Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ти ебам и митинзи и овци, ми наредиле автобуси по булевар ко да е војна па ќе бегаме, и другиве кога ќе бидат исто ќе биде. Не може човек да излезе, пола саат 100 метри пешки се одат.
 
S

silmarillion

Гостин
Не бе нема спас со ова митинзиве и мкнење сиромаштија од секое свирипичино и товење сендвичи. Да бидеме реални немаше потреба од затварање на цел центар кога немаше топку луѓе на митингов. Кој заглаи на Рамстор нека му донесат храна вода.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А што има лошо да се исчисти јавна администрација од џабелебароши и да се пренаменат парите што оделе за нивни плати во проекти од јавен интерес?
Па тоа и јас викам Груевски ја намали невработеноста од 40% на 20% да ама како од една страна налупа илјадници партиски овци во администрацијата, од друга страна ги избриша оние пасивни баратели на работа и трето голем дел на млади се иселија надвор од државава последнава декада и нормално дека со вакви околности процентот на невработени ќе се намали !
Еве јас сум невработен и бидејќи сум пасивен барател на работа не спаѓам во невработени лица пази логика, ми се јавуваат од АВРМ ми нудат работно место кое сум го одбил и тоа е тоа веднаш бришење од список на невработени лица ... па на ваков начин ние како држава ќе спаднеме и на само 5-10 процентна невработеност !
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Нема да ја отвориш темава цел ден и ќе пропуштиш делење халуциногени дроги - иреал со цитати од Колозова :facepalm:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Сендвич аутобус политика 2.0
Уште контра протести фалат да организираат со некои изгубени души кои не знаат зошто се таму. Целата таа политчка (не)култура на правење големи митинзи за да се демонстрира некоја сила е жива мизерија.
 
S

silmarillion

Гостин
За последниот ешалон доживљај е екскурзија во Скопје, без разлика од кој табор.
Абе божем немаше да се мкнат луѓе, немаше да гледаме автобуси паркирани по Партизанска, немаше сендвичи, божем 21ви век. Само кај нас и Србија уште со вакви митинзи. Беда.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.766
Поени од реакции
5.036
Па тоа и јас викам Груевски ја намали невработеноста од 40% на 20% да ама како од една страна налупа илјадници партиски овци во администрацијата, од друга страна ги избриша оние пасивни баратели на работа и трето голем дел на млади се иселија надвор од државава последнава декада и нормално дека со вакви околности процентот на невработени ќе се намали !
Еве јас сум невработен и бидејќи сум пасивен барател на работа не спаѓам во невработени лица пази логика, ми се јавуваат од АВРМ ми нудат работно место кое сум го одбил и тоа е тоа веднаш бришење од список на невработени лица ... па на ваков начин ние како држава ќе спаднеме и на само 5-10 процентна невработеност !
Види број на вработени.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
На фудбал палиш бакља и следниот ден те частат казна, а на бакљадиве на митинзиве и Полска да им позавиди.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.460
Поени од реакции
22.419
Ни тогаш чинело, ни сега, и сега каде може да одиш и да работиш со македонскиот пасош?
Па и тоа што заминаа луѓето е со бугарските пасоши, со македонските сме пак на исто дереџе, да влезевме во ЕУ барем раат ќе можевме да се отселуваме.
Кога се сака се се можи па и со наш пасош. Три месеци па ке ја поминиш границата и уште три. Па на крај и ке се прошеташ ако ништо друго. Гледаш социјалата секој продожен викенд како прави колони на граница до Велес. Тогаш тоа беше мисловна именка. Бугарскиот пасош не беше толку актуелен пошто Бугарија нити беше членка на НАТО нити членка на ЕУ. Од сите страни Ѓорѓи сардисан. Сега е сосем друга приказна, неспоредлива со тогаш.
Затоа и ти реков ако ги укинат визите и Бугарија го затегни давањето на пасоши автоматски ке се телепортираш во деведесеттите.[DOUBLEPOST=1507493629][/DOUBLEPOST]
А што има лошо да се исчисти јавна администрација од џабелебароши и да се пренаменат парите што оделе за нивни плати во проекти од јавен интерес?
Денес баш на вести гледав синдикатот барал и тие да добиваат к-15. Не дека не треба да добиваат, како сите така и тие но некако ова шознам. Пренамена на парите сигурно ќе има ама да не биди во обратен правец.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Да ставиме крај на ненормалното и да го вратиме животот во Македонија.Навистина контрапротестите беа нешто ненормално.Секој од вас може да каже некоја ненормална работа од десетгодишното владеење на Грујо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom