Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
А замисли колку ќе беше убаво да се најдеше компромис уште пред неколку години со Грција и да се влезеше фино лепо во НАТО.
Зашто компромис. Гејлада се глупира со името, не ние.
Компромис :гомце:
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.107
Поени од реакции
16.031
А замисли колку ќе беше убаво да се најдеше компромис уште пред неколку години со Грција и да се влезеше фино лепо во НАТО, сега ние повторно треба да се занимаваме со некои нови услови и нови закани од албанците. Колку што ова држава ќе остане надвор од ЕУ и НАТО толку поголеми закани ќе има во иднина. Дури и да се реализира ова луда платформа на албанците и да се федерализира државата албанците после 10 години пак ќе излезат со некоја нова платформа и ќе бараат овој пат да се припојат територијално со Албанија или Косово. Грујо и Заев најмногу грешат кога мислат дека со албанците ќе најдат заеднички јазик. Со албанците нема шанси да се договорат со разум и ладна глава. Тие постојано и континуирано нонстоп ќе бараат некои екстремни барања се до крај дур да се распадне ова држава. Грујо и Заев не се свесни у опште што ги чека ако мислат дека можат со убо да се договарат со албанците. Албанците не се навикнати да живеат со други етнички заедници. Едноставно тие одат со таа теорија сите да умрат или да се асимилираат само албанци нека живеат. Со албанците постои две опции. Компромис со Грција и брз влез во НАТО. Со тоа засекогаш ќе се гарантира внатрешната и надворешна безбедност на државата.. А втората опција е војна бидејќи со албанците нема шанси да се договара на маса.
Грција и македонските Албанци се на иста линија во негирањето на македонската држава и македонската нација, така да не гледам причина зошто би го менувале името. Тоа што нам ни треба е силна македонска полиција и војска, силен државен апарат кој нема да дозволи бесконечни уцени од Албанците кои живеат тука. Зашто веќе на сите ни е преку глава од нивните уцени и мегаломански барања кои немаат крај. Добро е што поголем дел од Македонците се на чисто дека на Албанците не им е до соживот и права, туку до конечно отцепување од оваа држава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Грција и македонските Албанци се на иста линија во негирањето на македонската држава и македонската нација, така да не гледам причина зошто би го менувале името. Тоа што нам ни треба е силна македонска полиција и војска, силен државен апарат кој нема да дозволи бесконечни уцени од Албанците кои живеат тука. Зашто веќе на сите ни е преку глава од нивните уцени и мегаломански барања кои немаат крај. Добро е што поголем дел од Македонците се на чисто дека на Албанците не им е до соживот и права, туку до конечно отцепување од оваа држава.
Исто така голем дел од Македонците немаат ништо против тоа. Уште помалце им пречат двојазичност, федерализација и такви други ситни небитни работи.[DOUBLEPOST=1484924364][/DOUBLEPOST]
jas pak mislam deka И најглупиот правник во светот pi go piknal Zaev vo temni zandani do krajot na prirodniot zhivot, vo zandani se dodeka opstojuva kako zhivo sushtestvo vo ovoj univerzum i troshi kislorod, voda i ja zagaduva okolinata. Samo Sibir za takvi...
Види една работа да ти е јасна. На овој форум виреат најјаките ебачи, најјаките шофери, најјаките бизнисмени, најјаките револуционери итн. Како што можеш да забележиш и од најјаки правници нема недостаток.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Исто така голем дел од Македонците немаат ништо против тоа. Уште помалце им пречат двојазичност, федерализација и такви други ситни небитни работи
Е да, ама мал број се тие не се секирај, дури и после снимките тие веќе не ги викаме македонци, други зборови има за нив.

Останува уште да допреме до човечињата кои им се одбрамен штит и замислен тикет до слобода, а кои ги користат од форуми на интернет до контрапротести на улица.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Е да, ама мал број се тие не се секирај, дури и после снимките тие веќе не ги викаме македонци, други зборови има за нив.

Останува уште да допреме до човечињата кои им се одбрамен штит и замислен тикет до слобода, а кои ги користат од форуми на интернет до контрапротести на улица.
Не сме ни на иста фрекфренција. Дури ни слична.
Искрено ми недостигаат времињата кога само смајли ставаше на постот.
 
W

wicked_1

Гостин
Не сме ни на иста фрекфренција. Дури ни слична.
Искрено ми недостигаат времињата кога само смајли ставаше на постот.
Не личи после сите твои епски борби во темата Снег, некој смајли само да ти става бе владе.
Додуша со тебе пола форум само со смајлиња комуницира, ама веќе помина трендот мислам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
додека четири години бев во опозиција и во исто време советник, во период кога бев ангажиран во проект на УСАИД

Наградно прашање: кој соросид ја дал изјавата?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
додека четири години бев во опозиција и во исто време советник, во период кога бев ангажиран во проект на УСАИД

Наградно прашање: кој соросид ја дал изјавата?
Енџи?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Не личи после сите твои епски борби во темата Снег, некој смајли само да ти става бе владе.
Додуша со тебе пола форум само со смајлиња комуницира, ама веќе помина трендот мислам.
Мене ми е оправдано и да качам зелени, и да редам бисери. Сепак јас сум со средно и тоа одвај со врски шо би рекле, башка сум провладино настроен или по ваши некапен. Опериран од логика, мозокот чорба, основна храна ми е сендвич и ајде да не набројувам.
Ти шо изговор имаш вака ко врвен претставник на елитата и кремот во државата, шарен револуционер од дедо прадедо, благонадежен правник , прошетан, најаден, бањат итн итн. Ти шо изговор имаш шо изнакачи толку бисери шо на некој му треба цел живот за да те стигни и тоа само во оваа тема. За во други пак и да не ни прајме муабет.
Има една народна , незнам чија е ама некако вака гласи. Дури ќутеше или во твојот случај ставаше смајлиња сите мислевме дека е глуп, ама кога прозбори или напиша нешто го отклони секој сомнеж дека стварно е глуп.
П.с имаш тема за снег, ако нешто не ти е по кеф слободно пиши. Едно е да јадиш гомна ама друго е кога треба тие гомна да ги поткрепиш со нешто а да не е смајли.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
омг, Хорхе на времето добил стипендија од Сорос!
Подхитно да престанат групирањава со десоросизација и сл.
за НВОата да можат да си работат непречено како до сега.

Сорос = Слобода
 
G

Goldie

Гостин
омг, Хорхе на времето добил стипендија од Сорос!
Подхитно да престанат групирањава со десоросизација и сл.
за НВОата да можат да си работат непречено како до сега.

Сорос = Слобода
Хорхе бил член на управен одбор а не стипендист, ете спасителот наш Грујо вика дека ќе ја започнел десоросизацијата од него
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
омг, Хорхе на времето добил стипендија од Сорос!
Подхитно да престанат групирањава со десоросизација и сл.
за НВОата да можат да си работат непречено како до сега.

Сорос = Слобода
ете причина Хорхе оставка да даде :D
 
W

wicked_1

Гостин
Мене ми е оправдано и да качам зелени, и да редам бисери. Сепак јас сум со средно и тоа одвај со врски шо би рекле, башка сум провладино настроен или по ваши некапен. Опериран од логика, мозокот чорба, основна храна ми е сендвич и ајде да не набројувам.
Ти шо изговор имаш вака ко врвен претставник на елитата и кремот во државата, шарен револуционер од дедо прадедо, благонадежен правник , прошетан, најаден, бањат итн итн. Ти шо изговор имаш шо изнакачи толку бисери шо на некој му треба цел живот за да те стигни и тоа само во оваа тема. За во други пак и да не ни прајме муабет.
Има една народна , незнам чија е ама некако вака гласи. Дури ќутеше или во твојот случај ставаше смајлиња сите мислевме дека е глуп, ама кога прозбори или напиша нешто го отклони секој сомнеж дека стварно е глуп.
П.с имаш тема за снег, ако нешто не ти е по кеф слободно пиши. Едно е да јадиш гомна ама друго е кога треба тие гомна да ги поткрепиш со нешто а да не е смајли.
Ваше, мое, капен, некапен, бањат, небањат, елита, крем. :icon_lol:

Влајко премногу си се исфрустрирал од сето ова. Не си придавај толку значење, јас не ти ги ни читам глупите колумни, а уште помалку тепам време да те анализирам, ти си сепак едно незрело дете кое се пали на прикаските на мирка, па несакајќи амортизираш гнев на форумов. Најстрашно од се е што годините не ти се малку.
 
D

deli

Гостин
Хорхе бил член на управен одбор а не стипендист, ете спасителот наш Грујо вика дека ќе ја започнел десоросизацијата од него
Нели пофино ке беше да почне прво со негова лична и партиска дефекализација/декриминализација,па ондак да продава патриотизам?
Сега му текнало приоритет ке било десоросизација..хехеххехе може па ке продужи со деантиквизација,дехалкиДикизација...демакедонизација...деевропеизација...којзнае до кај ке иде патриотизмов...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom