Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
И? Те потресе муабетов?

Е еднаш велиш против Тито и Словените а после ги славиш Кирил и Методиј. Не те разбирам како антички македонец ги признаваш племињата од зад карпатите кои дошле да ја пустошат светата земја, вклучувајќи ги и светите браќа.
Не мешај брзини, пред комуњарите не постоело живот и цивилизација, све почнува од Јајце.
 
V

viktora

Гостин
Е еднаш велиш против Тито и Словените а после ги славиш Кирил и Методиј. Не те разбирам како антички македонец ги признаваш племињата од зад карпатите кои дошле да ја пустошат светата земја, вклучувајќи ги и светите браќа.
Откако словените го преминале Дунав со цевки во уста,се воделе големи битки помеѓу словените и античките македонци за територија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Се надевам дека еден ден МНР ќе изреагира за 51 бугарски шпион во македонскиот парламент што секој месец редовно земаат дебела плата + патни трошоци од буџетот на РМ, а отворено работат на уништување на државата - мислам на пратениците на дпне.
Ако имат докази за тоа...да го направат. Плашам се дека во моментот има повеке туги шпиони не на БГ во ДПМНЕ. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Откако словените го преминале Дунав со цевки во уста,се воделе големи битки помеѓу словените и античките македонци за територија.
Историја си очаен.
Али не се секирај за економија и политика си уште полош
 
V

viktora

Гостин
Бугарите и Албанците се најмал проблем, немаат големо влијание и лесно може да се разубедат за разлика од грците. Грците имаат многу добра дипломатија, дијаспора и премногу се навлезени во западната култура за разлика од бугарите и албанците. Тоа ти е нешто како да имаш проблем со Непал, Монголија и Кина и ти се плашиш од Непал и Монголија
Напротив,најголем проблем.Со грците и бугарите имаме историски недоразбирања.Со албанците територијални.

А тоа каков фактор се и колку се способни имаш примери од Косово.Албанската мафија фрла милјарди, уште Путин не е купен.А и прашање на време е кога и него ќе го купат.Така да антички словенски многу не ни прави разлика.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе курот ме заболе од кое племе биле тие што живееле тука пред 2500. Дефинитивно на последно место ми е од кое племе влечам корени (патем тие племиња не го сфаќале концептот на држава и немале никаква свест за некакво национално единствонили што ти ја знам). Знаеш што ми е важно? Важно ми е да не ми одат сите другари по недојдии, важно ми е да не умираат деца пошто нема кој да им плати лекување, важно ми е да не бидат 2/3 од младите до 15 години елементарно НЕПИСМЕНИ. Е така се губи државата во која се колнете. Ако 2/3 од младите ти се елементарно неписмени прашање на време е кога ќе ја загубиш државата или во најдобар случај ќе ти ја претворат во работнички кампови за најефтина работна рака. Јасно ти е сега?
..а што па кур нас не боли за твојот болен кур. И како младите нема да ти бидат елементарно неписмени кога учат у образовен систем модифициран по американски терк....за да произведат некој со твоиве генијални размислувања и концепти... :) :) :)[DOUBLEPOST=1496043262][/DOUBLEPOST]види види test@test...удба дефинитивно не спие и се врати. Нова влада , нова нафака... :) :)
 
S

silmarillion

Гостин
И? Те потресе муабетов?
Ај што не ме потресе, него и ме развесели.

Ај сеа уште нешто одговори ми, која е таа желба на просечен вмровец да праи фејк женски профил на ФБ и да става рандом курава на рrofile pic? Тоа е знак на сериозно ментално нарушување на просечниот симпатизер на таа партија за што еден ден верувам некој психијатар ќе извади интересна студија.
 
D

DLM

Гостин
Амииии...




Одамна била 2010 год... сигурно делото застарело досега (y)



Стар познаник е Хазби Лика... во 2003 беше заменик во МВР, директно од планина симнат! Ама нејсе... амнестиран е за то... и најмалце е битно оти Бранко е крив и „ама ВМРО - Талат“...



Да се префрлиме малку на финансискиот дел...



Ако ја оштетил општинската каса за 3 милиончиња, прашање е за колку ќе ја оштети државната... можи и наградна игра да организираме за ова!

Кочо Анѓушев... е то е веќе приказна сама за себе! Ништо не објаснувам јас, зошто Фокус уште во 2012 год. се објасни!



Епа дечки честито живот без криминал и корупција... и ви пожелувам 4 години да си истерате и за убаво да се гледаме под ново мото „за сеир во Македонија“ :tvg:
Зошто си толку..
Зошто им го рушиш концептот на кратко паметење? А само што се заиграа!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Се трудам,не ме критикувај одма.

Како словените го преминале Дунав?
Прво не беа само Словени, а преминуваа прво со кајчиња бротчиња а кога ги освојиа или добија од Византија градовите на бреговите на дунав и преку мостови.
Има доста околу тоа, дебели книги кој треба да се прочитаат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.919
Дечки не се карајте и расправајте џабе. Најлошото помина. Од денес само успеси ке се нижат. Додуша или тоа или ќе треба салам да се релативизира. Колку што гледам повеќето сте веќе обучени за релативизирање како да не ни очекувате успеси:cautious:.
 
D

DLM

Гостин
Полека со тие прикаски ЕУ, нато. Не се палете ко петел у кокошарник. Се знае што треба да се направи првин па да се влезе таму. Промена на името на државата, нацијата и јазикот. Ако некој од вас е спремен за такво нешто, тоа е друг муабет.
Ти очигледно не RAZBIRASHH!
Па, по цел ден зборат дека ќе МЕНУВААТ ИМЕ, ЈАЗИК И СЕ ДО ТРЕТО КОЛЕНО а ти и понатаму се сомневаш во нивните намери?
 
D

DLM

Гостин
Zatoa do narednite izbori prasanje e dali voopsto ke postojat, kako i DPMNE.
Ме заболе Стојко дали ќе постои ДПМНЕ (нека му ја мислат тие што се во ДПМНЕ јас сум во ВМРО), мене ме интересира дали ќе постои МАКЕДОНИЈА, ама кога ќе видам колкумина од вас се подготвени да ја растурат искрено сум загрижен.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.416
Поени од реакции
36.350
Пустите Рената и Рада ќе мораат (de facto) две министерства во исто време да водат. :D Едната и за образование и за правда, а другава за одбрана и за евроинтеграции (јест да можеби Османи е најсаглам од сите министри на дуи, ама пак, сметам дека не е доволно упатен во таа дејност).

Што се однесува за идните министри, едно големо :cuc: за Тевдовски, Дескоска, Димитров и Шекеринска. За МВР мислам подобро ќе беше Ременски да го води, ама сепак со оглед на тоа што Спасовски веќе ја знае ситуацијата таму, можеби и не е така лошо решение, колку за деинстализација на ВМРО-МВРО. Мислам дека најдобро би било на локалните он и Манчевски да ги кандидираат за градоначалници на Куманово и Скопје, а на нивно место да седнат Ременски и Димова/Кирацоски.

Мила Царевска ја знам, инаку од невладини е, работи во области за социјална сигурност и заштита, има завршено социјална правда на Филозофски. Мислам дека би можела добро да се снајде во таа област. Сугаревски како пратеник беше супер, затоа и Заев уште пред изборите кажа дека го планира за извршната власт, па да се надеваме дека ќе биде и ок како министер.

За министрите на дуи NO COMMENT:popce: Освен овој што беше еднаш за земјоделство, другите како од улица да ги собрале. Јасно ми е дека овие ресори највеќе ќе ги водат замениците, поточно државните секретари, затоа што фактички тие највеќе ги извршуваат сите суштествени работи во секое министерство, ама пак бе, од која дупка ги извадија.:facepalm: Ни трага и глас од Арифи, Бејта, Меџити, Бесими. Арифи наместо да си го обели образот и да стане вицепремиер за евроинтеграции, Аљи и наредил да остане градоначалничка (чисто сумњам и дека ќе биде реизбрана по толку негативни критики).

Што се однесува за ЕУ, каква 2020 не заебавајте, знаете ли колку е долг тој процес, дури и под такви олеснителни околности кои ги најави Могерини. Прво треба да започнеме со скрининг процес кој трае од 8-12 месеци, потоа првите поглавја најрано можеме да ги отвориме крајот на 2018/почеток на 2019 под услов да имаме голем, ама ептен голем напредок, преговорите траат потоа отприлика 4-5 години, па следува ратификација од земјите членки, па референдумите, така да во идеални услови членка на ЕУ би можеле да бидеме најрано 2023/2024 под услов се' да тече без проблем.

За НАТО тој процес може да се одвива побрзо, но и тој процес ќе треба малку да потрае (ратификациите некои поситни домашни реформи), но до крајот на овој мандат на оваа влада би можеле да влеземе.
Чудно ми е единствено за Пендаровски како не доби некое министерство. Човекот може да биде за одбрана, интеграции, надворешни па и за внатрешни.
Добар аналитичар е, и има голема репутација помеѓу народов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom