Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
На срем гинеле и Македониц и Босанци и Хрвати и Срби... се боревме против фашистичкото зло, Американци и Англичани гинеле и на пацифик и во африка и во франција и во холандија и во италија.... русите гинеле и во полска и во германија и унгарија.... Македонија зеде гордо учество во сојуз на антифашистичките земји и заеднички извојуваа победа.

Ај потсети ме кога тоа бил Солун Македонски?
Америте и Британците не им биле окупирани териториите.Затоа на секаде биле.Секој се борел прво својата територија да си ја ослободи после другите.
И ти кажав,прашај некој егеец подобро знае од мене кога Солун бил наш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Америте и Британците не им биле окупирани териториите.Затоа на секаде биле.Секој се борел прво својата територија да си ја ослободи после другите.
И ти кажав,прашај некој егеец подобро знае од мене кога Солун бил наш.
Е кога де?
не знаеш ли ти?
 
V

viktora

Гостин
Скршивте кур со протестите у 96 им го накршивте на Милошовски, Петровски, Фреди, Ѓорчев и дечконо што е у МТВ директор.
Па ќе им скршиме,таков систем начекале во 1998 па си можат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Битно леб вадеа.Кажи нешто за другите фабрики?Кажи за МЗТ со најдобар мењач за тенк во свет,кажи за Самоков кој произведуваше мониција а денес од Бугарија увезуваме.Кажи си не се страми.
Ако сакаш да пишуваш повторно и повторно за фирмите, приватизацијата, кои лица и партии учествувале, слободно. Ама ќе го грешиш. прво, и социјалистите учествуваа во приватизацијата, и жмро, и овие неколку ликови кои досега ни ја водеа државата. Дали можеби затоа досега не се испитаа и процесуираа тие т.н. криминали во приватизацијата?
Е како да важи кога ќе ги квалификувавте како фашисти?Што правеа СДС тогаш?
Во врска со знамињата и законот? Не се сеќавам дека ради тоа се квалификувани. Напротив. Секоја година, секој празник, и вон празник, се веат албански знамиња во скоро половина Скопје. За жал не си тука да ги гледаш. И згора на тоа, денот на албанското знаме и 100 гоини независна Албанија се финансирани од државен буџет, со кој раководеа кадри на вмро, министри и официјални лица од Македонија се поклонуваа на споменици на учк.
Што правеа СДС тогаш?
беа исфрлани од собрание и гонети по судови по потреба.
 
V

viktora

Гостин
Ако сакаш да пишуваш повторно и повторно за фирмите, приватизацијата, кои лица и партии учествувале, слободно. Ама ќе го грешиш. прво, и социјалистите учествуваа во приватизацијата, и жмро, и овие неколку ликови кои досега ни ја водеа државата. Дали можеби затоа досега не се испитаа и процесуираа тие т.н. криминали во приватизацијата?
Во врска со знамињата и законот? Не се сеќавам дека ради тоа се квалификувани. Напротив. Секоја година, секој празник, и вон празник, се веат албански знамиња во скоро половина Скопје. За жал не си тука да ги гледаш. И згора на тоа, денот на албанското знаме и 100 гоини независна Албанија се финансирани од државен буџет, со кој раководеа кадри на вмро, министри и официјални лица од Македонија се поклонуваа на споменици на учк.
беа исфрлани од собрание и гонети по судови по потреба.
Мора да се знае од каде потекнува проблемот.Пример кога се гласаше за независност ВМРО беа за а комуњарите дел воздржани и дел против.И замисли да им се случеше на словенците иста транзиција како нашата.Е затоа таму е Словенија а тука сме ние.

А за знамињата што направи СДС како опозиција?Ајде грујо предавник,криминалец...што направи сдс за да го спречи сето тоа?Ништо,само лапаа плата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Хер Конкрит, во НР Кина пази, има смртна казна за корупција, и пак ја има, годишно не знам колку државни функционери се погубени за истото. Не велам дека во ЕУ или САД нема корупција, нема политичко доделување функции и сл, јас сум нормално луд :) не сум фанатик, прагма е во прашање, која ни е нас алтернативата, ако воопшто ја иаме?
Глуп или паметен не знам, еве, јас искрено не очекувам ништо спектакуларно од новата власт, ама ич, знаејки дека добар дел од структурите кои и еб*а мајката на нашата мајка Македонија се доста влијателни, не сакам ни да замислам, проблемот е што овие твоите, или одсгашните ги гаеа истите. На толку тралалјки за криминалната транзиција, они од милионери ги направија милијардери.
Заклучи си сам.
Командант Форина не сметаше коа го направија ДПМНЕ Министер за Одбрана, сега смета истиот, и сеа шу праиме?
Западна Македонија ја отпишаа патриотите, во интерес на шо? Де факто федерација, иаме закон, за сите, ама кој сака правна држава од чаушите? Без разлика националност.
Е сеа, сите знаеме дали се или не автентични разговорите, тоа беше само потврда на она што сите горе долу го знаевме, не само за оваа власт и сите претходни.Проблемот е изворот, според тебе, и точно дека е канализирање на гнев, но ништо помалку не е порблематичен ни арамилукот и домашните местенки, според мене. Крај краева, ако немаше криминал и корупција, немаше да има компромитирачки разговори, сеедно кој прислушкувал.А секогаш некој слуша и гледа.
Проблемот е што моментално како никогаш досега се следат комуникациите во Македонија. Дали еб* баба или дедо Макрон е ирелевантно за нас, ставот кој го има кон нас како народ не како земја е релевантен, од таму влечи го ставот на истиот кон нас како земја. Театарот на 27 во Собрание сигурно многу придонесе за наша афирмација, или можда зголемена фиромација?!
Просечна режија, ефтина изведба.
Инаку она вистинското мнозинство, обичниот народ, во секој случај губи, без разлика на исходот, бар во блиска иднина.
Јас сум од таму, така да во право си, џабе разглабање...
..занимливо писание, отскокнува од вообичаеното пичкарање овде, иако мислам ..т.е. тврдам дека за малку ја промашува целта. А ќе се сложиш дека се сметаат само погодоците , а промашувањата не.
Кина ??? Нешто не сум баш сигурен дека некој значаен е скинат последниве години откако се стабилизира власта во Кина.Сватија и тие во која грмушка спиел зајакот.
Не би затоа сега овде распредал што и како. Можам само да заклучам дека не работат како бавча..,еве и ти си одличен показател за тоа, ко лакмусова хартија си... :) :)
Малку може е себично , но цела среќа за мене што тоа не ме тангира, освен сепак малкуцка ..во некоја позадина сознанието дека сум припадник на еден мнооогу глуп народ.
Ова глуп,немој ти воопшто да го земаш лично,...:) :) , башка кој сум пак јас да дадам таква проценка за некого, само една проста цигла.:sneaky:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Побарај на интернет кој им дозволи факултет на албански?
зошто не протестираат овие сега против новиот универзитет на албански? Зошто ти и другите кои ги браните постапките на довчерашната власт не пишувате против тој универзитет, а постојано се навраќате 15-20 години наназад?
А за знамињата што направи СДС како опозиција?Ајде грујо предавник,криминалец...што направи сдс за да го спречи сето тоа?Ништо,само лапаа плата.
ти кажав, ги гонеа по сфарофски судови според потребите, ги исфрлаа од собрание...Но ти прашуваш за законодавниот дом, не за извршниот. За извршување на законот надлежна е локалната самоуправа и во крајна линија, владата. Владата со прст не мрдна ниту за знамињата, ниту за спомениците на учк. А во владата не знам да имало некој од есдеес.
 
V

viktora

Гостин
Велат во време на Александар Македонски, негде пред 2400 години
Е па убаво велат.Но штата аце бил грк а не македонец па затоа не се рачуна нели?[DOUBLEPOST=1494593907][/DOUBLEPOST]
Значи ќутењето за орелот во Бит Пазар ве прави предавници. Сдсм предавници се, ама вашето ќутење ве прави и вас.
Пријател,сите ќутеле.Но сега кога ВМРО не ќути СДС уште ќути.Затоа уште многу долго ќе си ќутиме.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Пошто СДСМ беше на власт 10год, и ќутеше а ВМРО урла ли урла. Како се правите бе удрени, па да коалицираше ДУИ со ВМРО ќе си ќутеа ко мифки. Па од што беше ВМРО гласен, немаме видено ни една ебана дебата на Грујо со некој од опозицијата. Бега од дебати ко ѓавол од темјан, амИ матриот на Сител, и прав живот христијански.
 
V

viktora

Гостин
зошто не протестираат овие сега против новиот универзитет на албански? Зошто ти и другите кои ги браните постапките на довчерашната власт не пишувате против тој универзитет, а постојано се навраќате 15-20 години наназад?
ти кажав, ги гонеа по сфарофски судови според потребите, ги исфрлаа од собрание...Но ти прашуваш за законодавниот дом, не за извршниот. За извршување на законот надлежна е локалната самоуправа и во крајна линија, владата. Владата со прст не мрдна ниту за знамињата, ниту за спомениците на учк. А во владата не знам да имало некој од есдеес.
Груевски не го ценам како некој интелектуалец,но една работа што ја кажа мислам дека му е на место.Кога ги информирал западњациве за албанската платформа добил сочен одговор.Како на другата македонска партија не и смета тиранската платформа зошто па вас да ви смета?
Така и со знамиња и со факултети и све.Дојдовме до дереџе да стварно македонецот поверува дека е дојден од пичке си материне а албанците газди на нивна земја.Е баш поради тоа А ВИЕ КАДЕ БЕВТЕ А?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom