Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Еве, вчера Заев кажа дека и со Србите сте речиси еден народ:

"SKOPLJE - Niko nije tražio da po formiranju vlade uradimo nešto protiv Srba, poručio je Zoran Zaev, lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), u intervjuu za emisiju "Da se ne lažemo" za Kurir TV.

- A Srbi i Makedonci su bratski narod."

http://www.kurir.rs/region/makedonija/kurir-tv-uzivo-da-se-ne-lazemo-zaev-srbi-i-makedonci-su-braca-jer-smo-pravoslavci-i-hriscani-clanak-2812291
„Братски народ“ е исто што и „еден народ“?

Ако е така, Тито на времето не напраи еден народ со племиња од Бурунди и тоа ќе ви бидат на вас аргументи некакви?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Вака и јас имам шанси да сум претседател. Велиш, може да ги прогласам клучевите за изгубени и да си земам нови, а? .
Moжеш ако имаш подршка од мнозинството во собрание
Демократски[DOUBLEPOST=1493804953][/DOUBLEPOST]
Море, јас од реалноста ќе ти дадам пример.
Те викаат на судски рочишта, ти не одиш.. демек зафатен си. А за тоа освен болест нема друго оправдание. Дури и стражарно треба да те приведат.
Судот цени оправданоста на судењето, рочишта, идења не идења.....
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.968
Поени од реакции
11.608
Дпмне со ова го признаа Џафери за спикер. Сеа уште Иванов фали да го даде мандатот и да се прекрстат во ДПМНЕ-Ретерирачка.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Дпмне со ова го признаа Џафери за спикер. Сеа уште Иванов фали да го даде мандатот и да се прекрстат во ДПМНЕ-Ретерирачка.
Не е нормално колкава моќ имаат Американците. Овие од ЕУ доаѓаа, брчеа, кажуваа гачки и празни флоскули, Гвујо не ја даваше власта. Дојде Брус Ји и за два дена си легнаа на брашното. Дури и Иванов го молеше да му помогне за да го даде мандатот.

Да га јебеш, Гвујо со погрешна личност сакал да се слика пред претседателскити избори во САД, џабе после книги читаше. :)
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.285
Поени од реакции
8.792
един народ биле со блгарите, братски народ со србите, сега уште фали да кажи дека биле исто со грците и наместо антички македонци куртониве да бидат антички грци, која судбина ја доживеаа куртониве од СДСШ.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас лично сметам дека изборот на Џафери е грешка. Немам никаков проблем некој друг Албанец да беше претседател на Собранието, некој кој помалку ја иритира македонската јавност.

Не знам дали се работи за тоа дека Џафери има толкава моќ во ДУИ па не даде друг да биде спикер, или е нешто друго во прашање, во секој случај, се работи за грешка. Ако одиме со градење на граѓанска држава, тогаш ваквите националистички реликвии од минатото треба да ги оставиме во минатото.
Во право си, грешка е. Но, најголемата грешка е што при преговорите за кризата СДСМ не побара закон против мениците. Тогаш многу луѓе ќе се ослободеа и ќе кодошеа без проблем.
Друга грешка е што самите вмровци го подржуваа груевски, наместо масовни демострации од самите вмровци тој стана уште посилен.
Талат Џафери како претседател е само сплет на околности, на поголеми грешки од блиското минато.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
За вас нека е паторот светец, пастир, лидер, државник...толку ви е капацитетот...тоа е една психо-социолошка дијагноза, која кажува дека своите лични неквалитетити, неуспеси и фрустрации се пломбираат со препознавање во некој идол и негово глорифицирање до бескрај.
Си ме помешал со некој друг.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не е нормално колкава моќ имаат Американците. Овие од ЕУ доаѓаа, брчеа, кажуваа гачки и празни флоскули, Гвујо не ја даваше власта. Дојде Брус Ји и за два дена си легнаа на брашното. Дури и Иванов го молеше да му помогне за да го даде мандатот.

Да га јебеш, Гвујо со погрена личност сакал да се слика пред претседателскити избори во САД, џабе после книги читаше. :)
Па не баш, гвујо е оплеска работа со инцидентите и го имаат многу добро предупредено, да не заврши како трајковски. Па си вика, боље затвор отколку мртов.
 
V

viktora

Гостин
един народ биле со блгарите, братски народ со србите, сега уште фали да кажи дека биле исто со грците и наместо антички македонци куртониве да бидат антички грци, која судбина ја доживеаа куртониве од СДСШ.
Испадна дека и бугарите и србите и шпоновиве се еден ист народ.Џабе сме се колеле а еден народ сме.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Јас лично сметам дека изборот на Џафери е грешка. Немам никаков проблем некој друг Албанец да беше претседател на Собранието, некој кој помалку ја иритира македонската јавност.

Не знам дали се работи за тоа дека Џафери има толкава моќ во ДУИ па не даде друг да биде спикер, или е нешто друго во прашање, во секој случај, се работи за грешка. Ако одиме со градење на граѓанска држава, тогаш ваквите националистички реликвии од минатото треба да ги оставиме во минатото.
Од ДУИ за преседател на Собранието беа во игра Талат Џафери и Џеват Адеми. Причината беше тоа што и двајцата имаат подолг стаж во Собранието и ги знаат подобро процедурите од сите други пратеници од моменталниот состав на ДУИ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom