Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Што се случило? Фрчко некого шамарал? Мора да е или дете или болен некој. Па Фрчко сем на уста да се чатали.. за друго е скопско „педерче“.
Исто ко водачите на четвртиот Илинден.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Навистина си спремен да го дадеш животот за Македонија? Ништо полесно, веднаш скокај од тераса а во случај да нема потребна висина, жилетот и правец под туш. Со тоа ќе направиш најмногу за Македонија, бидејќи повикување на масакри на сонародници со прогласување на воена состојба од страна на претседател кој беше/е врховен командант под чија ингеренција се наоѓаше министер за одбрана - убиец на македонски војници и цивили - не е дно, тоа е бушилица со дијамантска глава која постојано копа во потрага по ново дно, и ако продолжи ќе излезе во Пекинг еден ден.

Ако нему тоа не му сметаше, да ја остави цела армија на располагање на дезертер од истата и терорист, којзнае зошто би му сметала дебилна предизборна патка-платформа на албански претседател која има шанси да се оствари колку што е шансата ти да напишеш нешто разумно.

Би рекол срами се, но тоа се кажува на луѓе кои срам имаат.
Каде бе гноју еден јас повикувам на масакри. Јас реков ако не ја повлечат Албанците платформата ќе мора да се соочат со војна. Па сега ако не сакаат да ја повлечат значи они сакаат војна.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
743
Поени од реакции
1.602
Па јеби га мора еднаш да за нацрта линијата и да се каже стоп на уценувањата. Сега е како погодено времето. Доста беше од куртони како вас со сечен кур во газот да одлучуваат за мојата иднина и за иднината на моите деца.

Ако не сакате војна, нека ја повлечат Албанците платформата и нема да има војна, рамковниот договор целосно ги гарантира правата на малцинствата во државава and thats it. Редно е линијата да се повлече. А ти ако си спремен да ја браниш платформата, многу лесно ќе добиеш оружје од УЧК....[DOUBLEPOST=1488657802][/DOUBLEPOST]
Ќе видиме, ако оди Иванов до крај, ќе се појават опциите.
Во војна бе? Војна?
Вие нормални сте? Знаеш дека со таков потег Македонија ќе ја збришите од постоење? Оти таква војна ќе ги вплети албанците во Македонија плус сите соседи и Европа. Знаеш кој се наши соседи? Ти паѓа на памет дека во таква состојба најјидеално решение за сите ќе биде Македонија да ја снема од мапата.
Која будала еј, војна во Македонија е крај на државава и нејзиното постоење, после курчи се како бугарин кога ќе ти ја ебаат мајката у пичка,глупав еден.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.647
Поени од реакции
21.026
Каде бе гноју еден јас повикувам на масакри. Јас реков ако не ја повлечат Албанците платформата ќе мора да се соочат со војна. Па сега ако не сакаат да ја повлечат значи они сакаат војна.
ваљда се збунил со тачи и идниот претседател на голема албанија еди рама.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.239
Па јеби га мора еднаш да за нацрта линијата и да се каже стоп на уценувањата. Сега е како погодено времето. Доста беше од куртони како вас со сечен кур во газот да одлучуваат за мојата иднина и за иднината на моите деца.

Ако не сакате војна, нека ја повлечат Албанците платформата и нема да има војна, рамковниот договор целосно ги гарантира правата на малцинствата во државава and thats it. Редно е линијата да се повлече. А ти ако си спремен да ја браниш платформата, многу лесно ќе добиеш оружје од УЧК....[DOUBLEPOST=1488657802][/DOUBLEPOST]
Ќе видиме, ако оди Иванов до крај, ќе се појават опциите.
Баш би било интересно да ја дознаеме вашата стратегија, како замислувате дека ќе се одвива сето тоа, ќе му објави војна претседателот на Албанија? Или на Косово? Или две во едно? Ќе распореди единици на граница и ќе му даде ултиматум на шип.тарскиот претседател да ја повлече платформата од 24 часа после кое ќе следи вооружен одговор? Бомбардирање на Тирана? Ххахах не ми се верува што пишувам ама има нешто забавно во комуникација со лудаци :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јас не се сомневам дека телетабиси како вас би немале ништо против и џамија во спална да ви изградат и да ви шетаат и талибанчиња по куќа. Стварно, толку ви е јако запикани така длабоко во љоптарска задница?
Мене само не ми е јасно - сега не праат џамии каде им текне? Сега не се зборува ш во собрание?
Одам во мвр и не можам да се разберам со марсовцине на шалтер. Јас сум против да им се даде било што воопшто, ама што е разликата во „патриотскиот“ пристап до сега и од сега па натаму? Еве мене не ми е јасно тоа.
На пример, јас кога студирав, тогаш беа во некоја почетна фаза тие етнички квоти и кај мене на факултет со државно финансирање влегоа типчиња од Студеничани, Чајлане што не знаеа македонски, не па да имаа доволен просек - имаа благоретардиран просек. Јас за поен си влегов у приватна квота и си ја цалнав првата година, така беше договорот (после имав рокови, ама тоа не е финтата) - бев дискриминиран во сопствена земја. Тоа беше пред да се случи војната и да се потпише рамковниот договор, после кој добија дополнително бенефиции. Е сега ако добро разбирам паторот и дпШне ова не планираат да го укинат, а ништо од тие црнила со кои мафтаат по свои медиуми дека ќе биде задолжително учење во училишта (морално што го викаат некои), туку некои други ствари (што не викам дека се ок воопшто).
Паранојата од менување Устав, за која очигледно е дека ниту се има намера да се направи, ниту реално е можна заради немање мнозинство и можноста фикусот да го блокира спроведувањето на законот (со полно уставно право).
Елаборирај ја разликата за да ми помогнеш да сфатам.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Во војна бе? Војна?
Вие нормални сте? Знаеш дека со таков потег Македонија ќе ја збришите од постоење? Оти таква војна ќе ги вплети албанците во Македонија плус сите соседи и Европа. Знаеш кој се наши соседи? Ти паѓа на памет дека во таква состојба најјидеално решение за сите ќе биде Македонија да ја снема од мапата.
Која будала еј, војна во Македонија е крај на државава и нејзиното постоење, после курчи се како бугарин кога ќе ти ја ебаат мајката у пичка,глупав еден.
Подобро ужасен крај, отколку ужас без крај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
ваљда се збунил со тачи и идниот претседател на голема албанија еди рама.
Па најверојатно, ама интересен ми е ставот на овие шљамови од Македонци кои ја подржуваат Албанската платформа, дека како решение не го земаат повлекување на платформата. Боже сачувај да се повлече платформата. Тоа е нешто страшно. Гниди од луѓе. Нелуѓе.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.027
Поени од реакции
3.784
Што се случило? Фрчко некого шамарал? Мора да е или дете или болен некој. Па Фрчко сем на уста да се чатали.. за друго е скопско „педерче“.
Да не беше и ти дел од тројката која си ги изеде шамарите па сега од безбедна дистанца на форумов му викаш педерче?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Па најверојатно, ама интересен ми е ставот на овие шљамови од Македонци кои ја подржуваат Албанската платформа, дека како решение не го земаат повлекување на платформата. Боже сачувај да се повлече платформата. Тоа е нешто страшно. Гниди од луѓе. Нелуѓе.
Пола од нив не се Македонци, имај го тоа во предвид.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.856
Поени од реакции
2.717
Што се случило? Фрчко некого шамарал? Мора да е или дете или болен некој. Па Фрчко сем на уста да се чатали.. за друго е скопско „педерче“.
Погледни го видеото, ова е 2 дена после атакот на сличен начин врз Борјан Јовановски, не е оркестрирано ова во секој случај ..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom