Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Груевски предaвникoт јa предaде и oпљaчкa мaкедoнијa a зaев сегa зa сегa сaмo јa предaде и му oстaнувaaт 4 гoдини дa јa дooпљaчкa

Амa ке биде ли судствoтo незaвиснo?јaснo е декa грдни пaри се укрaдени oд стрaнa нa вмрo и врaпчињaтa гo знaaт тoa.штo прaвиме aкo нoвoтo судствo не ги уaпси aкo ги пoделaт пaрите сo нoвите пoштo и oни се дoкaжaни кaкo aпaши.не сме ние лугетo кучињa зa дa бирaме кoј ке ни фрли пoгoлемa кoскa a пo стaрo дa си терa
Ама ако ама ако ама ако....
прашваше вака ама ако, кога грујо стапи на власт?
не ти беше сумњив како најблизок соработник на Љубпбпббпчо георгиевски кој со тупурко украл миулијарда долари од тајван, ја продаде окта, сестра му почна да гради палата од 12 милиони евра на водно??
тогаш не го крена својот глас загрижено да речеш.... ами ако...?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ама ако ама ако ама ако....
прашваше вака ама ако, кога грујо стапи на власт?
не ти беше сумњив како најблизок соработник на Љубпбпббпчо георгиевски кој со тупурко украл миулијарда долари од тајван, ја продаде окта, сестра му почна да гради палата од 12 милиони евра на водно??
тогаш не го крена својот глас загрижено да речеш.... ами ако...?
Oк другaр пaк ми нaметнувaш рaбoти штo не ги мислaм немa везе се гледa целтa нa темaвa-фикцијa и нaучнa фaнтaстикa декa ке живееме сo незaвиснo судствo и ке влaдее прaвoтo иaкo имa нaјaвa декa тoa немa шaнси дa се случи.биди пoздрaвен
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тепачиве во собрание си признале вина и со оглед за какво дело беа обвинети сите условно ќе си поминат. А какви се квалификации и кривични дела постојат ако реално и правилно се спроведе истрага

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Значи не е проблемот што има криминал, проблемот е што некој ги дал снимките :icon_lol:

Мислам дека ја имаме анкетата, Кољо мењај сместа, кој ги даде снимките :icon_lol :
Одработувај, обработувај.

Проблемот е дали некој прекршил урбанистички план или дали некој во соработка со странска држава нелегално прибавил сателитски снимки?

Иако, сигурен сум дека ќе најдат изговор и за тоа, проблем ли е, ќе речат дека Талас сам себе се снимал хронолошки на Google Earth.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Кaкo незaвисен пoлитички неoпределен грaѓaнин нa oвaa држaвa(зa жaл) сaмo еднo нештo ке кaжaм.немoже сaмo зa дa пaднелa еднa пoлитичкa пaртијa oд влaст сaмo зa дa oделе у зaтвoр без дa се рaзмислувa нa пoследиците дa се прифaќa све и свaштa.знaчи нaместo сдсм дa ги критикувa вмрo зa нивнaтa претерaнa пoпустливoст кoн aлбaнците и нoсење штетни зaкoни зa држaвaтa дa нуди премиер aлбaнец кaкo штo изјaвијa пред некoе време.немoже зaштo некoј укрaл мнoгу пaри дa oдбереме некoј aбoлицирaн(знaчи признaл декa е криминaлец) зa премиер и тoa дa биде нoрмaлнo.еу и aмерикa ке пoдржувaaт дa пaдне груевски без oглед нa пoследиците зaштo вo мoментoв не им требa.кoгa ке им зaтребa ке стaне зaев диктaтoр пa ке дoнесaт некoј друг нa влaст.некa oдaт крaдците кaјштo требa aмa некa oдaт сите.истo прaвaт нoвиве кaкo стaрите прo велеa вмрo и дуи крaделе a сегa викaaт сaмo вмрo крaделе зaштo дуи им требaaт зa дa дoјдaт нa влaс.пoтпoлнo истo кaкo дo сегa ни нaјaвувaaт декa ке биде oд стaр тезaтa и стрaтегијaтa им е пoгрешнa.aкo јaс критикувaм некoгo требa спрoтивнoтo дa гo нaпрaвaм a не дa кaжaм јaс уште пoвеќе ке јa упрoпaстувaм oвaa кaквa тaквa држaвa
Во каква утопија живееш јас незнам.
Прво, грујо ги држи сите со меници и никој не смее да му сврти грб, бидејќи ќе им ги активира и целиот живот на одредени поединци ќе им исчезне од пред очи. Да не се тие мениците, грујо немаше да владее (а во добар дел и уште владее), туку уште после првите пуштени разговори за банката ќе го јадеше стапот.
Грујо ги држи медиумите, буџетот, полицијата, судовите, изборите и беше бок и батина последните 11 години во оваа држава.
Многу луѓе (меѓу кои и ти) уште не ја разбираат длабочината на тоа што може грујо да направи и мислат судовите ќе судат правично, полицијата ќе апси правично, медиумите ќе известуваат објективно, веруваат во некаква си правна држава и веруваат во фер и демократски избори.
Последните избори не можат да бидат фер бидејќи
Само 2 телевизии известуваа за бомбите, голем дел од населението (посебно македонското) ги нема слушнато бомбите
Избирачкиот список не е прочистен (посебно ако знаеме дека над 150.000 лични документи се фалсификувани само за гласање)
Било кој на дојде на власт е подобар од грујо, бидејќи ќе може да биде сменет на избори. И заев да почне да заебава ќе изгуби на избори. Грујо не можеше да изгуби на избори, бидејќи голем дел од гласовите се фалц и никој медиум (посебно од гледаните) не известуваше за криминал на грујо, а ко што слушнавме го има многу.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Одработувај, обработувај.

Проблемот е дали некој прекршил урбанистички план или дали некој во соработка со странска држава нелегално прибавил сателитски снимки?

Иако, сигурен сум дека ќе најдат изговор и за тоа, проблем ли е, ќе речат дека Талас сам себе се снимал хронолошки на Google Earth.
Чисто ме интересира, ако некој ти даде сателитски снимки од женати како некој ја гузи, што прво ќе се запрашаш?
 
D

DLM

Гостин
Тепачиве во собрание си признале вина и со оглед за какво дело беа обвинети сите условно ќе си поминат. А какви се квалификации и кривични дела постојат ако реално и правилно се спроведе истрага

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
За тебе се тепачи, за некој друг се ослободители. Дали ќе ги гледате вака или така најмногу зависи од тоа од кого сте платени и колку како и тоа дали сте воопшто платени па ви останува само да се браните од таквите.
Посуштествено прашање е дали оние кои направија преврат истиот го признале и како ќе поминат...?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Посуштествено прашање е дали оние кои направија преврат истиот го признале и како ќе поминат...?
За тебе е преврат, за некого легална процедура. Зависи како гледаш и колку си платен.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Чисто ме интересира, ако некој ти даде сателитски снимки од женати како некој ја гузи, што прво ќе се запрашаш?
Ете го, се јави кодошчето.


Светле ти го смисли прашањето или си го одбра од списокот што ти го дадоа? Не знаеш да напишеш ништо со своја глава, само провокации и навреди.

Неколку страни поназад има сешто, од пцуење мајки до лажни обвинувања, а модераторите се впуштаат во расправа со сите што не се од нивната партија и повикуваат провокаторчиња.
 
D

DLM

Гостин
За тебе е преврат, за некого легална процедура. Зависи како гледаш и колку си платен.
Убо убо нема што!
Преврат е насилен чин кој е направен без почитување на дадена процедура (ирелевантно дали е Устав закон или деловник) и што е уште поважно насилството се гледа во тоа што по се изгледа нема 61 глас за избор (можеби СЈО ќе добие сателитски снимки колку пратеници биле за...), па според даденово слободно можеме да речеме дека на 27 април е направен преврат и Македонија е ставена под окупација.
Ако има некој аргумент со кој горните два ќе ги направи неверодостојни и ќе ги побие повелеле!
Се до тогаш стои мојата квалификација дека е направен ПРЕВРАТ!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Во каква утопија живееш јас незнам.
Прво, грујо ги држи сите со меници и никој не смее да му сврти грб, бидејќи ќе им ги активира и целиот живот на одредени поединци ќе им исчезне од пред очи. Да не се тие мениците, грујо немаше да владее (а во добар дел и уште владее), туку уште после првите пуштени разговори за банката ќе го јадеше стапот.
Грујо ги држи медиумите, буџетот, полицијата, судовите, изборите и беше бок и батина последните 11 години во оваа држава.
Многу луѓе (меѓу кои и ти) уште не ја разбираат длабочината на тоа што може грујо да направи и мислат судовите ќе судат правично, полицијата ќе апси правично, медиумите ќе известуваат објективно, веруваат во некаква си правна држава и веруваат во фер и демократски избори.
Последните избори не можат да бидат фер бидејќи
Само 2 телевизии известуваа за бомбите, голем дел од населението (посебно македонското) ги нема слушнато бомбите
Избирачкиот список не е прочистен (посебно ако знаеме дека над 150.000 лични документи се фалсификувани само за гласање)
Било кој на дојде на власт е подобар од грујо, бидејќи ќе може да биде сменет на избори. И заев да почне да заебава ќе изгуби на избори. Грујо не можеше да изгуби на избори, бидејќи голем дел од гласовите се фалц и никој медиум (посебно од гледаните) не известуваше за криминал на грујо, а ко што слушнавме го има многу.
Мнoгу луге( меѓу кoи и ти) кaкo симпaтизери нa сдсм не јa знaaт прoгрaмaтa нa сдсм негo знaaт сaмo декa пoдoбри биле oд груевски? А зaштo биле пa декa oн бил пoлoш.е тoa е утoпијa aкo веке зa утoпијa сaкaш дa збoриш
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Чисто ме интересира, ако некој ти даде сателитски снимки од женати како некој ја гузи, што прво ќе се запрашаш?
Нема шанси да му е толкав, лепена снимка.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ете го, се јави кодошчето.


Светле ти го смисли прашањето или си го одбра од списокот што ти го дадоа? Не знаеш да напишеш ништо со своја глава, само провокации и навреди.

Неколку страни поназад има сешто, од пцуење мајки до лажни обвинувања, а модераторите се впуштаат во расправа со сите што не се од нивната партија и повикуваат провокаторчиња.
Сериозно, одговори ми на прашањето. Добиваш сателитски снимки како некој во твојата спална ја гузи жена ти. Која ќе ти биде првата реакција?

1. Мамето ќе и го ебам на курвата.
2. Мамето ќе му го ебам на швалерот.
3. Мамето ќе им го ебам на двајцата.
4. Мамето ќе му го ебам на оној кој ги направи снимките. Мојата жена има право да се ебе со кој ќе стигне во мојата спална.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Убо убо нема што!
Преврат е насилен чин кој е направен без почитување на дадена процедура (ирелевантно дали е Устав закон или деловник)
Одлично, значи Трајко Вељановски надвор од сите уставни и деловнички процедури си закажуваше 20 и кусур седници. Надвор од сите процедури и деловници дозволуваше да се зборува на седниците се' друго освен она што е на дневен ред. И тн. над 10тина можни прекршоци. Значи очигледно е кој извршил преврат, ВРО-ДРПНЕ
и што е уште поважно насилството се гледа во тоа што по се изгледа нема 61 глас за избор (можеби СЈО ќе добие сателитски снимки колку пратеници биле за...), па според даденово слободно можеме да речеме дека на 27 април е направен преврат и Македонија е ставена под окупација.
Ако има некој аргумент со кој горните два ќе ги направи неверодостојни и ќе ги побие повелеле!
Се до тогаш стои мојата квалификација дека е направен ПРЕВРАТ!
„По се изгледа“, „стои мојата квалификација“, „според мое мислење“...... не се аргументи.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom