Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.503
  Допаѓања:
  30.906
  знам само шо уште никој не го известил
   
 2. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.331
  Допаѓања:
  526
  Chinam ni dade programa na rezhim kakov ne se pameti vo Makedonija ushte od 60-tite od minatiot vek.
   
 3. ferguson

  ferguson

  Член од:
  30 декември 2009
  Мислења:
  505
  Допаѓања:
  131
  Ни останува само да чекаме и да видиме дали ќе има разлика, а сега предавање муда за бубрези да нема. Да видиме па тогаш да праиме муабет.
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  7.155
  Допаѓања:
  7.362
  За 13, 12 (само болдираното, ипак турски серии и српска музика не сум за забрана, иако јас лично воопшто ниту гледам ниту слушам), 11, 10. Тие би ги посочил без дополнителен коментар.

  4: За вториот дел се согласувам околу мотивацијата. За првиот дел се согласувам делумно. За тешки сообраќајни прекршоци треба да бидат високи казните (возење во град 100км на саат и слични опасни дејствија во сообраќајот).

  7: Јас сум за заострување на санкциите на најтешките кривични дела. Според мене, не може убиство да е „најмалку 5 години“. Долг муабет е тоа. Сум за декриминализирање на марихуана, чак и скроз легализирање, со производство (под одредена контрола на државата=ќе се слие нешто и во Буџетот). За дефинирање на бракот како заедница на две полнолетни и деловно-способни лица потпишувам со две раце. Не само тоа, туку израмнување на вонбрачната заедница со брачната задница во поглед на правата.

  8: За ова треба подетална анализа. Зошто откако почнаа субвенциите има пад на производството? Не треба да биде обратно. Тоа треба да се проанализира. Да се анализира во кои подрачја кои култури можат да се садат. И треба конечно да се насочиме кон помодерно земјоделство и сточарство, тука треба голема помош од државата, треба да се размислува за искористување до последен цент (вистинско искористување) на европски фондови итн.

  9: Тешко ќе биде да им се скине на пензионерите пошто они ќе се побунат за тие 500 денари месечно. Јас сум повеќе за попуст за пензионерите и студентите, а бесплатно за оние кои стварно немаат, кои баш се социјални случаи со еден вработен во фамилија со потпросечна плата. Затоа што ЈСП е во постојан минус.

  5: Би сакал да се дел од јавното обвинителство. Тоа е доволно.

  Овие точки повеќе ме интересираат. Другите не би ни се трудел да ги коментирам. Посебно не 4.
   
  На Ilumious и NewForce им се допаѓа ова.
 5. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.168
  Допаѓања:
  6.057
  Мој предлог, место анкета, постов да стои пинуван горе и секој од вморонските спамботовите да се прекрсти пред листава пред да напише некоја од тоа глупостите што со тони ги тресат овде секојдневно. Би додал само 14-та точка, воедно и прва да се примени - пиво да има у секое време да се купи, да ти се нае**м у шеријатот демохристијански 11 годишен - најглупиот закон измислен било кога.
   
  На Moon Child, Skorp, Fastforza и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  5.384
  Допаѓања:
  5.384
  Разликата меѓу вмро и Сдсм сеуште е 1%. Зборувајте ми за тоа дека вмро водело над 10% заради платформата.
  Не знам со кој памет избори бараат.
   
  teneke, Ilumious, Almeida и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.193
  Допаѓања:
  17.556
  На анкетата на Телма која беше најточна и пред изборите, а не на онаа од пред некој ден на ИРИ што изгледаше како да ја правел институт „Павел Шатев“.
   
  На Avenger99, Tоni, Ilumious и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  3.558
  Допаѓања:
  1.592
  pa so ne prifatat togas komunjarite izbori vo paket na ist trosok. da im gi zatvorat ustite na vmrovcite
   
 9. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.893
  Допаѓања:
  3.900
  Сеуште е како и на изборите, бидејќи уште не е формирана влада и не се знае што ќе прави сдсм со администрацијата. Треба да се виде каква ќе биде работата на владата во однос на отпуштање во администрацијата и тогаш да се мери, да речеме на пример, септември.
   
 10. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.134
  Допаѓања:
  1.316
  dali ova znaci deka pred da dojdat vmro 2006 privatniot sektor bese ocaj,pa zatoa klientelizmot na vmro uspea da fati koren vo ekonomski utepaniot narod?
   
 11. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  2.784
  Допаѓања:
  1.415
  Друг беше муабетот.
  Него и заев знае па пак ги прими во влада.И сега што правиме?Повторно "ама грујо"...
   
 12. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.168
  Допаѓања:
  6.057
  Пошо е само купување време за паторот и губење време за државава.
  И дај пишувајте на кирилица, дијаспора! Кај тресете глупости, уште треба на латиница да ве читаме.
   
  На Avenger99 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.230
  Допаѓања:
  4.520
  Абе не заебаај, кирилица инсталирање е тешка работа. Треба Жорж програмеров наш форумски да го викаат да им инсталира. :D
   
  На Peja989, Fastforza, Solaire of Astora и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.503
  Допаѓања:
  30.906
  Требаше Грујо и ВМРО одма на почеток кога се појавија бомбите да оформи СЈО и даде неограничено време за истраги и преслушување на снимките и сега ќе имавме веке званично шо се има на нив.
  Сега за сега знаеме дека има обвиненија и истраги за одредени министри и државни функционери колку шо можеше СЈО да увиди покрај сите попречувања и саботирања на работата.
  Али како и да е ќе има прилика Грујо и ВМРО да стават потпис на продолжување на работата на СЈО доколку сакаат да излезат сите криминали од стотиците иљади снимки.
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  ќе има избори, али прво да му се даде прилика на новата влада да работи и даде резултати. Да може народот да одлучи чија работа била подобра.
   
 15. LondonAir

  LondonAir mocaccino

  Член од:
  21 април 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  68
  На Грујо не му се иде у Идризово, па се прави луд за у Бардовци

  Screenshot_2017-05-19_20-20-26.png
   
  На Moon Child му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: