Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Значи власта може ова да го искористи и да кажува дека вмро е поделена партија, плус и реформаторите ги има како некој вид доказ.
Бидејќи нели 9 пратенички групи се друга партија или партии.
Може. Тоа им е работа на партиите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
и да се, треба званично да му објаснат на народот кој гласал за нив причините за формирање на толку пратенички групи.
Да објаснат зошто ќе земаат дупло плати како кординатори и заменици кординатори 20 души од ДПМНЕ а од друга страна еден куп функционери на СДСМ се откажуваат од плати од хонорари репрезентации мебели... - за потребите на Македонија.[DOUBLEPOST=1499627430][/DOUBLEPOST]
Може. Тоа им е работа на партиите.
значи “ми се може така прам и не ти кажувам оти“
Можеби е тоа додатен приход за пратениците кои изгубија власт и хонорари па сега како кординатори и заменици ќе земаат поголема плата.
Јас логично објаснување немам, толку пратенички групи една партија прави или поради неслога во партијата или да земаат повисоки плати.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
а кое е званично објаснување на ВМРО да има 10 пратенички групи составени од просечно 5 пратеници.
Секоја пратеничка група има кординатор и заменик кординатор, значи вмро има вкупно 10 кординатори 10 заменици кординатори и 31 пратеник кои треба да се кординираат.
Која е поуката на ваквото делување на една партија во собрание?
на 31 пратеник 20 кординатори и заменици кординаори?
Во 2006 год. #СДС имаше 6 пратенички групи


http://grid.mk/youtube/150408/

Кога станува збор за сдс тогаш нема проблем[DOUBLEPOST=1499627710][/DOUBLEPOST]И после црпнатиот ќе ми кажува за демократија

http://zurnal.net/?p=7974

Ортаците се жалат: Заев не им дава пратеничка група на Тито и на Милевски
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
а кое е званично објаснување на ВМРО да има 10 пратенички групи составени од просечно 5 пратеници.
Секоја пратеничка група има кординатор и заменик кординатор, значи вмро има вкупно 10 кординатори 10 заменици кординатори и 31 пратеник кои треба да се кординираат.
Која е поуката на ваквото делување на една партија во собрание?
на 31 пратеник 20 кординатори и заменици кординаори?
Партиски ујдурми. Треба да научиш да ја почитуваш демократијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Партиски ујдурми. Треба да научиш да ја почитуваш демократијата.
тоа важи за сите, вољата на мнозинството ќе се почитува и во носење закони и во промена на деловници...[DOUBLEPOST=1499629401][/DOUBLEPOST]
Во 2006 год. #СДС имаше 6 пратенички групи


http://grid.mk/youtube/150408/

Кога станува збор за сдс тогаш нема проблем[DOUBLEPOST=1499627710][/DOUBLEPOST]И после црпнатиот ќе ми кажува за демократија

http://zurnal.net/?p=7974

Ортаците се жалат: Заев не им дава пратеничка група на Тито и на Милевски
ова не ви го кажуваат во штабот?
На избори во 2006 година коалицијата „За Македонија заедно” (СДСМ, Либерално демократска партија, Демократска партија на Турците, Обединета партија на Ромите, Демократска партија на Србите, Демократска унија на Власите, Работничка земјоделска партија, Социјалистичка христијанска партија на Македонија, Зелена партија на Македонија имаше 32 пратеници
значи 9 партии од кои СДСМ имаше 23 пратеници
Пратеничка група е 5 пратеници по 6 групи се 30.
СДСМ не можеше ни теоретски да има 6 пратенички групи со 23 пратеници. Така да тие 6 пратенички групи беа од СДСМ ПЛУС од партиите на нивна коалиција.
Колку пратенички групи на ДПМНЕ се чисто нивни а колку од нивните коалиционите партии?

Гледаш како те лажат па после овде се бламираш на форум да ти се смејат децата
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
http://www.ohridnews.com/vesti/107422

Димитров: Постигигнат компромис за договорот за добрососедство со Бугарија

и откажувањето од антибугарската реторика, која се случуваше последните неколку децении.

сега значи ли ова забрана на филмот 3-то полувреме, бришење на се за
Масакр во Ваташа
а ќе испаднат и доста други работи...

б.т.в., баба Минаретовска лани или преклани беше исфорсира во ЕУ закон за забрана на антифашистичка Реторика...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Може. Тоа им е работа на партиите.
Знаеш да дадеш одговор на прашање? Или кога немаш одговор, уствари не ни има контра на тоа туку ќе мора да признаеш дека 9 пратенички групи мора да се или друга партија или независни да се. Значи биди маж како што не си и дај одговор. Што правиме со 9 пратенички групи, знаејќи дека една пратеничка група сочинуваат 5 пратеници од една партија?
Уставнику вморонски, собери храброст што ја немаш и кажи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
http://www.ohridnews.com/vesti/107422

Димитров: Постигигнат компромис за договорот за добрососедство со Бугарија

и откажувањето од антибугарската реторика, која се случуваше последните неколку децении.

сега значи ли ова забрана на филмот 3-то полувреме, бришење на се за
Масакр во Ваташа

а ќе испаднат и доста други работи...

б.т.в., баба Минаретовска лани или преклани беше исфорсира во ЕУ закон за забрана на антифашистичка Реторика...
Oва го знаеше раководството на ДПМНЕ кога вадеа бугарски пасоши??
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.510
Поени од реакции
11.572
Ја да упатам сега некоја критика за Заев?
Ја треба тоа да го правам? У мене ти е проблемот? Договорите се у штаб и пишите ми по ПП, како треба да пишувам овде.
Не го разбирам тој ваш ад хоминем пристап во дискусиите. Цела сендвич армија овде коа ми реплицира, само ад хоминем иде. Не го разбирам, али не ми смета, туку ми годи.


За што да го критикувам Заев?
Груевски напарави гиганстки злодела. Еве на поле на екологијата само има еден тон идиотштини, кои мошне делотворно го разоткриваат фактот дека кур го боли него за иднината на Македонија. На секое поле, енормни срања. Немерливи. Да ги редиме едно по едно, нема место овде да има.
И сега ти бараш од мене у првиве сто дена Заев да го критикувам. За што? За тоа дека Лешоски го земал у власт или дека не напраил уште плата 500 евра?
Заев нема да биде лишен од критики, кога ќе треба.

Заев имал криминален план како да ја искраде земјава. Тоа у магична кугла го виде? Па сега ме тераш да го критикувам за нешто кое 100% ќе се деси у иднина, пошто гатачката на Груевски ви кажала. Не викам дека нема така да биде, али коа ќе биде ќе го критикувам.
Има една фалична теза, која се провлекува и рециклира, од првите избори па навака. Највише Бранко ја користеше во предизборната кампања на шлепер-жаба изборите, кои ги изгуби. Тоа е предизборна теза на власта (било која) - Ние стварно сме срање, али они ќе бидат уште посрање. Сите се исти.
Мене не ми е исто на пример, амнестија на воени злосторници со Лешоски у власт.
Дури и ти неволно ќе се сложиш дека не е исто да ти украдам сто денари и да ти украдам све што имаш. Чак и Груевски и Мијалков не се исти и нивните недела немаат иста тежина.

И да, јас сеуште верувам во идејата ВМРО ДПМНЕ. Сметам дека Груевски ја киднапираше партијата и државата. Тој, како невиден контрол фрик, е директно одговорен за секое срање. А ВМРО ДПМНЕ може да се искупи, со реформа, најпрвин. Затоа кога пишувам, пишувам - Груевски, а многу ретко пишувам ВМРО ДПМНЕ, бидејќи целата партиска и структура на власта беше/е буквално во рацете на нашиот мал Хитлер. Он самиот бираше штофови за гратските автобуси или пак лично договараше трансфери на животни во зоолошка. Буквално се беше под негова контрола и надзор. Сите пари, целата власт, правниот систем, полицијата...
Он беше одговорен за се. Во Македонија не беше на власт ВМРО ДПМНЕ, туку Груевски.
Е па, расположен си за да ја критикуваш едната страна, па потруди се да бидеш објективен и критикувај ја и` другата страна.

Неверојатно е тоа колку си контрадикторен, од една страна говориш за фалична теза според која едните ѓубриња велат дека се помали ѓубриња од другите, а од друга страна ти самиот ја практикуваш таквата теза во твоите коментари велејќи дека само овие се најголемите злосторници, а оние другине не се.

Македонија е членка на ФИФА а тие ниту еднаш не се огласиле по повод амнестијата. А тоа значи дека преќутно ја одобруваат.
Гледам што правиш, по секоја цел да се изрелативизира улогата на пастирот во 2011, сега пробуваш со законот од 2002 да го направиш тоа.
Пастирот ќе мораше да воведе закон за амнестија во 2011 година, ако плавите жолтици во меѓувреме го укинеа законот за амнестија од 2002 година додека беа на власт од 2002 до 2006 година. Но бидејќи плавите жолтици не само што не го укинаа, туку и дозволија да се применува законот за амнестија од 2002 година додека беа на власт од 2002 до 2006 година, со ваквата пракса му оставија отворена врата на пастирот за да ги амнестира хашките случаи во 2011 година. Ако немаше закон за амнестија од 2002 година кога пастирот ги амнестираше хашките случаи во 2011 година, плавите жолтици барем ќе можеа отворено и јавно да се декларираат како противници на амнестијата на терористите, но вака се ставија на исто ниво со пастирот и пвеводбениците.

Не сум јас тој кој ја релативизира улогата на пастирот во 2011 година, туку делата на плавите жолтици ја релативизираат нивната улога од 2002 до 2006 година, со улогата на пастирот во 2011 година.

Ти ја извади ФИФА од шеширот, па повели ти прашај ги дали поддржуваат амнестирање на терористи.

Сега го видов постов...среќа што волкот не чита долги постови, инаку му го откри братот на Садам Хусеин :D
Ти велиш така. :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.510
Поени од реакции
11.572
Oва го знаеше раководството на ДПМНЕ кога вадеа бугарски пасоши??
Најверојатно да, но бидејќи тие не се сега на власт во Македонија, мене лично ме интересира дали раководството на плавите жолтици кои сега се на власт ја знае содржината на договорот кој зајко кукурајко најавува дека ќе го потпише на 2 август 2017, и ако ја знае содржината, дали ќе може да ја сподели истата со македонската јавност пред 2 август 2017 - онака за да знаеме однапред што не` чека ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
И сеа оти некои ваделе бугарски пасоши, дај ќе ја избришеме/измениме историјата?
прашање е дали пратеници и политичари знаеле за ставовите на бугарија кон Македонија Македонски народ и историја кога во документи за бугарски пасош потпишувале дека се чуствуваат како бугари?
ваљда пасош не им требал нив да одат на работа во германија или донесат половна кола.
Дали тогаш совеста им била мирна?[DOUBLEPOST=1499633100][/DOUBLEPOST]
Најверојатно да, но бидејќи тие не се сега на власт во Македонија, мене лично ме интересира дали раководството на плавите жолтици кои сега се на власт ја знае содржината на договорот кој зајко кукурајко најавува дека ќе го потпише на 2 август 2017, и ако ја знае содржината, дали ќе може да ја сподели истата со македонската јавност пред 2 август 2017 - онака за да знаеме однапред што не` чека ?
не знам дали ви кажаа во штабот но тој дфоговор не важи додека не се ратификува во собранието
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
прашање е дали пратеници и политичари знаеле за ставовите на бугарија кон Македонија Македонски народ и историја кога во документи за бугарски пасош потпишувале дека се чуствуваат како бугари?
ваљда пасош не им требал нив да одат на работа во германија или донесат половна кола.
Дали тогаш совеста им била мирна?
Не ме интересира шо знаеле/не знаеле и кој што правел... Тоа на никој не му дава право(без разлика колку и да е искеширан) против сопствена волја останатите да ги пише бугари.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Значи, изборите не ја променија власта.
Еве сега на Сител вести ќе кажат дека господинот Никола Груевски кажал дека партијата ќе се врати на власт. Сериозно, на телоп оди оваа најава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom