Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Можеби.[DOUBLEPOST=1495187832][/DOUBLEPOST]
Не знам зошто паушално се обраќаш до мене.
Забрана за учество во политика не постои. Ако е некој слободен човек, ги ужива сите права.
Вработување со 10,000 ден. плата воопшто не е супер, напротив, очајно е малку. Јас апелирам луѓето да не прифаќаат работни места за кои мислат дека се малку платени. Јас лично имам одбиено и 40,000 денари. Од мои причини, сум сметал дека не ми одговара. Но, ако одбиваш 10,000 денари, тоа значи дека немаш „зорт“, дека имаш подобра опција. Не се радувам како мајмун (многу културно кажано) за секоја пресечена лента, но камо да има што повеќе пресечени ленти... а жолти комбиња, библии.. воопшто не разговарам во тој стил.
Види мајката какво решение, не прифаќајте плата од 10.000 туку живејте без леб и без струја.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Џокса, Емка сака да ти каже дека исто како што доктор губи лиценца и му се забранува практицирање медицина, исто како што на осуден хакер му се забранува приближување до компјутер до крај на животот, така треба на вакви сем затвор да им се изрече казна забрана за извршување државна функција во иднина.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Многу клучен збор во реченицата е слободен....пошо се надевам дека кај и да е ќе им се ускрати и тоа право па ќе немаме секирации околу тоа дали во иднина ќе учествуваат во политика или не.
Па слободен е секој кој нема правосилна судска пресуда. Не вреди да се кажуваат работи емотивно. Ти мислиш дека не треба некој да учествува во политика. Ама тоа е твое мислење. Исто и јас можеби имам (иако не размислувам така), ама тоа не може да биде ништо повеќе од нечија лична желба.[DOUBLEPOST=1495189316][/DOUBLEPOST]
Види мајката какво решение, не прифаќајте плата од 10.000 туку живејте без леб и без струја.
И јас мислам дека 10,000 денари е супер ако немаш никаква плата. А на секој му препорачувам да се бори да има поголема плата, ама ако на пазарот за труд нема понуда, треба сами да бараме работа. Кај нас има верување дека некој друг ти е должен да те вработи, државата. Не, погрешно е. Сам треба да работиш и да наоѓаш работа. Ама пуста мрза и мерак да се „работи“ од 8 до 16 в канцеларија со сите бенефиции. Никој не сака да се фати за сериозно работење, туку плата да зема.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас апелирам луѓето да не прифаќаат работни места за кои мислат дека се малку платени. Јас лично имам одбиено и 40,000 денари. Од мои причини, сум сметал дека не ми одговара.
Температура да не си имал кога си го сонувал ова, а?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Ако го вратат Верушот пак во Убк тоа ќе биде ептен глуп потег, кој ќе го гледа пак тоа свињата како гази луѓе со глисери и убива.
Nema nikoj da go gleda, zatoa sto nema da se osudi da pravi takvi sranja. Toa sto bile i pravele nekogas tamu i ke ostane. Sega se novi vreminja i novi priliki za podobri nesta.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Па слободен е секој кој нема правосилна судска пресуда. Не вреди да се кажуваат работи емотивно. Ти мислиш дека не треба некој да учествува во политика. Ама тоа е твое мислење. Исто и јас можеби имам (иако не размислувам така), ама тоа не може да биде ништо повеќе од нечија лична желба.[DOUBLEPOST=1495189316][/DOUBLEPOST]
И јас мислам дека 10,000 денари е супер ако немаш никаква плата. А на секој му препорачувам да се бори да има поголема плата, ама ако на пазарот за труд нема понуда, треба сами да бараме работа. Кај нас има верување дека некој друг ти е должен да те вработи, државата. Не, погрешно е. Сам треба да работиш и да наоѓаш работа. Ама пуста мрза и мерак да се „работи“ од 8 до 16 в канцеларија со сите бенефиции. Никој не сака да се фати за сериозно работење, туку плата да зема.
Па тие што работат сериозно земаат најмногу до 12.000 плата. Ти што мислиш оние што се печат како гуштери по улицине додека ги реновираат земаат 500 евра плата. Не се сите ко тебе.
Нормална работа некој и да сака нема да добие ако не е партиски, затоа тоа треба да се промени. Вмро вработуваше партиски, ти што мислиш во општинине, во здравството се вработени луѓе кои имаат познавање за работата? Не, партиски се, затоа овие години не можеше да се вработи никој туку мораше да си наоѓа работа како чистач и останати работни места кои ти ги исмејуваш. Мислиш сум заборавил што пишуваше пред неколку месеци кога зборевме за плата? Ги исмејуваше тие што земаат бедни и мизерни 8000, ко демек не можеле повеќе затоа така. Нормално дека не можеле кога партиски се вработуваа, манипулираа со бројки ко демек којзнае колку се вработени. Во она фабрикине што ги фалеше Николае луѓето немаат одмор, не смеат да јадат повеќе од 15 минути, и тоа се за 8000 денари. Не си свесен какви луѓе исмејуваше па сеа ко демек абе јас разбирам, кур мој разбираш.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Па слободен е секој кој нема правосилна судска пресуда. Не вреди да се кажуваат работи емотивно. Ти мислиш дека не треба некој да учествува во политика. Ама тоа е твое мислење. Исто и јас можеби имам (иако не размислувам така), ама тоа не може да биде ништо повеќе од нечија лична желба.[DOUBLEPOST=1495189316][/DOUBLEPOST]
И јас мислам дека 10,000 денари е супер ако немаш никаква плата. А на секој му препорачувам да се бори да има поголема плата, ама ако на пазарот за труд нема понуда, треба сами да бараме работа. Кај нас има верување дека некој друг ти е должен да те вработи, државата. Не, погрешно е. Сам треба да работиш и да наоѓаш работа. Ама пуста мрза и мерак да се „работи“ од 8 до 16 в канцеларија со сите бенефиции. Никој не сака да се фати за сериозно работење, туку плата да зема.
Аха.
Се дешава убиство пред твои очи, ама дури нема правосилна одлука дека убиецот е крив твојата разумна проценка за затвор на убиецот е само твоја емотивна желба ?
Од прилика така испаѓа,пошо сите слушнавме и видовме како владее баграта.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Температура да не си имал кога си го сонувал ова, а?
Напишав... „од одредени мои причини“. Причините не се секогаш парични. И сега имам можност и за поголема плата од наведенава, ама реков... „има и други причини сем паричните“, семејни обврски, на пример.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.665
Поени од реакции
11.886
Прво даването на граганство е процес, коjто нема да запре поради можноста дадена от уставот, може да се утежни за да докажат дека се декларират како бугари и имат корени, но да се запре - нема да стане.
ОМО Илинден Пирин не може да биде регистрирана како македонска политичка партиja и тоа прашане е затворено. Мислам многу пати сум ви цртал,зашто етнички партии не се допускат во Бугариja и тоа е аксиома за тукашниот политички живот.
Е па, како што ти велиш дека Бугарија ќе продолжи со досегашниот статус кво однос кон Македонија, така и Македонија ќе продолжи со досегашниот статус кво однос кон Бугарија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Аха.
Се дешава убиство пред твои очи, ама дури нема правосилна одлука дека убиецот е крив твојата разумна проценка за затвор на убиецот е само твоја емотивна желба ?
Од прилика така испаѓа,пошо сите слушнавме и видовме како владее баграта.
Не зборуваме за убиец кој убил пред мои очи. Ако некој лошо владеел, треба на избори да добие мала поддршка, ако некој има правосилна судска одлука, треба да си ја „плати“ казната, итн... Забрана „из чиста мира“ не може и џабе дискутираме за нелегални работи.[DOUBLEPOST=1495190877][/DOUBLEPOST]
Nema nikoj da go gleda, zatoa sto nema da se osudi da pravi takvi sranja. Toa sto bile i pravele nekogas tamu i ke ostane. Sega se novi vreminja i novi priliki za podobri nesta.
Јас мислам дека и во иднина ќе прави слични дела. Таквите луѓе не се менуваат. Кога тој кој потекнува од „етаблирано“ семејство дошол до тој степен на делување... Малку е веројатно дека некогаш нема да се повтори тоа.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Јас мислам дека и во иднина ќе прави слични дела. Таквите луѓе не се менуваат. Кога тој кој потекнува од „етаблирано“ семејство дошол до тој степен на делување... Малку е веројатно дека некогаш нема да се повтори тоа.
Kako sto ti vikas t.e mislis. Se dodeka ne dobie pravosilna presuda e sloboden.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Кај нас има верување дека некој друг ти е должен да те вработи, државата. Не, погрешно е. Сам треба да работиш и да наоѓаш работа. Ама пуста мрза и мерак да се „работи“ од 8 до 16 в канцеларија со сите бенефиции.
Не е тоа верување туку е реалност.
Државата е РЕАЛНО најголем работодавач. 180.000 луѓе се вработени по државни институции, земаат убави плати, редовно се исплаќаат, имаш боледувања, породилно, годишен одмор, неработни денови празници....
По чему не би сакал секој граѓанин на Македонија да посакува такво работно место кое реално постои?
Зошто би се борел да најдам работа за помала плата несигурни исплати, работи во смени, работи во празници, страв да ради боледувања или породилно че изгубиш работа, и по една недела годишен одмор?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па тие што работат сериозно земаат најмногу до 12.000 плата. Ти што мислиш оние што се печат како гуштери по улицине додека ги реновираат земаат 500 евра плата. Не се сите ко тебе.
Нормална работа некој и да сака нема да добие ако не е партиски, затоа тоа треба да се промени. Вмро вработуваше партиски, ти што мислиш во општинине, во здравството се вработени луѓе кои имаат познавање за работата? Не, партиски се, затоа овие години не можеше да се вработи никој туку мораше да си наоѓа работа како чистач и останати работни места кои ти ги исмејуваш. Мислиш сум заборавил што пишуваше пред неколку месеци кога зборевме за плата? Ги исмејуваше тие што земаат бедни и мизерни 8000, ко демек не можеле повеќе затоа така. Нормално дека не можеле кога партиски се вработуваа, манипулираа со бројки ко демек којзнае колку се вработени. Во она фабрикине што ги фалеше Николае луѓето немаат одмор, не смеат да јадат повеќе од 15 минути, и тоа се за 8000 денари. Не си свесен какви луѓе исмејуваше па сеа ко демек абе јас разбирам, кур мој разбираш.
Вака.. сите кои чекаат работа од општина, држава... нека не бараат поголеми плати од 200-300 евра. Се потврдува она што пред малку го напишав... и ти велиш дека партиски вмро вработувале. Така е.. и СДСМ партиски вработуваше, и ќе вработува. За албанските партии муабет да не правиме. Ама платите таму се толку. Со мали исклучоци се од 200 до 400 евра.
Ние не сме научени на претприемачки дух. Да земеш и сам да си создадеш „работа“. Секој според уката и можностите. Научени сме „завршив 2 факултети, магистер сум“... Големо маде (со извинение). Ако си завршил сам треба тоа (ако е вредно) да го искористиш.
За фабриките.. повторно ќе повторам, да не работат луѓето ако мислат дека работното место не им одговара, дека платата не е соодветна на работата, квалификацијата... Приватен сектор е тој. Ако ги кршат законите за работни односи треба да бидат казнети, ама не очекувајте да се однесуваат према желбите на народот. Фирма се отвора и нуди работни места. Ако има 1000 кандидати за 5 работни места, фирмата ќе најде некој и волонтерски да работи. Ако има 10 кандидати е друга песна. Ако тешко може да најде кандидати, па ќе моли за работници, и плати ќе дава повисоки. Ама некој го опустоши државниот стопански капитал, создаде армија невработени... и сега се бара високи плати. На работникот е да бара, ама на работодавачот е да даде (или не).
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Nema nikoj da go gleda, zatoa sto nema da se osudi da pravi takvi sranja. Toa sto bile i pravele nekogas tamu i ke ostane. Sega se novi vreminja i novi priliki za podobri nesta.
Не не ич нема да се осуди, па самиот Верушевски уценуваше со снимки за да му го пуштат синот. Лош и глуп потег е тоа, Верушевски треба да се ослободи од случајот Пуч кој е монтиран и тоа е тоа, не треба никаква функција да има.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е тоа верување туку е реалност.
Државата е РЕАЛНО најголем работодавач. 180.000 луѓе се вработени по државни институции, земаат убави плати, редовно се исплаќаат, имаш боледувања, породилно, годишен одмор, неработни денови празници....
По чему не би сакал секој граѓанин на Македонија да посакува такво работно место кое реално постои?
Зошто би се борел да најдам работа за помала плата несигурни исплати, работи во смени, работи во празници, страв да ради боледувања или породилно че изгубиш работа, и по една недела годишен одмор?
А си размислил ли дека е можно да развиеш сопствен бизнис? Некаков. Или не.. мора некој да ни даде работа, државата мора да ги вработи сите дипломирани глумци, балетани, музичари... Зошто?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom