Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
ic ne se sekiraj, namesto nego ke stavat nekoj spremen od tie so na vremeto go kurtulija gazot u aracinovo.
И тебе да ти разјаснам. Мене ми е битно е овој ќелавиов да биде зад решетки. А тоа е многу веројатно. Кого ќе стават нека му ја мислат Сдсм.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
И тебе да ти разјаснам. Мене ми е битно е овој ќелавиов да биде зад решетки. А тоа е многу веројатно. Кого ќе стават нека му ја мислат Сдсм.
da de, ja znaeme agendata, prvo grujo u corka pa posle u vovce i ostanatite. za dui ke rezervirame pansioni za slednite izbori, a u meguvreme ke im napraime uninstall na setilata da ne gledame i slusame so se desava.
 
V

viktora

Гостин
И тебе да ти разјаснам. Мене ми е битно е овој ќелавиов да биде зад решетки. А тоа е многу веројатно. Кого ќе стават нека му ја мислат Сдсм.
ВМРО во затвор,СДС во влада,ДУИ после 16г повторно ќе си краде и ќе изиграва фашисти ама вас битно ќелавиот во затвор да оди.
Имаш проблем македонци да крадат ама немаш проблем кога албанци крадат.ОК.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
ВМРО во затвор,СДС во влада,ДУИ после 16г повторно ќе си краде и ќе изиграва фашисти ама вас битно ќелавиот во затвор да оди.
Имаш проблем македонци да крадат ама немаш проблем кога албанци крадат.ОК.
Па македонецот кој глумел патриот крадел од мене, од тебе, од сите. Тој треба прв да биде казнет, без негова дозвола никој не крадел. Тој е прв па после другите, затоа не ми е битно моментално Дуи.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Па македонецот кој глумел патриот крадел од мене, од тебе, од сите. Тој треба прв да биде казнет, без негова дозвола никој не крадел. Тој е прв па после другите, затоа не ми е битно моментално Дуи.
pa da, makedonec i ljocka ti ja klecaat zenata-kerkata, makedonecot u zatvor a za ljockata repete. klap klap. za nagrada i burka ke i dadat se za dobar sozivot.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сакам да ми дадеш например постапка на бугарскиот амбасадор во РМ, коja е навредила македонците. Повели...
Еве, одговори што бараше амбасадорот на гробот на Гоце Делчев? Која му беше целта?[DOUBLEPOST=1495215451][/DOUBLEPOST]
Туку прашањето е кога ќе бираат претседател на Собрание?
Ете, и тоа го дочекавме, да имаме именуван претседател, место избран.[DOUBLEPOST=1495215646][/DOUBLEPOST]
Е добро де, ти ги браниш бугарските национални интереси, јас ги бранам македонските национални интереси.

Барем кога сме кај македонските национални интереси, можам да ти кажам дека не е моја вина тоа што бугарските национални интереси не се совпаѓаат со македонските национални интереси.
Живееме во светови каде што различен е степенот за поимање на националност. Кај нас секој може да се самоизјасни за својата определба, кај нас на муслиманите не им ставаа насилно православни имиња..
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Па македонецот кој глумел патриот крадел од мене, од тебе, од сите. Тој треба прв да биде казнет, без негова дозвола никој не крадел. Тој е прв па после другите, затоа не ми е битно моментално Дуи.
Да бе тоа така оди.Го прашувале грујо дали смеат да крадат или не а?Го прашаа кога му ги кршеа спомениците?Го прашаа за учк спомениците?Го прашаа дали да одат во Тирана кај рама?
Брату,имаш коментари на место што ти се,но кога ќе добиеш незгодно прашање се исклучуваш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да бе тоа така оди.Го прашувале грујо дали смеат да крадат или не а?Го прашаа кога му ги кршеа спомениците?Го прашаа за учк спомениците?Го прашаа дали да одат во Тирана кај рама?
Брату,имаш коментари на место што ти се,но кога ќе добиеш незгодно прашање се исклучуваш.
Грујо дури денес дозна за спомениците на УЧК правени во негово време и милијардите евра украдени пари за време на неговото владеење.
Во понеделник ќе му кажат и дека не е повеќе премиер.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
biroto za vrabotuvanje vo Ohrid. Mizerija.
Па нема веќе невработени и се баталило. :)[DOUBLEPOST=1495216522][/DOUBLEPOST]
Грујо дури денес дозна за спомениците на УЧК правени во негово време и милијардите евра украдени пари за време на неговото владеење.
Во понеделник ќе му кажат и дека не е повеќе премиер.
Не е премиер од лани во јануари.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Грујо дури денес дозна за спомениците на УЧК правени во негово време и милијардите евра украдени пари за време на неговото владеење.
Во понеделник ќе му кажат и дека не е повеќе премиер.
zajo denes dozna deka brat mu ja kacil tarifata za 100% i sega bara 2 evra za kvadrat
 

LondonAir

mocaccino
Член од
21 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
68
Од идната влада очекувам:

1. Демонтажа на Скопје2014; како акт на добра воља за решавање на спорот со Грција, Воин на коњ и Филип да се подарат на Солун, како што Франција му ја подари Статуата на Слободата на САД. Ако не ги сакаат, да се претопи бронзата и да се искористи за Споменик Шарена Револуција. За спомениците за кои специјална комисија од експерти ќе оцени дека може да бидат од некакво значење за историјата на Македонија, да се утврдат места за дислокација ширум државата.

2. Да се преуреди Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот и да се преименува во Музеј на ВМРО и жртвите на грујовизмот.

3. Преименување на аеродромот.

4. Десеткување на казните за сообраќајни прекршоци. Возачите да се мотивираат на дисциплина со поевтини давачки за регистрација доколку не сториле прекршок.

5. Назначување на триото од СЈО за водечки лица на ОЈО, Врховен и Уставен.

6. Доколку во наредните 12 месеци од избор на влада, Македонија не влезе во нато, да се потпише договор за стратешка економска, културна и воена соработка со Бугарија.

7. Ублажување на казните за редица кривични дела во КЗ, декриминализација на марихуаната и дефинирање на бракот како заедница на две полнолетни и деловно-способни лица.

8. Пренасочување на буџетските средства за субвенции во земјоделството и сточарството кон вистинските земјоделци и сточари кои произведуваат храна.

9. Укинување на сите поволности за пензионерите, вклучително и бесплатните бањи и автобуски превоз. Бесплатен автобуски превоз да има секој основец, средношколец, студент и ранливи категории како лица приматели на социјална помош и лица со попреченост.

10. Освен осудување, и конфискација на целиот имот стекнат на нелегален начин од мафијата која пустошеше низ државата претходните 11 години.

11. Сеопфатно ревидирање на сите учебници и програми по кои до сега се учеше на сите нивоа. Еден од објектите на Скопје2014 да се пренамени во Младински центар за развој на компјутерски и андроид апликации.

12. Владата целосно да ги игнорира телевизиите, радијата, весниците и порталите кои ширеа гебелштина и ги умртвуваа мозочните клетки на граѓаните. Никакви пари од владина реклама не смее да се слее во нивните каси. Забрана за емитување турски серии и српска музика на сите нивоа.

13. Забрана за користење на името ВМРО од политички партии и било какви здруженија на граѓани. И најважно: создавање на услови партијата која го помагаше злото во изминатите 11 години, т.н. Демократска унија за интеграција, да замине во историјата во наредните 4 години.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Даj да видиме какви са индексите на развиеност во РБ и РМ и човековите права, па после да дискутираме каде са полоши. Може?
Не ти барав развиеност, туку човекови права. И да, зависи само од кои извори ќе биде истото.

Кога зборуваш за некакви малцинсва (пази во множествено число, тоест повеке от 1...) да ни кажеш на последниот попис во РБ (за разлика от РМ, во РБ имаше попис 2011 година) колко луге са се декларирали како македонци?
Ти кажи ми колку, ти си во Бугарија. Имаше во пописот графа македонец? И да, имате повеќе малцинства (и грци, и турци, и роми, и романци, и власи итн.)

Да ја имавте вие нашата ситуација и вие немаше да имате попис во поново време, да бидеме јасни.
.
Тоа са приказни за мали деца и сам не си веруваш на напишаното. :)
Како бе не верувам, картата на Обединета Македонија на задник ми е тетовирана!
:oeoeoe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom