Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Крстот треба да свети, но не заради авионите.
Остај авионите баш ме интересира зошто мора да свети? Од некој религиозни прчини , ради безбедност, ради естетика, ради ориентација , ради што ?
 
P

psychostasia

Гостин
Владе дај бе објасни како тоа тогашната опозиција направила пуч кога на клоци ги исфрлија од собрание поради тоа што „ја кочеа“ власта? И било кој да е, еве и овие смешките на дпне кои траат уште од лани е за тебе пуч?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Владе дај бе објасни како тоа тогашната опозиција направила пуч кога на клоци ги исфрлија од собрание поради тоа што „ја кочеа“ власта? И било кој да е, еве и овие смешките на дпне кои траат уште од лани е за тебе пуч?
Не не прво објасни според тебе ПУЧ што е пошто јас незнам ама ете ти си знаел.
Па ајде повели.
 
P

psychostasia

Гостин
Не не прво објасни според тебе ПУЧ што е пошто јас незнам ама ете ти си знаел.
Па ајде повели.
Јас тебе те прашувам бе владе објасни како се смешкиве на дпне сега и тоа што претходно сдс на клоци мавнати од собрание пуч? На прашање не се одговара со прашање Владе, сега треба ко мали деца да вергламе и да ти викам ти прво објасни па да видиме.
 
S

silmarillion

Гостин
Што имаат заедничко Владе наш, Драган Канатларовски и Штербик?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Јас тебе те прашувам бе владе објасни како се смешкиве на дпне сега и тоа што претходно сдс на клоци мавнати од собрание пуч? На прашање не се одговара со прашање Владе, сега треба ко мали деца да вергламе и да ти викам ти прво објасни па да видиме.
Јас ти велам незнам што е пуч и према тоа неможам да ти одговорам на прашањата.. Ти од друга страна вака поприлично сигурен ми делуваше дека знаеш па си реков сите тука вклучувајќи ме и мене ке не просветлиш и ке ни објасниш што е тоа ПУЧ.
Незнам што ти е толку тешко . Повели објасни, дај дефиниција, извор од википедија, од либертас , од било каде во светот, од кај сакаш колку да дефинираме и да имаме репер и појдовна точка за ПУЧ па после према тоа ке одредуваме што е како е , што требаше , како требаше.
Бива ?
Вака само ке се вртиме во круг.[DOUBLEPOST=1511733953][/DOUBLEPOST]
Што имаат заедничко Владе наш, Драган Канатларовски и Штербик?
Заедничко е дека немаме крави и овци кои ни пребегале преку граница па да се фалиме како бизнисот сме го префрлиле надвор од земјата ;)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Јас ти велам незнам што е пуч и према тоа неможам да ти одгвоорам на прашањата.. Ти од друга страна вака поприлично сигурен ми делуваше дека знаеш па си реков сите тука вклучувајќи ме и мене ке не просветлиш и ке ни објасниш што е тоа ПУЧ.
Незнам што ти е толку тешко . Повели објасни, дај дефиниција, извор од википедија, од либертас , од било каде во светот, од кај сакаш колку да дефинираме и да имаме репер и појдовна точка за ПУЧ па после према тоа ке одредуваме што е како е , што требаше , како требаше.
Бива ?
Вака само ке се вртиме во круг.
Аман бе Владе.
ПУЧ беше, ама не обичен пуч, туку демократски согласно со вредностите на ЕУ. Што друго не ти е јасно?
 
P

psychostasia

Гостин
Јас ти велам незнам што е пуч и према тоа неможам да ти одгвоорам на прашањата.. Ти од друга страна вака поприлично сигурен ми делуваше дека знаеш па си реков сите тука вклучувајќи ме и мене ке не просветлиш и ке ни објасниш што е тоа ПУЧ.
Незнам што ти е толку тешко . Повели објасни, дај дефиниција, извор од википедија, од либертас , од било каде во светот, од кај сакаш колку да дефинираме и да имаме репер и појдовна точка за ПУЧ па после према тоа ке одредуваме што е како е , што требаше , како требаше.
Бива ?
Вака само ке се вртиме во круг.
Владе тие финти на другарчињата пред коперација да им ги правиш ;)
Јас те прашав нешто, а ти правиш политики само за да одбегнеш да одговориш. И да ти одговорам пак ќе си најдеш нешто да свртиш сосем друга тема. Пред коперација такви муабети Владе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Аман бе Владе.
ПУЧ беше, ама не обичен пуч, туку демократски согласно со вредностите на ЕУ. Што друго не ти е јасно?
Како демократски? Како во Турција или како во Украина? Или сега последно кај беше Зимбабве?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Владе тие финти на другарчињата пред коперација да им ги правиш ;)
Јас те прашав нешто, а ти правиш политики само за да одбегнеш да одговориш. И да ти одговорам пак ќе си најдеш нешто да свртиш сосем друга тема. Пред коперација такви муабети Владе.
Не ти правам финти. Нит тебе те прашав нешто , нити те цитирав.
Сам се напучи па сега повели сам вади се од лајната.
За да одредиме дали нешто е ПУЧ или не е прво треба да знаеме што е тоа ПУЧ. Вака јас ке викам дека било ПУЧ, ти ке велиш дека било изблик на демократија и само ке се натегаме баш како пред кооперација. За да не дојди до тоа ете како попаметен од мене ти дадов шанса ти да дефинираш што според тебе е ПУЧ со од каде сакаш примери и дефиниции. Ти наместо да ја искористиш шансата и да ме закопаш со аргументи и докази ми се вртиш како прднат.[DOUBLEPOST=1511734892][/DOUBLEPOST]
Обидов за шега ни во долна маала не ти проаѓа :)))
Не беше обид за шега о ти голем бизнисмени со јаки врски и информации од прва рака.
Ти така си ја сфати :(
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Не ми е јасно што се притресувате до толку. Па затоа и постои референдумот. Кај организиравме избори на секои 5 месеци, ќе се најдат пари и за еден референдум.Ќе си излезат граѓаните со право на глас, ќе си заокружат тоа што мислат дека треба и крај на приказната. Одлуката на референдумот е задолжителна и конечна каква и да е таа.
Ако граѓаните се решат за промена на името и тоа за севкупна употреба тогаш власта има одврзани раце тоа да го спроведе, ако се изјаснат за да нема промена на името тогаш власта нема што повеќе да дискутира со било кој околу тоа прашање и да си го бара решението на проблемите на друго место. Убавото во сето тоа е што и идната власт, која и да биди таа нема да може да ја промени одлуката од референдумот, нешто како наша црвена линија.
Јас сум дури и во пакет со името на републиката да одат и знамето, грбот, химната, редефинирањето и се што е сега засега актуелно. За да не мора да правиме референдуми за се посебно пошто тоа кошта и што е поважно се губи драгоцено време.
Така да референдум и да завршиме еднаш за секогаш со тоа.

Да не се декларираше како про-ДПМНЕ ќе си мислев си провокатор од СДСМ, пошто ова шо го предлагаш е пенал за нив, настрана шо јунанистанците никогаш нема да си дозволат да зависи нешто од резултатот на референдум кај нивниот драг северен сосед.
Земи или остави, пошто ако има и кај нив референдум ништо од бизнисот.
А ќе да е голем бизнис, доста инвестирано има, долго време, големи пари.

Ете да речиме дека ќе се одлучува референдумски, СДСМ и Албанскиот блок кај нас ќе бојкотираат гарант затоа шо тој е наједноставен начин за контрола, цирка 2004 истото беше, притисоци невидени ќе има, може и некое меѓународно шеќерче да добиеме во ист манир како тогаш само шо сега јамката уше позатегната и помалку проток на возудх нормално.
А знаеш дека помалку кислород во телото ги намалува сите процеси, психо-локо-моторни.

Како и да е никој не се спротивставува сериозно, се е декор и фолклор, само да не се повторува 2001 овој пат нешо поразлично, со поефтино да се помини.

Треба на раат да се троши домаќински спечаленото.

Реков, ако глуп народ силна држава е правило, ние сме исклучок...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Да не се декларираше како про-ДПМНЕ ќе си мислев си провокатор од СДСМ, пошто ова шо го предлагаш е пенал за нив, настрана шо јунанистанците никогаш нема да си дозволат да зависи нешто од резултатот на референдум кај нивниот драг северен сосед.
Земи или остави, пошто ако има и кај нив референдум ништо од бизнисот.
А ќе да е голем бизнис, доста инвестирано има, долго време, големи пари.

Ете да речиме дека ќе се одлучува референдумски, СДСМ и Албанскиот блок кај нас ќе бојкотираат гарант затоа шо тој е наједноставен начин за контрола, цирка 2004 истото беше, притисоци невидени ќе има, може и некое меѓународно шеќерче да добиеме во ист манир како тогаш само шо сега јамката уше позатегната и помалку проток на возудх нормално.
А знаеш дека помалку кислород во телото ги намалува сите процеси, психо-локо-моторни.

Како и да е никој не се спротивставува сериозно, се е декор и фолклор, само да не се повторува 2001 овој пат нешо поразлично, со поефтино да се помини.

Треба на раат да се троши домаќински спечаленото.

Реков, ако глуп народ силна држава е правило, ние сме исклучок...
Не се декларирав јас како про ВМРО, така ме декларираја па ајде да не им кршам филм. Друга работа е што не ги љубам СДСМ од според мене оправдани причини и ги сметам за канцер на републиката што реално да си кажиме биле и се. Ако тоа мене ме прави про ВМРО тогаш така нека биди. Но во демократија потребите и желбите на мнозинството се побитни од потребите и желбите на поединецот.
И така полека дојдовме до референдумот. Не е тоа никаков пенал за СДСМ, незнам оти таков впечаток добиваш. Пенал би бил да го направат тоа без референдум со што секогаш ќе им дава право на некои други да ги повикаат на одговорност и да покажат со прст кон нив. Некаде во некое друго место на планетата за тоа потаму и би се тркалале глави но вака ако граѓаните сами си одлучат што и како тогаш СДСМ не би имала никаква тежина врз својот грб. Никој би немал освен самите граѓани. Дали бојкотирале, не бојкотирале референдумот би бил успешен или неуспешен или или би се согласиле за промена на тоа што се бара од нас или нема да се согласиме па господ нека ни е напомош.
И вака и така би дефинирале дали имаме воопшто црвени линии и кои се тие и сегашната влада и било која влада во иднина мора да ги почитува и да ја гради политиката према нив.
И зошто некако сигурно ми делуваш дека референдумот би поминал како во 2004? Ако можиме да влечиме заклучоци од локалните реферндумот за промена на се што се бара од нас би поминал глатко како подмачкан. Тоа може и да им даде залет на СДСМ да го протуркаат тоа и без референдум ама како што напишав и погоре тоа во иднина може да им се врати како бумеранг , вака рефереднум па кој како љуби.
На Грците позицијата, ставот, црвените линии се поприлично јасни. Без промена на име нема ЕУ, нема НАТО. Но нашите не се. Еднаш да ги дефинираме па после отом потом. Настрана тоа што и не се само Грците што ја матат водата.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Не се декларирав јас како про ВМРО, така ме декларираја па ајде да не им кршам филм. Друга работа е што не ги љубам СДСМ од според мене оправдани причини и ги сметам за канцер на републиката што реално да си кажиме биле и се. Ако тоа мене ме прави про ВМРО тогаш така нека биди. Но во демократија потребите и желбите на мнозинството се побитни од потребите и желбите на поединецот.
И така полека дојдовме до референдумот. Не е тоа никаков пенал за СДСМ, незнам оти таков впечаток добиваш. Пенал би бил да го направат тоа без референдум со што секогаш ќе им дава право на некои други да ги повикаат на одговорност и да покажат со прст кон нив. Некаде во некое друго место на планетата за тоа потаму и би се тркалале глави но вака ако граѓаните сами си одлучат што и како тогаш СДСМ не би имала никаква тежина врз својот грб. Никој би немал освен самите граѓани. Дали бојкотирале, не бојкотирале референдумот би бил успешен или неуспешен или или би се согласиле за промена на тоа што се бара од нас или нема да се согласиме па господ нека ни е напомош.
И вака и така би дефинирале дали имаме воопшто црвени линии и кои се тие и сегашната влада и било која влада во иднина мора да ги почитува и да ја гради политиката према нив.
И зошто некако сигурно ми делуваш дека референдумот би поминал како во 2004? Ако можиме да влечиме заклучоци од локалните реферндумот за промена на се што се бара од нас би поминал глатко како подмачкан. Тоа може и да им даде залет на СДСМ да го протуркаат тоа и без референдум ама како што напишав и погоре тоа во иднина може да им се врати како бумеранг , вака рефереднум па кој како љуби.
На Грците позицијата, ставот, црвените линии се поприлично јасни. Без промена на име нема ЕУ, нема НАТО. Но нашите не се. Еднаш да ги дефинираме па после отом потом. Настрана тоа што и не се само Грците што ја матат водата.
Кое е сегашното име па да го промениме? како што знам сеуште се немаме изборено за име.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom