Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.860
Поени од реакции
29.728
Като држави членки на НАТО, почти сите држави во регионот, со изклучок на Србиja и БиХ - Да, за сите нас руски бази са неприемливи до нашите граници.

Како им беше донесена, кога днес на власт е Вучич? Да ми припамтиш ако можеш каква функциja имаше тоj по времето на режима на Милошевич?[DOUBLEPOST=1549541453][/DOUBLEPOST]
Не се правдам, можеш ли да наведеш цитат, коj e говор на омраза или не можеш?
,,, prochitaj go ushte ednash vtoriot red,,,
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Пак ли со бојкот бе луѓе? Не ви иде памет дека со бојкот ништо не правите. Ако нема цензус на изборите тогаш претседателот на Собрание ја презема должноста претседател на државата, односно Талат Џафери. Ама не, кога тоа ќе се случи пак власта ќе ви е крива. Ах бре луѓе бескичмењаци, ве боли кур вас за државата. Власта ви е крива за се, а вие со прст не сте мрднале за ништо.
A што ако стане Талат претседател?Што си се исплашил толку бе Смукт?
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Като држави членки на НАТО, почти сите држави во регионот, со изклучок на Србиja и БиХ - Да, за сите нас руски бази са неприемливи до нашите граници.
А за Русија бази до нивните граници треба да се прифатливи? Абе ептен „паметен“ си бил!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
1. Црпнатиот дудук, не победи на избори и покрај епската искомпромитираност на другите
2. Истиот тој дудук се колнеше во децата дека....
3. Референдумот покажа дека не 2/3 туку многу повеќе(80%) од етничките Македонци се против такви погубни договори, така да и те како имам право да зборувам од мнозински дел на Македонците.
Во однос на повторувањето како што ти повторуваш губитници така ќе ти ги воочувам лицемерната ти добронамерност па белким од повторувањето иако малоумен ќе запомниш, ако не сега понатаму кога ќе ти спласне еуфријата. На крај од краиштата кој qr се замараш со губитнички народ, ете има и други народи од соседството што исто се во еуфрија заради националното понижување на Македонците оди со нив радуј се, таман нив си ги признавате како оделни народи со своја историја. Гледаш овде си осамен освен вие и ши птарите по некој штабски стаорец, нема некој со овации да поздравува тука.
Добро бе зошто сереш без врска цело време да треба да те исправам за секоj збор. Еб*те ликот досаден. Референдумот се однесуваше на Преспанскиот договор. Тука за сосема друго нешто се работи. Со Бугарите добрососедството дури не мораше да се испитува каj jавността бидеjќи сите битни фактори во реалниот живот на земjата го поддржуват - народ, Собрание, Председател, МАНУ, МПЦ.








Наспроти нив ти си виртуелен лузер, господин никоj, исфрустриран лик припадник на губитнички камп без тежина во опшеството коj постои за да го кршат од ќотек на секоj 5-6 месеци.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
,,, prochitaj go ushte ednash vtoriot red,,,
Така и? Многу точно - руските бази до границата на НАТО членки не са приемливи. Тоа ти е говор на омраза? :icon_lol:[DOUBLEPOST=1549542580][/DOUBLEPOST]
А за Русија бази до нивните граници треба да се прифатливи? Абе ептен „паметен“ си бил!
Таа исто не ги прима и работи против нив. Пример са трите балтиjски републики например. Тоа не мени фактите.
Не сакам да те разочарам, но како иден дел от НАТО (вие сте де факто), ке мора да разгледувате Русиja за противник. Така се разгледува во НАТО от воена гледна точка.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Aj mozi @fmi sega ke soberi hrabrost i da ni kazi sto bil Goce Delcev po nacionalnost. Lani nekako vrtese odokolu kako kisa oko Kraguevca ama od lani mnogu raboti se smenaja.
I Fmi daj konecno da ja razresime i taa misterija.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Aj mozi @fmi sega ke soberi hrabrost i da ni kazi sto bil Goce Delcev po nacionalnost. Lani nekako vrtese odokolu kako kisa oko Kraguevca ama od lani mnogu raboti se smenaja.
I Fmi daj konecno da ja razresime i taa misterija.
Eee, не сум се сомневал дека и тоа ке ме прашаш и ке изпровоцираш,ама добро.
Коj сум jaс да зборувам каков бил титанот Делчев, кога он сам со рака го напишал?
Ама мислам тоа повеке оди за тема Историja :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Eee, не сум се сомневал дека и тоа ке ме прашаш и ке изпровоцираш,ама добро.
Коj сум jaс да зборувам каков бил титанот Делчев, кога он сам со рака го напишал?
Ама мислам тоа повеке оди за тема Историja :)
Ne provociram be Fmi, prasuvam. Neznam sto si se uplasil do tolku pa ti e strav na forum da napisis sto bil Goce Delcev po nacionalnost i sto ima so svoja raka napisano. Neli gledas deka spored drugarcinjata tvoi tuka ogromno mnozinstvo na severdjanite go poddrzuvaat dobrososedskiot dogovor so nasiot bratski narod Bugarite. Nema pokje lazenje i kradenje istorija. I sega sto ispadna, sto ima so svoja raka napisano Goce Delcev?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ne provociram be Fmi, prasuvam. Neznam sto si se uplasil do tolku pa ti e strav na forum da napisis sto bil Goce Delcev po nacionalnost i sto ima so svoja raka napisano. Neli gledas deka spored drugarcinjata tvoi tuka ogromno mnozinstvo na severdjanite go poddrzuvaat dobrososedskiot dogovor so nasiot bratski narod Bugarite. Nema pokje lazenje i kradenje istorija. I sega sto ispadna, sto ima so svoja raka napisano Goce Delcev?
Па добро, мора да образоваме сега лугето овде? Па да се снаjдат ,постои google, постоjaт писмата на Делчев, постоjaт архиви...мора да се потрудат да научат, да видат со очи. Знаеш, око да види, рака да барне...
Ако зборуваме за образование, ке почекаме да видиме што ке се договорат што да пише во бугарските и македонските учебници ,па ке го научиме вака. Ке видиме и кои аргументи ке издржат повеке. Не сум jaс капацитета за тоа. Имам си мое мислене, што си го чувам за мене.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Па добро, мора да образоваме сега лугето овде? Па да се снаjдат ,постои google, постоjaт писмата на Делчев, постоjaт архиви...мора да се потрудат да научат, да видат со очи. Знаеш, око да види, рака да барне...
Ако зборуваме за образование, ке почекаме да видиме што ке се договорат што да пише во бугарските и македонските учебници ,па ке го научиме вака. Ке видиме и кои аргументи ке издржат повеке. Не сум jaс капацитета за тоа. Имам си мое мислене, што си го чувам за мене.
De bre spodeligo tvoeto mislenje veke ednas. Ke si pomisli covek picka si i ti se strav svoe mislenje da kazis. Duri i mi e cudno kako ti trpi dusata da citas koga nekoj tuka velikan kako Goce vi go kradat pred oci. Inaku ostaj ti vo ucebnicite sto ke pisi, politika e toa. Mozi i severnomakedonec ke ispadni. Ti teknuva kako 1946 radi politika eden kup bugari na sila gi pisale toa sto ne se, pa koski se vrakjaja, pa uciteli se pustaja na sila da gi teraat jazik sto ne postoi da ucat itn itn.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
De bre spodeligo tvoeto mislenje veke ednas. Ke si pomisli covek picka si i ti se strav svoe mislenje da kazis. Duri i mi e cudno kako ti trpi dusata da citas koga nekoj tuka velikan kako Goce vi go kradat pred oci.
Знаеш сега после договорот се обврзахме и двете страни да не се провоцираме. :)
Знаеш,писмата на човекот и после 100 години нема да изчезнат, затоа немам проблем jaс.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Смената на името како и пристапот во нато е не легално и против волјата на народот
Е ова ми е многу интересно значи. Која волја? Народот немаше волја, не искажа мислење, значи поставеното прашање е небитно за народот, следствено на тоа власта одлучи да постапи онака како што таа смета.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Така и? Многу точно - руските бази до границата на НАТО членки не са приемливи. Тоа ти е говор на омраза? :icon_lol:[DOUBLEPOST=1549542580][/DOUBLEPOST]
Таа исто не ги прима и работи против нив. Пример са трите балтиjски републики например. Тоа не мени фактите.
Не сакам да те разочарам, но како иден дел от НАТО (вие сте де факто), ке мора да разгледувате Русиja за противник. Така се разгледува во НАТО от воена гледна точка.
Едно време, низ Бугарија имаше табли со напишано: „Болгариа-СССР, ВЕЧНА ДРУЖБА“.
Еми, тази дупка.. обаче не е дупка. Добро, сериозно прашувам, без намера да навредувам.. не ви е ли срам нон-стоп да вртите страни, да го лижете она што сте го плукале? Ама премногу е. До вчера „вечнаја дружба“, сега непријатели. ОК, се менувале нештата, ама барем не биди гласен, не се „топори“, почекај нека поминат 20-30-50 години, да се „подзаборави“. Ова е како мали деца.[DOUBLEPOST=1549544116][/DOUBLEPOST]
Е ова ми е многу интересно значи. Која волја? Народот немаше волја, не искажа мислење, значи поставеното прашање е небитно за народот, следствено на тоа власта одлучи да постапи онака како што таа смета.
Недоволно малку народ го поддржа референдумот, чие прашање беше идиотско.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Едно време, низ Бугарија имаше табли со напишано: „Болгариа-СССР, ВЕЧНА ДРУЖБА“.
Еми, тази дупка.. обаче не е дупка. Добро, сериозно прашувам, без намера да навредувам.. не ви е ли срам нон-стоп да вртите страни, да го лижете она што сте го плукале? Ама премногу е. До вчера „вечнаја дружба“, сега непријатели. ОК, се менувале нештата, ама барем не биди гласен, не се „топори“, почекај нека поминат 20-30-50 години, да се „подзаборави“. Ова е како мали деца.
Не мал дел от лугето знаат како беше наложена таа вечна "дружба"-со окупациja, а и во ерата на Горбачов доста тежко ja плативме :) Братот е брат, ама сиренето е со пари.
Нема вечни другари, има вечни интереси.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Знаеш сега после договорот се обврзахме и двете страни да не се провоцираме. :)
Знаеш,писмата на човекот и после 100 години нема да изчезнат, затоа немам проблем jaс.
Nemam problemi ni jas ama ti ocigledno imas da napisis sto toa bil Goce Delcev spored tebe barem.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom