Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ме заболе кур со какви зборови ме ословува и како ме перципира северџан.

Не ме болеше ни само кога бевте само испрани комуњари, сега кога сте апдејдирани мислиш дека би променило нешто?
И мене кур не ме боли ако ти ме викаш северџан, но, две работи мразам повеќе од испрана вмроња, педерчиња и лицемери, моментално и едното и другото сте.
северџан, суштество што живее во северистан, со вредност помала од онаа на фекална бактерија.
Јако е да живееш во замислен свет и реалноста да ја перцепираш како што тебе ти одговара а? :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
северџан, суштество што живее во северистан, со вредност помала од онаа на фекална бактерија.
Нема потреба од толкаво самодеградирање. Подршката што ја добиваше Груевски од вас и покрај све што напраи, е доволно самодеградирачка за цел живот. Кај некои има и додатна клаузула во самодеградирањето, а тоа е Бугарин по род.
Нема потреба. Доволно е.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Претпоставувам дека на повеќето им се битни.
Ах, дека има добар дел што би сакале да се власт во Северна Македонија и да си ги вработуваат децата, има. Ама тие не се помалку северџани од комуњарските северџани.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
И мене кур не ме боли ако ти ме викаш северџан, но, две работи мразам повеќе од испрана вмроња, педерчиња и лицемери, моментално и едното и другото сте.


Јако е да живееш во замислен свет и реалноста да ја перцепираш како што тебе ти одговара а? :pos:
Па што плачеш ако не те боли кур?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
И мене кур не ме боли ако ти ме викаш северџан, но, две работи мразам повеќе од испрана вмроња, педерчиња и лицемери, моментално и едното и другото сте.


Јако е да живееш во замислен свет и реалноста да ја перцепираш како што тебе ти одговара а? :pos:
LGBT е со вас, така да....
Нема потреба од толкаво самодеградирање. Подршката што ја добиваше Груевски од вас и покрај све што напраи, е доволно самодеградирачка за цел живот. Кај некои има и додатна клаузула во самодеградирањето, а тоа е Бугарин по род.
Нема потреба. Доволно е.
Ти како веле северџан најдобро знаеш кој ја направи најголемата бугаризација ever... и кој се клања на БОЈКО ...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па, ќе јо известиме ОН дека си го променивме името и да не заведат под новото име. Името сами си го бираме, нели?
Добро тоа, ама тој викаше од Северна пак да си го вратиме Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ах, дека има добар дел што би сакале да се власт во Северна Македонија и да си ги вработуваат децата, има. Ама тие не се помалку северџани од комуњарските северџани.
Ако толку милувате да го употребувате тој термин, тогаш логично е сите што живееме тука да сме севрџани, се лутеле или не, сеедно.
Земјата се вика Северна Македонија и тоа е тоа.
Кенкање по форуми нема да смени ништо.
Ја немам проблем со името на земјава да биде Северна Македонија, се додека придавките македонски, официјално се запазени. А вие што имате проблем размислите што може да се направи околу тоа. Дали мислите дека ако дојде друг на власт ќе смени? Дали мислите дека ако дојде Груевски пак на власт ќе смени? Не. објективно ништо нема да го смени тоа.
Што објективно можете друго на направите околу ова, на страна од зајадливи бесполезни реплики?
Може Заев да се казни на следни избори, ама верувај дека тоа нема да биде исклучиво заради името, туку првенствено заради еден куп други нешта.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Еве го се јави ПР поддршката на Зоран Заев

https://republika.mk/vesti/makedonija/dem-shehu-od-kumanovskata-grupa-vmro-e-teroristichka-organizacija/

Чудна е, и сомнителна, таа координација меѓу Заев и терористите од Диво Насеље

Прво, тие се појавија точно во периодот кога Заев се закануваше дека ќе објави бомби за случајот Монструм. Дали требаше прво да се објават бомбите па овие да почнат со „оправдани„ терористички акции? Никогаш нема да дознаеме бидејќи беа благовремено разбиени.

Второ, по разбивањето на групата, Заев никогаш не ги објави бомбите. За една од можните причини види под Прво

Трето, сега пред претседателските избори, кога е јасно како бел ден дека СДСМ нема што да бара без гласови од Албанците, се случува следново: судот да нареди притвор на бивши министри, затворот да ги стави во иста средина со терористите, и овие да ги нападнат.

Четврто, целата коинциденција им дава повод на бившиве терористи да тераат ПР и индиректно да ги повикаат Албанците да гласаат против ВМРО, при што единствената друга опција е консензуалниот кандидат на СДСМ

Патем, од каде им средства да тераат ПР, ако не е со преќутна согласност на затворската управа?

Ова не сум го чул од Васко Ефтов или Буревесник, лично е мое размислување, пошто толку коинциденции со едни те исти актери не се баш веројатни.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:pos:

Значи овие што се пишаа бугари за подобра иднина се првите северџани уште пред северна
Па, не знам дали е соодветно.[DOUBLEPOST=1551358214][/DOUBLEPOST]
Добро тоа, ама тој викаше од Северна пак да си го вратиме Македонија.
Да, прво в Собрание нова уставна промена, па после известување на светот. Е сега, во „договорот“ со Грција е напишано дека не смее да се менува името, ама тоа е „шио ми га Ѓура“.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Секој делува за да извлече поволен резултат. За референдумот наједноставно беше да се бојкотира, за да не биде надгласана опцијата Против со немакедонски гласови. Оваа работа Македонците најмногу ги засега(ше).
И сега не значи дека и понатаму мора да се бојкотира. Има уште еден случај на бојкот, во 2004 г. на тој референдум. И тоа со билборди, со реклами се пропагираше дека некои прашања не заслужуваат одговор.
Името не заслужува ни помисла за одговор.
Ако поволниот резултат беше да се смени името, тогаш да, бојкотирачите успееја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Прво, тие се појавија точно во периодот кога Заев се закануваше дека ќе објави бомби за случајот Монструм. Дали требаше прво да се објават бомбите па овие да почнат со „оправдани„ терористички акции? Никогаш нема да дознаеме бидејќи беа благовремено разбиени.
Република можат да се фотокопираат у боја.
Заев ја објави бомбата за Мартин и обидите на МВР да го заташка убиството. Тогаш почнаа протести за тоа. Имаше протести за секоја бомба, ама за бомбата за Мартин беа најинтензивни и најмасовни. Тогаш, во екот на тие протести се случи ова.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Пајакот кандидат на ДУИ-нг бизнис и СДСС за Председник Народне скупштине Републике Северџанистан. :cuc::cuc::cuc:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Ако поволниот резултат беше да се смени името, тогаш да, бојкотирачите успеаа.
Значи овие што го сменија со сила името се ок а бојкотирачите се лоши...ебате северџанската логика...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom