Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Намерата е со Татари да се навредат Бугарите. Не знам зошто, но така се изговара.. иако мислам дека не се Татари. За доаѓањето на Словените, се повикувам на она што го знае историјата како наука.
Она што мене ми е познато, дека Словените на овие простори доаѓаат околу 6-от век.
Нашиот збор (оригинален) за Албанците е Шииптари (едно и), но со „декрет“ е наложено да не се користи тој збор, демек навредлив бил, но вистината е друга, дека е мала модификација на оригиналниот Шќиптари.
Албанци. официално кога сте биле југословени ги викавте само албанците надвор од Албанија. Намерата била јасна, сакавте да погажувате дека не се ист народ, не е правено тоа наивно, имавте цел.
И не можете вие да одредите што е навреда за другиот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Problemot so datumot e drug. SDS so datumot saka da se ispere za site gluposti i predavstva sto gi napravi i od posle da ja legitimatizira taa politika. Demek: Site potezi ni bea na mesto i ete dobivme datum za start na pregovori.
Op cekaj malce druze a zarem na mestoto od Zajko sega da bea Grujo ili pa Micko mislis deka sto posto sigurno ke dobievme datum. I da padne Zaev i druga vlada i drug premier da imame pak ovie Makronovci ke ne blokiraat. Ako ne Makron sigurno ke bide nekoj drug sto ke ni stava veta i blokadi.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Op cekaj malce druze a zarem na mestoto od Zajko sega da bea Grujo ili pa Micko mislis deka sto posto sigurno ke dobievme datum. I da padne Zaev i druga vlada i drug premier da imame pak ovie Makronovci ke ne blokiraat. Ako ne Makron sigurno ke bide nekoj drug sto ke ni stava veta i blokadi.
Vidi sega, vo mojata signatura mozes da vidis sto mislam za ednite i za drugite. Ja opisav fakt. Hipoteticki tvrdenja sto bi bilo ako bi bilo ne me interesiraat i samo go vrtat fokusot vo drug pravec. Fakt e, site gluposti so promenata na ime i denacionalizacijata na Makedonckiot narod se praveni so opravduvanje, deka ke vlezeme vo NATO i EU. Ednostavna legitimacija za ovie predavstva e tokmu toa da se desi. Ako ne se desi, i poslednoto nesto sto sme go imale kako narod ili nacija sme go prodale za nisto.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Полудеа шарениве северџани, почнаа да го пцујат Макрон јавно. Советник на ЗЗ за надворешни работи вреѓа друг шеф на држава. И после бањати биле они, нека си го сменат дилерот. Штом така вреѓаат значи ништо од датумот - Април - Мај избори, по мое повалкана кампања од таа 2016 - стеј тјунд.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.627
Op cekaj malce druze a zarem na mestoto od Zajko sega da bea Grujo ili pa Micko mislis deka sto posto sigurno ke dobievme datum. I da padne Zaev i druga vlada i drug premier da imame pak ovie Makronovci ke ne blokiraat. Ako ne Makron sigurno ke bide nekoj drug sto ke ni stava veta i blokadi.
Ама, ама... нели уште името и влагаме во ЕУ и НАТО? :'(
Од каде сега испаднаа Макроновци, Ле Пеновци, и Бонапартовци :place:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Точно тоа му е вистинското име и презиме.Не знам кој е брат му и не би го поврзувал неговото дејствување со Асијата.
Се знаеле браќава од телевизија. Како денешниве политичари со Боки, Кичеец...
Автоматски споено мислење:

Ova ne e tocno kako moze eden patriot od gabarit kako bivsiot glaven urednik na Dzingovata TV Shitel Dragan Pavlovic Latas da vadel Blgarski pasaport pa to je nemoguce za eden vakov golem anticki lepotan i patriot ma jok bre.
(Полу)србин е тој.
Автоматски споено мислење:

Албанци. официално кога сте биле југословени ги викавте само албанците надвор од Албанија. Намерата била јасна, сакавте да погажувате дека не се ист народ, не е правено тоа наивно, имавте цел.
И не можете вие да одредите што е навреда за другиот.
Југословени беа сите жители на Југославија, од Вардара, па до Триглава. Албанците за себе велат Шќиптари, па другите го презеле тој збор, малку модифициран, без „ќ“. Така велеше и дедо ми, кој беше роден во „турско“, така бил и официјалниот збор во првите документи и устави на НР Македонија. После е „забрането“ да се користи, иако нема ништо навредливо, оригиналниот збор, без една буква.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.627
Оваа стварно отидена била... well of course, што друго може да се очекува од Шарена Револуционерка :icon_lol:




И да не заборавиме, сето ова лелекање, препелкање, плачење и кубење коси не е за официјален влез во ЕУ... туку за ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ со ЕУ :pos:

Ново дно допреа Северџаните :cuc:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Plus so falc angliski. Ne za drugo ama dopolnitelno e pravi poglupa od sto samata se pokazuva.
Автоматски споено мислење:

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми доаѓа еден познаник на работа вчера....натажен, не ни давале датум. Жена му земала книшка од ВМРО да остане на работа btw, другар му изгорен комуњар...заедно држат една фирма....небитно тоа. Гласаа на референдум, и му викам земете сега фрлете се во Вардар. Ќора работа не фатија од 2016 навака :pos: му викам струмичаниве пари се наполнија, а овие комуњари од 80' директори на времето, транзициски профитери со qr от во раце.
Лично би се погрижил да ја избркаат жена му од работа да не стоев добро со него.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Оваа стварно отидена била... well of course, што друго може да се очекува од Шарена Револуционерка :icon_lol:




И да не заборавиме, сето ова лелекање, препелкање, плачење и кубење коси не е за официјален влез во ЕУ... туку за ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ со ЕУ :pos:

Ново дно допреа Северџаните :cuc:
 

Attachments

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Оваа стварно отидена била... well of course, што друго може да се очекува од Шарена Револуционерка :icon_lol:




И да не заборавиме, сето ова лелекање, препелкање, плачење и кубење коси не е за официјален влез во ЕУ... туку за ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ со ЕУ :pos:

Ново дно допреа Северџаните :cuc:
А да прашам јас, девојчево колку години има, па искусна да го советува премиерот? До кога деца ќе ги советуваат министрите и премиерот? Така и со „генијот“ Бојан Маричиќ. Советник за надворешна политика. А бе мочковци, прво одете да научите нешто од животот, па после ако сте ОК да советувате некого. Советник се станува на 50 години живот, не на 25, 30.. уште со мама и тато живеат, не знаат дали чоколадното млеко кравите такво го даваат или...
Јаз'к.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
А да прашам јас, девојчево колку години има, па искусна да го советува премиерот? До кога деца ќе ги советуваат министрите и премиерот? Така и со „генијот“ Бојан Маричиќ. Советник за надворешна политика. А бе мочковци, прво одете да научите нешто од животот, па после ако сте ОК да советувате некого. Советник се станува на 50 години живот, не на 25, 30.. уште со мама и тато живеат, не знаат дали чоколадното млеко кравите такво го даваат или...
Јаз'к.
Ama vo Francija zavrsilo devojceto (na ist faks kako Makron, kako sto potencira). Nema vrska sto e B.A. znaci prv stepen, dovolno e da se bide ekspert.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ama vo Francija zavrsilo devojceto (na ist faks kako Makron, kako sto potencira). Nema vrska sto e B.A. znaci prv stepen, dovolno e da se bide ekspert.
Е па Макрон не е по девојчиња, по многу постари е тој. Во транс паѓаме ако некој завршил во странство. Што завршила, политички науки? Многу тешки науки...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom