Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
туку у контраст на разочаранава фаца, Палчо се врати од Србија ? или се спрема пред избори да пука бомби на раат од таму за зеков
Нит се врати, ниту ќе се врати, ниту ќе пука бомби.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Nema Makedonija da ja snema od kartata na svetot i nema Makedonecot da iscezne poradi toa sto nekoi politicari smenile zname, ime, grb, himna... Makedoncite so vekovi nanazad nemale svoja drzava t.e. bile porobeni od drugi pomokni od sebe narodi, no sepak opstanale kako narod i pred se kako jazik zatoa sto bioloski opstoile, a ovie 3 decenii Makedonecot e sloboden i sam svoj gazda na svojata suverena nezavisna drzava, no ete narodot bioloski isceznuva i uste nekoja decenija i navistina ovaa drzava i narod ke isceznat od svetskata mapa po priroden pat, bez vojni i sl. Ne deka i nasive sosedi se vo nekoja poarna situacija od nas, istovo i za niv vazi, masovnata emigracija, niskiot natalitet, visokiot mortalitet si go pravat svoeto ! A politicarite si teraat i ponatamu po sistemot Kurto-Murto i na ti go daj mi go, jas sum sega na vlast ama ne se sekiraj nema da te apsam, no za vozvrat i ti koga utre ke bides vlast nema mene da me apsis... Toa e toj Kurto-Murto politicki sistem !
WTF. дај малце од тоа дрогата

Газда на својата држава, од кога тоа така, кога 30 години играме како ќе ни свирнат од страна. А уште стотина илјади сега да се иселат и тешко дека за 10-20 години ќе има овде доволно македонци за ова да се нарекува Македонија. Малцинство ќе биде овде македонецот, само нека продолжат политичарите да ја уништуваат државата.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Често пати се наоѓаат вакви слики каде што мали албански деца од рано се национализираат. Им го вградуваат национализмот од рани години. Слично како радикалните исламисти тоа го прават во Арабија или Афганистан. Ретко може да се види ова. Да беа ова на пример Германци одма ќе станеше светски скандал како да ги спремале децата за четвртиот рајх. Ама кај Албанците никому ништо.
Викаш кукасиот крст е пандан за албанското знаме?
Автоматски споено мислење:

WTF. дај малце од тоа дрогата

Газда на својата држава, од кога тоа така, кога 30 години играме како ќе ни свирнат од страна. А уште стотина илјади сега да се иселат и тешко дека за 10-20 години ќе има овде доволно македонци за ова да се нарекува Македонија. Малцинство ќе биде овде македонецот, само нека продолжат политичарите да ја уништуваат државата.
Па според вас добро е да станате малцинство, ќе имате повеќе права и привилегии.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Викаш кукасиот крст е пандан за албанското знаме?
Автоматски споено мислење:


Па според вас добро е да станате малцинство, ќе имате повеќе права и привилегии.
Vikam od mali gi truete so nacionalizmot, rezultatot go gledame kaj vozrasnite. Indoktrinacija od mali godini. Mozea da stavat primer Makedonsko zname, posto se neli vo Makedonija, ili Tursko, Romsko itn. posto sme neli multietnicka drzava. Ili koja e celta na ova?

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Vikam od mali gi truete so nacionalizmot, rezultatot go gledame kaj vozrasnite. Indoktrinacija od mali godini. Mozea da stavam primer Makedonsko zname, posto se neli vo Makedonija, ili Tursko, Romsko itn. posto sme neli multietnicka drzava. Ili koja e celta na ova?

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
Лично против тоа сум, затоа моите деца нема да ги учам така, нема да им натерам ни религија ни националност.
Нема цел, исто денеска вие да браните идентитет и име, ве труеле изгледа вам со национализам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Лично против тоа сум, затоа моите деца нема да ги учам така, нема да им натерам ни религија ни националност.
Нема цел, исто денеска вие да браните идентитет и име, ве труеле изгледа вам со национализам.
Da branis identitet i ime e vid nacionalizam, normalno, ama defanziven i za samozastita znaci najminimalen. A ova na slikava ne znam nakaj vodi valjda na drug vid nacionalizam.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Da branis identitet i ime e vid nacionalizam, normalno, ama defanziven i za samozastita znaci najminimalen. A ova na slikava ne znam nakaj vodi valjda na drug vid nacionalizam.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
Дефанзивен национализам, и нацизмот за дефанзивен започна, чим самиот започна со такви споредби.
Дефанзивен е и да истакнуваш знаме на твојота нација во друга држава во која ти се забранува, знам дека денеска не е забрането ама уште има инерција од доодамнешната забрана.
Национализам е и тоа да им забрануваш на друга нација свое знаме.
Безсмислено е за мене целата драма со знамињава, со идентитети, со имиња, со јазици. Верувам дека за некое време за сите ќе биде безсмислено. На крај на денот празниот стомак не признава национализам, желбата на родителот да гради подобра животна средина за своето дете не признава национализам.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Дефанзивен национализам, и нацизмот за дефанзивен започна, чим самиот започна со такви споредби.
Дефанзивен е и да истакнуваш знаме на твојота нација во друга држава во која ти се забранува, знам дека денеска не е забрането ама уште има инерција од доодамнешната забрана.
Национализам е и тоа да им забрануваш на друга нација свое знаме.
Безсмислено е за мене целата драма со знамињава, со идентитети, со имиња, со јазици. Верувам дека за некое време за сите ќе биде безсмислено. На крај на денот празниот стомак не признава национализам, желбата на родителот да гради подобра животна средина за своето дете не признава национализам.
Грешка си во тетово, гостивар, дебар кичево е забрането истакнување на македонско знаеме, само албанско е дозволено. Ваљда на тоа мислепше кога збореше за национализам така ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Грешка си во тетово, гостивар, дебар кичево е забрането истакнување на македонско знаеме, само албанско е дозволено. Ваљда на тоа мислепше кога збореше за национализам така ?
Мислев да те УБИЕ државата ако истакнуваш знаме кое е забрането, на тоа мислев. Ова треба да се сокрие и заборави, не треба следните генерации да знаат за ова.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
WTF. дај малце од тоа дрогата

Газда на својата држава, од кога тоа така, кога 30 години играме како ќе ни свирнат од страна. А уште стотина илјади сега да се иселат и тешко дека за 10-20 години ќе има овде доволно македонци за ова да се нарекува Македонија. Малцинство ќе биде овде македонецот, само нека продолжат политичарите да ја уништуваат државата.
Па политичарите кои 3 децении не водат се Македонци почнувајќи од деда Кира, Кљусевци, Црвенковци, Гошевци, Георгиевци, Трајковци, Бучковци, Груевци, Ивановци, Заевци, Пендаровци и.т.н. Сите овие функционери се Македонци, не се ниту Холанѓани, ниту Швеѓани, ниту Виетнамци па да викаме еве странци не водат !
Или најлесно е да се рече абе не не сме ние ич криви за ништо, други ни се секогаш кривците, пак истата онаа приказна за бабарога, Сорос, дип стејтот, Бејли... од тие глупави приказни мудата ми отекаа више Сорос па Сорос, Бејли па Бејли, Бајден, Клинтон... се некои други биле криви, а никој не ја согледува реалноста дека нашиве Курто-Мурто политичари се тапа џонс и освен клептоманија појма си немаат од ништо !
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Мислев да те УБИЕ државата ако истакнуваш знаме кое е забрането, на тоа мислев. Ова треба да се сокрие и заборави, не треба следните генерации да знаат за ова.
А кога и зашто ублие некого ради ова?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
791
Vo vreme koga se znae koj e lopov. Pa duri i se pravat i skecovi na tv od likovite koj ja unistuvaat drzavata.narodot molci ili i zaprasen ili neznae da reagira ili e soucesnik vo kriminalite .zasega nit stap igra nikoj ne prezema akcija.Dajte da napravime ako treba i po nekoj sendvic da se pokreni narodecot.ili da ja dajme drzava ta na nekoja stranska sila po koncesija na koristenje da vovedat red svoja vlada neka instalirat da ne se zamarame
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
Дефанзивен национализам, и нацизмот за дефанзивен започна, чим самиот започна со такви споредби.
Дефанзивен е и да истакнуваш знаме на твојота нација во друга држава во која ти се забранува, знам дека денеска не е забрането ама уште има инерција од доодамнешната забрана.
Национализам е и тоа да им забрануваш на друга нација свое знаме.
Безсмислено е за мене целата драма со знамињава, со идентитети, со имиња, со јазици. Верувам дека за некое време за сите ќе биде безсмислено. На крај на денот празниот стомак не признава национализам, желбата на родителот да гради подобра животна средина за своето дете не признава национализам.
За ова си у право и се слагам, така треба да биде, се надевам некат и ќе биде така.

Ама можда не му одговара тоа на некој и ако те финансираат од страна да јачаш национализам, тогаш имаш и полн стомак и "здрав" национализам :)
Има такви бааги можда ти не си, па ти е чудно.

А нацизмот иначе е изроден ради др причини. Пост 1 светска војна високите репарации, изгубените територии кај немците, понижувањата од Париз и Лондон...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom