Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.197
Поени од реакции
8.413
A koj e Antichkiot Makedonski jazik koj e del od nivnata nacionalna istorija, koga site znaeme deka se razlikuva od starogrchkiot?

Fakt e deka korenite na jazikot se slovenski, ama postoi jasna distinkcija vo literaturata pomegju Anceint Macedonian i Macedonian.

Istata logika se odnesuva na Kingdom of Macedonia, Anceint Macedonia i Republic of Macedonia.
Во ред, нека се разликува, for the sake of argument. Поентата е дека националната историја на Грција ја смета Античка Македонија за грчко кралство и затоа инсистираат на таа разлика (фуснотата). Без разлика дали јазикот во Античка Македонија бил дијалект на старогрчкиот, засебен јазик сроден со старогрчкиот или нешто трето.

Проблемот е политички т.е. политичка пародија, јасно ми е дека вакви наметнувања ствараат фрустрации, ама ова со фуснотата околу словенскиот карактер на современиот македонски јазик не е повод за тоа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Има ли разлика шо тебе протуѓер у 2009-та ти кажал?
Очигледно тоа со Бомбите беше дело на странски служби за да го сменат името...Да беше Грујо на власт ова немаше да се деси е факт! Лајк ит ор нот...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
И ти, а и тие што те лајкнале ви се пали главата после 2 цели прочитани реченици.
Не се љутите што ќе се менува името од што сте патриоти, туку од шо ви е ептен долго да го запамтите.
Главен услов за промена на имево требаше да биде сите од дпне да добиете ваучер за трансплантација на мозок.
Абе пак.. како така со трансплатација со чуда... Има некоја шанса, каква таква.... Кај тебе не помага ни трансплатација, телото не може да ти се навикне со мозок... ќе ти го исфрли истиот момент како страно тело..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
Ставро, како филозоф чии постови сум обожувал да ги читам, е неискрен и применува двоен аршин, во најмала рака - плука по Арапи, Турци, црнци и мусличи, значи невиден шовинист е што не верувам дека се променило, а сега убедува дека национализмиот и националноста се наметнати категории, што сепак не е далеку од вистината. Но, ај да живеевме меѓу Швеѓани и Норвежани и мене немаше да ме плаши оваа калакурница која се дешава со преговорите, меѓутоа ова е потврда на еден вековен стремеж за девалвација и негација на Македонците. Башка што основно човеково достоинство е да биде и да се нарекува како сака, ај ќе кажеш прагматизам, ама после ова јас пре би се декларирал како Бугар отколку како припадник на некоја недефинирана нација од словенски карактер која пак недефинирано не се знае како се нашла на овој простор во заедничка држава со Албанците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ставро, како филозоф чии постови сум обожувал да ги читам, е неискрен и применува двоен аршин, во најмала рака - плука по Арапи, Турци, црнци и мусличи, значи невиден шовинист е што не верувам дека се променило, а сега убедува дека национализмиот и националноста се наметнати категории, што сепак не е далеку од вистината. Но, ај да живеевме меѓу Швеѓани и Норвежани и мене немаше да ме плаши оваа калакурница која се дешава со преговорите, меѓутоа ова е потврда на еден вековен стремеж за девалвација и негација на Македонците. Башка што основно човеково достоинство е да биде и да се нарекува како сака, ај ќе кажеш прагматизам, ама после ова јас пре би се декларирал како Бугар отколку како припадник на некоја недефинирана нација од словенски карактер која пак недефинирано не се знае како се нашла на овој простор во заедничка држава со Албанците.
Не дека ќе се смени името или ќе се направи нешто од наведеното... ама кај го пишува све ова што си го навел ???
Иначе националност не е измислена работа, тоа е точно утврдена категорија преку разни антролополошки карактеристики... Ајде следно што некој ќе тропне е дека расите се измислена работа...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Очигледно е дека нив не можам да ги прашам, па еве ве прашувам вас. Волтер велеше дека ако сакате да дискутирате мора да си ги дефинирате поимите. Овде како папагали повторувате, ако го смениме името ќе го загубиме идентитетот. Еве ве повикувам да објасните што е тоа идентитет и како ќе го загубиме тој фамозен идентитет ако го смениме името во Северна, Горна или Нова Македонија.

Се кладам дека никој нема да може да даде рационално објаснување и дека пак се ќе се сведе на папагалско повторување.
Види вака,ако Мерцедес од утре одлучат да се викаат Трабант,кој би дал 70000 евра за Трабант ЦЛК!? Шо ако на некоја друга членка на НАТО не и се свиѓа и Северна МК па почнат и тие да си играат курташак со нас!?Гледаш и самиот дека мегународната заедница си има за се двојни аршини па се е можно.Друго,мислиш дека опозицијата во Грција би прифатила име кое го содржи името Македонија!?:cautious:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
Не дека ќе се смени името или ќе се направи нешто од наведеното... ама кај го пишува све ова што си го навел ???
Иначе националност не е измислена работа, тоа е точно утврдена категорија преку разни антролополошки карактеристики... Ајде следно што некој ќе тропне е дека расите се измислена работа...
За што ме прашуваш, за нациите? Па самата поделба по нации е повеќе човечки конструкт од политички побуди, посебно после повеќе илјади години мешање на луѓето. Мене ми е тоа бесмислено.

Расите се друга работа.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Во ред, нека се разликува, for the sake of argument. Поентата е дека националната историја на Грција ја смета Античка Македонија за грчко кралство и затоа инсистираат на таа разлика (фуснотата). Без разлика дали јазикот во Античка Македонија бил дијалект на старогрчкиот, засебен јазик сроден со старогрчкиот или нешто трето.

Проблемот е политички т.е. политичка пародија, јасно ми е дека вакви наметнувања ствараат фрустрации, ама ова со фуснотата околу словенскиот карактер на современиот македонски јазик не е повод за тоа.
Helenskata civilizacija e nesto neopiplivo, kako i site golemi civilizacii, po ovaa logika mozhe eden den SAD koj znae sho kje baraat otkako go amerikaniziraa kulturoloshki svetot. Ova e plastichen primer od segashnosta da ne vodime nekoja ezoterichna disksuija za antikata.

Ne mozhe apriori da se ispushti faktot deka Antichkiot Makedoosnki jazik e razlichen od starogrchkiot i deka distinkcijata Ancient Macedonian vs Macedonian e povekje od dovolna da potencira ona shto e potrebno za malagite. Logikata ja vlecam od Anceint Greek vs Greek, ednostavno nema argumenti za toa.

Vakvi primeri posebno niz azija ima eden kup kade korenite na jazikot se slichno megjutoa nikade ne se navelguva vo nekoj vakvi banalni raboti. Ushte eden primer avstriski vs germanski.

Ova so fusnotata e odlichen prostor, uvertira za ponatamoshno deluvanje, da se razbereme deka nishto tuka nema da zavrshi posebno ako malagite se vo prasanje. Odamna raste bugarskoto malcinstvo vo Severna Grcija.

Ne znam dali se svesni shto doprva treba da se napravi i deka dosega ne e nitu povrshinata izgrebana, imaat vremenska ramka za amortizacija na otporot do plebiscitot i kje bide udba do jaja.

Najtragicho od se e sho sevo ova beshe eksplicitno negirano od strana na lejkive...ups mislev liderive nashi i pet pari ne davaat.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Не дека ќе се смени името или ќе се направи нешто од наведеното... ама кај го пишува све ова што си го навел ???
Иначе националност не е измислена работа, тоа е точно утврдена категорија преку разни антролополошки карактеристики... Ајде следно што некој ќе тропне е дека расите се измислена работа...
Така е Античките Македонци се вистинската раса за разлика од Источните Монголоиди и Јужните Негроиди...за време на слободата и демократијата се збореше отворено за ова на ТВ.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Проблемот со името е едноставно глупост. Глупоста постои затоа што постојат глупави луѓе. Проблемот беше измислен од тогашната грчка влада за да се ќари некој ефтин популистички поен од глупаците во Грција, и еднаш кога проблемот беше створен ниту една влада на Грција не можеше да отстапи од него, повторно заради внатрешно политички притисок.

Во меѓувреме проблемот се надува од страна на националистите од двете страни и сите оние на кои не им одговара Македонија да биде дел од НАТО, почнувајќи од Русија па се до владата на Гвујо.

Сега веќе нема назад, проблемот мора да се реши а при тоа никој да не претрпи големи загуби. Грците не смеат да признаат дека направија една голема политичка шарада, а ние не смееме да го изгубиме Македонија во решението.
Не знам колку си „стар“, но овој проблем трае одамна, уште по балканските војни, кога почна грцизирањето на егејскиот дел на Македонија, кој во голем дел беше негрчки. Тоа продолжи особено и по втората светска војна. Тогаш Грците одеа со паролата дека „нема Македонија“, а сега дека Македонија е грчка (грчка работа). Тие до крајот на 1980-те провинцијата не ја нарекуваа Македонија. Тогаш заклучија дека е попаметно да ја наречат така, за престојните битки со „Скопје“.
И не е во контекст да се става НАТО со проблемот. Проблемот од страна на Грците постои, постоеше кога „абер“ немавме за НАТО.
Во право си кога велиш дека сега нема назад за Грците. Кој е тој што ќе има храброст да рече „доста со овие глупости“...? За нивна среќа наместија еден изрод македонски за премиер, па сега се ќе си добијат. И она што не смеат ни да го побараат. А „фала богу“, има лигави Македонци кои веднаш скокнаа зад „лидерот“ им и сами бараат промени и „ерга омнес“... ништо подолу од него, безрбетници.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Римjаните ги снема одамна ништо не можат да ти оспорат. Тука се гледа дали ти сакаш историска реалност или да продаваш муда за бубрези и да велиш "ебите се, не римjаните го изградиле туку ние, нашите предци".Или ептен да одиш у лево и да збориш " Ja сум римско дете, дете на цезар"
Нив ги нема ама поентата е името што го имаме сме го наследиле врз база на наследство. Исто како Бугарија словените што го наследија татарското име така и ние античкото. Замисли сега на Бугарија некој да и спори дека не се Бугари.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Oд екскурзијaтa сo Тaјвaн нa oнaa свињa кoмунистичкa Циле Тoпуркoвски ни oстaнa спoмен бaр хеликoптерoн пoлициски штo летa a гo дoбивме нa пoдaрoк oд Тaјвaн.Бaш ме интересирa oд екскурзијaвa нa ѓуптинoв струмички штo ке ни oстaне
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Чоек ти си дотолку насисан со глупости што поjма немаш од бугарска историja.Aко биле татари немало да си крстат престолнината Плиска и Преслав туку Истанбул..Неjсе ти немаш никаков континуитет со Александар за да си наследил нешто од него..наjвероjaтно имаш континуитет со Крум и Самуил ама тоа нема врска со името Македониja .
Ти не ме читаш кажав дека името е татарско а не дека се татари. Асимилирани се татарите скоро и не постојат ама името Бугарија не е словенско ме разбираш како што не е Македонија словенско име.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom