Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
Знам, имаше еден тука на форумов, кој ја праеше статистиката, а сега го снема. На негово место дојде исламист кој се радува на слободата на убијците....
.
Да речеме дека си во право и дека иде нов член, кој не го следи форумов, ама сака да ти верува.
Како би ти верувал кога немаш никаков цитат кој го покажува тоа што го тврдиш?
Ја на пример, тврдам дека си ти загрижен патриот, али никој не ми верува, пошто не можам да приложам еден пост кој тоа ќе го покаже.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.035
Поени од реакции
26.737
Да речеме дека си во право и дека иде нов член, кој не го следи форумов, ама сака да ти верува.
Како би ти верувал кога немаш никаков цитат кој го покажува тоа што го тврдиш?
Ја на пример, тврдам дека си ти загрижен патриот, али никој не ми верува, пошто не можам да приложам еден пост кој тоа ќе го покаже.
гнидо, не јади гомна многу, кратко ти е сеќавањето изгледа.... Ај силма е нов на формов, зачленет е за шарената револуција или за кумановските настани и нема да му замерам многу многу, ама и јас и ти не сме од вчера... нека не те носи еуфоријата на настаните... Загрижен патриот не е само 2 години од како почнаа шарените куртони да шараат низ Скопје, загрижените беа гласни од 1991 па навака, поготово од 2001 па навака после капитулацијата... На крајот на краиштата твојот глас го донесе паторот на власт....а твојот глас го донесе и овој црпнатиов на власт..... а и едниот и другиот место слога, внесоа и сеуште внесуваат раздор... Тоа што сум бил против овој не значи дека сум за другиот.... а од друга страна ти си ги подржал и двајцата.....Така да твојата фрустрација на преварена селска ороспија не можеш да ја насочиш кон мене, најмалку заради тоа што сме делеле исти ставови и што сме си биле поткрепа во многу ставови во минатото....

Али ете никад не е касно да дознае нешто човек, а тоа е дека си нечовечна гнида, која ако треба и ќе смени вера, за да го протера своето..... Суетата е наголемиот грев на човекот..... засрами се
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
На крајот на краиштата твојот глас го донесе паторот на власт....а твојот глас го донесе и овој црпнатиов на власт..... а и едниот и другиот место слога, внесоа и сеуште внесуваат раздор...
Не е проблем да гласаш за некој.
Проблем е да гласаш за некој откога ќе направи тешки срања.
Затоа е многу смешно што глумите загриженост.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Тие од рамковен плата добиваат од ЕУ. Секој месец ЕУ пушта 1 милион евра на Македониа за да им подели плата.
Но разликата од 1милион- 784.000 каде иде :D

Едно нешто е барем позитивно после шарените, а тоа е секој може да се изнапцуе колку му е мило :lut: . До кога така ќе видиме :D
Претходно страв и трепет, сите ко ноеви со главата во песок :P
kako toa EU pustala 1 000 000 evra za platite na ramkovnite?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.794
Поени од реакции
12.089
Нели?
Што нели?
Кај сум рекол дека е измислица?
или уште побитно - Кај сум рекол дека ја одобрувам?

Но, не сум будала со некој кој до вчера ги одобруваше сите срања баш од тој калибар, баш во таа насока, на Груевски, да дискутрам за било што такво. Не може било кој со барем малку дигнитет да дискутира сериозно за такви нешта со било кој куртон. Едноставно нема логика.


,
Е па повели цитирај се себеси кога си ја осудил двојазичноста, бидејќи или си за или си против, освен ако не си граѓанин на Македонија - во овој последен случај слободно можеш да бидеш неутрален, бидејќи нема со твои пари да се плаќаат преведувачи и казните за судовите, адвокатите, нотарите, општините, училиштата и останатите државни и јавни институции кои нема да вработат преведувачи.

Ова више укажува на фактот дека ти не си прочитал ниеден мој пост за тој случај, али не пропушташ да лупаш без основа. Што си ти? Посебна величина, па сеа да ти цитирам што сум рекол за едно или за друго?
Земи и прочитај што сум рекол за тоа.
А што си ти, или која величина си за да упаѓаш кај сакаш, како што спомнуваш во пост #71726 ?

И освен критиката упатена кон полицајката бидејќи се спуштила себеси на толку ниско ниво да си плука по своето лично достоинство, не ти текна да кажеш нешто и за актуелната централна власт, освен тоа дека реагира на исто ниво како твојот пвеводбенички пастир ?

Некако премногу си мек кон плавите жолтици, а на тие кои нив ги критикуваат не знаеш да им реплицираш со некои конкретни аргументи, освен со изразите мадиња и куртони.

Убаво ако си бил ученик по историја, па си научил од Јозеф Гебелс дека кога една лага како "маде" или "куртон" ќе се повтори повеќе од 100 пати, луѓето со тек на време ќе ја прифатат како вистина, но очигледно запоставуваш еден многу важен фактор - Гебелс ги контролираше радиото, кината, театрите и весниците, во негово време немаше Интернет и немаше масовна комуникација, а токму благодарејќи на таквата масовна комуникација денес масовната информација повторена повеќе од 100 пати не секогаш се прифаќа како вистина.

Ако не ја научи оваа лекција од губењето на власта на пвеводбениците и нивниот пастир кога имаа контрола врз речиси сите телевизии и весници низ Македонија, но сепак никогаш немаа контрола врз Интернетот, поради што нивните лаги и милион пати повторувани сепак луѓето не ги прифатија како вистина, тогаш очигледно не извлекуваш поука не само од минатото, туку и од сегашноста.

Обиди да му конкурирам на Саше? ОК бе декстер кажи кој мој пост е тоа?
Имаш ли некој еден ебан цитат кој ќе го покаже тоа?

Тоа што куртон-сендвич армијата ја сметам за повраќаница што остана зад нивниот газда, која сега ние мора да ја трпиме, нема благе везе со твоите обвинувања. Со куртон сендвич армијата на форумов нема градење ни на национално единство, нити било какво сојузништво. Тоа си го ставија они у газ, дур им капеше од газдата, а сега butthurt-aaт навелико.
Со куртони не праам муабет сериозно. Нив можам што кур сакам да им пишам и ич кур да не ме боли. Пошто лицемерие е во прашање.
Од кај кур знам ја дека он сеа стварно е загрижен за Македонија? До вчера не беше. Утре ако Заев ги прими под закрила,пак нема да бидат.
Ако си и ти таму - твоја работа, не ме криви мене.


Би земал стварно да ги цитирам моите постови за Заев, за полицајката, за све...
Али зашто?
Кому?
Е па еве, со самиот овој пост твој што го цитирам, и со твоите навредливи изрази, демонстрираш на дело дека не знаеш да водиш вистинска објективна дискусија, туку кога остануваш без аргументи, единствено ти остануваат навредите.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Општо за цела дијаспора важи тоа.
македонци,албанци,роми,торбежи,бошњаци кои ја напуштиле Македонијава нема што да си даваат за право да бидат еднакви со граѓаните кои живеат и опстануваат во Македонија.

Посебно важи за такви иселеници кои се прекстиле во Џон,Смит,Џексон,Бренда кои не знаат кај се наоѓа Македонија на картава, е такви па воопшто нема што во наше име да одлучуваат дали сакаме ЕУ или не сакаме ЕУ.
А со фактот дека бараат ослободување на "патриотиве", нивното значење за Македонија е ептен булшит.
Правата се имаат со државјанството. Така, и Бо Мекејлеб има право да гласа.
Знаеш ли ти колку Тамари, Теовци, Лаури, Тијани, Леовци, Елизабети, Робертовци
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
....а твојот глас го донесе и овој црпнатиов на власт....
Кој глас го донел на власт? СДСМ имаше помалку гласови и освоени пратеници на последните собраниски избори. Друг го донесе на власт. Треба вистината да се пишува. Тоа се бројки, егзактност. Не е општ впечаток.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
И освен критиката упатена кон полицајката бидејќи се спуштила себеси на толку ниско ниво да си плука по своето лично достоинство, ...
Нема везе нејзиното лично достоинство со поентата што сакав да ја кажам.
Она е главниот соучесник, кој спречува да се дознае вистината за ова.

Целото внимание на јавноста беше насочено кон нејзините права и нејзината штета.
Целото внимание на јавноста беше насочено кон настанот.

Не е настанот најзгрозувачкото нешто, како што мислат сите.
Епилогот со министерот е стопати позгрозувачки настан од уличниот инцидент со паркирање.

Всушност она што треба јавноста да ја згрози многу повеќе, е тоа што епилогот на овој случај покажува корумпираност на системот достојно на нивото на братучетското минато устројство.
Покажува дека нема еднакво важење на законите, на еден најсиров и најбрутален начин.

Исто покажува дека некој таму кој носи одлуки е приглуп. Пошто епилогот со министерот е крајно лош PR потег, на некој кој благе везе нема со реалност.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
Да де, каурката е крива што јадела ќотек, твојот газда што ја истепал не смее да е крив...
Баш затоа што не сфаќаш зашто е баш она крива, ќе плачеш цело време.

Нормално дека Бекир е крив, ко што е нормално што не можеш да разлучиш за што е он крив, а за што она.


Скроз различни работи се.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.794
Поени од реакции
12.089
Нема везе нејзиното лично достоинство со поентата што сакав да ја кажам.
Она е главниот соучесник, кој спречува да се дознае вистината за ова.

Целото внимание на јавноста беше насочено кон нејзините права и нејзината штета.
Целото внимание на јавноста беше насочено кон настанот.

Не е настанот најзгрозувачкото нешто, како што мислат сите.
Епилогот со министерот е стопати позгрозувачки настан од уличниот инцидент со паркирање.

Всушност она што треба јавноста да ја згрози многу повеќе, е тоа што епилогот на овој случај покажува корумпиранст на системот достојно на нивото на братучетското минато устројство.
Покажува дека нема еднакво важење на законите, на еден најсиров и најбрутален начин.

Исто покажува дека некој таму кој носи одлуки е приглуп. Пошто епилогот со министерот е крајно лош PR потег, на некој кој благе везе нема со реалност.
Е па ако навистина ваквото соучесништво на полицајката е резултат на корумпираноста на претходната влада, зошто тогаш полицајката не е суспендирана како за почеток ?

Или зошто претседателот на владата - а со тоа и претпоставен на министерот за внатрешни работи под чија што службена надлежност спаѓа и полицајката - не го праша својот министер јавно зошто одржа онаква јавна средба со полицајката, која многу потсетува на спектакуларните апсења на пвеводбениците ?

Што стана со борбата против криминалот и корупцијата која плавите жолтици ја најавуваа ?

Чисто за потсетување, службено лице не е обичен смртник како мене и (претпоставувам) тебе, туку е лице врз кое ако се изврши било каков физички напад, веднаш државата, поточно Јавното Обвинителство застанува во одбрана на службеното лице и бара кривична одговорност за извршителот на физичкиот напад.

За споредба, ако некој физички ме нападне мене, ќе морам да поднесувам приватна тужба и да докажам дека сум бил нападнат за воопшто Јавното Обвинителство ми излезе во пресрет и поднесе кривично обвинение против тие кои мене ме нападнале.

И ако нема еднакво важење на законите, тогаш која е разликата помеѓу оваа влада и онаа претходната ?

Или таа претходната од 2002 до 2006 година, кога синот на Зоран Верушевски си играше каубоец прегазувајќи луѓе со автомобили и ограбувајќи казина, за на крајот тате негов да го извади од затвор, откако претходно отворено и јавно се закани дека ќе ја загрози безбедноста на Македонија со објавување на доверливи документи, по што папата на плавите жолтици како тогашен претседател на Македонија го амнестираше Александар Верушевски ?

Или ќе чекаш да бидат на власт 11 години за да направиш споредба во 2028 година ?

Ај да видиме дали во твојата реплика ќе успееш да ги изоставиш коментарите од типот "никој не може да биде полош од пвеводбениците" или "никој не и` нанел штета на Македонија како пвеводбениците".
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И ако нема еднакво важење на законите, тогаш која е разликата помеѓу оваа влада и онаа претходната ?
Или ќе чекаш да бидат на власт 11 години за да направиш споредба во 2028 година ?..
Од авион се гледа дека овие не им се ни до колена на претходните. Ова се дудуци невидени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
Е па ако навистина ваквото соучесништво на полицајката е резултат на корумпираноста на претходната влада, зошто тогаш полицајката не е суспендирана како за почеток ?
Аман, кај го ископа ова?
Како молимте дојде до ваков заклучок?

Или зошто претседателот на владата - а со тоа и претпоставен на министерот за внатрешни работи под чија што службена надлежноста спаѓа и полицајката - не го праша својот министер јавно зошто одржа онаква јавна средба со полицајката, кое многу потсетува на спектакуларните апсења на пвеводбениците ?

Што стана со борбата против криминалот и корупцијата која плавите жолтици ја најавуваа ?

Чисто за потсетување, службено лице не е обичен смртник како мене и (претпоставувам) тебе, туку е лице врз кое ако се изврши било каков физички напад, веднаш државата, поточно Јавното Обвинителство застанува во одбрана на службеното лице и бара кривична одговорност за извршителот на физичкиот напад.

За споредба, ако некој физички ме нападне мене, ќе морам да поднесувам приватна тужба и да докажам дека сум бил нападнат за воопшто Јавното Обвинителство ми излезе во пресрет и поднесе кривично обвинение против тие кои мене ме нападнале.

И ако нема еднакво важење на законите, тогаш која е разликата помеѓу оваа влада и онаа претходната ?
Немам замерка на ова.[DOUBLEPOST=1520719307][/DOUBLEPOST]
вие исламистите не ги сметате жените за луѓе....
Нема везе тоа. Ете ти си човек. (kinda)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.794
Поени од реакции
12.089
Аман, кај го ископа ова?
Како молимте дојде до ваков заклучок?
Е па од една страна велиш дека полицајката е главен соучесник, а од друга страна велиш дека овој случај покажува корумпираност на системот достојна на нивото на претходната влада.

Немам замерка на ова.
А имаш ли коментар, како на пример "исти се како овие претходниве", или "не се ништо поарни од овие претходниве", или "треба да летаат оставки" или нешто слично ?

Или имаш само реплики од типот на "мадиња" и "куртони" за тие кои ќе објават критика за ваквите идиотизми ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
А имаш ли коментар, како на пример "исти се како овие претходниве", или "не се ништо поарни од овие претходниве", или "треба да летаат оставки" или нешто слично ?

Или имаш само реплики од типот на "мадиња" и "куртони" за тие кои ќе објават критика за ваквите идиотизми ?
Едноставно, не се исти.
Не може да се каже ниту за една власт до сега, дека е иста како друга.
Може да се каже дека сите до сега ја употребувале власта за лично богатење и партиски цели, дека ги изигрувале и прекршувале законите и дека работеле на штета на Македонија. Вклучувајќи ја секако и оваа власт.
Но не се исти. Си има градација, квалитет и кванитет во неделата.
Оваа власт не е иста или полоша од минатата. Кој го тврди тоа, или го прави намерно (што го прави куртон, сендвич, или кое и да е соодветното име), или пак е неинформиран.
Можеби оваа власт ќе биде полоша од сите до сега, можеби ќе биде најдобра (што е маку веројатно).[DOUBLEPOST=1520720403][/DOUBLEPOST]
Е па од една страна велиш дека полицајката е главен соучесник, а од друга страна велиш дека овој случај покажува корумпираност на системот достојна на нивото на претходната влада.
И тоа го дава заклучокот дека полицајката е соучесник заради корумпираноста на старата влада? :pos:
Полицајката е соучесник можеби затоа што и понудиле морков, можеби затоа што и понудиле стап. Можеби и двете и ги понудиле.
А крива е не заради инцидентот, како што плиткоумно заклучува јамајка. За инцидентот барем е јасно кој е крив.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom