Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Знам како беше и у Ѓорче и пред влада за Талат, а знам како било по утакмици зошто сум бил на сите овие. И на протестов отидов баш ради тоа што навивачка група го организираше. И ова го имам пишано и предходно, дека полицијата вака мава само и само кога не се умешани партии, пошто се исти курац и си се штитат. И не викам ја полицијата да не интервенира, туку дека овие 30 уфилмани деца им беа пред нос, немаа никаква поддршка од останатите и наместо да итервенираат тука кај што овие правеа проблеми, они фрлаа солзавци и шок бомби 150 метра позади нив. Можда си прочитла и ти и @Peja989, а и низ страниве назад можеш да ги најдеш постовите каде имам пишано дека за луѓето што идат по утакмици и шо беа на протестиве што ги наброја ова не е ништо необично. Дека и у време на паторот ова се случуваше. Па паторот ги распадна сите поасални навивачки групи. Има само една мала разлика, тогаш тие лупаа ко душмани кај што беа инцидентите, сега овие итервенираа далеку од тие 30 дечишта. Значи овие 30 се движеа по улицата накај триумфална кога се повлекуваа, а џандарите интервенираа на сосема друга страна. И пак ќе кажам, се ќе направат само да ги упропастат протестиве и СДС и ВМРО. Го пишав тоа и предходно, дека сега апла се приметува дека се на иста страна за договоров. Мицко демек се буни, а со живот сум убеден дека ќе иде на референдум.
Па он сам кажа дека ќе оди на референдум и дека ќе гласа против, со што ќе го признае референдумот, нема да го бојкотира.

Со се' останато се слагам освен со тоа што го имаш пишано за протестот пред некој ден, не затоа што не верувам дека било така, туку затоа што не сум присуствувал на истиот, па не можам да тврдам.
 
E

Epsilon

Гостин
Imam edno prasanje, dokolku se smeni vladata i padne Cipras, dali mozhe Grcija da ni negoduva seushte i postavuva novi uslovi i da ne prekrstuva?

Ako ima shansi nesto od ova gore so prashav, ni go zakaci Mandingo so se taslaci i da ni kisni...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Тој некој нека си го брани ама смешно изгледа од страна да се пењави зш некој му изиграва кум, кога тој самиот изигравал кум на роднините дома и си ги пишал бугари.
Смешно изгледа тоа што ова го користите како аргумент. Некој одлучил за себе, веројатно и ги консултирал и роднините (не ја знам постапката) и не ме напишал мене за бугар.
Смешно е дека се аргументира дека дијаспората не треба да се 'пењави' зш тие не живееат во Македонија, и не треба да ги засега што ке одлучат оние кои живеат во Македонија. Потписникот на договорот е во дијаспора можеби повеќе од 25 години и веројатноста да има холандски или амерички пасош не е занемарлива, ама за него не важи ова од погоре.

Eве, нека е смешно тоа да се 'пењави' тој што зел бугарски пасош. Утре, други ден, добива бенефит да работи и да живее со македонски пасош некаде во Европа, може да го земе бугарскиот, да го искине, да го спали... останува само со македонски пасош. Што значи процесот е реверзибилен. Аргументирајте вие, како ова што го потпишуваат сега е реверзибилно, и дали некогаш ќе може да го врати некој името Република Македонија назад? Ова ич не ќе е смешно .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Смешно изгледа тоа што ова го користите како аргумент. Некој одлучил за себе, веројатно и ги консултирал и роднините (не ја знам постапката) и не ме напишал мене за бугар.
Смешно е дека се аргументира дека дијаспората не треба да се 'пењави' зш тие не живееат во Македонија, и не треба да ги засега што ке одлучат оние кои живеат во Македонија. Потписникот на договорот е во дијаспора можеби повеќе од 25 години и веројатноста да има холандски или амерички пасош не е занемарлива, ама за него не важи ова од погоре.

Eве, нека е смешно тоа да се 'пењави' тој што зел бугарски пасош. Утре, други ден, добива бенефит да работи и да живее со македонски пасош некаде во Европа, може да го земе бугарскиот, да го искине, да го спали... останува само со македонски пасош. Што значи процесот е реверзибилен. Аргументирајте вие, како ова што го потпишуваат сега е реверзибилно, и дали некогаш ќе може да го врати некој името Република Македонија назад? Ова ич не ќе е смешно .
Никој не вика дијаспората да не протестира, таман работа, не сме нацистичка Германија.

Иначе ќе го скине бугарскиот пасош ама изводите на роднините што им ги вадел дека се бугари и што се запишани таму во ДАБЧ или кај и да се иде не може да ги кине ;) тоа реверзибилен процес на некој друг да му го кажете.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.189
Поени од реакции
8.385
И Илија Димовски е хомосексуалец, ама јавно се залага за традиционални/конзервативни вредности. Зошто некој што го менувал личниот идентитет, да не може да го брани колективниот? Што има врска, демократија е ова... :toe:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ако не ја знае постапката нема потреба ни да пишува.
Документите се архивирани, правно валидни и имаат доказна вредност. Така е тоа утре ќе ми текне ќе го искинам, затоа што повеќе немам корист од нивниот пасош.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Никој не вика дијаспората да не протестира, таман работа, не сме нацистичка Германија.

Иначе ќе го скине бугарскиот пасош ама изводите на роднините што им ги вадел дека се бугари и што се запишани таму во ДАБЧ или кај и да се иде не може да ги кине ;) тоа реверзибилен процес на некој друг да му го кажете.
Абе, на чело му го тетовираат. А може и има логика, ако, кога ете вадат извод во Бугарија (абер немам што документи треба) бараат да им се издаде посмртница во Македонија.
Процесот не е реверзибилен само во случај ако некогаш посакаат да се вратат во Македонија не им дозволиме и ги нарекуваме бугари.Што и не е така чудно да се замисли.
А тоа дека албанците во Македонија имаат косовски и албански пасош, не е смешно дека одлучуваат за името и за постоење на македонски народ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Швајцарциве кај нас гледам никој не вика дека се "пењават" кога се работи за албанското.

Смешни македончиња, за никаде сме.
Како прво како за тие со бг пасоши, така и за Албанците што се враќаат тука на лето само за свадба да направат, не знам што не е јасно. А Албанците кога земаат швајцарски пасоши не ги пишат цела фамилија уназад со генерации дека им се Швајцарци. Не се инатете сосила, знам дека јасна ви е на сите асимилаторската политика на Бугарија и затоа мешате Албанци, Швајцарија, Германија. На крајот од краиштата кој како сака нека си прави, и нека протестира и нека вади пасош, индивидуално право е, само не можеш на глава да им се качуваш на луѓе ако сте пишани Бугари дома 10 генерации уназад и да ги ословуваш како ти текне. Лицемерие е.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
Смешно изгледа тоа што ова го користите како аргумент. Некој одлучил за себе, веројатно и ги консултирал и роднините (не ја знам постапката) и не ме напишал мене за бугар.
Смешно е дека се аргументира дека дијаспората не треба да се 'пењави' зш тие не живееат во Македонија, и не треба да ги засега што ке одлучат оние кои живеат во Македонија. Потписникот на договорот е во дијаспора можеби повеќе од 25 години и веројатноста да има холандски или амерички пасош не е занемарлива, ама за него не важи ова од погоре.

Eве, нека е смешно тоа да се 'пењави' тој што зел бугарски пасош. Утре, други ден, добива бенефит да работи и да живее со македонски пасош некаде во Европа, може да го земе бугарскиот, да го искине, да го спали... останува само со македонски пасош. Што значи процесот е реверзибилен. Аргументирајте вие, како ова што го потпишуваат сега е реверзибилно, и дали некогаш ќе може да го врати некој името Република Македонија назад? Ова ич не ќе е смешно .
Еми ко ќе видиш дека во балкански војни Македонија го менува статусот, тогаш во идна Балканска војна може и ќе ја напрајме цела да е :)

Во првите Балкански војни ја изгубивме, во 1945 напрајвме република во сојуз со други, во балканските војни од 1990 година напрајвме држава, сега во некој следни може ќе ја напрајме цела да е...

А за следни балкански војни не треба многу, мое мислење е дека ако се распадни ЕУ, ќе има нова војна на Балканот.

Само ќе треба луѓе со мадина, не некој како што вика @jamajka да дојди да не поведи, туку секој :)
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Како прво како за тие со бг пасоши, така и за Албанците што се враќаат тука на лето само за свадба да направат, не знам што не е јасно. А Албанците кога земаат швајцарски пасоши не ги пишат цела фамилија уназад со генерации дека им се Швајцарци. Не се инатете сосила, знам дека јасна ви е на сите асимилаторската политика на Бугарија и затоа мешате Албанци, Швајцарија, Германија. На крајот од краиштата кој како сака нека си прави, и нека протестира и нека вади пасош, индивидуално право е, само не можеш на глава да им се качуваш на луѓе ако сте пишани Бугари дома 10 генерации уназад и да ги ословуваш како ти текне. Лицемерие е.
Јасна ни е Бугарската асимилаторска политика. Затоа не се откажуваме и од тие што зеле бугарски пасош од егзистенцијални причини и уште ги водиме како Македонци. Од мое гледиште и вие работите на таа асимилација, со тоа дистанцирање.
Лично не ми се допаѓа тоа што луѓето земаат бугарски пасоши. Исто така уште од 4то одд. никогаш не се помирив и не ми беше јасно како на пример Миладиновци се согласиле да пишува на нивната книга "бугарски песни". Ама тоа не значи да јас ќе им се смеам, и ќе дозволам некој да кажува дека биле Бугари и нивните песни ја одсликуваат Бугарија.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Еми ко ќе видиш дека во балкански војни Македонија го менува статусот, тогаш во идна Балканска војна може и ќе ја напрајме цела да е :)

Во првите Балкански војни ја изгубивме, во 1945 напрајвме република во сојуз со други, во балканските војни од 1990 година напрајвме држава, сега во некој следни може ќе ја напрајме цела да е...

А за следни балкански војни не треба многу, мое мислење е дека ако се распадни ЕУ, ќе има нова војна на Балканот.

Само ќе треба луѓе со мадина, не некој како што вика @jamajka да дојди да не поведи, туку секој :)

Кога сме имале ние држава освен сега..Античка Македонија - Цар Самоил - неколку кнезови и Крушевска Републик од 10 дена најдолго.

Мислам време е пак да направиме пауза:LOL:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Imam edno prasanje, dokolku se smeni vladata i padne Cipras, dali mozhe Grcija da ni negoduva seushte i postavuva novi uslovi i da ne prekrstuva?

Ako ima shansi nesto od ova gore so prashav, ni go zakaci Mandingo so se taslaci i da ni kisni...
Има патем јас мислам дека и ќе јадеме ВЕТО за ЕУ само во посраното НАТО ќе влеземе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Јасна ни е Бугарската асимилаторска политика. Затоа не се откажуваме и од тие што зеле бугарски пасош од егзистенцијални причини и уште ги водиме како Македонци. Од мое гледиште и вие работите на таа асимилација, со тоа дистанцирање.
Лично не ми се допаѓа тоа што луѓето земаат бугарски пасоши. Исто така уште од 4то одд. никогаш не се помирив и не ми беше јасно како на пример Миладиновци се согласиле да пишува на нивната книга "бугарски песни". Ама тоа не значи да јас ќе им се смеам, и ќе дозволам некој да кажува дека биле Бугари и нивните песни ја одсликуваат Бугарија.
Не мешај кој како ословувал негово дело со кој како се пишал себеси и 10 генерации уназад.

Мене па напротив, баш ми се допаѓа што народов зема бугарски пасоши. Луѓето што сакаат да работат и да си овозможат подобар живот за себеси и фамилиите треба да си ја искористат шансата ако им се пружила. Тоа е лика и прилика на какво дереџе не донесоа политичарите овие 30 години.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Еми ко ќе видиш дека во балкански војни Македонија го менува статусот, тогаш во идна Балканска војна може и ќе ја напрајме цела да е :)

Во првите Балкански војни ја изгубивме, во 1945 напрајвме република во сојуз со други, во балканските војни од 1990 година напрајвме држава, сега во некој следни може ќе ја напрајме цела да е...

А за следни балкански војни не треба многу, мое мислење е дека ако се распадни ЕУ, ќе има нова војна на Балканот.

Само ќе треба луѓе со мадина, не некој како што вика @jamajka да дојди да не поведи, туку секој :)
:) Не верувам во тоа, не заради мадиња, туку јас навистина верувам дека ние сме еволуирале, и сме далеку пред сите околу нас на балканот во поимање на хуманост, демократија, мирољубивост итн.

И затоа сметам дека не е битно теритијалното обединување или географско разграничување. Единството на духот, традицијата и културата се главните текови во овие модерни времиња во кои сите безмалку не се удавија во бранот на демократија.[DOUBLEPOST=1529428628][/DOUBLEPOST]
Не мешај кој како ословувал негово дело со кој како се пишал себеси и 10 генерации уназад.

Мене па напротив, баш ми се допаѓа што народов зема бугарски пасоши. Луѓето што сакаат да работат и да си овозможат подобар живот за себеси и фамилиите треба да си ја искористат шансата ако им се пружила. Тоа е лика и прилика на какво дереџе не донесоа политичарите овие 30 години.
Што е поразлично од аспект, дека Бугарите го користат тоа да докажат дека и првите и вторите се бугари?
За другиов дел (став 2 :)), притискам и јас едно 'Ми се допаѓа'.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom