Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Чернобил се случи поради проблеми во реакторот владе, тестирања со исклучен систем за безбедност, не знам што се инатиш со хуморов кога врска си нема едно со друго :)

Ова е како да споредиш дека не е опасно да држиш пушка во рака и да викаш ама кулине близначки што падна, а?
Ne se inaetam ama voopsto. Naprotiv potpolno se slozuvam so tebe. I sama nekolku pati napisa deka osiromaseniot uranium e sosem bezbeden se dodeka......
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Да си учел ти како што требало, ќе си знаел дека секој елемент во системот има различни изотопи и на DU е отстранет активниот изотоп кој зрачи.

Беа обложени со олово и на клиника до 1987, најточно. Потоа се стави DU поради големата густина и фактот што не мора 40 сантими оловен ѕид да биде креван. На радиологија кај нас го турнаа ѕидот во 2015 најточно (знам директоров ради тендерчиња 3-4 пати го турна) и ставија DU со донации нормално.

Те молам немој вакви муабети да пушташ во Германија, уште доста не се заминати и треба да си идат, не стварај стереотипи таму.
Кај вас може и со лисја од зелка да ги обложат не знам, во остатокот од светот вратите се со олово обложени и така стои во литература. Не ме терај да скенирам сега.[DOUBLEPOST=1534604647][/DOUBLEPOST]
Еве и Др. Хаус над тебе што вика не учел на чколија дека DU се употребувал во медицината, Прорус > Џон Хопкинс Медикал Скул
Лебати постирај кај сум пишал дека не се користи во медицината!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Статистика ќе правиш врз основ на тема на форум и пцовки во комбиња?
Бугарофил премиер имавме, министри, кандидати за градоначалници и пратеници во парламент ќе ми фаќа криви дрини овде.

Патетика.
Единствен патетичен на темава си ти. Со месеци наназад. И слободно направи статистика. Оди рандом анкетирај, па види како стојат бројките.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Аха значи така. Додека Грујо беше на власт СДСМ вадеа бугарски пасоши. Сега кога се СДСМ на власт ДПМНЕ ќе трчаат до Бугарија по пасоши, нема живот за нив. Така или нешто погрешно сум сфатил?
Јака логика имаат ДПМНЕ-овци.

Ако некој пцуел по Грујо на времето значи дека реално ги согледал работите и дека тука живот нема, па со бугарски пасош сака да проба на друго место да си ја најде среќата.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Единствен патетичен на темава си ти. Со месеци наназад. И слободно направи статистика. Оди рандом анкетирај, па види како стојат бројките.
Не биди толку батхрд, општо познато е дека во таа партија врие бугарофили.
Немам ништо против, чуствувај се како сакаш само не ми попувајте многу многу.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ne se inaetam ama voopsto. Naprotiv potpolno se slozuvam so tebe. I sama nekolku pati napisa deka osiromaseniot uranium e sosem bezbeden se dodeka......
Владе се разбираме, јас знам дека е штетен при реакција, не сум благоретардирана, побогу пола студии ми беа вакви предмети, првичниот пост што го пишав вчера е да ги исмеам експертите што дробеа дека Македонија требало да стопира увоз на се што има DU, ајде ако не да исчезнеме и ние (не дека е лоша идеја ама..) :) и лека полека ми се закачија 10 души кои без да ме дочитаат направија асумција дека наведувам нешто сосема друго.[DOUBLEPOST=1534604881][/DOUBLEPOST]
во остатокот од светот вратите се со олово обложени и така стои во литература. Не ме терај да скенирам сега.
Во литературата од 1950 стои и дека кокаин се давало за грип а и дека за гастроскопија се пика в желудник црево подебело од она за во двор прскање. Не ме терај и јас да ти скенирам ;) 2018 сме друже.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Не биди толку батхрд, општо познато е дека во таа партија врие бугарофили.
Немам ништо против, чуствувај се како сакаш само не ми попувајте многу многу.
Пак со патетики од типот општо познато. :D Не е тоа аргумент. Ај еднаш, два пати може и беше интересно. Ама шест месеци наназад темава да ја чита човек, шест месеци ја дефокусираш со Бугари во ВМРО.

И си имаш најдено 3-4рица кои тоа лично ги засега и се бранат, па оди темата у курац. Ама јебеш, кога ќе ги бараш Бугарите, најлесно ќе биде да видиш кој е обесен на курот на Борисов. Ако тоа не ти е доволен доказ, земи анкетирај.

Општо познато. :D
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Во литературата од 1950 стои и дека кокаин се давало за грип а и дека за гастроскопија се пика в желудник црево подебело од она за во двор прскање. Не ме терај и јас да ти скенирам ;) 2018 сме друже.
Ајде нема смисла веќе инает. Штом велиш дека кај вас така се обложени во ред така нека е, ама не разбирам зошто тераш инает со оловово и вративе. И не сум толку стар!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Пак со патетики од типот општо познато. :D Не е тоа аргумент. Ај еднаш, два пати може и беше интересно. Ама шест месеци наназад темава да ја чита човек, шест месеци ја дефокусираш со Бугари во ВМРО.

И си имаш најдено 3-4рица кои тоа лично ги засега и се бранат, па оди темата у курац. Ама јебеш, кога ќе ги бараш Бугарите, најлесно ќе биде да видиш кој е обесен на курот на Борисов. Ако тоа не ти е доволен доказ, земи анкетирај.

Општо познато. :D
Момак, од Љубчо па преку Милошевски, Силванева до Пишев тоа е сфе знаеш што нели.
А за анкетирање нема потреба; сите што ги познавам и поседуваат пасош се симпатизери на ДПМНЕ. Значи, самите симпатизери се слагат и велат види колку има со происход.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Владе се разбираме, јас знам дека е штетен при реакција, не сум благоретардирана, побогу пола студии ми беа вакви предмети, првичниот пост што го пишав вчера е да ги исмеам експертите што дробеа дека Македонија требало да стопира увоз на се што има DU, ајде ако не да исчезнеме и ние (не дека е лоша идеја ама..) :) и лека полека ми се закачија 10 души кои без да ме дочитаат направија асумција дека наведувам нешто сосема друго.
Iskreno ne sum vo tek koj za sto protestiral, ne si na zamaram posebno.
Drugo mi bese muabetot. Se sto e skladirano ili se koristi vo kontrolirani uslovi mozeme da recime deka e relativno bezbedno taka? Po taa logika mozeme komotno da bideme i deponija za potroseno nuklearno gorivo ako toa se skladira vo kontrolirani uslovi. Ama od so maka?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Iskreno ne sum vo tek koj za sto protestiral, ne si na zamaram posebno.
Drugo mi bese muabetot. Se sto e skladirano ili se koristi vo kontrolirani uslovi mozeme da recime deka e relativno bezbedno taka? Po taa logika mozeme komotno da bideme i deponija za potroseno nuklearno gorivo ako toa se skladira vo kontrolirani uslovi. Ama od so maka?
Ти ја сфаќам поентата, ќе трпиме пошто сме задња рупа свирало и ете демек, taka treba, padNa rezimot. Некој има тешки пари инкасирано од овие заврзлами и тоа е тоа :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Момак, од Љубчо па преку Милошевски, Силванева до Пишев тоа е сфе знаеш што нели.
А за анкетирање нема потреба; сите што ги познавам и поседуваат пасош се симпатизери на ДПМНЕ. Значи, самите симпатизери се слагат и велат види колку има со происход.
“сите што ги познавам и поседуваат пасош се симпатизери на ДПМНЕ“ :D

Аргументиште. Исто како тоа за Љубчо, Силванева и Пишев. Од друга страна го имаш Заев и уште пола партија. :D Би се кладел дека си струмичанец.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ајде и ти.

Значи канцероген е правот што сте крева кога ќе се сврзат во хемиска реакција осиромашениот ураниум и металите од кои се направени тенковите.

Не е канцероген осиромашениот ураниум како супстанца, се наоѓа во телото, во водата, во океанот, во забите, не знам уште каде да ви набројам. Вие мислите забите што ви ги ставаат за порцелан, чист порцелан е тоа? Побогу на првото кафе што ќе го испиете ќе ви испукаат.

Еве и Др. Хаус над тебе што вика не учел на чколија дека DU се употребувал во медицината, Прорус > Џон Хопкинс Медикал Скул

Uses of depleted uranium

Depleted uranium has a number of peaceful applications: counterweights or ballast in aircraft, radiation shields in medical equipment used for radiation therapy and containers for the transport of radioactive materials. Due to its high density, which is about twice that of lead, and other physical properties, depleted uranium is used in munitions designed to penetrate armour plate. It also reinforces military vehicles, such as tanks.

http://www.who.int/ionizing_radiation/pub_meet/en/DU_Eng.pdf
Какви материјали на тенковите?!
Челик се користи за тенкови....не е некој криптонит сигурно :)
Како и да е.....студии се користат за да се докажат некои работи, така и со Косово 1999 што ти е една од најдобрите студии околу оваа проблематика. Тоа дека некој ќе признае што се случувало таму и ќе имаш по мејнстрим медиуми тешко, светска здравствена организација и што ти ја знам ти е тешко(како осиромашениот ураниум) срање у боја.
Прогнозите беа дека за 15 год. ќе сносиме последици и ние во Македонија, 1999+15=2014 што значи веќе 4 год. сме со последици од Косово. Да не правиме муабет за други работи....како и да е, бројот на заболени секоја год. си кажува дека нешто не штима.
https://www.google.com/search?ei=ITh4W9fvFfGkrgTQjoeQDQ&q=Depleted+uranium+kosovo&oq=Depleted+uranium+kosovo&gs_l=psy-ab.3..35i39k1j0i22i30k1l3.887.7094.0.7640.19.17.2.0.0.0.277.2748.2-11.11.0....0...1.1.64.psy-ab..8.8.1799...0j0i67k1j33i160k1.0.VygyqN0bJ-A
читај ако немаш друга работа
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
“сите што ги познавам и поседуваат пасош се симпатизери на ДПМНЕ“ :D

Аргументиште. Исто како тоа за Љубчо, Силванева и Пишев. Од друга страна го имаш Заев и уште пола партија. :D Би се кладел дека си струмичанец.
Па и твоето аргументиште "ги имам броено" и "пцовки во комбиња" е опасно, дај да те земам да ми правиш истражувања.

Само да беа Љубчо, Силванева и Пишел лесно ќе беше.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Какви материјали на тенковите?!
Челик се користи за тенкови....не е некој криптонит сигурно :)
Како и да е.....студии се користат за да се докажат некои работи, така и со Косово 1999 што ти е една од најдобрите студии околу оваа проблематика. Тоа дека некој ќе признае што се случувало таму и ќе имаш по мејнстрим медиуми тешко, светска здравствена организација и што ти ја знам ти е тешко(како осиромашениот ураниум) срање у боја.
Прогнозите беа дека за 15 год. ќе сносиме последици и ние во Македонија, 1999+15=2014 што значи веќе 4 год. сме со последици од Косово. Да не правиме муабет за други работи....како и да е, бројот на заболени секоја год. си кажува дека нешто не штима.
https://www.google.com/search?ei=ITh4W9fvFfGkrgTQjoeQDQ&q=Depleted+uranium+kosovo&oq=Depleted+uranium+kosovo&gs_l=psy-ab.3..35i39k1j0i22i30k1l3.887.7094.0.7640.19.17.2.0.0.0.277.2748.2-11.11.0....0...1.1.64.psy-ab..8.8.1799...0j0i67k1j33i160k1.0.VygyqN0bJ-A
читај ако немаш друга работа
Па ако е челик со челик тогаш, не знам, не склапам тенкови во слободно време, реакција се ствара, тоа е важното што треба да се извади од муабетот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom