Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
:tapp:

Carigrad e inache, kako nashite predci a i predcite na Srbite go znaele Konstantionpol.
Carl Bildt‏Verified account @carlbildt 3h3 hours ago

Early morning takeoff from sunny Bologna. Skopje with @ecfr is the intended destination of this day.

И ова несреќава ли дојде на ред да попие корпа од Хорхе?
Ѓорѓе е цар, одамна не сме имале таков .., само да не праи некој негов "кум" после за искупуење греови , црква Покајница????
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не претеруј, дел од народот не го бидува... Тие на пример што покушаваа Мајдан да направат, а испадна геј шарада.
А овие сегашниве ги бидува нели? Јаки насилни протести се прават и заради нив нема влада така? И тоа за празници ене ги протестираат, не одат во Грција туку протестираат.
Кажи ми, му веруваш на Иванов ти?
Ѓорѓе против ЕУ ;)
Дали му веруваш на Иванов?[DOUBLEPOST=1492421512][/DOUBLEPOST]
Ѓорѓе е цар, одамна не сме имале таков .., само да не праи некој негов "кум" после за искупуење грови , црква Покајница????
Ај и ти кажи дали му веруваш на фикусот?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не дека му верувам, ама од Македонските политичари единствен го почитувам. До кога, ќе каже времето...
Почитувај го, прашањето ми беше дали му веруваш на збор или мислиш лаже нешто?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Во врска со што ?
Во врска со тоа што вика дека Дуи и вмро се договориле без никаков проблем, ама некој им ја расипал коалицијата.[DOUBLEPOST=1492422122][/DOUBLEPOST]
Pa zosto go branis i sakas da dojde na vlast?
За да се решат случаите за криминалот, за да идиотите вмровски кои се закачени на цицката државна почнат да молат за леб.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
За да се решат случаите за криминалот, за да идиотите вмровски кои се закачени на цицката државна почнат да молат за леб.
Aha, lazgoto vika deka ima kriminal. Lazgoto ke gi sudi i tuzi, i na kraj lazgoto ke ni donese prosperitet. E stvarno trezveno razmisluvanje, nema sto.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А овие сегашниве ги бидува нели? Јаки насилни протести се прават и заради нив нема влада така? И тоа за празници ене ги протестираат, не одат во Грција туку протестираат.
Кажи ми, му веруваш на Иванов ти?

Дали му веруваш на Иванов?[DOUBLEPOST=1492421512][/DOUBLEPOST]
Ај и ти кажи дали му веруваш на фикусот?
..што дали му верувам???[DOUBLEPOST=1492422431][/DOUBLEPOST]
Во врска со тоа што вика дека Дуи и вмро се договориле без никаков проблем, ама некој им ја расипал коалицијата.[DOUBLEPOST=1492422122][/DOUBLEPOST]
За да се решат случаите за криминалот, за да идиотите вмровски кои се закачени на цицката државна почнат да молат за леб.
...од кого, кај кого тоа да молат???
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Не ме следиш најдобро. Истото што јас го кажав, ти правиш некоја анализа, па потоа истото го потенцираш. Јас реков дека бројот на албанците се зголемува повеќе во однос на македонците и другите етнички заедници. Доказ е тоа дека најмногу деца биле родени во Тетово, Чаир и Куманово, каде во првиве 2 најголем број се албанци, а и во Куманово се застапени во двоцифрен процент.

Имаме дискутирано и за тоа дали се потребни нови градинки и училишта со оглед на тоа дека бројот на ученици постепено се намалува. За се’ што може да се дискутира, а притоа се нашло на дневен ред, сме дискутирале, дали тука на оваа тема, дали на друга. Сега мене навистина не ми е јасно која ти е поентата?, затоа што се’ претходно што кажа, јас во 2-та коментара многу убаво ти го објаснив. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Во врска со тоа што вика дека Дуи и вмро се договориле без никаков проблем, ама некој им ја расипал коалицијата.
Ако се договориле тогаш сега би имале влада нели?
Ако вртиш одоколу што паднало во тој договор можеме само да шпекулираме но што и да се договориле пропаднало.
Јас искрено би се фоксуирал на оној другиот дел дека некој им ја расипал коалицијата. Кој е тој некој , како им ја расипал и зошто ?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ако се договориле тогаш сега би имале влада нели?
Ако вртиш одоколу што паднало во тој договор можеме само да шпекулираме но што и да се договориле пропаднало.
Јас искрено би се фоксуирал на оној другиот дел дека некој им ја расипал коалицијата. Кој е тој некој , како им ја расипал и зошто ?
Знам дека ти би се фокусирал на тоа што не е битно толку, побитно е тоа што ако тој некој им ја расипал коалицијата значи дека тие веќе се договориле, а без платформа нема договор. Тоа е тоа кое не сакате да го слушнете, и секогаш тој глуп муабет, абе тие договарале ама не е битно тоа нема влада. Па нели ви сметаат и преговори, значи не требало ни вмро да преговара, требаше протести уште тогаш да се прават. И сега кога дури и фикусот паметен ваш кажува дека тие се договориле вие викате ама не е битно тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Знам дека ти би се фокусирал на тоа што не е битно толку, побитно е тоа што ако тој некој им ја расипал коалицијата значи дека тие веќе се договориле, а без платформа нема договор. Тоа е тоа кое не сакате да го слушнете, и секогаш тој глуп муабет, абе тие договарале ама не е битно тоа нема влада. Па нели ви сметаат и преговори, значи не требало ни вмро да преговара, требаше протести уште тогаш да се прават. И сега кога дури и фикусот паметен ваш кажува дека тие се договориле вие викате ама не е битно тоа.
Како бе не е битно толку? Тоа е најбитното според мене. Кој е тој некој и зошто им ја расипал коалицијата? Со каква цел ?
И каде јас имам напишано дека ми смета платформата или дека Заев не треба да добие мандат или дека ги поддржувам протестите , било кои и на шарените и овие сега?
Да не ме имаш помешано со некој?
Јас можи не ги делам политичките ставови со Заев или СДСМ генерално но сепак тоа е вољата на мнозинството граѓани искажана на избори ми се допаѓало тоа мене или не и треба да се почитува како таква. Од друга страна не така оддамна истите вие не ја почитувавте изборната желба на граѓаните искажана на претходните избори, направивте каша попара и сега наеднаш како демек зачудени дека ве ебаваат на истите финти што вие ги правевте пред само година две. Е па баравте гледајте.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
UCK bese formirana 1996 kako rezultat na politikata na Milosevic na Kosovo so +80% albansko naselenie. Milosevic sakase po jugoslovenski model da upravuva so Kosovo, so postavuvanje na Srbi na visoki rakovodni i funkcionerski pozicii i najverojatno mislel deka Albancite ce molchat i ke trpat ugnetuvanje i izzivljavanje kako i do togas. Vo 1998 pocnaa borbi i presmetki medju UCK i bezbednosnite sili na Milosevic na Kosovo. Pred dogovorot vo Rambouillet, Srbite i nivnata poznata voinstvena metoda od Bosna, zaklaa edno albansko selo, sto bese trigger za NATO da reagira i da insistira na prisustvo na Kosovo.
Posle Bosna, ne smeeja da dozvolat uste edna klanica. Fool me once shame on you, fool me twice shame on me.
siroti tie vecno molcelivi,obespraveni,ugnetuvani gragani od vtor red za koi nikogas nikoj ne izreagiraa zatoa sto kosovo i metohija kako sostaven del na srbija policijata i vojskata bea napagani od kacacki bandi vlezeni od albanska teritorija,naoruzani so oruzjeto od kasarnite koi bea obieni za vreme na vladeenjeto na s.berisha.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom