на французи и др. окупатори да си ги чуваат воените гробови и т.н.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
треба утре сите патишта до крушево да се блокираат. нема што зајко и пријатели да бараат таму.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.499
Поени од реакции
4.798
Ке поминат години,но биди сигурен дека ако одат вака работите бугарски премиер или председател и на Мечкин камен ке се поjaви.
По кој повод да се појави на Мечкин Камен?
Зошто?
Каква врска има Мечкин Камен со Бугарија за нејзин премиер или претседател да се појави, и воопшто обичен Бугарин?

Ќе дојди Илинден и тоа е главна тема во Бугарија, а и тука одма се јавувате?

Доста е со вашето вечно бладање за Македонците се Бугари, Македонија е дел од бугарија, Гоце Делчев бил бугар,ВМРО била бугарска организација, Тито ги создал Македонците, итн!!!.

ПА АКО Е ТАКА КАКО ТВРДИТЕ, ЗОШТО Бугарија НЕ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ НАРОД КОГА ГО КРЕНА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО НЕ ПУШТИ ВОЈСКА ДА СЕ БОРИ НАМЕСТО ДА БИДЕ УБИВАНО "бугарското население", ЗОШТО НЕ ГИ ПОДРЖАА "бугарските чети", ИЛИ ПАК ЗОШТО Бугарија НЕ ПОМОГНА НА Бугарите ОД МАКЕДОНИЈА ЗА НИЕДНО ВОСТАНИЕ КОИ ТИЕ ГО КРЕНАА, РАЗЛОВЕЧКОТО, КРЕСНЕНСКОТО КОЕ КОГА СЕ КРЕВАЛО БИЛО НАРЕЧЕНО МАКЕДОНСКО, АМА БИДЕЈЌИ ВИЕ НЕ МИЛУВАТЕ ТАКА ДА ГО НАРЕКУВАТЕ НИЕ ГО УЧЕВМЕ И УЧИМЕ КАКО КРЕСНЕНСКО, СЕГА ВЕЌЕ И НЕМА ДА ГО УЧИМЕ, ЗОШТО бугарската армија И ДРЖАВА НЕ ГО ПОДДРЖА И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ КОЕ ГО ОРГАНИЗИРАЛЕ "бугарските вмровци" ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ПЕТАР ЧАУЛЕВ, НЕЛИ "ОД ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИДСКО ЕЗЕРО", ПА ЗАЕДНО ГО КРЕНАА СО АЛБАНСКИ ЧЕТИ, ЗНАЧИ ЗАЕДНО СО ЛУЃЕ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА И НАЦИЈА, А НЕ СО ОНИЕ ОД ИСТА ВЕРА И НАЦИЈА, ЗОШТО НЕ ПРИСТИГНА БУГАРСКА АРМИЈА ДА МУ ПОМОГНЕ НА СВОЈОТ НАРОД ВО ТИКВЕШИЈАТА КОГА ТОЈ СЕ ПОБУНИ ПРОТИВ Србите ИСТАТА ГОДИНА КАКО И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО ГИ ОСТАВИ "блгарските војводи" ПЕТАР ЧАУЛЕВ И ХРИСТО ЧЕРНОПЕЕВ САМИ ДА СЕ СПРАВУВААТ СО СРПСКАТА ВОЈСКА, ЗОШТО ДОЗВОЛИЈА Бугарите 1000 СВОИ СОНАРОДНИЦИ ДА БИДАТ ЗАКЛАНИ ОД Српските окупатори, ОД ТИЕ 1000 НА 500 НЕ ИМ СЕ ПОЗНАТИ ИМИЊАТА, ИЛИ ПАК ЗОШТО КОГА "Југозападна бугарија" Е ОКУПИРАНА ОД Србија БУГАРИЈА НЕ ПРАТИ ВОЈСКА ЗА ДА ЈА ОСЛОБОДИ, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ЗЕМЈА ЗОШТО НА БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС БУГАРИЈА НЕ ДОБИ АВТОНОМИЈА ВО ВО ЧИИ ГРАНИЦИ ЌЕ БИДЕ И МАКЕДОНИЈА, ЗОШТО МАКЕДОНИЈА ОСТАНА СЕ УШТЕ ПОД ОТОМАНСКАТА ИМПЕРИЈА, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ БУГАРИ НЕ СЕ КРЕНАА НА АПРИЛСКОТО ВОСТАНИЕ ЗАЕДНО СО СВОИТЕ СОНАРОДНИЦИ, ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ АКО СЕ БУГАРИ СЕ БУНЕЛЕ И СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ БУГАРИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА ЗАЕДНО СО ДРУГИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ НАРОДИ, МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ НЕ ЈА ПРИФАТИЛО БУГАРСКАТА АРМИЈА КАКО СВОЈА, ЗОШТО ИСТАТА ТАА АРМИЈА НА ЅВЕРСКИ НАЧИН СТРЕЛАШЕ 12 МЛАДИНЦИ ВО ВАТАША АКО ТИЕ БИЛЕ БУГАРИ???

ВИЕ СТЕ ОПСЕДНАТИ СО МАКЕДОНИЈА, СТЕ БИЛЕ ОПСЕДНАТИ СО НЕА, ЦЕНТАРОТ ВИ ПОЛИТИКАТА ОТСЕКОГАШ ВИ БИЛА МАКЕДОНИЈА, СТАНВАТЕ ОД СПИЕЊЕ СО МАКЕДОНИЈА, ЛЕГНУВАТЕ СО МАКЕДОНИЈА, ПОРАДИ МАКЕДОНИЈА ГИ ИЗГУБИВТЕ СИТЕ ВОЈНИ, ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА СОЈУЗ СО ЦЕНТРАЛНИТЕ СИЛИ ПОРАДИ ТОА ШТО ВИ ЈА ВЕТИЈА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА, НАМЕСТО АНТАНТАТА КОЈА ВИ ВЕТИ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА, ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СТАНАВТЕ ФАШИСТИ И НАЦИСТИ (А И НЕ СТЕ НИШТО ДРУГО) САМО ЗОШТО ХИТЛЕР ВИ ЈА ДАДЕ МАКЕДОНИЈА!!!

И СЕГА СО КОЕ ЛИЦЕ, СО КОЕ ПРАВО ТРЕБА ДА ДОАЃА ПРЕМИЕР, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА Бугарија, ИЛИ Каракачанов, КОЈА БУГАРСКА ОРГАНИЗАЦИЈА, ПА И ОБИЧЕН Бугар НА МЕЧКИН КАМЕН КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ СВЕСНО ЗАМИНАЛЕ ВО СМРТ, НО СО НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ СЛОБОДНА ЕДЕН ДЕН, СО КОЕ ПРАВО ГОРЕНАВЕДЕНИТЕ ДА ДОАЃААТ ВООПШТО И ВО МАКЕДОНИЈА, КОГА НАЈЛОШОТО И НАЈГОЛЕМОТО ЗЛО НИ ГО НАНЕСОВТЕ ВИЕ И УШТЕ НИ ГО НАНЕСУВАТЕ, А КОНКУРЕНЦИЈАТА ЗА ТОА Е ОГРОМНА СО ВАКВИ СОСЕДИ!????!

ЗАТОА МРШ ТАМУ УПМ ОЧИ ДА НЕ ВИ ВИДИМЕ, ОСТАЈТЕ НЕ НА РААТ, ОСТАЈТЕ ГИ НА МИРА ДА ПОЧИВААТ МАКЕДОНСКИТЕ КОМИТИ И МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ, МАКЕДОНЦИТЕ КОИ СЕ ЖРТВУВАЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ЗА бугарија, ОСТАВЕТЕ ГО И МЕЧКИН КАМЕН, НЕ ГО ПОГАНЕТЕ. ОДЕТЕ И ПРАВЕТЕ ПАНИХИДИ ЗА АСПАРУХ И НЕГО СЛАВЕТЕ ГО, ЗАТОА ШТО

" СВОЈА ИСТОРИЈА НЕМАТЕ, ТУЃИ ХЕРОИ СЛАВИТЕ".
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.622
Поени од реакции
26.134
Јас не сваќам како Бугарите слават Илинден кога нив празникот свети Илија им помина пред 14 дена...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.626
Поени од реакции
18.108
По кој повод да се појави на Мечкин Камен?
Зошто?
Каква врска има Мечкин Камен со Бугарија за нејзин премиер или претседател да се појави, и воопшто обичен Бугарин?

Ќе дојди Илинден и тоа е главна тема во Бугарија, а и тука одма се јавувате?

Доста е со вашето вечно бладање за Македонците се Бугари, Македонија е дел од бугарија, Гоце Делчев бил бугар,ВМРО била бугарска организација, Тито ги создал Македонците, итн!!!.

ПА АКО Е ТАКА КАКО ТВРДИТЕ, ЗОШТО Бугарија НЕ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ НАРОД КОГА ГО КРЕНА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО НЕ ПУШТИ ВОЈСКА ДА СЕ БОРИ НАМЕСТО ДА БИДЕ УБИВАНО "бугарското население", ЗОШТО НЕ ГИ ПОДРЖАА "бугарските чети", ИЛИ ПАК ЗОШТО Бугарија НЕ ПОМОГНА НА Бугарите ОД МАКЕДОНИЈА ЗА НИЕДНО ВОСТАНИЕ КОИ ТИЕ ГО КРЕНАА, РАЗЛОВЕЧКОТО, КРЕСНЕНСКОТО КОЕ КОГА СЕ КРЕВАЛО БИЛО НАРЕЧЕНО МАКЕДОНСКО, АМА БИДЕЈЌИ ВИЕ НЕ МИЛУВАТЕ ТАКА ДА ГО НАРЕКУВАТЕ НИЕ ГО УЧЕВМЕ И УЧИМЕ КАКО КРЕСНЕНСКО, СЕГА ВЕЌЕ И НЕМА ДА ГО УЧИМЕ, ЗОШТО бугарската армија И ДРЖАВА НЕ ГО ПОДДРЖА И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ КОЕ ГО ОРГАНИЗИРАЛЕ "бугарските вмровци" ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ПЕТАР ЧАУЛЕВ, НЕЛИ "ОД ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИДСКО ЕЗЕРО", ПА ЗАЕДНО ГО КРЕНАА СО АЛБАНСКИ ЧЕТИ, ЗНАЧИ ЗАЕДНО СО ЛУЃЕ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА И НАЦИЈА, А НЕ СО ОНИЕ ОД ИСТА ВЕРА И НАЦИЈА, ЗОШТО НЕ ПРИСТИГНА БУГАРСКА АРМИЈА ДА МУ ПОМОГНЕ НА СВОЈОТ НАРОД ВО ТИКВЕШИЈАТА КОГА ТОЈ СЕ ПОБУНИ ПРОТИВ Србите ИСТАТА ГОДИНА КАКО И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО ГИ ОСТАВИ "блгарските војводи" ПЕТАР ЧАУЛЕВ И ХРИСТО ЧЕРНОПЕЕВ САМИ ДА СЕ СПРАВУВААТ СО СРПСКАТА ВОЈСКА, ЗОШТО ДОЗВОЛИЈА Бугарите 1000 СВОИ СОНАРОДНИЦИ ДА БИДАТ ЗАКЛАНИ ОД Српските окупатори, ОД ТИЕ 1000 НА 500 НЕ ИМ СЕ ПОЗНАТИ ИМИЊАТА, ИЛИ ПАК ЗОШТО КОГА "Југозападна бугарија" Е ОКУПИРАНА ОД Србија БУГАРИЈА НЕ ПРАТИ ВОЈСКА ЗА ДА ЈА ОСЛОБОДИ, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ЗЕМЈА ЗОШТО НА БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС БУГАРИЈА НЕ ДОБИ АВТОНОМИЈА ВО ВО ЧИИ ГРАНИЦИ ЌЕ БИДЕ И МАКЕДОНИЈА, ЗОШТО МАКЕДОНИЈА ОСТАНА СЕ УШТЕ ПОД ОТОМАНСКАТА ИМПЕРИЈА, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ БУГАРИ НЕ СЕ КРЕНАА НА АПРИЛСКОТО ВОСТАНИЕ ЗАЕДНО СО СВОИТЕ СОНАРОДНИЦИ, ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ АКО СЕ БУГАРИ СЕ БУНЕЛЕ И СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ БУГАРИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА ЗАЕДНО СО ДРУГИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ НАРОДИ, МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ НЕ ЈА ПРИФАТИЛО БУГАРСКАТА АРМИЈА КАКО СВОЈА, ЗОШТО ИСТАТА ТАА АРМИЈА НА ЅВЕРСКИ НАЧИН СТРЕЛАШЕ 12 МЛАДИНЦИ ВО ВАТАША АКО ТИЕ БИЛЕ БУГАРИ???

ВИЕ СТЕ ОПСЕДНАТИ СО МАКЕДОНИЈА, СТЕ БИЛЕ ОПСЕДНАТИ СО НЕА, ЦЕНТАРОТ ВИ ПОЛИТИКАТА ОТСЕКОГАШ ВИ БИЛА МАКЕДОНИЈА, СТАНВАТЕ ОД СПИЕЊЕ СО МАКЕДОНИЈА, ЛЕГНУВАТЕ СО МАКЕДОНИЈА, ПОРАДИ МАКЕДОНИЈА ГИ ИЗГУБИВТЕ СИТЕ ВОЈНИ, ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА СОЈУЗ СО ЦЕНТРАЛНИТЕ СИЛИ ПОРАДИ ТОА ШТО ВИ ЈА ВЕТИЈА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА, НАМЕСТО АНТАНТАТА КОЈА ВИ ВЕТИ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА, ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СТАНАВТЕ ФАШИСТИ И НАЦИСТИ (А И НЕ СТЕ НИШТО ДРУГО) САМО ЗОШТО ХИТЛЕР ВИ ЈА ДАДЕ МАКЕДОНИЈА!!!

И СЕГА СО КОЕ ЛИЦЕ, СО КОЕ ПРАВО ТРЕБА ДА ДОАЃА ПРЕМИЕР, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА Бугарија, ИЛИ Каракачанов, КОЈА БУГАРСКА ОРГАНИЗАЦИЈА, ПА И ОБИЧЕН Бугар НА МЕЧКИН КАМЕН КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ СВЕСНО ЗАМИНАЛЕ ВО СМРТ, НО СО НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ СЛОБОДНА ЕДЕН ДЕН, СО КОЕ ПРАВО ГОРЕНАВЕДЕНИТЕ ДА ДОАЃААТ ВООПШТО И ВО МАКЕДОНИЈА, КОГА НАЈЛОШОТО И НАЈГОЛЕМОТО ЗЛО НИ ГО НАНЕСОВТЕ ВИЕ И УШТЕ НИ ГО НАНЕСУВАТЕ, А КОНКУРЕНЦИЈАТА ЗА ТОА Е ОГРОМНА СО ВАКВИ СОСЕДИ!????!

ЗАТОА МРШ ТАМУ УПМ ОЧИ ДА НЕ ВИ ВИДИМЕ, ОСТАЈТЕ НЕ НА РААТ, ОСТАЈТЕ ГИ НА МИРА ДА ПОЧИВААТ МАКЕДОНСКИТЕ КОМИТИ И МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ, МАКЕДОНЦИТЕ КОИ СЕ ЖРТВУВАЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ЗА бугарија, ОСТАВЕТЕ ГО И МЕЧКИН КАМЕН, НЕ ГО ПОГАНЕТЕ. ОДЕТЕ И ПРАВЕТЕ ПАНИХИДИ ЗА АСПАРУХ И НЕГО СЛАВЕТЕ ГО, ЗАТОА ШТО

" СВОЈА ИСТОРИЈА НЕМАТЕ, ТУЃИ ХЕРОИ СЛАВИТЕ".
Аналогно на твоиве прашања: Кај биле македонците од Вардарска кога грците спроведувале етничко чистење во Егејска Македонија? Знаеш кој ги бранел да не бидат масакрирани?

https://365.com.mk/298023/koj-e-bugarskiot-polkovnik-kavarnaliev-chij-spomenik-ke-go-otkrijat-borisov-zaev-deneska-vo-dojran

Али нема врска тие историјата ги признава како бугари, не се од античкомакедонскиот сој на фиромјаните, па не ги рачунаме...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom