Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Истото го збореа исфрустрирани комуњарски куртони пред некоја година. Ако ВМРО-ДПМНЕ собере 450.000 гласа, тогаш Заев може сите кутии на светот да ги наполни, не добива избори. Тоа што се влезени во калкулации со 320.000 на бабата да станат власт, е друг муабет. Затоа е смешно.
Не можеш да собереш 450.000 гласа ако сите институции (меѓу кои и МВР) се под контрола на тие што сакаат да останат на власт.

Како и да е - не треба сега брзање од денес за утре. Во март најрано.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Не можеш да собереш 450.000 гласа ако сите институции (меѓу кои и МВР) се под контрола на тие што сакаат да останат на власт.

Како и да е - не треба сега брзање од денес за утре. Во март најрано.
Како побогу некоја институција може да спречи човек да гласа за некого? Разбирам дека власта со притисок може да си го зголеми својот број на гласови, ама како може да го намали бројот на гласови за опозицијата уште не ми е јасно. Тоа е некоја виша математика изгледа.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Избори во Македонија не постојат.Гласање има,ама избор никогаш досега немало.
За да има избори мора да има автентична македонска опција(партија,движење..) која прво внатре ќе избере свој македонски водач па после тоа,водачот ќе бара подршка од македонскиот народ.Таков водач никогаш досега не се појавил на избори.Секогаш и сите водачи до сега биле наметнати(октроисани)од надвор па сме имале гласање дали сте за американскиот службеник Заев или за американскиот службеник Мицковски.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Заев сега малце ќе се парај на тошо ,Пендаровски нема да распиши избори ќе викат Со нато да ја заврпиме работата или ОТАН шо вика Таксист,и избори до јуни ,Заев ќе се надева во мај да добиеме датум ама ни тогаш нема како шо тера работата.Мицковски ќе бара шо побрзо ,и ќе го напуштат парламенто и пак криза и пак и пак и пак и пак исто .или дај да објавиме воња на на некој na grcija ili drug :) нека не окупират да не се мачиме. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Заев сега малце ќе се парај на тошо ,Пендаровски нема да распиши избори ќе викат Со нато да ја заврпиме работата или ОТАН шо вика Таксист,и избори до јуни ,Заев ќе се надева во мај да добиеме датум ама ни тогаш нема како шо тера работата.Мицковски ќе бара шо побрзо ,и ќе го напуштат парламенто и пак криза и пак и пак и пак и пак исто .или дај да објавиме воња на на некој na grcija ili drug :) нека не окупират да не се мачиме. :)
Имаш можности и сам гласај за најмакедонските партии од помалите, не гласај, протестирај, бојкотираа, гласај за комунисти итн.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Пржинската влада беше глупост што треба да се укине. Па така, со тој потег Заев би му направил услуга на ВМРО. Ама друг е проблемот, не се сигурни дека може да префрлат 450.000.
Црпко ќе оди разочараните да не излезат на избори.....а тие ,,непределените,,(шетачи-прелетачи) се околу 200 000 гласови. Без нив СДС и ВМРО се по околу 300 000 плус минус некој глас.

И добитна опција ќе им биде сите против ВМРО(претворено на терен федерализација)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Сеа кога есдеес ќе добие (заслужено) по пичица на избори, кој ќе ги чита партиските морони како они пробале да не' напраат луѓе, ние не сме прифатиле и заслужено ни било со грујо на власт, па треба да умреме.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Сеа кога есдеес ќе добие (заслужено) по пичица на избори, кој ќе ги чита партиските морони како они пробале да не' напраат луѓе, ние не сме прифатиле и заслужено ни било со грујо на власт, па треба да умреме.
Grevota e so vadea narod sekoja vecer da urlaat, da krsat i da frlaat boja, a koga dojdoa na vlast im svrtija grb. Tie sega se nafatiraa so pari i kako predhodnite ke si se spogodat, a ke go krkaat bas tie nisto sto ne iskoristija.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Grevota e so vadea narod sekoja vecer da urlaat, da krsat i da frlaat boja, a koga dojdoa na vlast im svrtija grb. Tie sega se nafatiraa so pari i kako predhodnite ke si se spogodat, a ke go krkaat bas tie nisto sto ne iskoristija.
Јас зборував против шарените и бомбите знаев дека нема добро да се заврши.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Јас зборував против шарените и бомбите знаев дека нема добро да се заврши.
Dobro se zavrsi za nekoi, se napolnija 7-8 dusi od niv kaj nas vo gradov, drugite se na dogovor na delo so po 12000, i plus so si ostanaa belezani, sega ke go osetat besot na vmrovcite.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Dobro se zavrsi za nekoi, se napolnija 7-8 dusi od niv kaj nas vo gradov, drugite se na dogovor na delo so po 12000, i plus so si ostanaa belezani, sega ke go osetat besot na vmrovcite.
Лично кој што направил и зошто направил и што добил баш и многу не ми значи. Тоа што не унаказија за век векова ми е жал. А ако ВМРО тепа ќе има одмазда...исто како и тие што се одмаздува. Е тоа е жално истотака.
Јас фајде од Грујо Мујо и Зујо во затвор немам ама дека ми смета ова со имево и двојазичноста ми смета...дај боже да се смени само легално и политички тешко ќе оди.
 
D

Deleted member 107909

Гостин
Суштински ама баш никаква разлика нема да има било кој и да прави влада зајко мицко тотално никаква разлика за обичниот граганин.
Разлика ке почуствуваат само партиските џукели и затоа највеке ке лаат овој период.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ајде де без секирации, све живо од услови исполнивме Име, историја, ефтина дневна, радиодифузна, мој дедеве...уште бегалците и федерализацијата останаа само она што нам ни требаше не. Ама ќе биде
Го заборави пописот. Албанците треба да бидат нас 30%.
Дечки не заборавајте да гласате за Зајко, ќе даде 500 евра плата.
500 евра плата веќе имаме. Сега ќе бидат 800.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Делумно си во право. Освен за една работа. Од сите опции што си ги понудил, апсолутно никогаш нема да се случи да биде дел од Блгарија.
Делумно и ти си во право. Освен за една работа. Неколку десетици илjади веке сте дел од Б'лгариjа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Делумно и ти си во право. Освен за една работа. Неколку десетици илjади веке сте дел од Б'лгариjа.
Знам. И уште стотици илјади такви би ви поклониле. 99% од нив имаат полошо мислење за татковината ви од мене. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom