Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
bela-ladja.jpg bela-ladja.jpg маестро Синиша Павиќ уште пред 11 години ја предвиде политичката ситоација на балканов, кој не ја изгледал нека ја гледа ,сите ликови се измислени и случајни ма да 90 % е идентично како и денес во МКД и општо на балкан bela-ladja.jpg bela-ladja.jpg
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
...полецка бе олади , ќе се загрцнеш од псуење, зар и ти ко овие курајбериве овде што шарени што федералеси шипатарски само пичка муабет ќе дробите???
Да ги навикниме малце,оти сега уште малку ко че се сруши кулава од карти вмровска се живо и диво че ги "пцуе"а богами може некој и мрсул или шлаканица че јади,од рајата десет години шо му чутела дури биле бели мечки.Македончето е многу опасно ако му паднеш под нозе:icon_lol:
А еднаш ти вака по ербап од ова сорос сераториве на саат, да ни кажеш у 10 прости реченици и да ни објасниш што тоа би било подобро за "ваше" добро??? :cool:
Во една че ти кажам-груле и братучедаму зад решетки,после другото...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не знам што се чудите на изјавата на Грујо за тоа дека владата на вмро ќе работела за доброто на граѓаните. Па Грујо е моментално премиер, дури во 2020 ќе има нови избори на кои ќе бираме нов премиер. @Inglourious Basterd знае најмногу за тоа, тој е упатен во партијата и знае многу работи, се што кажал се остварило. Не знам од каде @Inglourious Basterd бил бот кога воопшто не е, се што кажа се исполни. Па така и ова, нека ни е со среќа новата влада предводена од вмро. Честито @Inglourious Basterd
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
CКОПЉЕ - Новоизабрани председник Собрања, Албанац Талат Џафери, након што се најпре дистанцирао од албанске заставе у свом кабинету, оградио се и од своје прошлости у тзв. ОВК којом се толико хвалио током изборне кампање, пишу медији на албанском језику.

У званичној биографији објављеној на порталу Собрања стоји да је био официр ЈНА, пренео је портал Вести.

„Талат Џафери и његове колеге из странке (ДУИ) треба озбиљно да објасне албанској јавности зашто су се у изборној кампањи толико хвалили ангажовањем у ОВК, а сада када су остали део власти на то заборављају. Објашњењу дугују посебно породицама палих бораца и инвалидима”, наводи портал.

Указује се и да Џафери, ако има имало поштовања за своје гласаче, треба да изађе и да објасни зашто се се не стиди да спомиње прошлост у ЈНА, а стиди се да каже да је био припадник ОВК, на чему је инсистирао у кампањи, која је, како се навела, довела до слободе и једнакости за Албанце у Македонији. (Танјуг)

Ova e vest od Politika http://www.politika.rs/scc/clanak/380251/Dzaferi-iz-biografije-izostavio-pripadnost-tzv-OVK

I ako e ova vistina shto e rabotata...Dale e teatar ili nekoj od gore mu istegna ushi. Kako da ne, se sramel da kazhe deka bil pripadnik na OVK...ne se srami samo kazhano mu e da olabavi malku, taktichko povlekuvanje...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
cej sea, dali dobro sfativ
ako SJO ne podigne niedno obvinenie za DUI, oni se alimentirani za site godini kradenje od 2002 do denes?
utre da izleze nekoj so dokazi za kriminali na DUI, nema da moze, samo SJO kkje moze da pokrenuva postapki?
so drugi zborovi, DUI se iscenkaa zakonska zastita, kako onie kriminalci sto se prijavuvaat za svedocat protiv partnerite vo zamena za sloboda i zastita
 
S

silmarillion

Гостин
Светов почна вселенски туризам ние уште за Мара Бунева и Ванчо Михајлов збориме.
Навионализмот се хранел со национализам? Не бе браќа со кеш се храни со кеш и само со кеш. И тоа сув кеш ваден од трезорот на дооел-ов што си мислиме дека е држава.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Трамп го заболе за нас,но вистина е дека ги чисти старите инсталации на Хилари.Денес го смени директорот на FBA невиден преседант,вторпат во историјата на УСА.Прв беше Никсон со аферата Вотергејт.Но што и да е нема врска со нас,може несакајќи едно добро да ни направи.
Ne treskaj be ziti sve. Chistele stari instalacii na Hilari. Mislis deka ova nasa sprdnja sto ja iame doma e svetski kriterium za prezemanje na vlastta. I sto ti e toa FBA, koja agencija e toa ?
Kako moze da ti pomogne nekoj, koga ti sam sebesi nesakas da si pomognes ? So glava zid ke rusis. Ima be mashini, alatki za toa, glavata sluzi za razmisluvanje, razbiranje, racionalizacija.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Светов почна вселенски туризам ние уште за Мара Бунева и Ванчо Михајлов збориме.
Навионализмот се хранел со национализам? Не бе браќа со кеш се храни со кеш и само со кеш. И тоа сув кеш ваден од трезорот на дооел-ов што си мислиме дека е држава.
...кој бе спејс туризам кои бакрачи..,тоа е се систем за собирање пари , што од буџет што од наивни инвеститори. Со Берт Рутан се знам веќе преку 30 години, а потрошив минимум 15 години од моето време на пропулзија.
Еве вчера или завчера еден Икон им утепа двајца битни луѓе, проект скоцкан на сличен маркетиншки принцип.
Кога ќе видиш нешто вакво со зубарски столици унутра бегај далеку со своите пари... :) :)
Иста ситуација како овде..:имаме проект за спичкуење држава и народ и наивни инвеститори како тебе залажани со шарена демократија. принцип е исти остало су нијансе......
 
S

silmarillion

Гостин
...кој бе спејс туризам кои бакрачи..,тоа е се систем за собирање пари , што од буџет што од наивни инвеститори. Со Берт Рутан се знам веќе преку 30 години, а потрошив минимум 15 години од моето време на пропулзија.
Еве вчера или завчера еден Икон им утепа двајца битни луѓе, проект скоцкан на сличен маркетиншки принцип.
Кога ќе видиш нешто вакво со зубарски столици унутра бегај далеку со своите пари... :) :)
Иста ситуација како овде..:имаме проект за спичкуење држава и народ и наивни инвеститори како тебе залажани со шарена демократија. принцип е исти остало су нијансе......
Онака шајка сте ептен со Берт?

Види па кажи му на Берт за Мара Бунева, чеда Александрови, Ќосиња тетовирани дебели и крст и кандило и пушти му клипови од собраниево, па ако ти крене телефон уште еднаш имаш од мене ручек у некоја германска крчма по твој избор. Ама се некако мислам дека ќе добиеш restraining order на едно 2.000 километри радиус.
 
M

Moon Child

Гостин
А пензија зема од Европска унија.
Тоа е тој муабет, пензионерски, и баба ми истиот муабет го прави, што имало странците нас да ни се мешаат да си гледаат нивниот двор, а незнае оти кај тие странци се задолжуваме и пензија зема од нивните фондови и банки.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne treskaj be ziti sve. Chistele stari instalacii na Hilari. Mislis deka ova nasa sprdnja sto ja iame doma e svetski kriterium za prezemanje na vlastta. I sto ti e toa FBA, koja agencija e toa ?
Kako moze da ti pomogne nekoj, koga ti sam sebesi nesakas da si pomognes ? So glava zid ke rusis. Ima be mashini, alatki za toa, glavata sluzi za razmisluvanje, razbiranje, racionalizacija.
...батка оваа спрдња која ја имаме дома е само благо мрешкање на морето во залив далеку од торнадото...треперење на тлото од далечниот земјотрес за кој појма немаме што е всушност, зошто добиваме само испрекинати информации, па си праиме мозаик кој како си сака...:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom