Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.234
Поени од реакции
21.071
Јас ќе ти кажам дека гласање за тој закон од страна на ДПМНЕ е политичко самоубиство од епохални размери, и никогаш тоа нема да го направат. А ако тие не гласаат, тој закон не може да помине.
ДПМНЕ го допреа дното, подолу од ова не верувам дека може да одат.

Ако законот влезе во Собрание, рачунај дека има сериозна намера за негово донесување, како една од најважните точки во Декларацијата на Албанците. Прашање на време ќе биде кога ќе се реализира.

Да не заборавиме дека ова беше едно од главните ветувања на Заев кон албанците, кога им ветуваше дека Охридскиот рамковен договор не е доволен, дека треба да се оди преку Охридскиот рамковен договор. Благодарение на албанските гласови добиени врз основа на овие ветувања, тој успеа да формира парламентарно мнозинство.

Речиси сигурен сум дека ветеното ќе се реализира, останува само да видиме како и на кој начин ќе се изведе тоа, во спротивно лесно ќе се стопат гласовите од албанците кои ги доби СДСМ на последниве избори.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
"САД сакале да бидеме подлабоко во калта“ твои зборови.

Значи не сме доволно длабоко во калта, колку што сака САД.
Мое прашање: Ако САД сакале да бидеме подлабоко во калта, зошто веке не сме?
"САД сакале да бидеме подлабоко во калта“ твои зборови.

Значи не сме доволно длабоко во калта, колку што сака САД.
Мое прашање: Ако САД сакале да бидеме подлабоко во калта, зошто веке не сме?
Zatoa shto USA go pravi problemot i go reshava do beskraj, zoshto ako go reshi mnogumina ke ostanat bez rabota...Odish na lekar so problem, na lekarot ne mu e vo interes da ozdravish, toj saka pacienti, mushterii ....[DOUBLEPOST=1500756819][/DOUBLEPOST]
Неверојатно колку има анти-западна и про руска ни смо браџа пропаганда.
Само луѓево да знаеја малку историја колку од секогаш Русија била анти Македонски настроена.
И колку од секогаш спас ни биле САД.
A od shto toa USA ja spasile Makedonija?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Aло @Almeida, овде Земја. Само се обидов да ти ја покажам иронијата, во тоа што повикуваш „да навиваме за секуларни држави“ ама во исто време навиваш за тие што еден куп секуларни држави ги направија дувла на религиозни муслимански фанатици.
Претпоставувам премногу суптилно беше тоа, за тебе. :([DOUBLEPOST=1500756045][/DOUBLEPOST]gtg...
Глупости. Не знам како го поврзуваш ставот на Америка со мојот. Тие инвестираат во тој што соработува со нив и не им е доктрината, начинот на владеење пресуден. И со Ким Јонг Ун би биле добри, ако им свири по нивно.
Вие сте "демохристијани" што лајкуваат тоталитарен исламистички конзервативен режим на 1000 км од овде - немате компас, лутате ко гуски у магла. Е, тоа е иронија.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.960
Поени од реакции
57.698
Прво, мислам дека и со Србија е многу, многу сомнителна блискоста. Каква беше помошта во бомбардирањето во '99-та? Еден спуштен стелт? Ај дали претерувам - не ќе беше логично Русија да објави војна на Нато? Некои викаат дека Русија уште не била консолидирана од распадот на СССР - точно.
На многу луѓе не им е јасна надмоќта на Нато над Русија, по бројност, по воени буџети, по многу параметри. Србија беше уништена во тие два-три месеци. Да не се лажеме..тоа морални победи, историски преседани - тоа е за во книга. Србија прашање на ден е кога ќе го признае Косово исто како што ние ќе го смениме името.
Секогаш, без исклучок ќе ја ставам Србија пред шип тарите, кои ги доживувам како проблем бр.1 (ниту име, ниту пасоши, најмалку црква), ама кокетирањата со Русија во овие геополитички услови се повеќе од штета отколку од корист. Освен во реториката на српските десничарски партии, на Балканов Русија ја нема и тоа не е од вчера. Историски никогаш немале однос кон нас и тоа што малку им е познато на македонците - секаде каде што стапнале и тие праат асимилиција, се наметнуваат со сила, надменост и силеџиство, имаат истребено или асимилирано милиони домородни народи во 9 временски зони и не е за очекување дека многу ќе се испотрескаат за некои балкански антикуси кои се срамат од словенството. Знам дека изгледа дека сме слични, дека сме "православни" и дека по default значи дека треба да се сакаме, ама ете, тие не го мислат тоа. Јас не гледам потреба да бараме љубов од нив по секоја цена - би не искористиле да си го избришат газот со нас за некоја периферна војна со Нато, за да ни увалат некое р'ѓосано оружје од СССР и толку.
Ваљда виде дека неозбилен бев со постот?

Тоа ми е поентата, Русија со ништо не покажала блискост или интерес за нас, како братски народ, итн.

Се слагам и за кај Србите, и со нив кога им беше најтешко кокетираа ко спонзоруша со сиромашен.

Православието е најутепаната религија (гранка на религијата) кога е во прашање геополитиката. Нема поподелена религија од православието. Црквите се делат на државни, државите речиси секоја со секого има отворен спор, единство нема никакво освен замисленото кај рајата.

Не се слагам дека Русија е многу послаба од Нато воено и дипломатски. Можеби беше ама реалноста е дека со Путин страшно многу напреднаа во надворешната политика. Русија сега е веќе голем играч, и тоа играч кој влијае исто колку и Америте врз кроењето на конфликтите.

Можеби нема држава моментално која има поголем удел во бегалската „криза“ од нив, индиректно они се највиновни за населувањето на муџахедини низ Европа.

Али тоа се муабети за друга тема. Во поглед на Македонија, Русија никад не ни била во корист, ни помогнала, ни ништо, тоа е факт. Но ради ујачаното влијание на Русија врз Европа, НАТО сака да си го обезбеди овој најутепан дел од Европа. Затоа и е толкаво угригањето и Македонија и Србија да се прибрерат кон ЕУ и Нато, особено од европските членки кои сакаат да воспостават сигурна граница за непробојност на мигрантите кон Европа. Нас тоа не ни пречи, ама како тоа би им го објаснил на русофили...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Zatoa shto USA go pravi problemot i go reshava do beskraj, zoshto ako go reshi mnogumina ke ostanat bez rabota...Odish na lekar so problem, na lekarot ne mu e vo interes da ozdravish, toj saka pacienti, mushterii ....[DOUBLEPOST=1500756819][/DOUBLEPOST]
A od shto toa USA ja spasile Makedonija?
Ако САД сакаа да не нема ќе не немаше.
Напротив тие не признаа како држава, под уставно име...
Поддршка за евро интеграции...

Мислиш дека тоа се работи што ги прави непријател?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ваљда виде дека неозбилен бев со постот?
не те сфатив така, ок.

Не се слагам дека Русија е многу послаба од Нато воено и дипломатски. Можеби беше ама реалноста е дека со Путин страшно многу напреднаа во надворешната политика. Русија сега е веќе голем играч, и тоа играч кој влијае исто колку и Америте врз кроењето на конфликтите.
Слаба е. Многу луѓе паѓаат на силниот маркетинг на Путин како лик. Тој е нивниот концепт Иван Грозни, Годунов, Невски, Сталин...мора да е тиранин на власт. Дури и во екстремен лев концепт тие го централизираа околу еден лик од кој праат мит.
По мене, ако се паметни, ќе играат разумно со енергенсите, а не со силеџиство, пошо не се популарни по тоа. Кај јенките постои стравот од енергетско-технолошкиот брак меѓу Русија и Германија и ќе направат се' за да имаат што повеќе држави низ Европа под своја контрола со што ќе ја загрозуваат стабилноста на ЕУ. Во однос на економијата, русите опасно заостануваат и тоа им е главна кочница во дипломатијата. Какво влијание би имале во Европа без никакво учество на руски банки, градежни фирми или какви било компании. Значи или немаат интерес или немаат такви моќни фирми или уште полошо - не разбираат многу модерна политика и економија и како се освојуваат држави без ниту еден испукан куршум - "испозадолжи го кај себе и твој е".

Можеби нема држава моментално која има поголем удел во бегалската „криза“ од нив, индиректно они се највиновни за населувањето на муџахедини низ Европа.
Да не забораиме дека и тие си имаат своја агенда и дека и без американска поддршка би удриле наваму. Си имаат нерасчистени сметки со Франција и Британија кои низ вековното мешетарење низ арапскиот свет имаат остаено руина, еден непоправлив хаос и кај нив логично постои желба за одмазда. Штета што ние сме тука на патот, па вакви као што сме глупи и неорганизирани ќе го јадеме стапот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Ако САД сакаа да не нема ќе не немаше.
Напротив тие не признаа како држава, под уставно име...
Поддршка за евро интеграции...

Мислиш дека тоа се работи што ги прави непријател?
Па тешко дека вистински пријател би направил такво нешто пред Русија и Кина - кои ја признаа Македонија под уставното име без никакви условувања, за разлика од САД кои ја признаа Македонија под уставното име дури во ноември 2004 и тоа случајно или не, во истата недела кога се одржа референдумот за задржување на старата територијална организација на локалната самоуправа, кој за жал заврши неуспешно поради недоволна излезеност на гласачите.

Попријателски потег - здравје.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па тешко дека вистински пријател би направил такво нешто пред Русија и Кина - кои ја признаа Македонија под уставното име без никакви условувања, за разлика од САД кои ја признаа Македонија под уставното име дури во ноември 2004 и тоа случајно или не, во истата недела кога се одржа референдумот за задржување на старата територијална организација на локалната самоуправа, кој за жал заврши неуспешно поради недоволна излезеност на гласачите.

Попријателски потег - здравје.
Ако е така Бугарија не призна на 9-ти септември, па и после толку време не го признава ниту народот, ниту јазикот (барем до договоров). Тој потег е формален. Како реагираше Русија на конфликтот од 2001-ва? Знаат ли дека воопшто се случи нешто овде?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Ако е така Бугарија не призна на 9-ти септември, па и после толку време не го признава ниту народот, ниту јазикот (барем до договоров). Тој потег е формален. Како реагираше Русија на конфликтот од 2001-ва? Знаат ли дека воопшто се случи нешто овде?
Тоа ќе ги прашаш Русите.

Не знам за Бугарија, но барем за Русија и Кина не помнам дека ја признаа Македонија под уставното име непосредно пред избори или референдум или некоја друга (можна) пресвртница на македонската политичка сцена.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Тоа ќе ги прашаш Русите.

Не знам за Бугарија, но барем за Русија и Кина не помнам дека ја признаа Македонија под уставното име непосредно пред избори или референдум или некоја друга (можна) пресвртница на македонската политичка сцена.
Ок, идеме со нов тогаш.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Ок, идеме со нов тогаш.
Сигурен си ?

Од референдумот во 2004 откривме дека плавите жолтици се алергични на референдуми, а истото го откривме и за пвеводбениците од референдумот во 2015 година, не ми делуваат ни едните ни другите како да се заинтересирани за нови референдуми, како на пример еве, референдум за двојазичност или референдум за договор за добрососедски односи со татарите, ако се толку уверени дека граѓаните немаат ништо против ваквите новитети, воопшто не би им претставувало проблем да распишат референдуми за граѓаните да се изјаснат за или против ваквите новитети.

И онака следуваат редовни локални избори, можат и референдуми да се одржат на истиот датум за прифаќање или отфрлување на ваквите новитети кои зајко кукурајко и плавите жолтици ги најавуваат.

 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ако САД сакаа да не нема ќе не немаше.
Напротив тие не признаа како држава, под уставно име...
Поддршка за евро интеграции...

Мислиш дека тоа се работи што ги прави непријател?
Ako USA sakaa da ne nema ke ne nemashe, ama ke se otvorea drugi prashanja na Balkanot nash ridest. mozhebi i ushte edna Balkanska vojna, koja ete vo momentot ne im odi vo prilog. USA ne priznaa kako drzhava, i pod ustavnoto ime koga trebashe da se redefiniraat opshtinskite granici vo Makedonija...Gjorgi Grmushkata ja "prizna". demek toj ja priznal, Makedonija kako Republika Makedonija. I nie slavevme na ploshtad, polupijani, leleeee USA ne priznala kako Makedonija. Bullshit i nishto drugo.
Podrshka za Evrointegracii...Toa e edno chudo kako vi go protnaa toj "bullshit", ili sranje po nashki, Evrointegracii e mislena imenka, toa ne znachi nishto ako ne vlezesh vo toa drushtvo kako suverena drzhava na Makedoncite .
Ama vo momentot, Makedonija ja vodat vazalchinja postaveni od Imperatorot i toa ti e toa, instrukciite doagjaat od Brisel, Washington...Skokavme i se dzhilitavme koga tie instrukcii doagjaa od Belgrad, ama toa ti e, trazhili ste gledajte, i uzhivajte vo opjonite mirisi na EU/USA lajnata.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ljupče otvoreno ( ne vo javnost...tuku vo neformalni razgovori so prijateli) gi raskažuva uslovite "pod koi ne e osuden" ..što dal i što dobil za vozvrat za dilot.
Jas imam prijatel...eminenten prof. na fakultet, koj e dosta dobar prijatel so Ljupčo...i vo kratki crti ona što se pišuva nanazad na temava za pravo, pravosudstvo, i slični gluposti kazani od briselskite belosvetski hoštapleri...ne e točno. Laga e..
Види вака народот (оние од левиот политички корпус) сеуште се надеваат на некакво апсење на Груевски и целата таа прислушкувана тајфа т.е. врхушка на таа партија, исто како што во минатото нели лоповот и бугарофил Љубчо нели ќе го бутаа зад решетки, но всушност целава работа изгледа на класично политичко пазарење, а пазарењето најверојатно е случено деновите после крвавиот тензичен 27 Април оваа година кога беше во државава оној Хојт Ји и кога е договорен понатамошен брз и мирен трансфер на власта во замена за слобода(неапсење) на Груевски и компанијата !
 
V

viktora

Гостин
Ако САД сакаа да не нема ќе не немаше.
Напротив тие не признаа како држава, под уставно име...
Поддршка за евро интеграции...

Мислиш дека тоа се работи што ги прави непријател?
2001г терористите беа дирекно помогнати од УСА и нивните агенции.Да не навлегувам во рекла казала дека имало американски инструктори во Арачиново итн.Има сведоци но лично немам видено.Но доволен податок ти е што косоварите ја преминуваа границата натоварени со тони оружје на магариња покрај патроли на УСА и во близина на Бондстил.УСА ги вадеше од Арачиново со нивни автобуси и мн други примери.

Мислам дека не смеат да си дозволат трета албанска драва од други меѓународни фактори.За сега.
Вакви лажни пријатели тапкароши по рамо сите си имаме во приватен живот.Сами си знаеме колку добро ни мислат.Исто е и со америте.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857

Сеа малку реалност, доста беше геополитика, кој знае за што служи фамозното стапче во текстилните фабрики?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom