Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.964
Поени од реакции
21.495
Ne ni rekov deka mu poveruvav ili informacijata ja zedov zdravo za gotovo. Vprocem za dva tri meseci bese najavenoto zatvoranje spored nego taka da za brzo ke se znae. Drugo bese pobitno a toa sakate ili ne da se zatvori posto sto se odnesuva do povekjeto tuka tie stranski investicii se cisto zlo. Ili ajde vaka, se nadevas informacijata na Milenko da bidi vistina ili laga?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Сакам да не е вистина, зошто би посакувал толку голема инвестиција и мотор на економијата на цел регион да ја снема.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.964
Поени од реакции
21.495
Темата има 300 и кусур страни, што треба да видам?
Kakov e opstiot stav na povekjeto clenovi okolu stranskite investicii. Kako tie bile nepotrebni, vakvi, takvi neznam kakvi. I da ne se sfatime pogresno, ne velam deka ti licno imas takvo nesto piseno(mozi i imas, mi e maka da baram) no na tvoite banjati drugarcinja toa im bese sekojdnevie. Barem do pred nekoja godina. Sega se stisija nesto.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Kakov e opstiot stav na povekjeto clenovi okolu stranskite investicii. Kako tie bile nepotrebni, vakvi, takvi neznam kakvi. I da ne se sfatime pogresno, ne velam deka ti licno imas takvo nesto piseno(mozi i imas, mi e maka da baram) no na tvoite banjati drugarcinja toa im bese sekojdnevie. Barem do pred nekoja godina. Sega se stisija nesto.
Јас си ги проверив своите постови и не, немам пишано такво нешто, барем не за ДММ. За ставовите на моите „banajti drugarcinja“ не одговарам.
Но си стојам на тоа дека секој вработен таму ние го плаќаме делумно од џеб, што од даночни повластици, што од субвенции за вработен, што од превоз, но моментално користа од ДММ е поголема од трошоците за неа.

A си стојам и на ставот дека свињата дебела треба пак да го посети притворското одделение во Шутка.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Oti clenovite na DPMNE ne se gragjani na republikata be smotan? Ili pak clenovite na SDSM ili pak na DUI?
Ajde sega decko probaj pak, ne se stegaj, neka ti blesni intelegencijata vo poln sjaj. I sto rece koj ste toa vie posto ona gragjani na republikata e sirok poim vo koj spagjaat site koi imaat drzavjanstvo. I Vmrovci, i sdsmovci i trkala kako tebe.[DOUBLEPOST=1553097789][/DOUBLEPOST]
A sto ako e stvarno vistina? Ke ti meni nesto od kade mu se informaciite. I pobitno na toa(ako stvarno e tocno) ke gledas na toa kako pozitivna ili negativna rabota?
dpmne-ovci se najgolemite predavnici. i koga mozea da ja odbranat drzavata i da sprecat promena na imeto oni se prodadoa za pari i za da si go spasat gazot.
ne izigravajte nekakvi pratrioti i heroi, deluvate samo koga vi e toa od licen interes.
gragani ovde se samo onie sto nemaat partiska kniska. site ostanati se podlizurkovci i profiteri, ne gi interesira niv drzava.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.888
Поени од реакции
15.846
Е што се смееш. Ќе дојдете и вие пак некогаш на власт па ќе им се реванширате на овие сегашниве. Важно е да почнат политичарите еден со друг да се кошкаат. Нека се истребат меѓусебно.
ОХИ
кога 2002 дојде на власт СДСМ затвори 3 или 4 ех државни функционери на ДПМНЕ, од времето на Љубчо... но кога 2006 се врати ДПМНР, не успеа ни еден од СДСМ да затвори .. прв беше осуден ех министерот Димов ( незаконско вработување во државна служба, но и неплаќање данок на имот !!!!).. правосилно беше осуден во август 2006, во време кога Грујо станува премиер, но тој избега во странство... 2017 новата власт на СДСМ му ги укинува сите правосилни пресуди, НЕМАШЕ никакви детали по кој метод и како ????
втор функционер од СДСМ беше ех премиерот Бучко, тој е правосилно осуден уште поодамна, ама со правни заврзлами и мајтапи ниту лежи ниту се одвива повторно судење...
Круна на кривосудството е случката со ех градоначалникот на Ново Село... осуден пред 3-4 години на 2 години условно ( за криминал во службата) тој за време на владата на СДСМ прави класичен гангстерски шверц на граница цо Блгарија... фатен е и притворен, првостепено осуден на 18 месеци, за по локалните избори апелацијата да му ја намали казната на 6 месеци ( кои ги одлежа во притвор)... кога ОЈО ја извади Условната пресуда, Штипскиот суд ја отфрли !!!, а ех градоначалникот е пуштен, ДОВОЛНО БИЛО што дал оставка од градоначалничката функција !!:facepalm:

јасно е дека сегашното квази судство е спуштено на ниво на Курто Дудуш:mad:
Какво ЕУ поглавје за правосудство , ова сега не е ниту за Замбија
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.594
Поени од реакции
21.476
И кога зборите за стручен кадар делува смешно со оглед на моменталниот квалитет на образование. Во моментов можам комотно да ти го спорам и квалитетот на медицинскиот кадар, посебно од Штипскиот Универзитет и остала таква багра. Зборите ко да пола држава ни се стручњаци, све информатичари и хирурзи, што е нон сенс со оглед на состојбата во која што се наоѓаме.
Охох демек УКИМ медицинарите се талент до талент така? Колешка моја, докторка е сега, на испит не знаеше дишни патишта да каже кои се па си положи ко ништо да не се десило. Да не зборам за "комплицирани" прашања кои не ги знаеше како на пример што е алвеола и како се одвива процесот на дишење. Да не давам други примери, образованието ни е ужас насекаде а луѓе кои си ја сакаат професијата и факултетот ќе учат и работат без разлика дали се на УКИМ, УГД, Харвард или Станфорд.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас си ги проверив своите постови и не, немам пишано такво нешто, барем не за ДММ. За ставовите на моите „banajti drugarcinja“ не одговарам.
Но си стојам на тоа дека секој вработен таму ние го плаќаме делумно од џеб, што од даночни повластици, што од субвенции за вработен, што од превоз, но моментално користа од ДММ е поголема од трошоците за неа.

A си стојам и на ставот дека свињата дебела треба пак да го посети притворското одделение во Шутка.
Пострашно е шо од свој џеб плаќаме рамковни паразити кој лежат дома и земаат плата..И ако е вистина каде ќе одат тие љуге?Шо ќе биде со пензискиот фонд ако сите странски инвестиции се затворат?Дури тогаш ќе го пробиеме дното.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.835
Поени од реакции
29.548
dpmne-ovci se najgolemite predavnici. i koga mozea da ja odbranat drzavata i da sprecat promena na imeto oni se prodadoa za pari i za da si go spasat gazot.
ne izigravajte nekakvi pratrioti i heroi, deluvate samo koga vi e toa od licen interes.
gragani ovde se samo onie sto nemaat partiska kniska. site ostanati se podlizurkovci i profiteri, ne gi interesira niv drzava.
,,,seushte te drzhi omrazata Kon nebanjatite a ti taka banjat ko riba vo voda plivash vo momentalnive uslovi,,,
,,,a kogo toa ne gi interesira " drzhavata" ili Makedonija,,,
,,,imaat kumanovci edna pogovorka,,,tuj glava da mu padne beter ke mu nikne,,,
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
Салка наш голем маш му ја откажале премиерата на Северно од Македонија (читај цензура) ... а таман бутнаа режим со пенкало. Малце му е и ако му е, само така за северџанистанчиња, да видат што е режим и кого донесоа на власт.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
973
Поени од реакции
3.939
Дрекслермаер капут

milenkonedelkovski 20/03/2019

Германската инвестиција во Тиквешијата, фабриката Дрекслермаер, ќе биде затворена во рок од неколку месеци.

Во погоните веќе нема трета смена, а на вработените им е кажано дека за два до три месеца фабриката комплетно ќе биде затворена.

Изворите на Дудинка потврдуваат дека германците фабриката ќе ја селат во Албанија.

Das Leben kam (дојде живот).


http://www.dudinka.org/дрекслермаер-капут/?fbclid=IwAR2cG1gxeOcOrPTBSdKiN8RLmtbFNcNXY87CVScnsQ8ScdU79kTBrNdp6bw
Ми се допаѓа што не ретко е без влакна на јазикот кон индијанците, но на човек кој што верува дека земјата е рамна плоча не треба многу да му се верува....
 
S

ski

Гостин
Ако знае некој да напише како владата планира да врака ддв кон граѓаните.
Од која дата ке се пресметува и на кој начин ке се пресметува повратот на ддв.

Ако не знаете не тролајте безврска.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom