Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.200
Поени од реакции
8.437
Спикер на собрание,заменик премиер.
Моментално има двајца вицепремиери Албанци, Фестим Халили вицепремиер за рамковен и Арбр Адеми вицепремиер за европски прашања. И други Албанци имало на позиција вицепремиер, и тоа погоди, во владеењето на ДПМНЕ, пример Теута и Бесими беа за европски прашања. Муса беше во владите на Бране и на Хари Костов.

Arbr.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ова со назначувањето на Шеќеринска за министер за одбрана ми мириса дека ќе биде обид со "сите сили" за да влеземе во НАТО.
Е не, со Казахстан ќе се заебаваме.

Каква штама е, нигде ги нема ни по фејсбуци ни по Твитери :cuc:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ова со назначувањето на Шеќеринска за министер за одбрана ми мириса дека ќе биде обид со "сите сили" за да влеземе во НАТО.
Јас мислам дека евроинтеграциите ќе добијат на брзина. ЕУ и Бејли силно застанаа на страна на Заев, и реално гледано, без нивна помош Гвујо немаше да се тргне од власт, што генерално е срам за Македонците, но тоа е друга тема. Е сега, таа подршка мора да се финализира со прием на Македонија таму каде што треба, инаку ништо не направивме. ЕУ засега ќе остане само план, но НАТО е решлив проблем.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
направија влада конечно,, сеа на 4 годишен платен одмор може да ги испратиме конечно
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Кaкo oнoј слепецoт oд некни пaртиски вoјник ми штo ме прaшa кoјa билa Oливерa Трaјкoвскa? Ми викa незнaм кoјa ти е тaa aмa... Пa aкo незнaеш кoј е oнa штo кур бaрaш нa фoрум сo пoлитикa?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ако за 3 месеци не се растури криминално транзицискава коалиција на чело со ел црпнато тури и пепел на Македонија
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.416
Поени од реакции
36.349
Јас мислам дека евроинтеграциите ќе добијат на брзина. ЕУ и Бејли силно застанаа на страна на Заев, и реално гледано, без нивна помош Гвујо немаше да се тргне од власт, што генерално е срам за Македонците, но тоа е друга тема. Е сега, таа подршка мора да се финализира со прием на Македонија таму каде што треба, инаку ништо не направивме. ЕУ засега ќе остане само план, но НАТО е решлив проблем.
Мислам дека последниов период и кај Грците има поволна клима и простор со изговорот "стабилност на Балканот" да бидеме примени во НАТО под привремената референца.
Има силна наклонетост кон оваа влада од сите западни сојузници, Димитров добро стои со многу од нив исто и Шеќеринска, така да би требало/мора да има придвижување на ова поле.

Грците уште во 2007 година пред самитот во Букурешт беа спремни да ја голтнат кнедлата и да не примат под референцата, ама тогаш почнавме да именуваме со Аце Велики од селска чешма па до аеродром.

Интересно е што периодов и на поле на ЕУ има придвижување. Посебно поради Могерини што ја бутка идејата за интеграција на западен балкан и ги притиска сиве балкански политичари сериозно да се фатат за работа и реформи.
Тоа се гледа бидејќи често збори за интеграција на Западен Балкан во ЕУ, што не беше случај со нејзините претходници кои воопшто не се мафтаа со нас и нашиве комшии.
Само за да се оствари нешто како отпочнување на преговори, треба сериозни реформи, соработка и лобирање со сите земји, а не како до сега што им беше пракса на груевци, да изиграваме калкуланти за ќарување на некој ситен политички поен за дома со селски фори.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ако за 3 месеци не се растури криминално транзицискава коалиција на чело со ел црпнато тури и пепел на Македонија
А мерцедесот го виде?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Ако за 3 месеци не се растури криминално транзицискава коалиција на чело со ел црпнато тури и пепел на Македонија
не берите гајле, ќе се врати грујо ќе ја ослободи Македонија

ај сега одите во некое ќоше и плачете
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom