Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.030
Поени од реакции
821
Bodi, eve prati sho pisuvame i prenesi.
Vetete deka ke go prekinete dogovorot so grcija, bugarija i dvojazicnost i imate shansi za pobeda.
Кога би “ветиле“ такво нешто не само што би победиле туку би добиле повеќе од 70 мандати...
Само друга е играта, се оди на вљада со широка коаљиција за сочувување на проектот Северџистан, така мене ми изгледа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.885
Поени од реакции
1.898
Мислиш, а зошто така мислиш?
Сакале или не персоналните решенија се наметнуваат како клучни и во одредена смисла го одредуваат тонот-правецот.
Мислам дека не е така. Прво е програмата и идеологијата. Лоша идеологија неможе никој да ја поправи дури и најдобар лидер.
Второ кадровски се сите исти и горе доле исто способни.
Трето повторување на првото за мене идеологијата е на прво место. Подобро полоши административци од потези во лош правец.
На Македонија и е лош правецот луѓето се менливи.
На пример јас за Левица никогаш не би гласал без разлика каков кадар има. За социјалисти и комунисти не гласам па и да се најгенијални управители.
Размислувањето човек пред идеологија е погрешно. Кога суштината е утната никаква харизма и убави зборови не ја поправаат.
Тито беше харизматичен и паметен но идеолошки тотално утнат и направи катастрофа потези.
Не ни треба втор Тито...
Но за жал многу размислуваат така и поради тоа страдаме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.840
Поени од реакции
6.860
..Another plant species characteristic of plant life in Macedonia — the poppy. ; while Chinese opium contains eight such units and is considered to be of high quality, Indian opium contains seven units, and Turkish opium only six, Macedonian opium contains a full 14 morphine units and is undoubtedly the best quality opium in the world.The first Macedonian poppy was planted in 1835 during the Ottoman empire's rule.

Towards the end of the 19th century, 30 percent of the total output of the Turkish empire came from Macedonia.

The Austro-Hungarian empire, the leading regional rival to Ottoman rule, kept a vigilant eye on the Macedonian opium production as any increase in output meant the Turks were gearing for war.

Kako stoi proizvodstvoto na afion vo Makedonija, se investira vo opium ili ke investiraat vo kanabis slepcive nashi.
за време на Кралевина СХС имаше големо производство ама и шверц на македонски опиум на западот, па во архивите на ЦИА имало уште тогаш за македонскиот опиум, а во Србија кажуваа дека македонците :cool: шверцуваат опиум, не викаа ни блгари ни јужносрбијанци ни чокалије...
..патем и Алкалоид е основан уште во СХС со таа намена, откуп на чушки и преработка
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
5.859
Поени од реакции
2.211
Прашај ги Данцине, Холанганине шо мислат за вас па ќе видиш дали е тоа пропаганда или реален одраз во огледалото во кое никако не сакате да погледните.
Дај број, ќе ги прашам одма.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
307
Поени од реакции
678
Living the Macedonian dream.
Или на македонски, се снајдела
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.574
Поени од реакции
4.347
...Комората на сметководители бара забрана за користење...
сега зајо ќе ги забрани фискалните, онака Предизборно :cool: , исто како што укина забрана за КЕСШ над 500 евра
Ајде

Препораките на здравствените организации се веднаш по контакт со фискални сметки да се мијат рацете, да не се ставаат сметките во кесите со храна, да не се дозволува децата да доаѓаат во контакт со фискални сметки, а доколку на работно место редовно сте во контакт со фискални сметки да се носат ракавици.


Абе редовно во пекара во лебот и пецивата ја пикаат фискалната. Ами луѓето што работат на каса, кај што низ нивни раце поминуваат километри хартија.

Јебига ни нема помош , не е ни чудно што гробариве последниве децении приметуваат дека човечкото тело се потешко се распаѓа, која бактерија може да конзумира такви отрови и конзерванси.


 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.503
Поени од реакции
13.316
Living the Macedonian dream.
Или на македонски, се снајдела
Бабава завршила ФОН ... вау мислам дај да си ги скинеме ние другите дипломите ..... Него ја да сум ревизија на сите дипломи издадени надвор од УКИМ и да видиме кој како завршил и колку платил за да заврши !!! Неписмена раја лопужи ја води државава, затоа сме тука кај што сме !!!
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.726
Бабава завршила ФОН ... вау мислам дај да си ги скинеме ние другите дипломите ..... Него ја да сум ревизија на сите дипломи издадени надвор од УКИМ и да видиме кој како завршил и колку платил за да заврши !!! Неписмена раја лопужи ја води државава, затоа сме тука кај што сме !!!
Автоматски споено мислење:
Преку 20 000€ за информатика на ФОН. Е сега не знам колку се платени редовно, колку вонредно.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.030
Поени од реакции
821
Мислам дека не е така. Прво е програмата и идеологијата. Лоша идеологија неможе никој да ја поправи дури и најдобар лидер.
Второ кадровски се сите исти и горе доле исто способни.
Трето повторување на првото за мене идеологијата е на прво место. Подобро полоши административци од потези во лош правец.
На Македонија и е лош правецот луѓето се менливи.
На пример јас за Левица никогаш не би гласал без разлика каков кадар има. За социјалисти и комунисти не гласам па и да се најгенијални управители.
Размислувањето човек пред идеологија е погрешно. Кога суштината е утната никаква харизма и убави зборови не ја поправаат.
Тито беше харизматичен и паметен но идеолошки тотално утнат и направи катастрофа потези.
Не ни треба втор Тито...
Но за жал многу размислуваат така и поради тоа страдаме.
Веќе утврдено, постојат факти и постои презенатција на истите!

Секако дека одредени појави-маси-култури-поединци гравитираат (и извираат) кон една или друга идеолошка матрица, никогаш и не сум тврдел нешто друго...
Но тие идеологии се разликуваат во однос на политичките, економските, социјалните права и слободи. (корпус на права и слободи)
Денес постојано се говори само за политички права, а се избегнува да се говори за економските права - мојот став е дека без економска слобода нема ни политичка (односно дека денешната политичка слобода е само илузија која се создава кај масите за полесно да се управуваат).
Имаш погрешна перцепција за комунизмот затоа и така го претставуваш (антикомунизмот се негува со децении така да ништо не изненадува), комунизмот пред се е борба за слобода (секоја друга поинаква презентација е спин и пропаганда кон масите дека многу слобода ќе им наштети на нивното здравје!). Некои девијации кои се случиле или се случуваат немаат ништо со таа мисла за слобода (Црпе се претставува како левичар а е еден од најбогатите во Северџистан, не е ли оваа демагогија во своја изворна форма?), не може “правецот“ кон слобода да биде лош правец, само ограничувањето на слободата е лош правец (референдумот е единствен инструмент на директна демократија во репрезентативната демократија и тој инструмент во Македонија беше поништен што потврдува дека секоја демоНкратија на крајот завршува во тиранија!).

Една молба, ако се може, во тек се подготовки за интензивнен brainwashing во пресрет на претстојните избори, дали би сакал ова да го оставиме за после 12 април, па на тенане спротивставиме гледишта, да не вршиме дефокусирање!

------------
@Ireal, алЦИАда е создадена таму некаде 1946/7 ако ме служи меморијата, така што @StefusRefus може да ни објасни како се нашле такви документи во нивните архиви
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
701
Поени од реакции
331
Гледам на Мицковски татко му има многу иновацции и проекти и го има и Мицковски вклучено имат доста научни трудови ,ама чим се поврзал со ВМРО пиши пропоа свет начисто.колку и човек да е паметен иноватор треба да се поврзи со некоја влст да ги оствари своите идеие иновации.инаку ќе му пропадни изумот како на Ушевски со перпету машината
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
393
Поени од реакции
283
за време на Кралевина СХС имаше големо производство ама и шверц на македонски опиум на западот, па во архивите на ЦИА имало уште тогаш за македонскиот опиум, а во Србија кажуваа дека македонците :cool: шверцуваат опиум, не викаа ни блгари ни јужносрбијанци ни чокалије...
..патем и Алкалоид е основан уште во СХС со таа намена, откуп на чушки и преработка
Денес Алкалоид купува многу малку афионски чушки од Македонија (некаде околу 20-30 тона), најголем дел го увезува од Унгарија. Генерално се користат за добивање на морфиум (мислам некаде околу 0,2% има морфиум). На времето многу се сеел афионот, исто многу често земјоделците го режеле за добивање на катран, кој е користен како лек за многу работи (па дури и за смирување на деца). Денес има строги регулативи за одледување на афионот и главен проблем е ниската цена на црното афионско семе (околу 1 евро за кг) кое е главна мотивација за одгледување на афионот. Чушките се спореден продукт (се откупуваат околу 35 денари за кг). Пред 5-6 години цената на афионското семе се искачи до 2-2,5 евра и тогаш имаше производство за 10 пати поголемо од онаа денес.
Еден од главните проблеми е што не си го цениме нашето. Афионското семе е навистина здраво и наместо да го користиме почесто, ние ќе употребуваме разни други семиња (како Чија).
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.125
Поени од реакции
33.533
СЕ СНАЈДЕЛА?!? Како бе се снајдела? И даваш амнестија на лопужи и криминалци вака
Не е форумов за тебе. Сум приметил дека имаш нула детекција за сарказам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.840
Поени од реакции
6.860
Денес Алкалоид купува многу малку афионски чушки од Македонија (некаде околу 20-30 тона), најголем дел го увезува од Унгарија. Генерално се користат за добивање на морфиум (мислам некаде околу 0,2% има морфиум). На времето многу се сеел афионот, исто многу често земјоделците го режеле за добивање на катран, кој е користен како лек за многу работи (па дури и за смирување на деца). Денес има строги регулативи за одледување на афионот и главен проблем е ниската цена на црното афионско семе (околу 1 евро за кг) кое е главна мотивација за одгледување на афионот. Чушките се спореден продукт (се откупуваат околу 35 денари за кг). Пред 5-6 години цената на афионското семе се искачи до 2-2,5 евра и тогаш имаше производство за 10 пати поголемо од онаа денес.
Еден од главните проблеми е што не си го цениме нашето. Афионското семе е навистина здраво и наместо да го користиме почесто, ние ќе употребуваме разни други семиња (како Чија).
има колачи со афион, купував едно време
Автоматски споено мислење:

Преку 20 000€ за информатика на ФОН. Е сега не знам колку се платени редовно, колку вонредно.
со таа Диплома може само во државна институција да работи
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.125
Поени од реакции
33.533
Во Бугарија обвинителството отвори истрага за увезен отпад од Италија затоа што се разликувал од декларацијата во царинската документација. Бројчињата едно велат, но внатре друго имало. Како рече Јани Макрадули, сме требале да имаме доверба, да веруваме дека сè е во ред ако документацијата така вели.

Управител на фирмата во Бугарија - Блацион, која го увезла отпадот е Блаже Игњатовски, кој е инаку во собирот на содружници на Дрисла.

Покрај двајца Италијани, содружник во Блацион е и Горан Ангелов, кој е инаку извршен директор на Дрисла. Тој за Фокус изјавил дека е "мал" содружник, имал 15% во бугарската фирма создадена од Македонци и Италијанци. Иста шема ко Дрисла, македонско-италијанско партнерство на тема отпад.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom