Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Еве да те прашам, што ќе се случи ако денес во 2017 година толпа демонстранти насилно упадне во Германскиот Бундестагот или Американскиот Конгрес и изврши напад на пратеници?

Што мислиш кои би биле казните за тие луѓе (под претпоставка дека безбедносните сили нема да ги стрелаат на лице место)?
Не јади бурек бе... триците поевтини се!!

Не не споредувај нас со Германија и Америка... ние сме на ниво на Украина! Исти ликови други улоги...

Пробиен кордонот пред парламентот во Киев
Демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС.

Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк. Полицијата тврди дека демонстрантите ги радикализирале своите акции и со себе носат огнено оружје и куршуми.



- Од зградата на Парламентот почна итна евакуација, изјави пратеникот Володимир Литвин.

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти упаднале во објектот.

Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено итно да ја напуштат зградата.

Според локална телевизија демонстрантите нападнале и полициски кордон околу плоштадот „Независност“ и држат како заложници неколкумина припадници на специјалната полиција „Беркут“.



Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ претходно презедоа акција и се обидуваа да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“. Во операцијата се употребуваа шок-бомби и гумени куршуми. На плоштадот се слушаа силни експлозии и се издига црн густ чад.

Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од зграда во близина на плоштадот се пука врз полицијата, при што се повредени четворица полицајци.

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство.

Тројцата министри за надворешни работи од ЕУ го напуштија Киев без да се сретнат со украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако во центарот на престолнината повторно избувнаа крвави судири меѓу силите на редот и демонстрантите.



- Тие си заминаа, немаа средба со претседателот поради безбедносни причини, изјави дипломатски извор за ИТАР ТАСС.

Во Киев денеска средби со украинската власт и со опозицијата требаше да одржат министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорски.

До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во болница. Хоспитализирани се 88 припадници на полицијата, шестмина новинари, четири деца на возраст до 18 години и двајца странски граѓани, прецизира во соопштение министерството.

Еден од лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко изјави синоќа дека претседателот Виктор Јанукович ветил дека нема да се урива кампот на демонстрантите подигнат во центарот на Киев во момент кога во градот втора ноќ по ред горea барикади, а демонстрантите бараат оставка од Јанукович.

По разговорите со тројцата лидери на опозицијата, Олег Тјагнибок, Арсениј Јацењук и Виталиј Кличко, Јанукович на својот веб-сајт напиша: Двете страни прогласија примирје и почеток на преговори со цел да се прекине крвопролевањето и да се стабилизира ситуацијата во државата.

Примирјето следуваше неколку часа откако претседателот го смени од функција началникот на ГШ на армијата генерал-потполковник Владимир Заман и на негово место го именува адмирал Јуриј Илјин. Потегот следуваше по изјавата на министерот за одбрана кој рече дека армијата можеби ќе учествува во сеопфатна антитерористичка операција за да воспостави ред, откако украинската безбедносна агенција ги обвини демонстрантите дека од нејзини канцеларии украле стотици парчиња огнено оружје.

Насилствата во Украина ги осуди и американскиот претседател Барак Обама предупредувајќи дека Украина ќе носи последици ако продолжат немирите. Тој нагласи дека армијата не треба да се вклучува во разрешување на ситуацијата која граѓаните може да ја разрешат сами.

Украинската Влада ги исполни речиси сите барања на опозицијата, но таа одбива да соработува, изјави доцна синоќа украинскиот министер за надворешни работи Леонид Кожара. Тој наведе дека Владата е подготвена да разговара за уставна реформа, но оти опозицијата не сака да земе дел од одговорноста во владеењето со Украина.

- Никогаш досега Украина немала работа со толку многу екстремистички групи, кои сега се во Киев. Сега на полицијата и е строго наредено да не ги напаѓа демонстрантите, посочи Кожара. Тој наведе дека Русија е важен економски и стратешки партнер на Украина, но негираше дека земјата е под директно влијание од Москва.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска ќе имаат вонредна седница посветена на кризата во Украина, каде најмалку 28 луѓе загинаа во судирите во вторникот меѓу демонстрантите и полицијата.

Унијата вчера се закани дека е можно да воведе санкции кон Украина и кон виновниците за насилството. Неименувани дипломати истакнаа дека украинскиот претседател Виктор Јанукович најверојатно нема да се најде на „црната листа“. Тие наведоа дека дел од земјите-членки на ЕУ „имаат резерви за санкциите“. Меѓу противниците на санкции се Шпанија, Италија, Бугарија, Грција и Кипар.

Во Киев речиси три месеци траат проевропски протести покренати откако Јанукович во ноември се откажа од потпишување на Договорот за асоцијација со Европската унија.
Тогаш се прашуваше шта би било кад би било, или преспа тогаш?... не за нешто друго него дека вујна ти Нуланд делеше СЕНДВИЧИ во први редови, а???






Само штета тука повеќе леб од сирење ќе ви испаднат сендвичите...упссс..... заборавив овде куртони ви делеа!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Не јади бурек бе... триците поевтини се!!

Не не споредувај нас со Германија и Америка... ние сме на ниво на Украина! Исти ликови други улоги...



Тогаш се прашуваше шта би било кад би било, или преспа тогаш?... не за нешто друго него дека вујна ти Нуланд делеше СЕНДВИЧИ во први редови, а???






Само штета тука повеќе леб од сирење ќе ви испаднат сендвичите...упссс..... заборавив овде куртони ви делеа!
Патетика.

И што треба спрема треба да прави Македонија, со оглед дека сам ја споредуваш со Украина која е нефункционална држава со отцепени територии?
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Патетика.

И што треба спрема треба да прави Македонија, со оглед дека сам ја споредуваш со Украина која е нефункционална држава со отцепени територии?
Ами какооо... тука кај нас рози цветаат, ич не сме поделени... ние од 2001 г. функционираме како федерација, а сега со новиот закон за двојазичност и официјално се исцртани границите на т.н. јазична федерација... Во Тетово, Скопје, Струга едни униформи, во Струмица и Гевгелија други...

Едино Венецијанска сега ќе не одржи колку толку еднакви, ако лупнат двојазични униформи на пари и на армија, па секаде исти ќе бидат!

Во право си... не треба со Украина, со Босна треба да ја споредувам!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Ами какооо... тука кај нас рози цветаат, ич не сме поделени... ние од 2001 г. функционираме како федерација, а сега со новиот закон за двојазичност и официјално се исцртани границите на т.н. јазична федерација... Во Тетово, Скопје, Струга едни униформи, во Струмица и Гевгелија други...

Едино Венецијанска сега ќе не одржи колку толку еднакви, ако лупнат двојазични униформи на пари и на армија, па секаде исти ќе бидат!

Во право си... не треба со Украина, со Босна треба да ја споредувам!
Не те прашав да ми филозофираш што ни се случува, туку да ми кажиш кој е нашиот пат за натаму, со Србија, со Русија, со Кина, со сите, без сите?
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Не те прашав да ми филозофираш што ни се случува, туку да ми кажиш кој е нашиот пат за натаму, со Србија, со Русија, со Кина, со сите, без сите?
Прво, јас сум исто што и ти... никој и ништо во политичката фела! Така да од мене мислење не знам зошто ти треба... ако кога веќе толку сакаш...

Според мене, мала држава како нашата, треба на секое поле со различна супер сила да соработува. На економски со Кина и официјално економија број 1, на одбрамбен со Русија, на технолошки со САД, на трговски со ЕУ и така натаму...

Ама светот пријателе не функционира така како јас и ти што сакаме...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Прво, јас сум исто што и ти... никој и ништо во политичката фела! Така да од мене мислење не знам зошто ти треба... ако кога веќе толку сакаш...

Според мене, мала држава како нашата, треба на секое поле со различна супер сила да соработува. На економски со Кина и официјално економија број 1, на одбрамбен со Русија, на технолошки со САД, на трговски со ЕУ и така натаму...

Ама светот пријателе не функционира така како јас и ти што сакаме...
Види, гледам дека работиве добро ги резонираш, знаеш на кое ниво е Македонија, тогаш зошто тролаш и понатаму за осетливи теми?

Сакаш да стасаме во споредбава со Сирија или Јемен ?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
lans, облечи си ги гаќите после gangbang-ов и праи се дека ништо не се десило...

Имаш бугарски пасош, не живееш во Македонија и ти најде да се дефинираш себе како „вечна опозиција“? Срам ми е да те читам. Ти си моментално Иреал2.
У шупља тиква прдиш....сега ли најде да и палиш свеќи на фамилијата бе? Од кога све им се распадна? Со вол(к)от и со мадето станавте шајка :lolzz: ти „левичарот“ што „ќе креваше револуција, ама од дома не ти даваа“? Волот „демохристијанин“ пубертетлија што го дрка на миленко и putin-videos на youtube? и мадето, овчарчето што се јавува на форумов само кога има струја у селото? Јака „опозиција“ жими све...како се најдовте само - неќам ни да знам.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Види, гледам дека работиве добро ги резонираш, знаеш на кое ниво е Македонија, тогаш зошто тролаш и понатаму за осетливи теми?

Сакаш да стасаме во споредбава со Сирија или Јемен ?
Ќе продолжам да тролам... дури вие тролате и омаловажувате различно мислење, од она што ви го презентира новиот пастир! Жртви на двојни аршини сте...

Кога во Украина се тепаат пратеници и се пука во полиција со огнено оружје, тоа не е терористички акт, туку национални херои амнестирани! Тука кај нас столици станаа еднакви на Ц4 експлозиви... па уште прашувате каде вака, како на друга планета да живеете, е до толку сте исклучени од реалноста, оти мислите дека нешто попаметни сте од оние што протестираат сега пред судот!

Кризата во Македонија не е поради никаков криминал! Криминалот го има, го имало и ќе го има секаде... само што во оваа криза тој послужи за уцена на цел еден народ, преку политичките елити на Грујо и Зајко! Грујо е мало дете за Мило Ѓукановиќ во криминал, ама тој му е симпатичен на рекетарите од Запад и ОК е таму се...

Размислувајте логично, а не како едноклеточни амеби на тастер, запрашајте се што ако пред две години демонстрантите пред Влада успееа да пробијат кордон и го начекаа Грујо пред нив во кабинет... песни да не му пееа?[DOUBLEPOST=1512191720][/DOUBLEPOST]Тууу штета... а баш сакав да го видам Брус Ли... овааа Хојт Ји, на ваков жежок терен!

Turska naredila hapšenje bivšeg agenta CIA-e
Tužilaštvo traži Grahama E. Fullera zbog neuspjelog pokušaja puča 15. jula prošle godine u Turskoj.
Fullera traže, između ostalog, zbog narušavanja ustavnog poretka, pokušaja svrgavanja Vlade Turske ili onemogućavanja njenog funkcionisanjaAnadolija
Odjel za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Tužilaštva u Istanbulu izdao je nalog za hapšenje bivšeg službenika Centralne obavještajne agencije (CIA) Grahama E. Fullera u okviru istrage o organizaciji Fethullaha Gulena te u vezi s neuspjelim pokušajem puča 15. jula prošle godine u Turskoj.

Sud u Istanbulu u petak je potvrdio zahtjev Tužilaštva, u kojem se navodi da se osumnjičeni Fuller traži zbog narušavanja ustavnog poretka, pokušaja svrgavanja Vlade Republike Turske ili onemogućavanja njenog funkcionisanja, korištenja tajnih državnih informacija u svrhu političke ili vojne špijunaže, javlja Anadolija.

Istom istragom obuhvaćeni su i privrednik Osman Kavala, učesnik sastanka na kojem je planiran puč u julu 2016, Henry Barkey, službenik američkog konzulata u Istanbulu, Mezin Topuz te bivši zastupnik u turskom parlamentu iz redova Republikanske narodne partije (CHP) Aykan Erdemir.

Izručenje Gulena
Turska od SAD-a traži da izruči Fethullaha Gulena, turskog imama, koga vlasti optužuju da stoji iza puča. Washington zasad tvrdi da ne postoji dovoljno dokaza za njegovu deportaciju.

Fullera optužuju da je pomogao Gulenu u selidbi u SAD, te da je pozitivno pisao o njemu, javlja Hina.

Turski zvaničnici pokrenuli su brojne istrage o američkim službenicima, uključujući istragu protiv američkog državnog tužioca Preeta Bhararu i njegovog nasljednika Joona H. Kima, koji su uključeni u proces protiv dva turska državljanina u New Yorku zbog kršenja sankcija Iranu.

Tursko-iranski trgovac zlatom Reza Zarrab na suđenju u New Yorku u četvrtak kazao je da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, dok je bio premijer, odobrio transakcije za izbjegavanje američkih sankcija Iranu.

Dan kasnije turski premijer Binali Yildirim rekao je kako se nada da će Zarrab "odustati od svoje pogreške" u svjedočenju.

Sve gori odnosi NATO saveznika
Zarrab je priznao krivicu i sarađuje s tužiocima na suđenju zvaničniku turske državne banke Halkbank Mehmetu Hakanu Atilli.

Predmet turske istrage jest i Charles Schumer, vođa demokratske manjine u Senatu, kao i bivši direktor CIA-e. Turske vlasti, navodno, traže i hapšenje američkog akademika Henryja Barkeyja, zbog povezanosti s pokretačima puča, javlja Hina.

Na osnovu takve optužbe u turskim zatvorima već je 50-ak hiljada ljudi. Među njima su i dva zaposlenika američkih diplomatskih misija i jedan kršćanski pastor.

Odnosi dvije NATO saveznice sve su gori i zbog slučaja iranskih sankcija i američke podrške sirijskim kurdskim borcima, a koje Ankara smatra teroristima.

Izvor: Agencije
Некој проба да го гризни ликот подолу, ама ги скрши забите... Не се сите мекуши како Грујо, Вучиќ, Санадер и остала Југоисточно европска багра..

 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Ќе продолжам да тролам... дури вие тролате и омаловажувате различно мислење, од она што ви го презентира новиот пастир! Жртви на двојни аршини сте...

Кога во Украина се тепаат пратеници и се пука во полиција со огнено оружје, тоа не е терористички акт, туку национални херои амнестирани! Тука кај нас столици станаа еднакви на Ц4 експлозиви... па уште прашувате каде вака, како на друга планета да живеете, е до толку сте исклучени од реалноста, оти мислите дека нешто попаметни сте од оние што протестираат сега пред судот!

Кризата во Македонија не е поради никаков криминал! Криминалот го има, го имало и ќе го има секаде... само што во оваа криза тој послужи за уцена на цел еден народ, преку политичките елити на Грујо и Зајко! Грујо е мало дете за Мило Ѓукановиќ во криминал, ама тој му е симпатичен на рекетарите од Запад и ОК е таму се...

Размислувајте логично, а не како едноклеточни амеби на тастер, запрашајте се што ако пред две години демонстрантите пред Влада успееа да пробијат кордон и го начекаа Грујо пред нив во кабинет... песни да не му пееа?
Чек сега малце, абе ти ми зборуваш за овие што ги уапсија за 27 ?

Со месеци протестираа и ја малтретираа државава, без некоја поголема поддршка од народот, затоа што на сите му беше јасно зошто протестираат. Сега ова е политички реваншизам, а овие што заглавија во затвор сега плаќаат данок на глупост.

И шо е битно бе ова и овие ќе бидат амнестирани, како и сите други. Така да не му се секирам јас многу за нив.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Чек сега малце, абе ти ми зборуваш за овие што ги уапсија за 27 ?

Со месеци протестираа и ја малтретираа државава, без некоја поголема поддршка од народот, затоа што на сите му беше јасно зошто протестираат. Сега ова е политички реваншизам, а овие што заглавија во затвор сега плаќаат данок на глупост.

И шо е битно бе ова и овие ќе бидат амнестирани, како и сите други. Така да не му се секирам јас многу за нив.
Некој не со месеци, него со години протестираше и малтретираше пред собранија, општини, влади, полициски станици (иако и таму имаше луѓе кои искрено протестираа)... ама тогаш не ти сметаше! А овие што протестираа на 27ми, протестираа против нешто што не му беше кажано пред изборите т.е. Тиранската платформа, која моментално пола веќе се реализира, а тогаш јадевте трици дека не постои такво нешто и дека е масло на Грујо!

За 27ми ако има амнестија не смее да го опфати Чавков и обезбедувањето во Собранието, ама исто да одговара и Ахмети кој призна дека знаеше што се спрема тој ден и затоа не бил таму, а нигде не пријави ниту предупреди јавно, туку ќутеше и беше дел од сценариото!

Туку и јас глупости тресам... Ахмети ќе одговарал :facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Некој не со месеци, него со години протестираше и малтретираше пред собранија, општини, влади, полициски станици (иако и таму имаше луѓе кои искрено протестираа)... ама тогаш не ти сметаше! А овие што протестираа на 27ми, протестираа против нешто што не му беше кажано пред изборите т.е. Тиранската платформа, која моментално пола веќе се реализира, а тогаш јадевте трици дека не постои такво нешто и дека е масло на Грујо!

За 27ми ако има амнестија не смее да го опфати Чавков и обезбедувањето во Собранието, ама исто да одговара и Ахмети кој призна дека знаеше што се спрема тој ден и затоа не бил таму, а нигде не пријави ниту предупреди јавно, туку ќутеше и беше дел од сценариото!

Туку и јас глупости тресам... Ахмети ќе одговарал :facepalm:
Оти да не треба да го амнестираат Чавков и обезбедувањето, па тие ќе бидат први што ќе бидат амнестирани. Во оваа Македонија го јадеш стапот ако си ситна риба.

Инаку за некој кој гледам супер ги разбира работите, да го пикаш Ердоган, во муабетов за балканскиве политичари е во најмала рака лгбт, немој те молам со тие фарби. Последен балкански политичар со мадина како Ердоган, беше Слободан Милошевиќ.

За тиранската платформа, за кризава во Македонија во овие две-три години, за протестите од двете страни, за овие 11 години во кои што од земја која се споредуваше со Хрватска и Црна гора, стасавме да се споредуваме со Босна, Косово и Украина, те молам немој со тие куршуми за тоа кој е крив. Убо разбираш и не ми пикај рук во очи да ми викаш сламка е.

Инаку пола од Тиранската платформа е реализирана во законот за јазици од пред повеќе години.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
lans, облечи си ги гаќите после gangbang-ов и праи се дека ништо не се десило...

Имаш бугарски пасош, не живееш во Македонија и ти најде да се дефинираш себе како „вечна опозиција“? Срам ми е да те читам. Ти си моментално Иреал2.
У шупља тиква прдиш....сега ли најде да и палиш свеќи на фамилијата бе? Од кога све им се распадна? Со вол(к)от и со мадето станавте шајка :lolzz: ти „левичарот“ што „ќе креваше револуција, ама од дома не ти даваа“? Волот „демохристијанин“ пубертетлија што го дрка на миленко и putin-videos на youtube? и мадето, овчарчето што се јавува на форумов само кога има струја у селото? Јака „опозиција“ жими све...како се најдовте само - неќам ни да знам.
se naspa ti? ako
i kako e da se razbudis vo demokratskiot rezim kade sto pritvorot se zloupotrbuva isto kako sto go zloupotrebuvaa i vmro
ama sea e bolje taka?
picki edni sdsmovski, osven kurot na zaev za drugo i ne znaete vo zivotot.
dur ne projdoa izborite,lajkavte sve bez problem. projdoa izborite,dojdoa vasite omileni kriminalci na vlast,sea nesto ne vi e po keif. pa gledate vmrovci vo site sto ne peat na kurot na zaev kako vas. ebati zelkite kiseli. pa sute se vregjate koga kje vi spomne nekoj deka zaev ne e bogot sto go ocekuvavte.
e jbg,demokratija i sloboda na govor.use toa malce sto ostana dur ne poklopite sve kako vashite `smrtni neprijateli` vmro
a za gangbang prasaj si vo shtab,tamu najdobro znaat.
nego ti go nema postariot referent vekje na forumov. ti kje prevzemas palkata ili vekje ti e vo chmarot?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.215
Во меѓувреме накаде во земјата на чудата, да видите што ти е аналитичар :D

Пандов: Беше прашање на време кога Груевски ќе поднесе оставка
http://fokus.mk/pandov-beshe-prashane-na-vreme-koga-gruevski-ke-podnese-ostavka/

Според Александар Пандов, сосема очекувано била оставката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и тој тоа веќе го најавил веднаш по изборите.

-Беше прашање на време кога ќе излезе да ја најави оставка, особено по работите што се случија во последниот период. Наскоро, многу скоро таа оставка ќе биде официјализирана, рече Пандов на телевизија Канал 5.
 
V

viktora

Гостин
"Додека осудените за „Монструм“ вечерва излегуваат на слобода, судот ја преиначи одлуката и им одреди 30 дневен притвор на режисерот Борис Дамовски и актерот Владо Јовановски, уапсени за случувањата во Собранието од 27 април."

 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Зошто вака жолчно реагираш? Ко да реков дека дедо ти е татар......уууупс, заборавив дека сам си го прогласи за тоа кога го вадеше пасошот „од ЕУ“.

Anyway, имаше овде раније еден кловн, еден форумски „покоен“ лик @concrete попознат како Рики „Превара“, 100% вморонски абдал, со кој ти се 'рваше овде у темава. Он си ја бранеше фамилијата, баш вака као ти сега. По падот на фамилијата, која за успомен ни остаи: затнат Вардар, фалсификувани лекови, мртви новороденчиња, руинирани болници, распадната држава со руинирана надворешна политика, исселена пола држава и сега истите се прикажуваат како жртви, а ти како хард-кор „левичар“ си првиот што паѓа на овие лажни повици на џелат, кој глуми жртва - тоа е надреално, тоа е вон домет на наука, логика...да е Рики тука, сега би си давале една сочна педерска 69-ка со него.

Ти чоече немаш врска од живот...нешо сакаш да глумиш интересен, паметен овде...
Со што ти личам јас дека имам врска со сдс бе? Твојата врска со дпне е неоспорна - бугарски пасош - без него вморон не бива. Првиот услов го исполнуваш.

У странство си, ниту си одел на протести, ниту активно си се заангажирал за нешто да се смени....само јадеш гомна: сдс ова, сдс она - шупци се и сдс бе - и јас тоа го викам.
Енглезите викаат - Practice what you preach. Која е твојата борба?....или „дојдов само да јадам гомна на форумов, пошо сум attention whore“?
Дали си ти нормален што го браниш паторот? Што ви праат бе таму, ве лоботомираат ли во острелија? Звучиш као она ретардираноно издркано чоече што се јавуе од некој клозет у предградие на Сиднеј и се дави у дудлање на фамилијата....кој „левичар“ си ти? Знаеш ли што значи тоа воопшто?

И што испичуеш, све нешто у обланда „еден модератоооор...туц-муц“ - кој е тој модератор од сдс? Мис Параноја од УМС се прешалтала? Ај збори конкретно као маж...го напука постот со пцовки и мислиш многу се потресовме сите.
ti si poretardiran nego sto izgledas
nemam bugarski pasos
ne ziveam nadvor od makedonija.
sum odel na protesti use pred ti da ti tekne deka si borec za pravda do izbori
toa ti se tri od tri utki.vprocem ti si cel utka. vprocem i ostanatiot del od postot ti e utka.ali bitno da se kuca nesto,se cita sve i se belezi od ministerstvoto za Vistina.kakov tazen kraj za prekalen borec kako tebe.butna eden rezim so penkalo za sea da dudlas na noviot rezim so lovenje 'vmrovci' za bildanje na partiski rejting
jedino nesto sto nekoj tuka brani si ti i gi branis gomenicite na zaev,isto kako sto zhmoronite gi branat gomenicite na grujo.ama tebe ti e nepoimlivo zeav da pravi gomenici taka? poso ne e mozno zaev da gresi. poso dobro ti ide so kreiranje na sopstveni realnosti a gleam i hit ti e da stavas navodnici eve ti i na tebe ti 'borecu za pravda' ama samo do izbori.
jas zolcno reagiram?ne krele edno,ti bajagi mlako reagiras na sranjata na noviot rezim.
za ova se borese? za pravoto da se sebelobotomiras posle doagjanjeto na sdsm na vlast?
ti najde da zboris za bugarofilstvo??ti? zaev otide sve potpisa sto pobaraa bugarite,ti kje mi zboris za bugarofilstvo? genijalno. alal vera sto pies za amnezijava.
mene mi zboris za glumenje?ti borecu za pravda na baterii sto traat samo do izbor na tvoite omileni kriminalci?mene mi zboris za nemanje vrska od zivotot,a ti se voshituvas na paritski lider? bravo
lele,attention whore. pa ti si olicetvorenie za attention whore so tvojot lov na 'vmrovci'.vmro vekje kolku vreme ne se na vlast,a ti da bides aktuelen kazuvas koj e vmrovec a koj ne. ti attention whore sto kazuvas koj go brani patorot dodeka ti ne go izvadi kurot na zaev od tvojata usta? zbori mi za attention whore.
oshtrelija?sea defo znam deka si utka totalna. bitno da se mele nesto.
tri pati me prasa dali znam sto e levicar voopsto.
jas kje ti kazam sto ne e.ne e borba za pravda samo do izbori kako tebe 'levicaru' ne e levicarenje da si okej so sranjata na tvojot omilen kriminalec kako ti sto prais
ne e levicarenje baranje vmrovci samo da se pokazes pred shtabskite drugarcinja.
prasaj me pak dali znam sto e levicar ti ultimativen levicaru so rok na traenje do izbori
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom