Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Децата на комунизмот сеуште не ја оставаат Македонија на мира.А простото македонче пак ќе искрши нози да оди да гласа надевајќи се дека некоја баба која била титов пионир и мисли добро на Македонија и ќе се бори за Македонците.Жално многу жално што се случува со државата.Овие избори имаат единствена цел само Северна Македонија да стане официјална и прифатена од народот ама не можеш да му објасниш на македончето.
Не бе, патриотка е, од sfetotovmro
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Многу работи што биле енигма и што сум мислел дека тешко ќе им најдам рашение престанале да се "проблем", ама кој е тој комуњарски mindset....нема никад да дознам ми се чини.
https://www.brif.mk/shekerinska-chestitki-drag-zoran-vecherva-se-gordeam-shto-sum-tvoja-zamenichka-vo-vladata/?fbclid=IwAR0I4iGV3QUeGFttg03tOUTuLnRyQ-B7OR-hvDYpLwUjc1qN6JILL-Nmdb4
:facepalm: Овие стварно мислат дека нешто убаво направиле...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Aман бе Миленко ... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:[DOUBLEPOST=1550352673][/DOUBLEPOST]

Со кого сакаат нека трчаат на избори ДПМНЕ немаат никакви шанси за победа на претстојните избори ... ќе влезат во втор круг секако, но ќе губат сигурно со минимум 200 000 гласови разлика !
Штета што СДС не се согласија и истовремено на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските и да си добијат нови 4 години мандат, зошто го велам ова, па во моментов ДПМНЕ е како сарма, море не како сарма туку како умрено магаре се, расцепкани се на околу 50ина фракции во партијата !
А Филип Петровски изгледа самостојно ќе оди на изборите т.е. со поддршка на партијата на Ј. Бачев и некои патриотски здруженија со кои заедно протестираа изминатиов неколку месечен период ![DOUBLEPOST=1550353120][/DOUBLEPOST]

Филип Петровски е барем искрен десничар и се држи до својата идеологија, за разлика од вакви ликови како Силјановска кои до вчера биле либерали или комуњари, а сега одеднаш преку ноќ станале големи патриоти, комити, војводи, десничари, конзервативци...
Тешко Филипчо да стигне до кандидатура. За самостојна кандидатура мислам дека се потребни 10 000 потписи. Филипчо со Бачев и нему слични нема шанси да собере 10 000 потписи. Ке се посрамоти како што се посрамоти Ванковска кога собираше потпи и не успеа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во ред е Се тоа,и јас сум ВМРО од кога сум роден,но овие денеска во Дпмне врска немаат од ВМРО,да бидеме реални.

Давкова беше министер без ресор во владата на Бранко Црвенковски,цел живот закачена на државна цицка,бивши СОРОСоид,бивша шарена револуционерка,врска нема од ВМРО и никогаш не била член на ВМРО,исто како и Мицковски.
Татко и и потесното нејзино семејство се бивши партизани и пројугословенски настроени луѓе,што повеќе да зборуваме,ќе изгуби ВМРО катастрофално на овие избори што јас,а и повеќето членови и симпатизери на ВМРО го посакуваат тоа,за конечно партијата да се исчисти од комунистичките гомнари кои се накотија во партијата и пуштија пипци насекаде,ја уништија,ја минираа и ја доведоа до распад партијата.
И да се смени тимот ВМРО е ВМРО како што Арсенал е Арсенал со и без Венгер.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Во ред е Се тоа,и јас сум ВМРО од кога сум роден,но овие денеска во Дпмне врска немаат од ВМРО,да бидеме реални.

Давкова беше министер без ресор во владата на Бранко Црвенковски,цел живот закачена на државна цицка,бивши СОРОСоид,бивша шарена револуционерка,врска нема од ВМРО и никогаш не била член на ВМРО,исто како и Мицковски.
Татко и и потесното нејзино семејство се бивши партизани и пројугословенски настроени луѓе,што повеќе да зборуваме,ќе изгуби ВМРО катастрофално на овие избори што јас,а и повеќето членови и симпатизери на ВМРО го посакуваат тоа,за конечно партијата да се исчисти од комунистичките гомнари кои се накотија во партијата и пуштија пипци насекаде,ја уништија,ја минираа и ја доведоа до распад партијата.
- Овие немале врска со ВМРО...
А тие пред тоа имаа врска со ВМРО?

- Оваа била членка на СДСМ, а Мицковски никад не бил член на ВМРО...
Груевски беше стар вмровец или и он членуваше другде пред тоа?

- И требало катастрофално на партијата да изгуби за да се исчистела од комуњари...
Покатастрофално губење од градоначелничките избори има ли? Како беше? 57-5? И се исчисти ли партијата од комуњари?


Малку ми е смешен/чуден дефетизмот на некои симпатизери.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
За што се скарале Здравко и Апасиев да не знае некој?
Затоа тоа што на Здравко му стои судскиот процес од шарената рев. и СДСМ го има во раце. Заради нив тој прави притисок да Левица не го подржи кандидатот на ВМРО.
Екс сдсм членовите кои сеа се во Левица прават се за да Левица не стане трета опција и поголема опозициона партија. Циркузи
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Многу работи што биле енигма и што сум мислел дека тешко ќе им најдам рашение престанале да се "проблем", ама кој е тој комуњарски mindset....нема никад да дознам ми се чини.
https://www.brif.mk/shekerinska-chestitki-drag-zoran-vecherva-se-gordeam-shto-sum-tvoja-zamenichka-vo-vladata/?fbclid=IwAR0I4iGV3QUeGFttg03tOUTuLnRyQ-B7OR-hvDYpLwUjc1qN6JILL-Nmdb4
:facepalm: Овие стварно мислат дека нешто убаво направиле...
Кое понижување, Рада да падне под нивото на Зоран. Нели Зоки беше сељакот, нели така го викаа самите тие.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
- Овие немале врска со ВМРО...
А тие пред тоа имаа врска со ВМРО?

- Оваа била членка на СДСМ, а Мицковски никад не бил член на ВМРО...
Груевски беше стар вмровец или и он членуваше другде пред тоа?

- И требало катастрофално на партијата да изгуби за да се исчистела од комуњари...
Покатастрофално губење од градоначелничките избори има ли? Како беше? 57-5? И се исчисти ли партијата од комуњари?


Малку ми е смешен/чуден дефетизмот на некои симпатизери.

Па не реков дека ни тие претходно беа поарни од овие сега.Овие сега се само продолжена рака на тие од претходно,веќе 15 години прокомунисти го водат ВМРО,јавна тајна е тоа.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
За што се скарале Здравко и Апасиев да не знае некој?
Се поделиле на две крила. Едното со Савевски на чело и останатите марксисти му замерале на Апасиев дека внел национализам и сталинизам во партијата и сега биле среќни ќе се очистела партијата од (македонски) национализам пошто имало многу Албанци членови и сакале да се вратат на изворни анационални левичарски принципи. Колозова е нормално од страна на колегата Савевски.

Апасиев тврди контра, дека другото крило ја узурпирало партијата и сега ќе се прочистеле од елементи што ја кочеле партијата да напредува.

Двете страни тврдат дека се вистинска Левица а другите узурпатори, со тоа што Апасиев го имал печатот а другиве ФБ страната и веб страната, каша попара станало.

Од мој аспект најнеперспективните членови останаа кај Савевски ама тоа е само моја проценка, не ги познавам лично ама од изјави на ФБ профили поим немаат од политика или правење партија.

Мислам дека анационалното левичарство во Македонија нема никаква иднина ама они си знаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Па не реков дека ни тие претходно беа поарни од овие сега.Овие сега се само продолжена рака на тие од претходно,веќе 15 години прокомунисти го водат ВМРО,јавна тајна е тоа.
Дека Грујо си ја впрегна и ја искористи партијата и идеологијата за личен ќар, не го прави про-сдсм, без разлика на неговата бивша членска книшка од ДА.
А Мицковски чинам јаде преголем хејт од членството, али никој критичар не се става у негова кожа. Он наследи изолирана партија на лош глас, со поприличен багаж, кој функционира како воденичен камен врзан за врат. Политички и дипломатски, речиси изолирана од центрите кон кои јавно се стреми (дури и Груевски чинам, од Унгарија ја посочи евро-атланската агенда на партијата во една изјава). Ако не ги разбркаше некои, ќе речеа - не раскрстил со старите. Факт е дека со тоа јако го намали HR капацитетот на партијата, ама што требаше да направи? Да ги остави?
Сега, точно е, патетичен PR има (или така мене ми делува) и факт е дека влезе во возот со програмот за мењање име заради зачленување во НАТО, ама гледам сите го обвинуваат а никој разумен предлог не дава, што би требало да прави.
(никако не се разумни предлози од типот да прекине односи со евро-атланците и да се сврти кон Русија)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
За што се скарале Здравко и Апасиев да не знае некој?
Пре би рекол дека е сите во Левица наспроти Апасиев и неколку негови послушници. Јас ова го зборев уште оддамна, типот се понаша како Сталин, сака да има контрола во партијата и он да биде лицето на партијата. Ги терал луѓето од партијата да идат на протести заедно со ликови као Тодор Петров и организации кои се со сосема спротивна идеологија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Вилипче националист хахахахахаха,немој бе не се заебавај,ќе ти се смее народ.

Дваесет партии смени тој,па и глумеше масон едно време пред да клекне кај Грујо во палатата за да го вработат во архивот на Македонија за да може да си се снима лајв секојдневно,да му ебам лебарката,исти кур се со Тодор Петров,дрдорковци и ништо повеќе.
Ја колку што знам беше член на сумњива ложа. Не онаа оригиналната.[DOUBLEPOST=1550358162][/DOUBLEPOST]
Многу работи што биле енигма и што сум мислел дека тешко ќе им најдам рашение престанале да се "проблем", ама кој е тој комуњарски mindset....нема никад да дознам ми се чини.
https://www.brif.mk/shekerinska-chestitki-drag-zoran-vecherva-se-gordeam-shto-sum-tvoja-zamenichka-vo-vladata/?fbclid=IwAR0I4iGV3QUeGFttg03tOUTuLnRyQ-B7OR-hvDYpLwUjc1qN6JILL-Nmdb4
:facepalm: Овие стварно мислат дека нешто убаво направиле...
ја си реков кој знае што ќе прочитам
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Пре би рекол дека е сите во Левица наспроти Апасиев и неколку негови послушници. Јас ова го зборев уште оддамна, типот се понаша како Сталин, сака да има контрола во партијата и он да биде лицето на партијата. Ги терал луѓето од партијата да идат на протести заедно со ликови као Тодор Петров и организации кои се со сосема спротивна идеологија.
Сталин и Троцки имаат овие од левица...заглавени се како од пред 100+ години. :LOL:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
МАКЕДОНИЈА ПОД ЗАКАНА ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА ИСИС

„ЈСП Скопје од вчера е во координација со МВР ги презеде сите неопходни мерки за претпазливост и зголемена безбедност во одвивањето на јавниот превоз. Возачите и контролорите постапуваат соодветно, согласно мерките за зголемена безбедност во вакви ситуации, истото се однесува и на ноќните служби ангажирани на ноќните линии, соопшти ЈСП.

Зголемена безбедност е подигната и во двете бази, односно гаражи на ЈСП (Автокоманда и Ѓорче Петров). Полицијата извршила претреси на неколку локации низ државата при што се одземени предмети и уреди кои се поврзани со можен напад на терористичката организација ИСИС.




Мета биле автобуси ???
Онака чисто параноично прашање, дали сообраќајката во Ласкарци е терористички акт ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom