Случај #тортура (од правна гледна точка)

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Curious, 29 март 2016.

1. Curious

Curious пичкин дим

Член од:
    24 јули 2007
    Мислења:
    1.616
    Допаѓања:
    1.870
    Чисто од правна гледна точка дали мислите дека има основа за гонење.
    Казнено не ми е специјалност и сигурен сум дека на форумов има подобри правници од мене па кажете го вашето мислење.

Ако алфите се тие што се осомничени заедно со СМ, СМ го сомничат дека тој ги навел (мислам дека баш така пишува во КЗ) ама тој нема право да им команда така?
    На пример, ако шефот на ЦИА им рече на SWAT team правете waterboarding сигурно нема тој да одговара за тортура зашто тие не би смееле да примаат наредби од него.

2. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.445
    Допаѓања:
    965
    И да смееле да примаат наредби, не смееле да вршат кривично дело, односно требало да одбијат. Одговорноста е само нивна.

3. Curious

Curious пичкин дим

Член од:
    24 јули 2007
    Мислења:
    1.616
    Допаѓања:
    1.870
    Мене муабетот ми беше за СМ, за Алфите нема муабет.

И да не се разбереме погрешно, некој ќе помисли дека го бранам режимот, СМ треба да си оди во затвор за сите криминали ама дали за ова има правен основ.

На SpiderWeb му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.445
    Допаѓања:
    965
    Јас го кажав своето мислење. СМ можел да нареди и да го убијат. Тоа се овластени лица, разликуваат што е криминал и треба да знаат што смеат што не смеат. Не смеат да бидат наведувани на кривично дело

На Mister No и Curious им се допаѓа ова.
  5. JETKUNDO

JETKUNDO

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    2.705
    Допаѓања:
    1.614
    СМ нема овластувања да дава лично он налог за апсење.Може да побара од тој што треба да даде.

Алфа и да го пцуеле или мавале или бутале пиштол у уста,ќе треба тоа да се докаже на суд за да одговараат.

на крајот од денот,зашто не покренат постапка за еден куп Македонски навивачи тепани и малтретирани,осудувани со монтирани случаеви ? што е поразличен Љубе од нив ?

со ова само докажуваат дека не работат на тоа СИТЕ ДА СЕ ЕДНАКВИ,ЕДНАКВИ ПРАВА,ДЕМОКРАТИЈА,СЛОБОДА,туку се уште едно гомно во целиов наш политички,а и секаков друг свет.

На Триптико и kano им се допаѓа ова.
  6. Ернесто ЧЕ Гевара

Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

Член од:
    21 јуни 2010
    Мислења:
    11.451
    Допаѓања:
    15.125
    Затоа што ова обвинителство е специјално формирано само за случаи кои се поврзани и кои произлегуваат од нелегалното прислушкување, како што е овој случај, на пример.

На staycalm и Curious им се допаѓа ова.
  7. ЛеоЛе07

ЛеоЛе07 Не биди трол

Член од:
    8 октомври 2010
    Мислења:
    879
    Допаѓања:
    375
    колкави се казните за ова дело? Мене ми се чини дека нема да поминат многу лошо, односно никој нема да оди во затвор, ќе платат казни, а во најлош случај би биле отпуштени од работа.

8. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.445
    Допаѓања:
    965
    Мачење и друго сурово, нечовечно или понижувачко постапување и казнување
    Член 142​
    (1) Тој што во вршењето на службата, како и тој што наведен од службено лице или врз основа на негова согласност, ќе употреби сила, закана иди друго недопуштено средство или недопуштен начин со намера да изнуди признание или некоја друга изјава од обвинетиот, сведокот, вештакот или друго лице, или ќе предизвика кај друг тешко телесно или 59 душевно страдање за да го казни за кривично дело што го сторило или за што е осомничен тој или друго лице, или за да го заплаши или да го присили на откажување од некое негово право, или ќе предизвика такво страдање поради каков било облик на дискриминација, ќе се казни со затвор од три до осум години.
    (2) Ако поради делото од став 1 настапи тешка телесна повреда или други особено тешки последици за оштетениот, сторителот ќе се казни со затвор најмалку четири години. Малтретирање во вршење на службата
    Член 143​
    Тој што во вршењето на службата малтретира друг, го застрашува, го навредува или воопшто спрема него постапува на начин со кој се понижува човечкото достоинство и човековата личност, ќе се казни со затвор од една до пет години.

Последно уредено: 30 март 2016
    На ЛеоЛе07 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SpiderWeb

SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

Член од:
    12 мај 2008
    Мислења:
    592
    Допаѓања:
    566
    Фатиме Фетаи - Том Круз
    Сашо Мијалков - Џек Николсон

Ако го немаш гледано филмот, ти го препорачувам :)

10. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.295
    Допаѓања:
    1.370
    За се треба да се обезбедат докази, па и за ова дело. Се ли ќе се докажува со сведоци? Мене така ми мириса. Ама ако за сите постапки така биде.. многу брзо ќе почнат дебели сомнежи за СЈО.
    А нели Љубе и Џанго потпишале дека немало физичко малтретирање при апсењето. Така некако.

11. Riken

Riken Stuck in reverse.

Член од:
    9 декември 2008
    Мислења:
    7.366
    Допаѓања:
    9.147
    Дали ова на нас шо ни го прават опозицијава и странскиве копуци може да се оквалификува со тортура ?

12. Nemanjici

Nemanjici

Член од:
    17 јули 2008
    Мислења:
    1.561
    Допаѓања:
    1.014
    А ти не би потпишал ? Во такви услови ?

13. Goldie

Goldie Гостин

Ќе каже дека под присила го натерале да потпише (што е многу веројатно) па ќе им направи проблем плус

14. Безидејазаник

Безидејазаник

Член од:
    24 јуни 2011
    Мислења:
    523
    Допаѓања:
    462
    Чекајте, па нели има снимка, онаа што излезе по сите медиуми проопозициски.

15. Триптико

Триптико Гостин

Потпишале затоа што сакале, нели? :tapp:

Сподели преку: