Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Значи ти си бојкотирач од раџање :D

Типчен егзамплар чиишто крајен продукт е исходот на референдумот. Тотално фијаско.

И ти како си задоволен со твоето негласање досега и од овие и од претходните?
А ти што си гласал си задоволен? :D
Референдумот не е фијаско за тие што бојкотираа, туку за тие што го организираа. Референдум кој што патем правно/уставно ниту не постои. Референдум кој што воопшто не е легитимен чак и немаше ни да биде и да беше постигнат цензус со исход 95% НЕ.

@Паланчански не се живцирај бро ете сепак сум бил во право, си бил саркастичен.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.574
Кој си па ти да кажеш кој може да се нарече или не?
Еее де, полека не биди и ти сега butthurt. Да беше само моето мислење, ќе бев небитен... али голем дел од тие што излегоа на референдумот народов овде во земјава популарно ги нарекува Северџани. Гледаш, многу едноставно е, тие термини како Северџан, Ш иптар, Циган, Торбеш се дадени од народот, а не некој од големциве што биле или што се на власт.

Секој си ги сносува последиците од своите постапки, нема потоа лутење и муртење ;)[DOUBLEPOST=1551343917][/DOUBLEPOST]
Зошто ја нема булата на форумот малку да напише нешто за животот во Македонија.
Булата си го прчи сега во Германија или Шведска, ја заболе нејзе за Северxhаните...
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Северџан е користен за да се врши навреда врз луѓе кои го искористиле своето демократско право да одберат како ќе им се вика државата.
Северџан е исто како некој да ти се обрати со ш и п т а р, циган, ѓуптин.
Зошто Артан да е заштитен од тој збор а македонецот да не е од северџан?
Ооо изненаѓен и увреѓен, а кај беше кога фрчеа изрази „антички фиромци“...[DOUBLEPOST=1551345755][/DOUBLEPOST]
Колку гласови собравте до сега?
Се жалеше твојов, дека ДИК во неделата дека беше затворен намерно за да не се собираат потписи...
Како се наближуваат изборите така се набљудува и тука на форумов прегрупирањето секој од кај што излегол, а до пред некоја седмица имав впечатокот дека никој нема да гласа повторно за сдш/дпшне, сите беа за некоја трета опција.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Како тоа ш и п т а р не е индивидуална навреда туку колективна? :pos:

Сигурно ако директорот ти е албанец ти ќе го наречеш ш и п т а р при расправија или кој било друг шип на улица. :pos:

Исто како што било кој Македонец не би го нарекол северџан влице затоа што би имал последици.

Ова се користи од вемеровски ботови на кои тои им остана, и тоа стриктно само преку интернет каде што немаат последици.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Како тоа ш и п т а р не е индивидуална навреда туку колективна? :pos:

Сигурно ако директорот ти е албанец ти ќе го наречеш ш и п т а р при расправија или кој било друг шип на улица. :pos:

Исто како што било кој Македонец не би го нарекол северџан влице затоа што би имал последици.

Ова се користи од вемеровски ботови на кои тои им остана, и тоа стриктно само преку интернет каде што немаат последици.
Ајдеее...одете кај Борјан и во Брисел плачете ко демек нема демократија.
Режимот на грујчето уште ве прогонува....Живи комедии сте, северџанџиња малецки и прости...
P.S.
btw терминот"северџан" одлично е прифатен во секојдневието и затоа - ем ми е мило, ем ми е драго...
:D
P.S.2 Пред неколку дена на една српска политичка емисија зборуваа за Македонија и работата отиде до таму што еден од гостите вели: - "Освен што си го сменија името дел од народот кој го подржуваше тоа почна да се нарекува" "северџани"" хаха....
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Зошто ДМПНЕ не ги бојкотира претседателските избори? Нели бојкотираа референдум бидејки власта ќе го фалсификувала. Зарем таа истата власт нема да ги фалсификува и претседателските избори? Што се смени?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Причина плус за напредните, реализираните и просветлените наши сограѓани да не му даваат на значење. Затоа не ми е јасно што се потресол Макарон.
Не верувам дека Макарод е triggered ради северџан.[DOUBLEPOST=1551348645][/DOUBLEPOST]
Еее де, полека не биди и ти сега butthurt. Да беше само моето мислење, ќе бев небитен... али голем дел од тие што излегоа на референдумот народов овде во земјава популарно ги нарекува Северџани. Гледаш, многу едноставно е, тие термини како Северџан, Ш иптар, Циган, Торбеш се дадени од народот, а не некој од големциве што биле или што се на власт.

Секој си ги сносува последиците од своите постапки, нема потоа лутење и муртење ;)
Знам дека не е само твое мислење, јасно ни е на сите од каде доаѓа тој вокабулар и реторика.
Термините кој си ги спомнал се етникуми, северџан ти е патетичен обид за "хумор" или "исмевање" од оние кој го бојкотираа (како некои дунди, секогаш.) референдумот по оваа прашање.

Моето прашање; кој си ти или останатите па да глумите морално супериорни?
Едните биле другите не биле македонци. Патетика.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.574
Не верувам дека Макарод е triggered ради северџан.
Како не, тој прв предложи да се цензурира тој збор на форумов, нешто како Ш иптар кај Албанциве затоа што ги вреѓа. Сигурно не се буни од чиста мира, ваљда се пронашол во зборот... :toe:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Многу ви е гајле...:)и фиромјани кога се прекрстивте што ви фалеше!?
Битно фрижидерот ви е полн.;)
Гајле ми е мене и имам многу добро образложено зошто сум против промена на име или зошто треба да се смени името.

Како не, тој прв предложи да се цензурира тој збор на форумов, нешто како Ш иптар кај Албанциве затоа што ги вреѓа. Сигурно не се буни од чиста мира, ваљда се пронашол во зборот... :toe:
Ако читаш меѓу редови истото го вели и тој.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Како тоа ш и п т а р не е индивидуална навреда туку колективна? :pos:

Сигурно ако директорот ти е албанец ти ќе го наречеш ш и п т а р при расправија или кој било друг шип на улица. :pos:

Исто како што било кој Македонец не би го нарекол северџан влице затоа што би имал последици.

Ова се користи од вемеровски ботови на кои тои им остана, и тоа стриктно само преку интернет каде што немаат последици.
Тоа се твои перцепции, и само зборат за тебе и за кругот на луѓе со кои се дружиш ти. Јас и Шиптаp и северџан сум го рекол во фаца.
Не верувам дека Макарод е triggered ради северџан.
Туку?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.574
Знам дека не е само твое мислење, јасно ни е на сите од каде доаѓа тој вокабулар и реторика.
Термините кој си ги спомнал се етникуми, северџан ти е патетичен обид за "хумор" или исмевање од оние кој го бојкотираа (како некои дунди, секогаш.) референдумот по оваа прашање.

Моето прашање; кој си ти или останатите па да глумите морално супериорни?
Едните биле другите не биле македонци. Патетика.

Северџан е патетичен обид за "хумор"? Ех, ќешки да беше така, али не е нажалост. Северџан е поим за човек кој се ќе потпише за да има подобра иднина. И се е тука ОК, ако и самиот тој Северџан знае дека таа подобра иднина тешко да ќе дојде, што ради политиките на земјата, што ради некои трети причини, али сепак ќе потпише што ќе му се даде.

Тоа за мене ти е цела една дијагноза, не е само едно зборче, како да ти објаснам.... еве да ги земеме Сендвичарите на пример, тие ги сметаме за хардкор ВМРОвци кои немаат абер од она историското ВМРО и одат само по патеките на денешната партија, и не ги гледаат дали самата таа партија прави штета врз народот. Е истото е и со Северџаните, се декларираат како европски граѓани, понапредни од оние Сендвичарите што ги спомнав, а гутаат се што ќе им се даде пред нос како свиња помија. Јас незнам кој народ излегол на Референдум да смени Устав, име, историја под притисок на друга земја, се со цел да живее поубаво, овде на Балканов, слепото црево на Европа.... уствари знам, класичен Северџанец, нов вид на човек кој произлегол од овие простори, ендемски загрозен вид кој може да се најде само во нашата земја
Гледаш дека поимот Северџанец не претставува само лош обид за хумор, туку тажна слика за еден народ кој живее на ова парче земја.

Патем јас не глумам морално супериорен, јас сум реалист. Јас знам дека ни со СДС ни со ДПМНЕ ќе ни биде поарно, знам дека и со влез во НАТО и ЕУ (кој патем ни ја затворија вратата) нема да живееме поубаво, имаме доказ за тоа во Бугарија и Романија, знам дека тука Македончето секогаш ќе биде угнетувано во сопствената земја, и ЗНАМ дека не вреди да тргуваш со нешто што не се тргува ради "подобра иднина" која никогаш нема да дојде.... али оди објасни му го ова на класичниот Северxhанец :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Туку ради вашата "морална супериорност" кога бевте повикани (преку референдум) да се изјасните околу оваа прашање.
Па тука промашува. Јас со северџани, нивната творба и нивните политички повици не сакам никаква комуникација. Како луѓе ќе си биде на исто ниво како со Албанци, Турци и слично. Во политичка смисла, баш ме боли кур што повикуваат. Ниту ми е гајле дали, кој и што ќе изберат за претседател, премиер, министер.

Јас во ништо од тоа нема да учествувам, за другите не знам, секој со својот памет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom