Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Одговорот го има во мојот пост. Никакво е оперативното значење дали е јуни, јули или октомври. НИКАКВО. Ама на Заев политички му е битно. Демек, го сменив(ме) името, ама датум ви донесов. Сака да е побргу, да не трпи критики.
Убеден сум дека ќе му дадат датум во октомври, ако не летово. Штом нема предвремени избори. Сега Заев чека, мислам дека така му е речено. Седи, молчи и чекај... ќе добиеш.
И кога изгуби на изборите во 2016 г. тој не даде оставка во партијата како што вети. Ниту му честита на победникот Груевски (ВМРО ДПМНЕ). Му беше кажано да чека, да помине мандат за Грујо, па ДУИ ќе се обработи, па Заев ќе стане премиер.
Од око... мислам дека има вистина во ова.
Има вистина, и тоа како.

Според речникот од теоретичарите на конспирациите, црпнатиот е само „корисен и***т„, кој треба да го исполни она кое вујкото од Кале ќе му го одреди.

Не е црпнатот случајно одбран, а не е ниту случајно предмет за мајтап. Негово е да исполни се‘ што му е предодредено па затоа неговиот мандат поминува во бесконечно препрепреповторување на поимите: „датум„, „НАТО„ и „ЕУ„, ови и оно, а од друга страна, на внатрешен план, дејанијата му се упропастувачки и непостоечки...

Сигурен сум дека им е здосаден и на членовите од неговата партија, кои едвај чекаат да го заборават.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.638
Поени од реакции
81.597
Нема да падне. Ќе добијат датум у октомври, плус влез во НАТО и тоа е добитна комбинација за добивање избори.
Тоа се светкави нешта кои ќе ги презентираат пред народот, кому битните ставки како екологија и сл. му се задњи на листа на приоритети.
СДС моментално и директен влез во ЕУ без датум за преговори не ги спасува од удолнината што ја фатија... дадоа премногу (Име, Устав, двојазичност, историја итн) а добија скоро ништо. Ете само во НАТО ќе влезиме, ама рачунај и за таму се плаќа годишно.

Европјаниве ги искористија Заев и СДС како кондомче за еднократна употреба, и сеа ќе ги фрлат низ вода, а и гневот на граѓаните го навлекоа со нивните постапки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.952
Многу мутаво и комично рекетарство е ова на Боки.
Мада, рекетарство си е, исто ко сите други пред тоа.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
@Beric Dondarrion
Не ти е срам онолку идиотски да ми реплицираш?
Не ти е срам вака кога се читаш на темава?
Викавте дека НИШТО НЕ ГУБИМЕ со договорот. Сеа твојот работодавец излегува и вели ЈА ИЗГУБИВМЕ ДРЖАВАТА. Ти ми реплицираш со некои идиотски шеги за сорос и белата раса.
Не спинуваш туку се бламираш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.952
@Beric Dondarrion
Не ти е срам онолку идиотски да ми реплицираш?
Не ти е срам вака кога се читаш на темава?
Верувај, ѓаволски е тешко да почуствувам срам за било што кажано, при комуникација со тебе.
Го барам срамот, а тој се скрил. Изгледа страв му е од тебе.


Оноа знаеш, кога човек комуницира со други луѓе и води сметка за тоа што ќе го каже. Како ќе биде сфатен, дали можеби некој од соговорниците се навредил од нешто, бон-тон при конверзација, уважување на правото на став и слободна воља кај соговорникот... Такви работи.
Ништо од тоа нема кога зборам со тебе на форумов :(
А кога зборам со луѓе - све у реду.
До мене е, не се грижи.
(у ствари не знам дали и ти како луѓето можеш да се грижиш, али јеби га)
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Верувај, ѓаволски е тешко да почуствувам срам за било што кажано, при комуникација со тебе.
Го барам срамот, а тој се скрил. Изгледа страв му е од тебе.


Оноа знаеш, кога човек комуницира со други луѓе и води сметка за тоа што ќе го каже. Како ќе биде сфатен, дали можеби некој од соговорниците се навредил од нешто, бон-тон при конверзација, уважување на правото на став и слободна воља кај соговорникот... Такви работи.
Ништо од тоа нема кога зборам со тебе на форумов :(
А кога зборам со луѓе - све у реду.
До мене е.
Pa da do tebe e ocigledno. Znaes kako ona so umreniot i glupiot. Niti umreniot znae deka e umren niti glupiot deka e glup. Drugite okolu nego znaat taka da ne se sekiraj okolu sramot ili gluposta, te razbirame (y).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.952
Pa da do tebe e ocigledno. Znaes kako ona so umreniot i glupiot. Niti umreniot znae deka e umren niti glupiot deka e glup. Drugite okolu nego znaat taka da ne se sekiraj okolu sramot ili gluposta, te razbirame (y).
Знам дека се разбирате у глупост, али у срам не верувам дека се разбирате.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ДАЛИ и КАКО прогнозирате дека ќе падне оваа влада?
Ќе падне кога тој што има моќ ќе одлучи така. А дали? За сега не верувам. СДСМ е доволно да освои 40+ пратеници на следните избори, па со 20-на „албански“ пратеници (а можеби и некои како Амди Бајрам, Чедо Саздовски.. пребегуљи) ќе се дојде до 60+. Тоа го видовме по изборите во 2016 г. Тогаш беше „пречка“ паролата на ДУИ (победник со победник) кои сами ја бараа жестоко, ама и тоа бидна, па сега е „испеглано“. Го излижаа тоа што го плукаа, па сега веќе нема што да лижат.
Ќе раскажам нешто што го знам од (речиси) прва рака. Татко на еден поранешен министер во време на Груевски (пред 10-на години) има кажано во разговор дека (уште тогаш) од надвор е диригирано кој да е министер во владата, а кој не. Барем во одредена мера, во „важни“ министерства.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Знам дека се разбирате у глупост, али у срам не верувам дека се разбирате.
Da de rekovme, uzivaj. Ic ne si ja stegaj dusata, retko koj tuka bi ti zameril bilo na gluposta ili na sramot koj ne si mozel da go najdes. Sepak ne si od vcera tuka, imase vreme da se dokazes kolku ti e kapacitetot. Kako sto napisav prethodno da ne se povtoruvame niti umreniot znae deka e umren niti glupiot deka e glup. Ne gledam pricina zosto Ti bi bil isklucok na toa pravilo. Taka da krckaj si ;).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.952
Ќе раскажам нешто што го знам од (речиси) прва рака. Татко на еден поранешен министер во време на Груевски (пред 10-на години) има кажано во разговор дека (уште тогаш) од надвор е диригирано кој да е министер во владата, а кој не. Барем во одредена мера, во „важни“ министерства.
Пфф, глупости. Зарем господинот Груевски би дозволил однадвор да му кажува некој кој да биде министер? (освен ако тоа не му е сугерирано од господинот Путин или господинот Џинпин, но ние знаеме дека они не се мешаат у туѓи држави)
Не ми се верува такво нешто да било.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Мене ми е најсмешно што новинарчињава бараат некакви си права, а цело време си седнуваат самите во скут на големците за мала паричка, чешкаат нечии јајциња. Такви курвички се сите новинарчиња што оние од кај мтв им подзавидуваат.

https://a1on.mk/archives/1077510?fbclid=IwAR1TuWYWwi5_cfBANA1Zyc8jmU41qWHX2i35zXM9NJXMcKJ0D3teFasIHoo

Иначe, дивоградбата на советникот од ДУИ никако да ја срушат. Заштитени се, бели мечки, над законот, си прават што сакаат никој ништо не им може. Го уништија и најубавиот град во Македонија. Паразити, кај стапнат све ништат.
Не драпај мадиња, кај ти е соживотот овде? Тие се само една загрозена група, која треба да биди заштитена.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Да не се лажеме, каква и вода да пијеа, ќе се јадеше гомна.[DOUBLEPOST=1560847914][/DOUBLEPOST]
Што е чудно тука? Па тоа е целта на Сорос, масоните и шарените - да ја нема Македонија на светската мапа, да се сотре лулката на белата раса. А јас се надевав, у целиот тој хаос, тука дека конечно Бугарија пак ќе биде.[DOUBLEPOST=1560848027][/DOUBLEPOST]
Од прошлиот кој го среди Острово нити имало нит ќе има поголемо ѓубре. А овој градоначалник - ене ги пак локални избори, ќе го смениме.[DOUBLEPOST=1560848179][/DOUBLEPOST]Значи го сменивме дека не ги пушташе емигрантите, а не дека беше гомно најголемо....


секој ден нова глупост
луд нема одмора
Реалноста е дека ние не го сменивме, без разлика колкаво гомно беше, не би ги отфрлил така лесно тие тези, а истото мислење ми е уште од шарена револуција, дека смената на Грујо на беше чисто внатрешномакедонска идеја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.952
Реалноста е дека ние не го сменивме, без разлика колкаво гомно беше, не би ги отфрлил така лесно тие тези, а истото мислење ми е уште од шарена револуција, дека смената на Грујо на беше чисто внатрешномакедонска идеја.
За сите тие местенки да успеат, мора да има фундамент кај гласачкото тело. Мора народот да биде така поларизиран. Тие обиди за влијанија врз изборниот резултат не се сами по себе целосно решение. Мора да има услови кај гласачкото тело за успешност на методите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
ВМРО барем горните новинари ги држи.

Да не се лажеме, во крајна линија, станува збор за рекетарска фела. Барем кај нас новинарството е тоа. Латас, Мирка и многу други се класичен пример за тоа кој колку плаќа - кај него се.
И не заслужуваат да дишат и ред други новинари од СДСМ бандата, не само овие. Саше на пример и да не набројувам.[DOUBLEPOST=1560856152][/DOUBLEPOST]
Има логика.
Добар план за заташкување на неспособноста и арамилукот.
Удрија по Сдс и автоматски Вмро мораше да ги спомнеш :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Пфф, глупости. Зарем господинот Груевски би дозволил однадвор да му кажува некој кој да биде министер? (освен ако тоа не му е сугерирано од господинот Путин или господинот Џинпин, но ние знаеме дека они не се мешаат у туѓи држави)
Не ми се верува такво нешто да било.
Ти кажав она што го знам, што е речено. А речено е 100% и тоа во 4 очи. Балашевиќ пее(ше): „Ако су лагали мене и ја лажем вас“. Во тоа време хајката со Путин не беше уште ни почната, а камо ли да постои. После почна Путин да биде страшилото. Значи.. во случајов, станува збор за „западни центри на моќ“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom