Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Сега и двете партии ќе се трудат да ги придобијат гласачите на Река. А ако тие решат да не излегуваат на гласање изборите пропаѓаат. Подобро тоа неголи било кој од овие двајцата да победи.
Ako pobedi siljanovska imas utesna nagrada predvremeni par izbori. Zatoa treba da se glasa za gordana.[DOUBLEPOST=1555944882][/DOUBLEPOST]https://integra.org.mk
Ovie mozda ke gi bide, barem da ne gi glasate veke komunjarite i vmrovcite.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ako pobedi siljanovska imas utesna nagrada predvremeni par izbori. Zatoa treba da se glasa za gordana.
А тоа ќе донесе нешто ново? Ги видовме и едните и другите. Ништо добро не донесоа. Никакви избори ништо не менуваат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А тоа ќе донесе нешто ново? Ги видовме и едните и другите. Ништо добро не донесоа. Никакви избори ништо не менуваат.
Imase i na poslednite par izbori drugi partii osven kgb i vmro. na slednite sigurno dobiva nekoja treta opcija.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Ako pobedi siljanovska imas utesna nagrada predvremeni par izbori. Zatoa treba da se glasa za gordana.
Не треба да има регуларни парламентарни при крајот на 2020? Со тоа ќе бидат 5 години по ред избори. Замислете го мозокот на луѓето исперен со пропаганди и реклами и митинзи и автобуси и сендвичи...И на се додај ги 20те милиона дијазепами годишно. Едвај чекам да завршам факс и да бегам од тука.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Неповрзано со темата избори.

Професорката од Битола која заедно со своите ученици имаше неколку акции каде што исчистија повеќе ѓубре одколку што има Општина Битола исчистено у предходни 20 години, до сега има собрано 14 000 евра од донации и и фалат уште 8000 за да ги реновираат целосно тоалетите во Средното Медицинско Училиште во Битола.
Ова не го кажувам само да кажам едно големо браво за нејзе, и да речам "ако се сака све се може", ова го кажувам со цел дека општините кои треба ова да го прават и е нивна обврска ги боли цеф дали учениците имаат каде да серат и мочаат и дали ќе фатат некоја болест. Една жена професорка со никаква политичка моќ, ќе направи повеќе од колку нивната општина...
Зборуваш за онаа истата што година и пол ја држи улицата од музеј до стара болница не асфалтирана
За онаа која не потпишува градежни дозволи на секому
За онаа што шетала со чевли на тренерки
Истата што бегала од соочување во битолскиот совет
Таа што два пати даваше оставка?
Истата таа што четиристотини ги смета за повеќе од четрсто? Математичарката што не знае 2 и два (намерно вака напишав)
Баш таа што кога садела дрва пролетва 5000 садници и украле
Немој ти се молам, по интернет ја имаше, за гафови, му парира на заеф
Плус донациите дали и ги сметаш за реформа или проект[DOUBLEPOST=1555945517][/DOUBLEPOST]
ВМРО ја смали уписнината на факултет од 1000 на 200€. А што направи СДС за студентите?
Им ги укина дисперзираните студии, сега посиромашните кои сакаат да учат, ќе мора да одат во градовите, да плаќаат кирии, превози..
Шо ќе им е факултет, кој ќе работи на нива кај муртино за 200€? Кој има пари сега нека се школува, за 40.000 € субвенција од влада, селанчето го чека нива[DOUBLEPOST=1555945608][/DOUBLEPOST]
Ништо нема да оспори Гордана, а ниту Мицковски.

Ако сакаш Претседател кој ќе има мадина да го направи тоа, тогаш само Апасиев, ама за жал нема години за функцијата.

А и поарно, на следни избори ќе има за кого да се гласа :)
За жал и партијата му ја демонтираа
За жал јак теоретичар[DOUBLEPOST=1555945800][/DOUBLEPOST]
А не можат да ми го злоупотребат ливчето ако не излезам воопшто? Озбилно прашувам.
И не е подобро да излезам отколку да нема цензус и командантот да биде прецедник(макар на 3 месеци)?
Зошто не би можело?
Нема цензус, 50 за едни, 50 за други, еве ти 100 гласачи. Да не одиш да го провериш избирачкиот список кога ќе го однесат во дик?
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
А што смени тоа што не е Талат а е Хорхе? Што ако не потпиша? Што кога коалиционите партнери на есдеес им оставаат на дуи да праат што сакаат?
Џабе е, ништо освен сатисфакција дека не е албанец.
Абе не е исто,разбери.
Не оди како подмачкано,се кочат процесиве по неколку месеци.
Не го потпишува Хорхе и остава дамка дека претседателот не го потпишал и се туркало на сила.Сакаш да кажеш дека е исто како да го потпишал? Не може да се оспорува тоа што поминало без претседателски потпис? Сеа ми докажуваш дека функцијата/институцијата нема големо важење?
При евентуална војна,менува дали претседател е македонец или албанец?
Значи има еден тон работи кои што би биле ептен различни доколку биде албанец претседател.
И тоа што им седат во скутот и е ептен лошо,не значи дека не може да е уште полошо.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Значи има еден тон работи кои што би биле ептен различни доколку биде албанец претседател.
Де факто - Де Јуре

Ако не ме разбираш, не можам да продолжам да дискутирам.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Абе не е исто,разбери.
Не оди како подмачкано,се кочат процесиве по неколку месеци.
Не го потпишува Хорхе и остава дамка дека претседателот не го потпишал и се туркало на сила.Сакаш да кажеш дека е исто како да го потпишал? Не може да се оспорува тоа што поминало без претседателски потпис? Сеа ми докажуваш дека функцијата/институцијата нема големо важење?
При евентуална војна,менува дали претседател е македонец или албанец?
Значи има еден тон работи кои што би биле ептен различни доколку биде албанец претседател.
И тоа што им седат во скутот и е ептен лошо,не значи дека не може да е уште полошо.
Ako Talat ke pridonese kon toa da se podeli zemjata i skopje nekako da vleze vo Kosovo ja so dvete race ke go glasam.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
шта би било кад би било
рекла казала
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Imase i na poslednite par izbori drugi partii osven kgb i vmro. na slednite sigurno dobiva nekoja treta opcija.
Нема трета опција. Тоа се само човек-партии. Уште долго во македонскиот блок на сцена ќе бидат само овие две.
Зошто не би можело?
Нема цензус, 50 за едни, 50 за други, еве ти 100 гласачи. Да не одиш да го провериш избирачкиот список кога ќе го однесат во дик?
Во средините со доминантно македонско население тоа не може да се случи. За западна Северна Македонија:( не гарантирам.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ќе осетиш некогаш.Исто како што осетија овие што го туркаа режимот и што бараа живот.
Не сфаќам, објасни ми те молам, дали сакаш да кажеш дека режимот на дпмне не требаше да биде бутнат?
Требаше доживотно да гласаме за дпмне? Не треба да му биде срам на тој што бил заебан зошто го дал гласот за преваранти ко есдеес, треба да им биде срам на политичарите и партиските полтрони.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не сфаќам, објасни ми те молам, дали сакаш да кажеш дека режимот на дпмне не требаше да биде бутнат?
Требаше доживотно да гласаме за дпмне? Не треба да му биде срам на тој што бил заебан зошто го дал гласот за преваранти ко есдеес, треба да им биде срам на политичарите и партиските полтрони.
Ne be brat. Tie so gi glasaa komunjarite se beter od magarinja. Magareto dvapati ne paga na led, a amebite so glasaa za kgb zaboravija kako ovie veke ednas ja sotrea makedonija i sega od glupite sareni ofci dobija nova sansa da ja dokrajcat.
Ako ti dozvolis nekoj da te preebe ti si kriv ne toj so te zaebal.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Ne be brat. Tie so gi glasaa komunjarite se beter od magarinja. Magareto dvapati ne paga na led, a amebite so glasaa za kgb zaboravija kako ovie veke ednas ja sotrea makedonija i sega od glupite sareni ofci dobija nova sansa da ja dokrajcat.
Ako ti dozvolis nekoj da te preebe ti si kriv ne toj so te zaebal.
И Груевски направи илјада и едно предавство и криминал, па пак го гласаа. Црвенковски исто.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom