Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
od 400k pa 600 za na kraj od rakav da izleze 800k
Koj vi gi polni glavvite so sarlatanski informacii
Најточни податоци би дал пописот али со наредба на влада пописот на самиот крај беше прекинат и најстрого беше забрането било какво поменување на некакви бројки резултати или продолжување на попис кој е законска обврска на владата и за чие ниесполнување до сега требаше да бидат покренати обвиненија и да се земат на одговорност највисоките функционери на власта.

Поради забрана на податоци за попис од наши служби, се калкулира со податоци на светска банка и Европската комисја за миграции, према европсата комисија до 2014 400.000 луѓе со македонски документи побараа престој или работа или здравствена и социјална заштита во земјите на Европа.
Светска банка има податоци и за земји надвор од европа и према нивни податоци во период 2004-2014 вкупно 600.000 луѓе со македонски документи заминаа во разни земји низ целата планета барајќи работа, азил, смештај, престој, здравство....
околу 150.000 македонци се со бугарски пасош и од 2014 до 2017 барем уште 50,000 македонци дополнително ја напуштииле за секогаш оава кутра и тажна земја.
И податоците од министерство за образованије се катастрофални, лани имаше 34.000 основци помалку од пред 10 години. Тоа се 34.000 деца ко повеќе ги нема во македонија, со 34.000 татковци, 34.000 мајки... вкупно нас 100.000. Ако тука се додадат и брани парови без деца, брачни парови со деца од средношколска возраст, како и поединци заминати кои не се во брак, бројката станува катастрофално голема.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.392
Поени од реакции
36.327
На дете од две години му е јасно дека не се договорија само поради тоа што Ахмети и ДУИ имаат притисок од странците да се продолжи мандатот на СЈО.

ДПМНЕ има прифатено двојазичност, министер на МВР и претседател на Собрание уште во моментот кога седнале на маса и си рекле Здраво.

Не за џабе Груевски имаше срцепателни изјави за како тоа се им овозможил на Албанците и Курир и компанија ги подготвуваа офците за таа вест со статии за соживот и соработка.

Сега пак како патриоти ќе се продаваат :pos:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
ПС
Да не имаш брачед шо работи како градинар во Белата Куќа па наслушнува муабети на Трамп и неговите советници додека ги кастри трендафилите околу овалната соба?
Вујче од америка му го чешка на Трамп пред да оди да спие кај Меланиа.
Околу СЈО напаѓате со повеќе слабо издржани тези: прво дека не работи, а зема пари (големи ви се гледаат многу, а миљардите у фамилијата ви се п****н дим), после дека е неуставно, па дека прави само обвиненија против дпне, па последно дека воопшто не било истото пречка да се споите во еден инцест брак на дпне со дуи, туку фамозната платформа.
Факт е дека СЈО постојано работи, ги прегледува, преслушува материјалите од преслушкувањето на братучедите и по сознанија од нив се обидува да влезе во институциите кои се де факто сеуште окупирани од луѓе на фамилијата (уценети или доброволно не е важно). На СЈО во моментов му е потребна соработка со другите институции, посебно со судот.
Уставноста до сега ќе беше оспорена ако имаше можност. Што е во прашање не е познато, барем не јавно - меѓутоа е некој бетон очигледно, затоа што е најсилен џокер, кој до сега можеше да биде покренат. Или нема доволно судии во советот или им е кажано нешто многу лошо на истите.
Провидноста на стравот на фамилијата од СЈО најсилно доаѓа до израз во тоа што во самата ДУИ има поделеност очигледна на про и контра аљи фракции. Сервилноста на комитско-учкарското лоповско удружение едни кон други откажа на пониски нивоа што и беше очекувано, дури се зборува дека не се само тројца пратеници на ДУИ контра-СЈО, туку повеќе. Паторот и порано си докажа дека прв негов приоритет е тој психопатолошки брак со екс-учк, екс-балисти и убијци на македонски војници. Тој ги амнестираше, тие на него му го дадоа Диво Насеље, тој на нив Кале, тие на него Смилковско....човекот само за свои лични и политички потреби си испоигра и им се иске*а на судбините на многу луѓе, најмногу Македонци. Така што најприродно е денес еден малку свесен човек да очекува дека на истиот око не би му трепнало да прифати се', затоа што и порано се покажал како крвник.
Жално е за државава, тргањето на овој човек со неговото бескичмено опкружување да се должи на „совеста“ (или којзнае што е) на пратеници на ДУИ. Требаше самиот народ конечно да сфати со кого си има работа и немаше ни да дојде до ситуацијава со уцени, платформи и фамозните федерализации и јазици кои тој ги пушти во промет како закана, а станаа реалност.
Во денешното соопштение дпне веќе и ретерираат дека веројатноста за формирање влада на сдс е поголема и најверојатно се крстат во бившиот вработен во фирмата на см - Хан да им ги спаси газињата барем уште едно анално лето да истераат на Халкидики, а до тогаш да ја тормозат државава со некаква техничка, експертска, широка или не знам каква влада која и понатаму ќе не влече во амбис. Ако не успее тоа, небањатите ќе мора на улица во Скопје да ја бранат фамилијата, што им иде у прилог, нема да бидат гладни.
И јас да и бев роднина на Кејт или Ленче и да ми даваа по 2-3к плата ќе викав дека СЈО има резултат, дека СЈО е на браникот против криминалот,
ама ситуацијата е таква што СЈО ги амнестираше баш оние за кој имаше најмногу докази[DOUBLEPOST=1486563775][/DOUBLEPOST]
На дете од две години му е јасно дека не се договорија само поради тоа што Ахмети и ДУИ имаат притисок од странците да се продолжи мандатот на СЈО.

ДПМНЕ има прифатено двојазичност, министер на МВР и претседател на Собрание уште во моментот кога седнале на маса и си рекле Здраво.

Не за џабе Груевски имаше срцепателни изјави за како тоа се им овозможил на Албанците и Курир и компанија ги подготвуваа офците за таа вест со статии за соживот и соработка.

Сега пак како патриоти ќе се продаваат :pos:
Јас мислам дека вие го подгтвувате теренот за во случај СДСМ да прифати се, изговорот да биде, “кога можеа патриотите да прифатат се, зошто ние да не“.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
то со бугари е вечно.
Тие се покажаа како најголеми душмани на Македонија и Македонците уше од ко се довлечкаа овде од азија пред 700 години па се до ден денешен
Чудно.. а Делчев, Груев, Петров... со нив биле „газ и гаќи“...
 
S

silmarillion

Гостин
Чудно.. а Делчев, Груев, Петров... со нив биле „газ и гаќи“...
Опа бато. Ај седнете у партија договорете се кој што како. Едниве искачаат ќе се тепаат на Кајмакчалан со нив, други газ и гаќи со нив.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Чудно.. а Делчев, Груев, Петров... со нив биле „газ и гаќи“...
Во тоа време Македонија се бореше против турско ропство и секоја помош ни бее потребна и неопходна од муниција од пушки од пари.
Тоа после злите бугари го злоупотребуваа
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ама ситуацијата е таква што СЈО ги амнестираше баш оние за кој имаше најмногу докази..
СЈО немаше надлежност за амнестирачкиот случај „Пуч“. Сосема е јасно дека го зеде предметот само за да го амнестира Заев....
СЈО сега може сосема легално и професионално да обвини вмровци.. ама нема да и вреди, нарушен кредибилитет, професионализам ... како лажливото овчарче кога барало помош од волкот, ама никој не му верувал дека навистина има волк. И порано беше јасно кој „капацитет“ е Јанева и слично, ама со Пуч се закопа. И сега некој треба да има доверба во неа. Па нема да има.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Опа бато. Ај седнете у партија договорете се кој што како. Едниве искачаат ќе се тепаат на Кајмакчалан со нив, други газ и гаќи со нив.
Нема ние што да се договараме, нашиот лидер избран од господ сега ќе се договори до кај да биде Македонија, а до кај илирида, дали до Вардар или до Струмица.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Во тоа време Македонија се бореше против турско ропство и секоја помош ни бее потребна и неопходна од муниција од пушки од пари.
Тоа после злите бугари го злоупотребуваа
Можеби го злоупотребувале, ама тоа мене не ме интересира. Мене ме интересирале „нашите“. Можеме да се лажеме дека „тази дупка не е дупка“, ама македонците и бугарите по сите докази, пишани работи, делувања на интелектуалци, револуционери... биле најблиски во тоа време... до балканските војни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Можеби го злоупотребувале, ама тоа мене не ме интересира. Мене ме интересирале „нашите“. Можеме да се лажеме дека „тази дупка не е дупка“, ама македонците и бугарите по сите докази, пишани работи, делувања на интелектуалци, револуционери... биле најблиски во тоа време... до балканските војни.
мене то не ме интересира
до сега секогаш македонскиот народ се борел и победувал бугарски окупатори.
Тоа е доволен доказ дека бугарите се злотвори и неприатели
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
На дете од две години му е јасно дека не се договорија само поради тоа што Ахмети и ДУИ имаат притисок од странците да се продолжи мандатот на СЈО.

ДПМНЕ има прифатено двојазичност, министер на МВР и претседател на Собрание уште во моментот кога седнале на маса и си рекле Здраво.

Не за џабе Груевски имаше срцепателни изјави за како тоа се им овозможил на Албанците и Курир и компанија ги подготвуваа офците за таа вест со статии за соживот и соработка.

Сега пак како патриоти ќе се продаваат :pos:
ДУИ има притисок, Аљи очигледно е дека сака да го спаси газот. ДУИ е фараон-партија како дпне, ама за разлика од предавнициве македонски, кај нив имаше случаи на напуштање на партија и откажување на послушност како Острени, Ермира...
За разлика од кај нив, паторот си уведе меница-систем меѓу своите и така безрезервно послушни пиони и ги држи ко марионети во рака.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Вујче од америка му го чешка на Трамп пред да оди да спие кај Меланиа.

И јас да и бев роднина на Кејт или Ленче и да ми даваа по 2-3к плата ќе викав дека СЈО има резултат, дека СЈО е на браникот против криминалот,
ама ситуацијата е таква што СЈО ги амнестираше баш оние за кој имаше најмногу докази[DOUBLEPOST=1486563775][/DOUBLEPOST]
Јас мислам дека вие го подгтвувате теренот за во случај СДСМ да прифати се, изговорот да биде, “кога можеа патриотите да прифатат се, зошто ние да не“.
Ќутиш кaкo пиче зa тoa зoштo си ги глaсaл тие штo ги oслoбoдијa терoристите.
 
S

silmarillion

Гостин
Како може СЈО да даде амнестија? Што е амнестија и дали се мачка на леб?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
мене то не ме интересира
до сега секогаш македонскиот народ се борел и победувал бугарски окупатори.
Тоа е доволен доказ дека бугарите се злотвори и неприатели
А кога е тоа секогаш освен 45
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom