Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ќе „рачунаат“ на неспособните, од нив ќе имаат корист, во јавната и државна администрација.
Сигурно памтиш дека цела СФРЈ со 20 милиони жители имаше помалце од 40.000 административци кои рачно пребаруваа по картотеки и пишуваа на раце ии пишаувачки машини.
Денес Македонија ги има 180.000 и тоа сега со компјутери, мрежи, интернет.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ќе „рачунаат“ на неспособните, од нив ќе имаат корист, во јавната и државна администрација.
Администрацијата ќе биде бркана, минимум 10.000 ќе се избркаат во првите 6 месеци.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Ама јас овие тривијалности ооооддддааааммна сум ги израснал. Не се занимавам со такви работи, со многу посериозни теми се занимавам.
Да те потсетам:

Прикачи линк до сајтот на Викиликс откаде е преземена веста што никаде ја нема. И не само тоа, туку ниеден пребарувач (Google, Google Search, Yahoo, Ask, Bing, AOL) не дава ниту еден, единствен резултат за ниту една реченица, па ниту ни за делови од реченициве во наводниот текст на англиски јазик употребени од тие мизерии што сакаа да ни подметнат лажна вест.

Ако не се согласуваш со ова, дај директен линк од Викиликс и принтскринт од пребарувањата, па сите ќе ти поверуваме, а не вака да ни продаваш демагогии на ВМРО-Балистичка.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
А пензија зема од Европска унија.
Тоа е тој муабет, пензионерски, и баба ми истиот муабет го прави, што имало странците нас да ни се мешаат да си гледаат нивниот двор, а незнае оти кај тие странци се задолжуваме и пензија зема од нивните фондови и банки.
Ako ne beshe EU ke beshe nekoj drug. Ne e samo EU na ovoj bel svet. E sega ako ti ne sakash da vidish podaleku od EU toa e tvoj problem.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да те потсетам:

Прикачи линк до сајтот на Викиликс откаде е преземена веста што никаде ја нема. И не само тоа, туку ниеден пребарувач (Google, Google Search, Yahoo, Ask, Bing, AOL) не дава ниту еден, единствен резултат за ниту една реченица, па ниту ни за делови од реченициве во наводниот текст на англиски јазик употребени од тие мизерии што сакаа да ни подметнат лажна вест.

Ако не се согласуваш со ова, дај директен линк од Викиликс и принтскринт од пребарувањата, па сите ќе ти поверуваме, а не вака да ни продаваш демагогии на ВМРО-Балистичка.
Да не си грешка?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Одамна не се зборело у темава за ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА и како СОРОС и БЕЈЛИ преку ЦРПНАТИОТ и НЕУСТАВНОТО СЈО ќе ја разнебитат МАЌЕДОНИА.

Прегледај го приврзокот 170598
Пред нас ја ставиле бугарија само затоа шо е у еу а во реалноста се дабетер од нас со плата од 120-150 лева нагоре или пресметано во евра 60-75 и 90% малдина раселена по еу джавите,САшт и Испанија
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Горивото е 15 години дигнато...[DOUBLEPOST=1494506391][/DOUBLEPOST]
Од која националност ќе бидат брканите?
“Cenite na energijata vo 2006 godina porasnaa za 20%, a vo 2007 godina za dopolnitelni 32%, pri {to samo vo posledniot kvartal na 2007 godina godi{niot porast na ovie ceni iznesuva{e 45%.“
Народна банка на Македонија
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сигурно памтиш дека цела СФРЈ со 20 милиони жители имаше помалце од 40.000 административци кои рачно пребаруваа по картотеки и пишуваа на раце ии пишаувачки машини.
Денес Македонија ги има 180.000 и тоа сега со компјутери, мрежи, интернет.
Не знам колку имаше во СФРЈ, ама секој знае дека администрацијата наша е бурлеска.
А во СФРЈ се сеќавам дека имаше „акции за вработување“, па кога ќе влезеш во продавница од 20 м2, зад пултот ќе видиш 4-5 продавачи (многу малку имаше самопослужување), а нема потреба повеќе од 1-2. И во фабриките така. Се вработуваше за да се намалува бројот на невработени... не за да се работи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не знам колку имаше во СФРЈ, ама секој знае дека администрацијата наша е бурлеска.
А во СФРЈ се сеќавам дека имаше „акции за вработување“, па кога ќе влезеш во продавница од 20 м2, зад пултот ќе видиш 4-5 продавачи (многу малку имаше самопослужување), а нема потреба повеќе од 1-2. И во фабриките така. Се вработуваше за да се намалува бројот на невработени... не за да се работи.
И тогаш просечна плата беше денешни 36.000 денари, стапка на невработеност 15% а вкупниот долг на Македонија 600 милиони долари.
Денес просечна плата е 23.000, стапка на невработеност 27% а долгот на македонија речиси 10 милијарди долари
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
“Cenite na energijata vo 2006 godina porasnaa za 20%, a vo 2007 godina za dopolnitelni 32%, pri {to samo vo posledniot kvartal na 2007 godina godi{niot porast na ovie ceni iznesuva{e 45%.“
Народна банка на Македонија
Секаде се дигнати цените. Кај нас се дури меѓу најевтините. Погледај во Србија колку се, држава со сличен стандард, со многу повеќе жители...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И тогаш просечна плата беше денешни 36.000 денари, стапка на невработеност 15% а вкупниот долг на Македонија 600 милиони долари.
Денес просечна плата е 23.000, стапка на невработеност 27% а долгот на македонија речиси 10 милијарди долари
Мислиш дека живееме во исти времиња? Знаеш дека не. Тоа беше период на мир во поголемиот дел од светот, особено Европа, период во кој се истурија многу пари во обнова на Европа, се дадоа многу неповратни кредити на СФРЈ. Последната деценија од СФРЈ се покажа колку е моќна економијата.[DOUBLEPOST=1494506932][/DOUBLEPOST]
Јас не работам во државна администрација ;)
Не мислев на тебе.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Браво[DOUBLEPOST=1494504961][/DOUBLEPOST]
Јас работев, се на се во 6 фирми од најмалце 2 години а до максимум 7 години по фирма, се уште се користат и се видливи производите на тие фирми за корист на Македонија. А моите дела ја преставуваат Македонија во низа земји во светот. Ете дадов некој допринос.
Така да сега можам рает да седам и пишам 24 сати по форуми.
Седи си и арчи ја пензијата за која ти да ја добиеш други работат и не се жали многу! Ах, да, и сакал-не сакал, моите дела ги гледаш секогаш кога ќе вклучиш телевизор и тоа на повеќе канали ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom