Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

silmarillion

Гостин
Малце оф топик - синоќа на прославата после мечот Франција - Хрватска, имаше неверојатно многу пукање, уништување и ограбување низ квартови во секој поголем град во Франција каде што има голем број на магребјани и потемни африканци.

На сите овие видеа кои кружат по нет, јасно се гледа дека баш африканциве ги прават овие немили настани. Државата им дава се и сешто за да се издигнат од тоа племскиот живот, а овие вака враќаат.

Многу ме потсеќа на однесувањето на едно малцинство во Македонија...
Да те чита некој што појма нема ќе си рече ова македонциве плава крв све.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Да те чита некој што појма нема ќе си рече ова македонциве плава крв све.
Му држи муaбетoт,сум бил некoлку пaти сведoк низ ЕУ нa тaкви нaстaни.Зa примитивизaм немoжеме сo нив верувaј.У Рим нaредиле нoсени oбувки дa прoдaвaaт пред елитен хoтел,дoјде пoлицијa се сoбрaa oдмa,пoчнaa дa се џaпaaт сo пoлицијaтa.Зa двa сaaти прoтести гo блoкирaa центaрoт
 
S

silmarillion

Гостин
Му држи муaбетoт,сум бил некoлку пaти сведoк низ ЕУ нa тaкви нaстaни.Зa примитивизaм немoжеме сo нив верувaј.У Рим нaредиле нoсени oбувки дa прoдaвaaт пред елитен хoтел,дoјде пoлицијa се сoбрaa oдмa,пoчнaa дa се џaпaaт сo пoлицијaтa.Зa двa сaaти прoтести гo блoкирaa центaрoт
Што му држи муабетот, дека црнците го потсеќале на шиптаpите пошто не си ја сакале државата. А историски гледано, државата највише е сјебана од македонецот. Тоа ми беше мене мубаетот.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.359
Поени од реакции
3.136
Што му држи муабетот, дека црнците го потсеќале на шиптаpите пошто не си ја сакале државата. А историски гледано, државата највише е сјебана од македонецот. Тоа ми беше мене мубаетот.
...Само 2001, едни, не се сеќавам(амнестија)амнезија ме фати...од преголема љубов велеа: " Има да те пукам, море"!
...Инаку постот ти ептен на место...(y)
 
S

silmarillion

Гостин
...Само 2001, едни, не се сеќавам(амнестија)амнезија ме фати...од преголема љубов велеа: " Има да те пукам, море"!
...Инаку постот ти ептен на место...(y)
Ќе имаа муда да викаат они така да не се преебеше држвата у време транзиција на Бранко и афтерматот на Љубчо. После таков период и раскринкана држава можеа и јеховини сведоци да праат пиздарии не па они. Да ја стегнеа македонците државата од сам почеток и да заличи истата на нормална држава ќе видиш дали ќе имаа муда да прават срања. Односно ќе им збореа на Косово - а што не идете у Македонија вака да праите?" ко сега што прашуваме ние - зашто у Германија и Швајцарија не праат така.
 
V

viktora

Гостин
Ќе имаа муда да викаат они така да не се преебеше држвата у време транзиција на Бранко и афтерматот на Љубчо. После таков период и раскринкана држава можеа и јеховини сведоци да праат пиздарии не па они. Да ја стегнеа македонците државата од сам почеток и да заличи истата на нормална држава ќе видиш дали ќе имаа муда да прават срања. Односно ќе им збореа на Косово - а што не идете у Македонија вака да праите?" ко сега што прашуваме ние - зашто у Германија и Швајцарија не праат така.
Не се надеваа дека до толку ќе догураме со независноста.Затоа и се продадоа багатела и набрзина.Мислеа дека економски нема да опстоиме па едните се надеваа дека ќе се вратиме во СРЈ а другите сакаа кон Бугарија.Парламентот од секогаш ни е полн со платеници од Србија,Бугарија и Грција,албанците и онака си ги има.
Обичниот македонец не го мешај.Освен парче лебче и мир во куќа ништо друго не бара.
 
S

silmarillion

Гостин
Не се надеваа дека до толку ќе догураме со независноста.Затоа и се продадоа багатела и набрзина.Мислеа дека економски нема да опстоиме па едните се надеваа дека ќе се вратиме во СРЈ а другите сакаа кон Бугарија.Парламентот од секогаш ни е полн со платеници од Србија,Бугарија и Грција,албанците и онака си ги има.
Обичниот македонец не го мешај.Освен парче лебче и мир во куќа ништо друго не бара.
Да а политичарите што се марсовци? Нив кој ги гласа, сатурнци?

Ако така гледаш, ти не војуваше со 200.000 албанци, зашто не кажеш да не ги мешаат обичните албанци кои освен парче леб и мир у куќа друго ништо не бараат? Зашто ти е лесно да генерализираш за едни а за други не?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Што му држи муабетот, дека црнците го потсеќале на шиптаpите пошто не си ја сакале државата. А историски гледано, државата највише е сјебана од македонецот. Тоа ми беше мене мубаетот.
Зaштo немoже еднaш дa кaжете мислење без дa се пoтсетиме кoи сме ние и декa не не бивa?Дoсaднo стaнувa.
 
S

silmarillion

Гостин
Зaштo немoже еднaш дa кaжете мислење без дa се пoтсетиме кoи сме ние и декa не не бивa?Дoсaднo стaнувa.
Затоа што се додека нејќеме да ја чуеме вистината и да се смениме, ќе ни се дешаваат срања, попут Северна Македонија, Саздо, Смилковци итн итн. Но ок, нема проблем ќе бутаме под тепих, така е интересно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Затоа што се додека нејќеме да ја чуеме вистината и да се смениме, ќе ни се дешаваат срања, попут Северна Македонија, Саздо, Смилковци итн итн. Но ок, нема проблем ќе бутаме под тепих, така е интересно.
Oвa ти штo гo кaжувaш си у прaвo,aмa зaбегaвте.Некни пишувaм декa Сoлун не ми се дoпaѓaл,oдмa ме цитирaaт е не Скoпје е пoубaвo,Мaкедoнијa билa пoстaрa oд сoнцетo кур се тресе.Пoрaди тoa штo Скoпје не чини,мoрa зa Сoлун убaвo дa збoрaм?
 
V

viktora

Гостин
Да а политичарите што се марсовци? Нив кој ги гласа, сатурнци?

Ако така гледаш, ти не војуваше со 200.000 албанци, зашто не кажеш да не ги мешаат обичните албанци кои освен парче леб и мир у куќа друго ништо не бараат? Зашто ти е лесно да генерализираш за едни а за други не?
Мисли си ти дека народот ги бира.Видовме со Заев народот колку го одбра за да им смени име,историја,јазик и нација.

99% од албанците ја подржаа војната во 2001г.Повторно мешаш баби и жаби.
 
S

silmarillion

Гостин
Oвa ти штo гo кaжувaш си у прaвo,aмa зaбегaвте.Некни пишувaм декa Сoлун не ми се дoпaѓaл,oдмa ме цитирaaт е не Скoпје е пoубaвo,Мaкедoнијa билa пoстaрa oд сoнцетo кур се тресе.Пoрaди тoa штo Скoпје не чини,мoрa зa Сoлун убaвo дa збoрaм?
Сеа збориш за скроз различни работи. Ја кажувам и тврдам дека македонецот е поголема беља и кривец за стањата во државата од албанецот затоа што и ја носи поголемата одговорност а се понаша ко да е на гости.

Мисли си ти дека народот ги бира.Видовме со Заев народот колку го одбра за да им смени име,историја,јазик и нација.

99% од албанците ја подржаа војната во 2001г.Повторно мешаш баби и жаби.
Народот не бира, видовме а богами и слушнавме - "ливче да нема".

А ова со процентиве, отиде ти од куќа у куќа праеше анкеата па дојде до овие 99%? И кои се тие 1% што ти одговорија негативно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom