Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е од инает, кого сакаш прашај во Центар ќе ти каже дека сака да ги види старите фасади на зградите, а не овие новиве. Тоа што вие се палите на стиропор и на мермер што не е мермер ама личи дека е мермер, само покажува до каде забегал паметот.
Во овој проект нема ништо убаво, буквално ништо.
Добро, тоа е твое мислење, ама мнозинството не мисли така. Така ти е кога имаш влада која не е избрана од народот. Овие одлуки не се баш „легитимни“.
 
S

silmarillion

Гостин
Ти бе го гласаше за да сруши некој проект по секоја цена или го гласаше за да покаже малку скромност во трошењето на буџетски пари за разлика од претходната влада?

Не ве разбирам. А ова доаѓа од некој што се уште кења за СДС, особено нивниве први чекори како Влада. Дај уозбилете се малце.
Тажен си ко профилна на Филип Петровски.

Јас лично го гласав за да го сруши СК2014 пошто сум директно засегнат и оштетен. Парите буџетски како ке ги троши не ме занима, пошто и онака ги нема.

Она што ти никад немаше муда да идеш против Грујо од пусти страв да не ти најдат IP адреса, гледаш дека тука немаме таков проблем. Али еј, изгледа не било само сексуална ориентација, него и карактерна особина.

Генерално, тешко е да го срушиш СК2014. Што воопшто значи да го срушиш цел проект? Оние згради што се изградени наново едноставно не можеш да ги рушиш. Она што може да се направи е дислокација на спомениците од плоштад и евентуално туркање на Воинот на Коњ и Триумфалната Капија кои се апсолутна естетска апокалипса, врв на невкусот и простотилакот.
Може не се секирај, ќе издржиме галама и прашина уште 2-3 години ако после тоа знаеме дека пак ќе ни се вратат парковите и дрвата пред зградите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти бе го гласаше за да сруши некој проект по секоја цена или го гласаше за да покаже малку скромност во трошењето на буџетски пари за разлика од претходната влада?

Не ве разбирам. А ова доаѓа од некој што се уште кења за СДС, особено нивниве први чекори како Влада. Дај уозбилете се малце.
Заев се сили како да народот него го избра. За „жал“, тој е поставен премиер и не може да се „курчи“. Нема најголема поддршка од народот. Нека тера (свои) проекти, ама нека не ги урива оние кои друг ги направил, и плус има поддршка меѓу народот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.375
Поени од реакции
81.685
Заев се сили како да народот него го избра. За „жал“, тој е поставен премиер и не може да се „курчи“. Нема најголема поддршка од народот. Нека тера (свои) проекти, ама нека не ги урива оние кои друг ги направил, и плус има поддршка меѓу народот.
Од една у друга глупост, цело време.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Тажен си ко профилна на Филип Петровски.

Јас лично го гласав за да го сруши СК2014 пошто сум директно засегнат и оштетен. Парите буџетски како ке ги троши не ме занима, пошто и онака ги нема.

Она што ти никад немаше муда да идеш против Грујо од пусти страв да не ти најдат IP адреса, гледаш дека тука немаме таков проблем. Али еј, изгледа не било само сексуална ориентација, него и карактерна особина.
Проблемот ви гори подлабоко од карактерна особина кај вас. Да се грижев до толку за IP адреси немаше да пишувам воопшто на форуми или да имам било какво присуство онлајн. Затоа што не е воопшто тешко ако сакаат да ме најдат. И едни и други.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Заев се сили како да народот него го избра. За „жал“, тој е поставен премиер и не може да се „курчи“. Нема најголема поддршка од народот. Нека тера (свои) проекти, ама нека не ги урива оние кои друг ги направил, и плус има поддршка меѓу народот.
"Редно е избраниците на народот да се состанат во парламентот и да изберат реална, народна валда со избран премиер. Не се трае ова веќе. Многу му се дозволи на Зајеф да владее."

Свести се, Ѓорѓија, што муабет правиш. Беше смешен, сеа си патетичен.
 
S

silmarillion

Гостин
Проблемот ви гори подлабоко од карактерна особина кај вас. Да се грижев до толку за IP адреси немаше да пишувам воопшто на форуми или да имам било какво присуство онлајн. Затоа што не е воопшто тешко ако сакаат да ме најдат. И едни и други.
Онда врати се у пештера да дозрееш уште малце пошто ти е чудно како некој може да критикува некого за кого гласал.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
На избори Заев не доби мнозинска поддршка. Сега сака да прави работи спротивно од она што го поддржале мнозинството. Да руши... Еј.. Од инает. Дека СДСМ има речиси ништо направено.
На избори никој не доби мнозинска подршка. ДПМНЕ освои 16 илјади гласа повеќе од СДСМ (ако веќе гледаме на таа бројка) или 2 мандати повеќе во Собранието (а по околу 300 гласа беше разликата со која ДПМНЕ ги доби тие мандати во 2ката и 6ката). Имаа мандат за состауввање на влада (според мене, доделен спротивно Уставот), не успеаа да состават влада. СДСМ успеа. Ајт!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.375
Поени од реакции
81.685
Најскупиот стиропор на светот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ѓорѓија, 2008 те бара на телефон, се жали дека си ја заборавил.
Башка со Америка денес не можеме да имаме проблем. Трамп е претседател.:roker:
Си ме помешал со некого. Овие работи јас не сум ги муабетел.
Имаш нешто да кажеш?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
уривање на ск2014 би коштало многу пари, а пари нема.
и онака со тек на време сам ќе се распаѓа па полека полека и ќе се трга отпадот ск2014.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Заев се сили како да народот него го избра. За „жал“, тој е поставен премиер и не може да се „курчи“. Нема најголема поддршка од народот. Нека тера (свои) проекти, ама нека не ги урива оние кои друг ги направил, и плус има поддршка меѓу народот.
Не е точно[DOUBLEPOST=1496828704][/DOUBLEPOST]Скопје 2014 треба да ја покаже разликата меѓу предходна и ова власт.
Треба да се истражат и проверат сите поставени и променети објекти и согласност закон да се справат со нив, ако има пропусти, незаконитости, нелегалности.... треба да се отстранат а сторителите најостро да се казнат.
За разлика од минатата, ова влада треба да насочи енергија и средства во подобрување на стандард, подобрување на услови за живот и влез на Македонија во ЕУ и НАТО, а за Скопје 2014 свое мислење ќе дадат инспектори обвинители и судии.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Најскупиот стиропор на светот.
..нема веза, излив на глупоќа и незнаење на инжињери или кој и да е од скопските факултети на кои предаваат приучени комуњарски професори ко оној лудион урбанист. Истиов детаљ на место каде е подложно на контакт со вандали се праи од бетон поевтино...,ама толку знаат. Исто и фонтаната на плоштад , исто и патот за сончево село или како се викаше.
А мораш да признаеш дека тие не се од генерации кои ги произвеле у време на вмро..Фушерацијата не растура , ама за тоа никој не збори , премногу се генијални за такви секојдневни работи...Од друга страна под притисок на шипатарската агресија, сдсм-сорос квислинзите и ЕУ вандалите не може да се очекува многу повеќе.. :):)[DOUBLEPOST=1496829044][/DOUBLEPOST]
Не е точно[DOUBLEPOST=1496828704][/DOUBLEPOST]Скопје 2014 треба да ја покаже разликата меѓу предходна и ова власт.
Треба да се истражат и проверат сите поставени и променети објекти и согласност закон да се справат со нив, ако има пропусти, незаконитости, нелегалности.... треба да се отстранат а сторителите најостро да се казнат.
За разлика од минатата, ова влада треба да насочи енергија и средства во подобрување на стандард, подобрување на услови за живот и влез на Македонија во ЕУ и НАТО, а за Скопје 2014 свое мислење ќе дадат инспектори обвинители и судии.
..пред се тоа да почне треба сдсм да обзани колку ќари на своите проекти у центар.....слушам милионче само на 30 метра долгата боемска улица...ко километар автопат... :) Милионче по милионче 5 миљарди... :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom