Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Еве сега. Пиши емаил во п.п за да ти пратам документ скениран, црно на бело.
Дај бе ти беше по интересните сликички и твитер досетки. Толку неможеш да најдиш од Заев каде пуши цигари во затворен простор поточно онаму каде со закон е забрането. Нели вистината пред се.
 
L

Löwe

Гостин
хаааахахаххахааааааа
душичка мала
Дефинитивно се работи за гејмер. Кога ќе ја загреши играта и си прави Restart Game и се навикнал на тоа ...[DOUBLEPOST=1496423935][/DOUBLEPOST]
Дај бе ти беше по интересните сликички и твитер досетки. Толку неможеш да најдиш од Заев каде пуши цигари во затворен простор поточно онаму каде со закон е забрането. Нели вистината пред се.
What if станува збор за електронска цигара?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Во каманизмо нема браќа по крв туку идеолошки седи си таму Цапари и уживај.
Е добро де, твоите браќа по крв и по идеологија и ден денес имаат лав за државен грб. Не се плашиш да не те смешаат со некој глуп ВМРОвец странците ?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
сегашнава влада една добра работа да направи пак ќе биди подобра од претходната
минатата ништо добро не направи
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
What if станува збор за електронска цигара?
Од кога електронска цигара се пали со чакмак ? А и нема везе монтирај нешто. Падна режимот, слободно можеш да објавувап што сакаш, не ко досега.
П.с ако не ти држи газот прати ми на пп , јас ке ја објавам ;)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Е добро де, твоите браќа по крв и по идеологија и ден денес имаат лав за државен грб. Не се плашиш да не те смешаат со некој глуп ВМРОвец странците ?
Не се плашам, нашиот грб е пост хералдичко решение (не е лав).
Ти викам треба да прошеташ малку да ја разгледаш (онака туристички) третата економија во Европа, 3-4 здравство, 3-4 правосудство итн.

Кинески вмровци (патриоти) има за извоз!
 
L

Löwe

Гостин
Од кога електронска цигара се пали со чакмак ? А и нема везе монтирај нешто. Падна режимот, слободно можеш да објавувап што сакаш, не ко досега.
П.с ако не ти држи газот прати ми на пп , јас ке ја објавам ;)
Да биде поавтентично си чкрапа со чакмакот, да си створи сам на себе илузија дека пуши вистинска.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Не се плашам, нашиот грб е пост хералдичко решение (не е лав).
Ти викам треба да прошеташ малку да ја разгледаш (онака туристички) третата економија во Европа, 3-4 здравство, 3-4 правосудство итн.
То до некни беше. Сега сме на дното.[DOUBLEPOST=1496424636][/DOUBLEPOST]
Да биде поавтентично си чкрапа со чакмакот, да си створи сам на себе илузија дека пуши вистинска.
Како за пред камера а ? Море факман човекот. Добро бе небитно, склепај една онака набрзина и прати ми во пп, јас ке ја објавам. Да не те карат од комитетот. Ке склепав сам ама знајш ние ВМРОовците приглупи незнајме а и нема уба да испадни.
Не ми е тоа дека пушел во затворен простор и дека го кршел законот туку лобирам да се укини тој дискриминирачки закон. А подобар мотив од тоа како премиерот ни пуши во затворен простор и да сакам неможам да најдам.
Ај те молам за доброто на сите е.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.992
Поени од реакции
16.048
Жал ми е ама тоа ти е уште еден доказ колку сме биле и се` уште сме назад во здравството. А за ова другово жити се немој, како прво знаеме колку се чека на нашите клиники од еден до друг преглед а не дај боже за снимка, месец дена нема како почина студентка и тоа на медицина зошто чекала резултати предолго. А како второ девојчето почина зошто не собраа пари да ја пратат кај експерти, долги прекини, чуда, ѓаоли, врагови, муабет за на коперација.
.. и ќе бидеме назад уште долго...
Но едно е ниво на здравство, друго е колку е народот опфатен со услугите.. имам братучед во Хрватска, таму имаат понапредно здравство, трансплатации на срце, џигер... ама исто имаат дузина случки како нашите со Тамара и родилките ... од друга страна, некој ќе се најаде отровни печурки и под итно авион на хрватската влада носи од Италија џигер за трансплатација .. си мислам како веднаш навоѓаат џигер...:confused:
.. сакам да кажам жалосно е што се уште умираат пациенти од најбанални работи ( родилки и слично), кај нас ама и кај нив, дали докторите премногу рутински и несериозно се однесуваат незнам...
..кај нас имаше 1 случај, девојче никогаш болно за 2 дена што почина од непознат вирус?, кај нив имаше 3-4 такви случки, но се тоа се заборави, дали не им беше интересно на медиумите...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
мам братучед во Хрватска, таму имаат понапредно здравство, трансплатации на срце, џигер... ама исто имаат дузина случки како нашите со Тамара и родилките ... од друга страна, некој ќе се најаде отровни печурки и под итно авион на хрватската влада носи од Италија џигер за трансплатација .. си мислам како веднаш навоѓаат џигер.
Ееее гледате како се снаоѓаат државиве што ги нарекувате септички јами, само што нив никој не ги мрази за разлика од нас...

Како наоѓаат, има комитети во болницата што ако ти треба орган, ти одат преку личните податоци - дали си пушач, алкохоличар, возраст итн, ако си човек кој нема пороци, кој не се довел до такво стање намерно, веднаш комитетот те става на ранг листа за орган, прво во државата а понатака се скенира и регионот. Нормално, што поквалитетен живот си водел, што попродуктивен човек си и така натака те става што погоре на листата.

Има кај нас за stem cells да се пријавиш, утре можеби ќе се најдеш соодветен донор за некого и владите на другите земји ќе ти организираат превоз до дотичната земја за да донираш и да се вратиш назад.

Има и таму смртност на новороденчиња но најчесто тоа е од SIDS, не е од MRSA како кај нас а има огромна разлика.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
.. и ќе бидеме назад уште долго...
Но едно е ниво на здравство, друго е колку е народот опфатен со услугите.. имам братучед во Хрватска, таму имаат понапредно здравство, трансплатации на срце, џигер... ама исто имаат дузина случки како нашите со Тамара и родилките ... од друга страна, некој ќе се најаде отровни печурки и под итно авион на хрватската влада носи од Италија џигер за трансплатација .. си мислам како веднаш навоѓаат џигер...:confused:
.. сакам да кажам жалосно е што се уште умираат пациенти од најбанални работи ( родилки и слично), кај нас ама и кај нив, дали докторите премногу рутински и несериозно се однесуваат незнам...
..кај нас имаше 1 случај, девојче никогаш болно за 2 дена што почина од непознат вирус?, кај нив имаше 3-4 такви случки, но се тоа се заборави, дали не им беше интересно на медиумите...
A шо му е работата и одговорноста на министер за здравство?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Абе сендвичи стварно Љубчо бугарот, предавникот Љубе и сестрата Стојанче како што ги викате вие, ќе коалицирале со Заев на локалните? Стварно Заев им давал директорски места?

Ако стварно тогаш колку општини ќе освои вмро? 5?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
nikakva euforija ne vladee, covekot koj pukal e dedo na tamara, edno od mnogute deca sto umrea poradi NEGRIZATA na drzavata, odnosno, onie koi rakovodea so instituciite kaj nas, vo konkrentniov slucaj, so zdravstvoto, ne sakam da go osuduvam, nemam deca, no tie sto imaat veruvam go razbiraat, ne sakam na nikoj da mu go posakam toa sto niv im se sluci, makar mi e i najgolem dushman.
Ti sto generaliziras toa e tvoj problem licen, ne moj, ne nash, sekako deka ima i takvi sto vikaat kako be ne go skinal, iako pukal so gasen pistol, neznam ni kolku e izvodlivo da go ubie od daleku, toa nekoj sto se razbira neka doobjasni ne deka mi e bitno ...
Vo globala, poveketo ne ni sakame da go vidime todoroff mrtov, ili grujo, ili mile, ili goca, toa sto go sakame e prilicno ednostavno, da skapuvaat u zatvor do krajot na svojot zivot, ne vaka so kursum be, sto ti e, toa e najlesnoto izvlekuvanje za niv so ogled na sranjata sto ni gi priredija, najmalku toa go zasluzuvaat, a se nadevam deka ke dojde denot koga taa opcija bi im izgledala kako najdobra.
А ако испадне дека умрело од друго нешто? Ако не било од негрижа на "државата". Од каде знаеш што е точно? Од партиските здруженија? Не давајте тешки зборови без детали да знаете. Не знам кој е виновен и не би влегол во обвинение без официјални изјави од сите инволвирани.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.666
Поени од реакции
43.619
А ако испадне дека умрело од друго нешто? Ако не било од негрижа на "државата". Од каде знаеш што е точно? Од партиските здруженија? Не давајте тешки зборови без детали да знаете. Не знам кој е виновен и не би влегол во обвинение без официјални изјави од сите инволвирани.
detalite se odamna poznati na javnosta, toa sto uste veruvate na kurirci toa ne e moj problem, spinovite od tipot roditelite bile krivi kaj maloumnite samo moze da pominat, ama za nasa golema sreka, neznam kolku i tvoja, brojot na takvite znacitelno pocnuva da se namaluva, digresija dozivuva.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.992
Поени од реакции
16.048
Пак со тенковските делови.
Ајде вака. Што е проблемот со тенковските делови? Тоа се тенковите кои ни беа подарени од Бугарија. Кога ќе се уклучат и возат, одредени делови им имаат многу краток период на траење и мораат да се заменат. Бучко и компанија се товарат дека зеле повеќе од потребното делови и тоа било доказ за злоупотреба на службената должност! Тука мора да се напомене моментот дека Бучко излезе од сдсм, ја критикување истата и влезе во сосем 3-та партија која беше про-в(м)ро проектирана. Затоа споредбено со сето ова што се случува, тоа не е ништо. За тенковските делови, се работеше за 2(-4) милиони евра повеќе, а башка тоа што останале деловите, а само за патиштата имаме 150 милиони евра проневера, а годишно издвојуваме само 130 милиони евра за патишта! Зошто тука ЈО не се активира!?

Не знаеш колку грешиш. Зад вмро стојат политиките на Путин. Патем, Путин беше тој кој преку Аце ваш, ама од север, пренел порака дека не се согласува со тоа Заев да биде премиер. Треба да видиме како ќе се наместат коцките во САД, но Русија ја имате зад себе. Сдсм ја има ЕУ. Значи и тука имаме битка на надворешни интереси, па ќе видиме како ќе излезе целокупната приказна. :)
си има дузина рочишта и пресуди за тенковски делови... Бучковски ги искористи сите правни мерки.. самиот СДСМ му откажа подршка, но сега со случката Т-хоме Буч е битен и се пикаат тенковските делови под тепих иако е правно се завршено, остана само уставната жалба која ја фијокираа...
Но многу покрупен е случајот Т=Хоме, кога излезе во уса пред 2-3 години, Аљи бргу отиде кај бејли дека тоа треба да се блокира бидејќи ќе му ја уништи партијата, па еве го тужеа и сведокот...
А за патиштата фантазираш...кинескиот автопат е по километар 3 пати поефтин од грчкиот и глупаво е да се јаде гомна за него.. а наеднаш замолчаа за Актор, иако ЕУ пред година дена одреди и човек да испитува ..
Одржувањето на патиштата е колку знам под Дуи, па и тоа не ти држи воопшто...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom