Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://prizma.mk/revizorsko-dobredojde-za-renata-deskoska-vo-pravda/

Настрана се друго, читнете го текстот од линкот.
Ова е само едно министерство, истата ситуација е пресликана во илијадници други министерства, агенции, јавни претпријатија, управи, комисии, локални самоуправи, комитети, одбори итн,итн...

Секаде истото, од Скопје до некоја сиромашна планинска општина со 500 жители.

И не, за тоа не ни е крива Албанија што ни била на запад, грци што не мразеле, амери и руси што си играат геополитички шах на наш грб.

Криви сме самите што изградивме таков систем, што реално секој од нас со драго срце би прифатил да членува во комисија која не работи ништо или да биде советник кој неделно има ефективни пет саати работа за плата од 40.000 па нагоре.
 
B

Bafra

Гостин
http://prizma.mk/revizorsko-dobredojde-za-renata-deskoska-vo-pravda/

Настрана се друго, читнете го текстот од линкот.
Ова е само едно министерство, истата ситуација е пресликана во илијадници други министерства, агенции, јавни претпријатија, управи, комисии, локални самоуправи, комитети, одбори итн,итн...

Секаде истото, од Скопје до некоја сиромашна планинска општина со 500 жители.

И не, за тоа не ни е крива Албанија што ни била на запад, грци што не мразеле, амери и руси што си играат геополитички шах на наш грб.

Криви сме самите што изградивме таков систем, што реално секој од нас со драго срце би прифатил да членува во комисија која не работи ништо или да биде советник кој неделно има ефективни пет саати работа за плата од 40.000 па нагоре.
Како да не, не греши душа, криви се капиталистите. Овие што ги наброја се неопходни за општеството, тие немаат одговорност каков ќе е системот, а не си свесен колку допринесуваат со нивното трошење. Види колку само закони имаме, значи луѓето во правда си работеле, имаат целосно право и службени коли да возат и по кафани да се гостат, прекувремено само да знаеш колку имаат сработено и наплатено...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Наводно САД му дале рок до 9ти јуни на Заев, да ги прифати условите што му ги дал Ципрас.

Најверојатно отидоа и нација и јазик на латинична транскрипција.

Каква шармантна дипломатија јеботе :D
викаш нашите западни пријатели така а? човек да не поверува, ах бе експерти, вие си мислевте дека на чадоров им сметаше Грујо дека краде, ги заболе нив дали некој краде во МКД доколку се исполнуваат нивните желби.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како да не, не греши душа, криви се капиталистите. Овие што ги наброја се неопходни за општеството, тие немаат одговорност каков ќе е системот, а не си свесен колку допринесуваат со нивното трошење. Види колку само закони имаме, значи луѓето во правда си работеле, имаат целосно право и службени коли да возат и по кафани да се гостат, прекувремено само да знаеш колку имаат сработено и наплатено...
Хе, немој да мислиш дека се сложувам со твоите тези што ги пишуваше за газдите и работниците, не е проблем да има комисии, регулатори, администрација, ама ако стварно работат нешто, не може одржале пет состаноци цела година, зимаат месечен надомест?
 
B

Bafra

Гостин
Хе, немој да мислиш дека се сложувам со твоите тези што ги пишуваше за газдите и работниците, не е проблем да има комисии, регулатори, администрација, ама ако стварно работат нешто, не може одржале пет состаноци цела година, зимаат месечен надомест?
Не ни реков дека се сложуваш, напротив јас се сложувам со вашите. Нели 70години искуството тоа ни го потврдува (y) .

Што повеќе комисии, што повеќе трошат во комисиите, поубав ќе е животот во Горна Македонија.
Посебно со влезот во ЕУ, па тоа само комисии ќе има. Има за сите да има.

Без комисии ќе пропаднеме, без нивните решенија и правила нема шанса за развој, тоа се се врвни интелектуалци :cuc:

Сега сфаќам што не сме се разбирале :facepalm:
Па кој оправдува дебилни однесувања на олигарси или робовладетелски бизнисмени... :facepalm:
Ама за да го добиеме тоа кон што се стремиме, единствен пат кој се покажал, докажсл е капитализам. Се друго сме ги виделе и ги гледаме резултатите.
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.113
Поени од реакции
15.061
Наводно САД му дале рок до 9ти јуни на Заев, да ги прифати условите што му ги дал Ципрас.

Најверојатно отидоа и нација и јазик на латинична транскрипција.

Каква шармантна дипломатија јеботе :D
Spored neoficijalni izvori Zaev se dvoumi samo za angliskata transkripcija na jazikot.
Nacijata ke bi " gragjanite na........"
No najverovatno i mk i mkd ke bidat " nadgradeni i prošireni"

Znači sve toptan na tacna, samo ne e jasno dali sami ke kupuvame vazelin ili grcite so niv ke si nosat
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Spored neoficijalni izvori Zaev se dvoumi samo za angliskata transkripcija na jazikot.
Nacijata ke bi " geagjanite na........"
No najverovatno i mk i mkd ke bidat " nadgradeni i prošireni"

Znači sve toptan na tacna, samo ne e jasno dali sami ke kupuvame vazelin ili grcite sami ke si nosat
Услов е без вазелин,да не пече.Или без вазелин или јок ЕУ,НАТО.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
викаш нашите западни пријатели така а? човек да не поверува, ах бе експерти, вие си мислевте дека на чадоров им сметаше Грујо дека краде, ги заболе нив дали некој краде во МКД доколку се исполнуваат нивните желби.
И за Грција Заев велиТ дека ни е наш пријател. Па пријателски нека го признат македонското (или како и да го наречат) малцинство таму. Пријатели сме ама ние да ги туркаме гаќите и да им се навртиме. И Бугарија ни е таков пријател. Ние се откажавме и сега сме супер пријатели со сите. Браво. За вакви решенија не мораше да го носат „најдобриот министер за надворешни работи“. Вакви надворешни политики може да води секој, сложи се на се... и супер си.[DOUBLEPOST=1528202993][/DOUBLEPOST]
Услов е без вазелин,да не пече.Или без вазелин или јок ЕУ,НАТО.
„Ја сам невин“ - Никола Симиќ во филмот „Чао инспекторе, корисник на Вазелин.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.313
Јa пoзнaвaм.Првo јa скaрa сo сите Мaкедoнци пријaтели, пa му рoди дете пa јa шутнa.Дa видaм сегa штo прaви тaa глупaчa.Дa не идеме oф тoпик
ми предаваше у средно некој од тие измислени предмети како граѓанско општество или не знам како се викаше тоа говно од предмет у кој по цели денови не убедуваше дека треба да сме толерантни и да се сакаме и да нема разлики и што ти знам....
Мило ми е што ја оставил шконот, нека биде толерантна сега сама со празниот прслук пошто немаше цицка уопште.:icon_lol:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
ми предаваше у средно некој од тие измислени предмети како граѓанско општество или не знам како се викаше тоа говно од предмет у кој по цели денови не убедуваше дека треба да сме толерантни и да се сакаме и да нема разлики и што ти знам....
Мило ми е што ја оставил шконот, нека биде толерантна сега сама со празниот прслук пошто немаше цицка уопште.:icon_lol:
Цицкa рибизлa :D[DOUBLEPOST=1528206138][/DOUBLEPOST]
Ако пола форум мисли дека е некој тиња затоа што не го сака Груевски, нека им е со среќа у животот.
Не.Пoлa фoрум мисли декa е тињa некoј зaштo слепo гo пoдржувa Зaев a зaштo не гo сaкaл Грујo
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.422
Поени од реакции
29.679
На овие предавници треба и пасош и имот се да им се земе и да се напудат од државава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom