Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
за вмровци нема (повеќе) плата од 500евра . како казна ќе работат во странските инвестиции за 200евра.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Пензиите мора да се намалат бидејќи многу пари цицаат вампирите, вмро ја донесе економијата до пропаст, сега кредитите мора да се враќаат. Некоја година ќе издржат вампирите, после тоа се ќе биде подобро. Тоа што сега сакате одма уште од јуни 500 евра минимална плата докажува дека врска немате од економија, туку само гомна да се јадело.

Не изгледа туку сигурно не знаеш. Да знаеше ќе пишеше нешто о ти сендвичу уставно програмерски. Ќе излезе и твоето право лице на виделина кога ќе останеш без парче леб, лај си уште малку за уставот и законите никој не те ебе, служиш за потсмев програмеру најдобар. Сендвич.

Јохан е воен злосторник, него само дома го пречекуваат.
А дали и во администрација ќе се намалат платите или само пензионерите ќе бидат на удар?Шо е со пратениците и нив ќе им ја намалат платата?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
А дали и во администрација ќе се намалат платите или само пензионерите ќе бидат на удар?Шо е со пратениците и нив ќе им ја намалат платата?
Од администрација ќе се отпуштат 10-20 илјади, јас би сакал многу повеќе. Мора малку да се стегне, не може така лежи во канцеларија и оп плата, се тоа треба да се избрка. Пензионерите тие покачувањата што ги добиваа има се да вратат.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Пензиите мора да се намалат бидејќи многу пари цицаат вампирите, вмро ја донесе економијата до пропаст, сега кредитите мора да се враќаат. Некоја година ќе издржат вампирите, после тоа се ќе биде подобро. Тоа што сега сакате одма уште од јуни 500 евра минимална плата докажува дека врска немате од економија, туку само гомна да се јадело.
Dali ti razgovaras so tvoite "vampiri" na vakov recnik doma? Kako ne ti e sram da gi vregas onie vo cij stan zivees ...cija kola vozis...cij leb jadis... na kraj kraeva onie koi te sozdadoa? Ne mi se veruva kako razmisluvas....cccc ....tug sram me jade u momentov!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Dali ti razgovaras so tvoite "vampiri" na vakov recnik doma? Kako ne ti e sram da gi vregas onie vo cij stan zivees ...cija kola vozis...cij leb jadis... na kraj kraeva onie koi te sozdadoa? Ne mi se veruva kako razmisluvas....cccc ....tug sram me jade u momentov!
Мене ме јаде срам кога тие се прават жртви а не се. И мои да се пак исто, не може да се правиш дека си жртва преку ден, а навечер да тепаш луѓе. Сега уствари и преку ден почнаа да тепаат низ автобуси. Мои или не, не ми прави разлика. Цицаат пари од државата, а како прво не треба да ги земаат бидејќи се душмански европски пари.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Мене ме јаде срам кога тие се прават жртви а не се. И мои да се пак исто, не може да се правиш дека си жртва преку ден, а навечер да тепаш луѓе. Сега уствари и преку ден почнаа да тепаат низ автобуси. Мои или не, не ми прави разлика. Цицаат пари од државата, а како прво не треба да ги земаат бидејќи се душмански европски пари.
Cccc uste I se dokazuvas...Maziste nemam zbor. Sea idi doma soberi gi tvoite i na cel glas Vampiri parite da gi vratite apashi tepaci niedni..ic da ne ti cue...posto ti nikad nema da ostarish!

O wait sega velis ne ni trebaat dusmanskite EU pari...znaci EU necini sea! Hmmm....!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne gledash shto muabetat sega Zarniwoop na primer. Penziite ke se namalat zatoa shto VMRO mnogu ja zadolzhi drzhavata, pa posle nekolku godini se ke se sredi a penzionerite vampiri ke se naviknat na pomalku. Ushte sega spremaat alibi za toa shto ke nema med i mleko, se ke bide veter i magla.
...а ти што очекуваше од тие потврдени квислинзи и џукели у човечки облик??? Па тие еднаш веќе ги сјебаа пензионерите кои не можеа до својата смрт да се опасуљат. Не ја ни спомнувам големата транзициона пљачка која остави 200-300 иљадна маса да бауља до ден денешен ко зомби и да се шутка навака натака.....воспитувана пред тоа да им верува на чесните и посветени комунисти, а после оставени да се снаоѓаат у свет кој не го познаваат, а ни оперетската војна која не урами и обадинтери, отварајќи пат на сегашниве шипатарски баханалии...у која тие беа главните квислинзи...
Мене ме чуди другата страна на приказната..кои се оние кретени кои гласаа за нив, уништувајќи си ја државата само за инат на неколку поединци и замислените имагинарни милијарди кои наводно ги украле...
Или на таква сиромаштија и со малку пари и шеќерни лижавчиња американскине соросоиди лесно успееаја да ги убедат да работат во корист на својата штета ... :):):)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.233
Поени од реакции
8.535
Од Кабинетот на Иванов најавија дека тој ќе го даде мандатот?

Кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов денеска соопшти дека по добиеното писмо од спикерот Талат Џафери, Иванов ќе постапи согласно Уставот на Република Македонија и воспоставената практика.

-Кабинетот на Претседателот потврдува дека е пристигнато писмо од Собранието на Република Македонија. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ќе постапи согласно Уставот на Република Македонија и воспоставената практика“, наведуваат од неговиот кабинет како одоговор на прашањето од Радио Слободна Европа дали е пристигнато писмото.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Cccc uste I se dokazuvas...Maziste nemam zbor. Sea idi doma soberi gi tvoite i na cel glas Vampiri parite da gi vratite apashi tepaci niedni..ic da ne ti cue...posto ti nikad nema da ostarish!

O wait sega velis ne ni trebaat dusmanskite EU pari...znaci EU necini sea! Hmmm....!
Тоа беше мој цитат на старците кои протестираат, тие не сакаат европски пари, не сакаат ЕУ.
Јас сакам, ЕУ е иднина на оваа земја а не Русија. Да не е ЕУ голи ќе одиме низ Скопје.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Тоа беше мој цитат на старците кои протестираат, тие не сакаат европски пари, не сакаат ЕУ.
Јас сакам, ЕУ е иднина на оваа земја а не Русија. Да не е ЕУ голи ќе одиме низ Скопје.
Sega so ova "novo Sonce na slobodata" goli ke odite i ke shtedite na greenje, ke ve gree zime-leto .
I bogami da ne beshe EU i site gomnarii shto gi napravi vo Makedonija, pojdi od embargoto pa do poslednava kriza kaj ke i beshe krajot na Makedonija.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Cccc uste I se dokazuvas...Maziste nemam zbor. Sea idi doma soberi gi tvoite i na cel glas Vampiri parite da gi vratite apashi tepaci niedni..ic da ne ti cue...posto ti nikad nema da ostarish!

O wait sega velis ne ni trebaat dusmanskite EU pari...znaci EU necini sea! Hmmm....!
..хе хе тој е бе само примерок, мустра на изгубената транзициона генерација, материјал кој шипатарес има да си го гузат наредните 40 години додека не цркнат у државата без доктори, болници и лекови или како кучиња у картонска кутија под некој белосветски мост.., сонувајќи го виножитото на лгбт рајот.....кој секогаш е само маааалку понатака. :) :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom