Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Очигледно е дека не се разбираме ама ајде. Јас реков дека ќе биде подобро под Заев, јас во тоа не верувам, не верувам и верувам дека ќе биде исто така лошо и под него. Јас не го поддржувам Заев но за мене лично е поискрен од Груевски. Фактите тоа го говорат во моментов. Груевски реков изгуби секаков кредибилитет откако се открија неговите криминали со снимките. Во секој случај мислам дека треба да му се даде шанса на Заев. Јасно се огради од платформата и едноставно мора на некого да му се даде шанса да ја води државава. Можеби ќе биде уште полошо, како што тврдиш ти под Заев, а можеби и ќе биде за нијанса подобро, а дека ќе има некои си огромни промени не ми се верува.Овие забегаа и мора да им се стави крај. Ако веќе Груевски сака толку да ја врати довербата нека изврши реформи во самата партија, овој кадар сега ја води веќе Македонија десет години и ништо не се подобри.
Добро си напишал се,се сложувам.
Него дај прати ми некој доказ или линкче каде зајакот ја се оградил од платформата?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Која опозиција?ВМРО?И денес ВМРО труби ама не ги ебете пет посто.
И што ако и тогаш имаше опозиција?Тогаш опозицијата протестираше и кога помина низ чаир и ги сечеа со ножеви вие се смеевте демек неколку вмровци помалку.Не ги направија Струга и Кичево албански?Дали имаме добиено одговор до ден денешен зошто се смени територијата на овие два града?Ќутеа како курви,исто како и денес ќутат дали се за или против платформата.
Прво, не ми се обраќај со вие. Јас не сум ниту вие ниту оние, јас сум поединец со мое мислење за ситуацијата. Второ, да владеше ДПМНЕ по Устав и закон во овие десет години, сега немаше да постои никаков страв дека било која институционална инстанца може да се прескокне при носење на било каков закон. Арно ама, се навикнавте законите да се искривуваат по налог одозгора, и сега ви е страв.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Ај погледајте реално на работите, дали оваа лакрдија со платформата му требаше на зајо?
Зошто воопшто албанците излегоа со вакво барање, за кое BTW беше нагласено дека не прифаќаат влез во влада без таа платформа и тоа во тек на политичка криза. Ако ги тргнете мрежичките од очите и суетата ја оставите во плакарот, ќе видите дека ништо добро од таквиот пристап не може да излезе. И со кој памет зајо се залета да ја прифати?

Веќе има двојазичност“ изговорот неможе да помине, ако веќе има двојазичност, тогаш зошто се бара? Кои права на албанците не се удоволени според рамковниот договор? Зошто се бара безусловно да се прифати, а не обратно, безусловно да се откажат албанците од неа?

Приота ова не е само мое размислување, ова го кажуваат дури и најголемите поборници против грујо, попут денко малевски во својата колумна, кого btw воопшто не го почитувам.

Најискрено, иако бев крајно скептичен во искрените намери на зајо, на крајот очекував сепак да направи влада и си реков дека моите стравови биле без подлога и можеби дел од некоја хистерија. Кога, испадна некаква туѓа агенда.... Многу луѓе кои стоеја зад зајо, веќе не стојат, на сите им е тоа јасно. После ова што се случи, секој отпор кон тоа хистерично му се препишува на грујо. Со тоа грујо, е ставен од неговите противници во првите редови на одбраната на Македонија. Ако има човекот такви непријатели, тогаш не е ни чудо што владеел 10 години, без мува да го лази.....

А сега вие продолжете со ароганцијата, исмејувањето и омаловажувањето на луѓето, кои не се на иста линија со вас.
 
B

Borg_Drone

Гостин
владе, за греота е твојов случај. Ако ти е од некаква помош, испуцај се, изнапишувај се навреди со цитат на мој пост - нема проблем. Јас пишав за твоите постапки, ти верглаш "глуп, глуп" ко расипана лента. Те читаме овде, знаеме со кого си иаме работа, ништо не не изненадува.
Зошто јас последно време го избегавам форумов. Член сум веќе многу години ама овдека ако имаш различно мислење одма си платеник. Јас на пример секогаш се обидувам да водам конструктивна дискусија без некого да навредувам или да жигосувам зошто едноставно секој си има мислење и тоа треба да се почитува, макар и тоа да е погрешно од наша гледна точка. Ти кажувам овака само за да ти биде полесно, прифати ги некои работи какви што се и тоа е тоа.
Добро си напишал се,се сложувам.
Него дај прати ми некој доказ или линкче каде зајакот ја се оградил од платформата?
Мислам дека е доволно ова:

http://tatkovina.info/2017/02/17/заев-прифаќаме-сe-што-е-во-рамките-ус/
 
Член од
7 март 2017
Мислења
31
Поени од реакции
1
Jaмаjка шо симболизира жолтото на овоj пешкир? Лаjна, власите во Македониja, шо?
 
G

Goldie

Гостин
Сакаш да кажеш,дека председателот Иванов и тоj крие криминала и соуествува како спречува даване на мандат?
Иванов е само марионета во рацете на братучедите Мијалков и Груевски, веќе еднаш направи глупост со аболицијата така да и ова до некаде беше очекувано
 
V

viktora

Гостин
Прво, не ми се обраќај со вие. Јас не сум ниту вие ниту оние, јас сум поединец со мое мислење за ситуацијата. Второ, да владеше ДПМНЕ по Устав и закон во овие десет години, сега немаше да постои никаков страв дека било која институционална инстанца може да се прескокне при носење на било каков закон. Арно ама, се навикнавте законите да се искривуваат по налог одозгора, и сега ви е страв.
Така е,почнавме со тупење.Извини.Ајде онда и јас да продолжам.Да владееш СДСМ до 1998г според закон и устав немаше ВМРО да прескокнува институции или заобиколени закончиња во овие десет години.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Така е,почнавме со тупење.Извини.Ајде онда и јас да продолжам.Да владееш СДСМ до 1998г според закон и устав немаше ВМРО да прескокнува институции или заоблени закончиња во овие десет години.
Епа сега затоа нема повеќе да владеат, освен можеби во Идризово. Бидејќи не научија ништо од колапсот на СДСМ пред 10 години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Епа сега затоа нема повеќе да владеат, освен можеби во Идризово. Бидејќи не научија ништо од колапсот на СДСМ пред 10 години.
Чекај, рано е да кажеш, како тргнала работата....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom