Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали сте за влез во НАТО и потенцијално ЕУ - по цена да се промени името на државава?

Анкетата е затворена 17 август 2018.
 1. Да.

  27,6%
 2. Не.

  72,4%
 1. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.982
  Допаѓања:
  1.152
  А 2008, 9, 10.... ни даваа препораки. Тогаш ради 'name issue' не ни даваа датум.
   
 2. fatigoova

  fatigoova

  Член од:
  6 јули 2017
  Мислења:
  1.993
  Допаѓања:
  1.171
  А сега?
   
 3. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.739
  Допаѓања:
  2.912
  После Прилеп и Неготинчани со поголеми сметки за вода.Ама не треба да се незадоволни,
  Павле Волина ни донесе правда и мир,шо туку се жалат сеа небањати едни!o_O
   
  На КвикСилвер, Darklady, Наќо Скопски и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.722
  Допаѓања:
  2.923
  Кон болдот; се согласувам целосно, особено ако се има во предвид дека се-де-се-то (со нивните соплеменици...) ја има сета впаст во Севердонија и од таква позиција, комуњарата ќе стори се‘ за да победи нивниот кандидат, оти црпнатиот има уште многу нешта на агенда за досработуење па сега, ако покрај сета власт ја стекнат и престедателската, агендата за бришење на Македонија ќе „иде„ уште полесно.
   
 5. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.982
  Допаѓања:
  1.152
  Сега гледаме, актуелно е...
  Мора нешто да дадат, заради луѓето што ги наместија на власт да ги потпишат договорите за „пријателства“ со Бугарија и Грција...
  Не ми се верува дека ќе ги остават со „прстот в уста“. Дури, чудно ми е до сега што не дале нешто.
   
 6. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.722
  Допаѓања:
  2.923
  Немај гаЉе; мудреиците од ЕУ лукаво гледаат „од страна„ па во (не)поволниот момент за се-де-се-то, ќе „ускокнат„ со латентна помош кон црпнатиот.

  Доволно е да се потсетиме која све багра белосветска не‘ посети и тоа непосредно пред референдумот...
   
 7. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.750
  Допаѓања:
  4.497
  Jесте ... Да !
   
 8. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.294
  Допаѓања:
  1.292
  не се во септември?
   
 9. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.750
  Допаѓања:
  4.497
  Според договорот забрането е секакво јавно користење на знамето од Кутлеш(Вергина) односно 16 кракото сонце на црвена подлога !
  Е сега според законот што е тоа јавен простор ... не сум правник но јавен простор мислам дека е се што е надвор од нашите домови, надвор од куќите и становите, се што е на отворен простор без разлика дали станува збор за приватен двор (и дворот е нели јавен простор бидејќи е на отворен видик на секого) или улица, спортска сала, плоштад и.т.н. незнам дали и на свадби ќе може да ги веат овие знамиња како до сега бидејќи нели на јавен простор е забрането секакво истакнување, секако дека е забрането и користењето на ова знаме по натпревари и митинзи !
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2019 во 16:03 ---
  А да тогаш Гога сигурно ќе победи на претседателските избори во септември (21.септември) лапсус лингве !
   
 10. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.982
  Допаѓања:
  1.152
  Така е во демократскиот свет кон кој што стремиме, каде што не' чекаат пријателите кои што ни го сменија името. Непријателите, срам да им е, не' признаваа(т) како Македонија и не не' тераа да го промениме името. „Срам их и стид било“.
   
 11. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.750
  Допаѓања:
  4.497
  Договорот од Преспа покрај Грци го потпишаа и Македонци ... во Македонското собрание истиот тој договор го ратификуваа 81 пратеник, повеќето од нив се етнички Македонци и тоа и од двете најголеми Македонски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ... така да ... нема љутиш ... кулирај (y)
   
  На Melech и Marick14 им се допаѓа ова.
 12. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.982
  Допаѓања:
  1.152
  Арно де, јас само пишав кои ни се пријатели, оние кои ни велеа дека мора да го промениме името. Непријателите не го бараа тоа од нас, за срамота.
  Ама, за среќа, ние имаме пријатели моќни, кои не заштитија од непријателите, па ни овозможија да го промениме името.
  А за поентата на твоето пишување, ќе треба да се бориме во иднина.. македонската борба нема крај, ако остане кој да ја води.
   
 13. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.750
  Допаѓања:
  4.497
  Оваа предизборна кампања е најтапа, најдосадна и најнеинспиративна кампања што била пред било кои досегашни избори од 1991 год. па навака ... И двата кандидата т.е. и кандидатката Гога и кандидатот Стево се подеднакво "инспиративни" ликови колку што им се "инспиративни" и нивните партиски шефови Мицковски и Заев ... доволно е само 2-3 рекламни спота од кампањава да изгледаш, доволно е само 2-3 минутки некој партиско-митингашки говор да слушнеш на некој од кандидативе, доволно е едвај 5 минути да ги послушаш што млатат Стево или Гога или Река на овие телевизискиве дебати и веднаш да гасиш телевизорот и дефинитивно да си го забетонираш во главата ставот дека треба да се бојкотира во целост и во прв и во втор круг овој циркус, оваа го*нарија наречена избори !
   
  На stratUs, AceCaleb, MIKI1 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. Македонеро

  Македонеро Домаќин

  Член од:
  15 декември 2008
  Мислења:
  2.905
  Допаѓања:
  1.054
  Само што заборави да кажеш дека договорот е склучен противуставно бидејќи според Устав само Претседател може да склучува меѓународни договори како и против вољата на народот искажана на 30 Септември.
   
  На stratUs, whatto, пунтер и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.614
  Допаѓања:
  7.850
  Де бре мислиш за претседател на Јапонија се бира па не чинеле кандидатите. Земајќи го во предвид капацитетот на народот океј си се кандидатите, па дури и натпросечни. Се додека мнозинството од народот е спремно да се контра дека дпжне биле поарни од сдс и обратно нека си спијат мирно раководствата на двете партии. И така подобар избор од нив овој клет народец не ни заслужува.
   
  На PIRATIC, stratUs, MIKI1 и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: