Словени

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
lele, kje gi stolcam bukarive so fakti, zimi se :shock:

1762 leto...

lele, da se zivi i zdravi prlicev i mizar i to rest makedoncinja so ja peele i praele pesnava...


v ohrida od carigrada dosol salaor

se pretstavil pred Arsenija, nasha patrika cesnago
i mu rekol slovo gorko, slovo zalosno

carska volja e da trgnes, denes ti za carigrada
na tebe od vrli* grci, golem poplak e

sobral Patrik Svoe Stado, v Crkva Svjati-Klimentova
blagoslov im dal posleden, race zapletil

slushajte me mili brakja, jas kje odam v Carigrada
na mene, od vrli grci, golem poplak e

grcki Patrik kje ni stroni, Zlatna Ohridska Stolica
a mene do Smrt kje drzi v zatocenie

kje prati Vladici Grci, v lice Svetci v Srce vci
kje te sklavat, kje te grcat, kje molzat do krv

megju naroda kej seat, NESOGLASIE i OMRAZA
da se mrazi sin so tatka i so brata brat


Makedonska Narodna Pesna



ako Bukari = Makedonci = ist narod - ista crkva - koj kur ni trebala Ohridskata Arhiepiskopija - sho se bunele lugjeto sho nekoj pushtal grcki vladici, sho se zhalele sekoas deka im e TESKO DA UCAT GRCKI, IM E TESKO DA UCAT B´LGARSKI???

Sho im secelo na "shumkarite"? od ubajni da ne odele v planina?

a bukar?

pokje fakti sakas?

iako eden del pod vlijanie na komunistickoto dvizenje (sho pazi batka, SVETSKA POJAVA BESHE TOGAS), Makedonskiot Narod krena vostanie (Prilep, Kumanovo, Bugarskite Ucastoci bile prv nivni cel, ne Germanskite ili Italijanskite (sho ISTO gi imalo ;o)

Ako sme ve sakale kako "osvoboditelite na Makedonija i ako sme se CUVSTVUVALE "kato b´lgari", nemalo stotici iljadi da ve stolcat i da vi manat kloca "ajt sikter..."

ne mozis taka lesno da dupis vo umot cel narod, mission not possible

ajt sea baraj kontra fakti...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
i, kremot sleduva za kraj:

"Oh my son," said King Philip with tears in his eyes, "find yourself a kingdom equal to and worthy of yourself, for Macedonia is too little for you." <--- Koga Filip videl kolkav kapacitet se krie vo Ace nash 8)

Sega, ako ima coek dva grama um i minimum logika, ZOSHTO EDEN GRK BI se Narekol Makedonecot ( + tatko mu = Filip -> Makedonski <- , nix Grcki)

+ roden vo Pella - prilicno blisku do Lerin - Bitola coeko - se vikal Makedonski, zboral Makedonski - dokazana rabota - moral da UCI GRCKI

+ tatko mu lom gi naprajl Atinjanite = Grci poshto mnogu mu brmcele izglea... (i don nid sivil uor :wink: )

+ "Sinko, Makedonijava ne ne berit, daj proshetaj vidi sho ima po sveto"

nix "Grcija - Elada - E dada" nix Bukarija

Makedonija

ju nou vat i mean bukar?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Sevr-ski Dogovor na grcka Vlada - Ne Ima Makedonci ;)

Epten Jako!!!!!

Obid za manipulacija so Makedonskoto naselenie vo (okupiraniot) Egejski del od Makedonija.

d uor is ouvr (1 svetska - turci sakat istanbul - grci se tepat - pomognati od sojuznici - grcija before d rejn & aftr d uor)

Za da ja osiguraat TERITORIJALNATA, Voeno - Politickata, Strategiskata i Ekonomskata stabilnost na Grcija, im treba - hu els ako ne - MAKEDONCETO!

si izracunale 2 i 2 V´cive i im izmile ochi na nashite, pazi...

- nikogash ne priznavale Makedonsko ili BILO KAKVO Malcinztvo vo SEKOJA Grcija - Fakt - ushte ne priznavaat - a nivite na dedo mi pola vo grcija, pola vo mariovo? 8)

- ko im trebale regruti i slicno, PRIZNALE POSTOENJE NA MALCINSTVA

citaj i duj se ko kvasec, brat :wink:

Chlen 7

Site grchki drzavjani kje se polzuvaat so ednakvi gragjanski i politicki prava bez razlika na nacionalnost, jazik i religija. Grcija se zadolzuva vo rok od tri godini po stapuvanjeto vo sila na ovoj dogovor da vovede eden izboren sistem vo koj kje vodi smetka za nacionalnite malcinstva*... Nema da bide ozakoneto nikakvo ogranichuvanje protiv slobodnata upotreba od sekoj grcki gragjanin na koj bilo jazik, bilo vo privatnite ili trgovskite odnosi, bilo vo oblasta na religijata, pechatot ili izdanijata od sekakov vid**...

Chlen 8

Grchkite gragjani koi im pripagjaat na drugi nacionalni, verski i jazichni malcinstva, kje uzhivaat pravo na ednakvo tretiranje, na isti garancii, kako i na drugite grchki gragjani. Tie kje imaat ednakvo pravo da otvoraat, upravuvaat i kontroliraat na svoj troshok dobrotvorni, religiozni i opshtestveni ustanovi, uchilishta i drugi vospitni institucii, so pravo vo niv slobodno da go upotrebuvaat svojot sopstven jazik i da ja izvrshuvaat svojata religija***.

Chlen 9

Vo vrska so prosvetata, grchkata Vlada vo gradovite i okoliite kade ziveat pogolem broj gragjani koi ne zboruvaat grchki****, kje im dade soodvetni olesnuvanja, za da moze na toj nacin da im obezbedi na decata na tie grchki drzhavjani vo osnovnite uchilishta da uchat na svojot majchin jazik*****.

* = Grchka Vlada potpishala IMA Malcinstva!
** = Religiozni, Pecateni i Raznorazni Makedoncki Rabokje (i kukjite od komshite i nivite od dedo mi da ne gi zaborajme) imat Egejska kolku sakas - Fakt = Vajstina
*** = Crkvi, Grobishta, Spomenici krshea, krshat, i neka krshat glata be, da e ziv mermero prilep, pak kje prajme :wink:
**** = pazi sea batka, ne sa bile malko ako stoi deka kaj sho sa pokje, kja ucha Makedoncki - na to kje dom posle, lele, citaj samo 8)
***** = Majcin Jazik, nikade ne stoi "b´lgarski" , tele, ama citaj ponatamu



se topkam od smeenje, tekstov e izvadok od Megjunarodna Deklaracija - Dogovor (potpishan vo Sevr - Francija, 10 avgust 1920)
kratko pred toa i kratko po toa, 1919 - 1920 - 1924 vo Grcija doagja do nekolku zakonski izmeni koi shto PROIZLEGUVAAT od dogovorot.

Koj nema popametna rabota od dokazuvanje deka Makedonci nema - mozi da kopa niz Francuski i Grchki arhivi, postojat uhu-hu PISHANI DRZAVNI DOKUMENTI vo NEKOLKU DRZAVI / Drzavni Arhivi ;)


part tu:

Vo 1925 godina vo Grcija e objaven bukvar za potrebite na makedonskoto nacionalno malcinstvo*. Bukvarot bil namenet za osnovnite uchilishta i go dobil nazivot "Abecedar". Bil napishan so hrvatska latinica na makedonski jazik (lerinsko-bitolski dijalekt**). Bukvarot bil pechaten vo pechatnicata na P.Sakelariu.

Povekje grchki vesnici i publicisti go odbelezhale, pa duri i go pozdravile izleguvanjeto na "Abecedarot". Grchkiot publicist Nikolas Zarifis vo vesnikot "Elefteron Vima" (19.10.1925), po povod izleguvanjeto na "Abecedarot" kje napishe:

"Pred nas e bukvarot so naslovot Abecedar, koj e namenet za upotreba vo uchilishtata, koi doprva kje bidat otvoreni vo grchka Makedonija*** i Zapadna Trakija**** za potrebite na slovenoglasnoto naselenie*****. Po toj bukvar kje uchat slovenoglasnite vo Grcija. Bukvarot e otpechaten na latinica i e sostaven na makedonskoto narechje******..."


* = ako sja bile malko, ne kje trebal BUKVAR, bukar :wink:

** = Makedonski - Bitolsko - Lerinski - nix b´lgarski, kapish?

*** = grcka? ako e bila grcka, kje nemalo Makedonci tamu tuku Grci! i pak ne kje trebal Bukvaro... OKUPIRANA Makedonija, nix grcka :!:

**** = a be od ko gi vidov to starosedelcite trakijci (na televizija :wink: ) nekako poznati mi se gledaa suratite nivni, ama i niv i nas ne ebale turcite - seldjuci, mozi na ist nacin ne izmelezile, koj kje go znae... Ama DNA studiite pokazaa deka isti sme 8)

***** = batka, Slovenoglasno, ne v´lgarsko, sme imale kultura nie i pred niv, imale tro respect + se lizele togash, SME IM TREBALE :wink:

****** = duri i grk uspeal da izgovori - napishi (vo MNOGU vesnici, koj saka, neka bara po datumi ;o): MAKEDONSKO NARECJE = ima narod = ima Makedonija = pak nix b´lgarija


ja znaes pesnata: jas sum cisto makedonce, od bitolskata okolija...?

jebi ga brat, to e :wink:
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
zal mi shto nekoj uspeal da go izlazhe dedo ti, a i tebe :place:


Makedoncite se Tradicionalni Neprijateli na Grcite - od sekogas - od pred vremeto na Filip 2 Makedonski do den denesen.

Da ti objasnam:

- posle ekspanzijata na "bugarshtinata" (poslednite nekolku vekovi), ne se primetuva nekakvo OMEKNUVANJE na stavovite na grcija - tie negiraat SE SHTO E MAKEDONSKO - PROSTO MI LICHI NA NEKAKOV NATPREVAR koj POKJE "DOKAZI" kje najdi deka makedoncite se SE, samo ne Makedonci

- helenskite gradovi (atina & co.) bile primorsko-trgovski, ama mnogu siromashni so RESURSI - PRIRODNI BOGATSTVA

- od pamtivek se obiduvale da gi osvojat (voeno-politicki-kulturno-etnichki) "...bogatite gradovi na Makedoncite severno od Olimp..."

- nekolku pati bile stavani vo ramkite na Makedonskite Kralstva - no sekoas krevale buntovi (i normalno e - sme gi okupirale, a lugjeto ne sakaat da se okupirani...duri ni grcite)

- duri i pod OPASNOSTA DA BIDAT POROBENI OD RIMJANITE, tie NAPRAVILE KOALICIJA so niv - PROTIV MAKEDONCITE!

- nekolku pati ne okupirale i grci i srbi i turci i bukari, kako si pominale, site ubo zname...

Naravoucenie

zamisli si batka, edna drzava so:

- okolu 30 - 40 milioni lugje
- izlez na tri morinja (jadransko - crno - belo)
- geostrateshka-politicka mokj blagodarejki na mestopolozbata kakvo sho ima balkanot

te potsekja na neshto?

pa normalno deka kje ne ubeduvaat deka sme bugari, yugosloveni, srbi, grci, vci i sho znam jas sho ne... samo sho pokje da ne razdelat!

na kogo mu treba TAKVA SILNA DRZAVA NA BALKANOT???

pa kako kje mozat da ne pljachkaat i den - denes razni moderni balisti (denes gi vikame ministri na EU i slichno...)

nego aj, koj da vi gi napolni glavite...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
За Плутарх и Куртниј е очигледно дека древните Македонци се етнос, со посебен идентитед, менталитет и јазик, поинаков од оној на Хелените. Тоа особено е видливо VI книга, глава 9, каде што е прикажано судењето на Александровиот пријател и војсководец Филота. Инмено, Александар му се обраќа на обвинетиот Филота: Тебе ќе ти судат Македонците па те прашувам, ќе им збориш ли намајчиниот јазик? На ова Филота одговара: Освен Македонци, овде има и многу други, за коишто сметам, дека полесно ќе го разберат она што ќе го кажам, ако зборувам на истиот јазик, со кој што и ти зборуваш, верувам, не поради друго, туку за да можат да те разберат повеќемината.

Цитатот, како и сведоштвото на Плутарх, ги прават безпредметни сите дубиози и дискусии околу тврдењата на некои историчари за идентичноста на македонскиот и хеленскиот етнос, зашто јазикот е основен белег на еден народ, а според изворите, Хелените не го разбираат јазикот на Македонците, тогаш е јасно дека тие не се припадници на еден ист етнос, како што, особено во последно време, се обидуваат да докажат некои.
 
Член од
22 март 2005
Мислења
129
Поени од реакции
0
gerard напиша:
Цитатот, како и сведоштвото на Плутарх, ги прават безпредметни сите дубиози и дискусии околу тврдењата на некои историчари за идентичноста на македонскиот и хеленскиот етнос, зашто јазикот е основен белег на еден народ, а според изворите, Хелените не го разбираат јазикот на Македонците, тогаш е јасно дека тие не се припадници на еден ист етнос, како што, особено во последно време, се обидуваат да докажат некои.
Да древните македонци не са били г'рци. Но не са били и славјани, славјаните идват на Балканскија полуостров много по-к'сно.
Извод: Древните и днешните македонци НЕ са ист народ.

p.s. Ако ми дадеш доказ, че Александ'р Македонски е славјанин,
ке ви повјарвам дека сте истински македонци, а не географски.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Види, контекстот на муабетот погоре беше дека Хелените и Македонците не се ист етнос. Ми објаснуваш сега дека дрвените Македонци се различен народ од денешните Македонци? Јас сум уверен дека ние сме потомци на древните Македонци, а не дека сме истите тие.

Сакаш да ти дадам доказ?

Пробај одговори ми на прашањево, па доказот можеби ќе го најдеш во него. Како името Македонија се провлеко 3000 години наназад низ историјата и покрај толку тортури и угнетувања кои му се нанесени на овој народ? Обиди за асимилирање гледаме и ден денес, во твојата родна Бугарија, каде Македонците не можат да се декларираат она што се осеќаат. Правиш ли разлика помеѓу националснот и државјанство. Кога ќе те прашаат за националност можеш да одговориш што се осеќаш, така да ако сакаш можеш да се декларираш и марсовец, а во Бугарија денес не смееш да си жител и Македонец воедно. Ете ти пример поред какви тортури името Македонија се провлекува низ Историјата.

п.с. Со признавањето на уставното име Република Македонија од страна на целата европска и светска заедница (наскоро) .. ќе нема веќе потреба никој ништо тебе да ти докажува. Па за 200 години името Република Македонија и Македонија на Александар ќе бидат еквивалент. А вака додека имаш простор... претај
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
bukar...

glup si ili?


ti rekov 82 pati, mozi i 162 bea...

1. imas dokaz deka slovenite nekoas VOOPSHTO se preselile od zad karpatite VO Makedonija??? da te potsetam deka teorijata za "golemata preselba na narodite" - se misli slovenite, e mnogu osporuvana???

2. objasni mi zoshto i kako makedonkite prekinale da ragjaat deca i sho stanalo so mazite makedonci??? (pak se misli na antickite)


na Makedoncite na forumov:

bugarite imaat donekade pravo koga zboruvaat za "srbo-komunistichki" prikazni i deka po 45´ bile mnogu teorii plasirani...

EDNA OD TIE PRIKAZNI E I DEKA ANTICHKIOT MAKEDONSKI NAROD PREKINAL DA POSTOI po padot na Filip 5-ti (vtorata Makedonsko-Rimska Vojna)

Druga Prikazna e "tito ni dade drzava za prv pat vo istorijata na Makedonskiot Narod" (pa sega ushte spomenik sakat da mu prat :shock: )


Koj da vi gi izvaj chiviite sho vi gi zakachija turcite, golemo-srbite, bukarite i grcite???

pa cavki ni go ispile umot na site, velam jas...

I DEN DENES SO ATOMSKI BOMBI I SHO ZNAM JAS KAKVI SE NE ORUZJA NE E MOZNO DA SE PREKINI EGZISTENCIJATA NA EDEN NAROD!!!

komprende?

Za koi Makedonci Pishuvale Rimskite i drugi hronicari niz vekovite???

Protiv kogo vojuvale grcite?

So kogo potpishuvale dogovori Hanibal i co.?

Na kogo im shtampale bukVari grcite 1920?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Ima samo edna vistina - nie SITE ziveeme na Balkanot

nikola, vo interes na vistinata i rascituvanje na nekolku raboti, povtorno JAVNO kje upatam pokana do sekoj od vas koj ima zhelba da me poseti vo Makedonija (mislam deka od Avgust sum vo MK)

So zhelba za konechno rascistuvanje na sudbinata na Antichkite Makedonci kako i za pojasnuvanje na nekolku momenti od ponovata Istorija, sakam da se koncentriram na sobiranje shto pogolem broj usni(preneseni od baba/dedo/tatko/majka) svedoshtva, MISLENJA, pishani i materijalni dokazi.

Balkanot e prostor kade shto postoi civilizacija povekje od 8 000 godini i SRAMOTA e da chitame angliski, germanski i francuski knigi barem za periodite od koi ima seushte ZIVI svedoci.

Preku Arheoloshki i pishani ostatoci od Antikata mozhime da razvivame teorii i tezi, ama daj toa NIE BALKANCITE DA GO PRAVIME MALKU POSERIOZNO

Mene mi e tragi-komichno ona shto go gledam na razlichni forumi vo poslednive nekolku nedeli (po pauza od skoro 4 godini, imav preku glava od forumi/irc/slichni komunikaciski sistemi ;o)

Na srpski forumi, posle site nesrekji shto gi snajde srbite, tie ushte probat da dokazhat deka srbija bila "do tokija", ili barem do kina 8)

Na bugarski forumi znajme sho pishite

Na grchki forumi znajme sho pishi, se topkam od smeenje na gluposta nivna, ama koj gi e.. :wink: nivite na dedo mi pola tamu se, neka jadat leb i grcite , i tie lugje se :ilu:

Za intelegencijata na albanskite forumashi - no comment, od toa sho go razbiram . napishano na jazik sho go razbiram - ne znam dali da mi e zhal za niv ili da im se smejam samo :twisted:

Eden od dokazite deka se potomci na ilirite "iliri su bili pirati, mi albanci balisti i banditi, shqipitar = covek sa pushka, grcki naziv za albanac u prevod = onaj koji krade"

kuku njone, ej beeeeeee

dobile tie nekoas edna BITKA vo "istorijata" nivna??? :?:

E pa zatoa shto site nekako "sakame" da se "modernizirame" "evropizirame" i da ne ni se smeat razni "Serdarovci" koa gi chitaat NASHITE gluposti, daj DA POCHNIME DA SOBIRAME FAKTI I DA SE SREKJAVAME - da odime na razni lokacii, da sobereme povekje informacii + kje se druzhime :lol: :hey3:

SIGURNO IMA MEGJU FORUMASHIVE I LUGJE koi se EKSPERTI vo razlichni nauki, + sekogas kje se najdat i razlichni profesori/eksperti NE-FORUMASHI koi shto so zadovolstvo bi prifatile da dadat svoj pridones vo takvi problematiki.

Za pokanata: Imam kukja vo Bitola, ne e palata, ama kje ne soberi 8)

+ i vo ohrid ne e problem da se najde mesto za spienje za 2 - 3 DOBRONAMERNI gosti :wink:

Kako shto nekolku pati pishav, "pola" sum od mariovo - "solunskiot" front beshe VO selata od koi poteknuva tatko mi , ne POKRAJ, ne DO, tuku VO.

Ima nekolku lokacii kade sho i den denes ima kompletno zachuvani rovovi

Ima lugje koi shto se stari i po 100 godini, i da ni se zdravi i zhivi

tie ziveele i vo tursko, i vo srbsko i bugarsko, pa koj poarno od niv kje znae

Analiza na dokumentacijata od Herakleja, Stibera, Samuilova i drugi lokacii

Vo Bitolsko ima mnogu od "decata begalci" - da ni se zhivi i zdravi :love1:

Makedonskite biblioteki bea mozi "komunizirani", ama crkovnite knigi bea narodni :hey2:

Okolu mene: kako ucesnik vo jugoslovenskiot konflikt (jna), bev DIREKTNA zrtva na gluposta narechena nacionalizam.

Mene mi e kristalno jasno deka konflikt vo bilo kakva forma nosi samo ponatamoshen konflikt, a problemi se reshavaat koga lugje kje sednat na masa i razgovaraat okolu niv.


Taka da odamna izlegov od ramkite na nekakva nacionalna omraza, mi idele na gosti makedonci, gjupci, germanci, srbi, turci, albanci, bosanci, razno-razni afrikanci, razni beli-crni-zholti azijati i sho znam jas sho se ne

Pa site sme majmuni be 8)

mozhite da go svatite ova kako SERIOZNA pokana, nemam nikakva zla misla i prirodata - bog mi se svedoci. :lol:

Skoro cel zhivot chitam razno-razni raboti, i povekjeto od vas tuka isto.

Bez razlika na kakva istorija sme privrzanici, FAKT e deka BALKANOT ni e dom.

Mozime da begame vo evropa i ponatamu, ama koj e vo EU, SAD, AUS & CAN mnogu dobro znae deka EKONOMSKA kriza ima i tamu. (preku 5 milioni bez rabota vo germanija...)

znachi eden del od nas BALKANCITE mora da prodolzi da egzistira na tie prostori, i za da ne ni ginat decata vo nekakvi DOGOVORENI od ZAPADNA EVROPA, USA & co. VOJNI, treba da izlezime od ramkite na "jas" i da probame da svatime deka ima i druga i treta strana - nashite sosedi - tie so koi MORAME da go delime prostorot.

p.s.

za makedoncite vazi pokanata isto

povekjeto od nas tuka chitale kojznae kolku, a razmenata na znaenje moze da e samo pozitivna pojava koja edinstveno mozi da rezultira so pozitiven rasplet :hey3:
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
20
Поени од реакции
1
А бе Сердаре, като ти читам последните два поста, се чудја дали са пишани от един и с'шт човек?
В преднија пост показа нешто дето и аз го приемам (90%). Но в'в вторија? Не мога да те разбера. Впрочем... престани да т'рсиш корените си при Клеопатра .... и нештата ште си дојдат наместо. П'к онја луд Паисиј дето каза на татарите да не се срамјат, че са татари - тој е от Банско. П'к знаеш к'де е Банско. И как'в народ живее у Банско.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
george напиша:
Впрочем... престани да т'рсиш корените си при Клеопатра .... и нештата ште си дојдат наместо. П'к онја луд Паисиј дето каза на татарите да не се срамјат, че са татари - тој е от Банско. П'к знаеш к'де е Банско. И как'в народ живее у Банско.
Znam, znam, golema e bolkata za vas shto si gi bara(me) korenite tamu kade shto vprochem se -- vo Makedonija -- a ne vo Mongolija ili vo Avganistan (spored poslednite tezi). Sudbina, nekoj e od Aleksandar, nekoj od Atila. Jasno, i Tatarite i Chuvashite se lugje, duri mene mi se mnogu simpatichni.

A sega videte kako Otec Pajsij "stanal Makedonec od Bansko" po direktiva na Todor Zhivkov:

"...Тв'рденијата, основавашти се само на факти, предадени от трета р'ка и непотв'рдени от никакви документи, се приемат за верни и официално са признати от властта през 1966 г.

Тогава на 16-ти декември пред с'брание на писатели Тодор Живков зајавјава "Отец Паисиј е македонец от Банско. Нјакои наши историци искат да докажат, че тој е роден в Самоков (според Цанко Живков никој б'лгарски историк в'обште не е заст'пвал подобно гледиште). Ништо подобно, тој е от Банско и е македонец от горе до долу и от долу до горе.

Нај-с'крушителното "доказателство", което Живков прибабја тогава е "којто не приема това, има много здраве от арменскија поп". За жалост обаче тези думи се приемат за табу и властта титулова македонскија крај, след което всички т'ржества за п'рвобудителја се преместват там......" :shock: :lol: :lol:


I ova ne e prva debata za rodnoto mesto na otecot...
.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Copy - Paste od eden angliski ili americhki forum , koj gjaol kje go znae, pishan e od eden makedonec (mozi jas bev :wink: )


"The Balkan Nations are ALL mixed

maybe is better to say that most of the present world nations have roots in more than 1 etnic group...

all the Balkan nationalists are trying to "proove" the purity & the "glory" of their own nations, but if we take look on the know history, on the uncounted conflicts that happened there in the last few thousand years, all the migrations & all the destruction, HOW CAN someone be sure that he dont have blood of his "enemies" in his own venes?

I am very aware of the fact that some of my ancestors could be greek, ilir, tatar, thrakian, or any asian or african origin, if we look longterm,

or any slavic, tatar (concidering the tatar tribes that migrated to parts of today Bulgaria), turkish, or i dunno what origin if we look in the last 10 centuries.

But the Logic & the facts are saying the following:

- no metter who when where invated or who tooked power in different Empires / Countries, the population was changing the religion or uniforms, was receiving a part of the culture of those who came, but also kept a big part of his own culture / traditions, couse those who were coming were always LESS then those who already lived there.

We can call it "fusion" of 2 cultures, where in most of the cases the newformed nation or culture had more specifications from the natives / those who where there before.

We have written chronics how the ancient nations were formed (meaning the unification of the greek tribes south of olimp, the unificition of the tribes of the linkestides & other tribes into Macedonians, the ilirian tribes, the thrakians & etc.)

All later happenings were just continium of mixing the cultures & nations, sometimes with good will, sometimes with violence

- all tries to do genocid over one nation / religious or political grupation that happened in the history, & are recognized as such, had ended without success.

- You can not destroy one etnicum / nation

- You can kill millions of them (happened several times in the history), but you can not kill to the last 1.

In the case of the Bulgarians, no metter of all the Wars & geo-political-religious conflicts that happened in that land in the last Centuries, they have ALL THE RIGHT to concider them as a successors of the Tatar Khans, the ancient Thraks (from the part in today Bulgaria) & the Macedonians (alread mixed thrue the ages), from the part of Macedonia that is today a part of Republic of Bulgaria

In the case of Greece is normal that they have the right to concider themself as successors of the Ancient Greeks.

Why? Couse they are born there / they have roots there

So the several millions ppl who declare them self as Macedonians should have the same rights, nothing more

Or someone knows when the last Macedonian died?

I think only few dummheads nationalist (who have no political power, tnx god ;o) have dreams of some "United Macedonia" - meaning the teritory of Republic & the parts that are today in Bulgaria or Greece.

Most of those who live in Republic of Macedonia, EU, USA, AUS & rest of the world would be happy if the assimilation politics find finaly end (21 century...)

One day it would all be EU so or so, it is just a question of time

peace to all



jebi ga, ima nekakva vistina vo ona "bratuched" sho nekoj od Makedoncive go reche za bugarite...

ama izglea od makedonskoto samo ona "koj kje te zaebi, ako ne tvoj coek" go zele :wink:

any comment, "brached" ?
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Re: Антички Македонци. Словени, Грци, или нешто трето?

Sloveni? Znaesh li ti deka slovenite (istoriski fakt) pochnale da gi naseluvaat deneshite "slovenski" prostori vo sestiot vek posle Isus Hristos? Dotogash bile skoncentrirani pozadi Transilvanija (transkarpatska visoramnina). Nivniot vrhoven bog e Parun... (dokumenti koishto datiraat od sedmi vek priblizho, seushte na nashata era!!!). Koj dokaz te tera da go iznesesh toj fakt?
Сакам да прашам, односно да ми се објасни од вас историчарите, оваа состојба околу словенското потекло од зад карпатите.
Зад карпатите живеат „словени“ кои себеси се нарекуваат украинци. Кога ќе прашате украинец од каде му се дојдени претците за да ја населат нивната денешна територија тој, украинецот, ќе ви одговори со ЗАД КАРПАТИТЕ!!!
Е се`а, ние како „словени“ сме дојдени од зад карпатите, значи некаде околу или од Украинска територија. Тие, украинците, како „словени“ тврдат дека се дојдени од зад карпатите.
Па забога каде е тоа зад карпатите?


Na krajot na kraishtata, koga vekje zborime za genetika, od kade jas i ti da znaeme koi turci gi chukale prababite nashi a koi germanci babite ni... Jas sum plav a site kaj mene vo familija crni (ne crnci tuku so crn ten!!! :) ). Eden den sé si izleguva na videlo - neli?
Општа и многу позната заблуда!!!
Лесно може да се збуни човек од неа ако не го има во вид данокот во крв кој го правеле отоманците. Станува збор за јаничарите. Деца одземени од своите семејства и биле растени да бидат турци, муслимани. Тие се женеле за турчинки, муслиманки. Според нивниот број може лесно да се констатира дека ние сме одиграле генетска улога во нивната нација, а не обратно. Воедно, секој кој направил дете знае дека од едно онадување, макар присилно, не се праит дете, нели?
 
Член од
4 април 2005
Мислења
123
Поени од реакции
0
Редно е да му признаем на Мисирката в случаја, че спора за родното мјасто на Пасиј не е решен еднозначно от историците. За Банско има аргументи, обаче има и такива за пернишкото село Кралев дол, и при това доста сериозни.
Това обаче отк'де е Паисиј по никак'в начин не променја неговата ролја в историјата. От Банско има достат'чно много изјавени б'лгари така или иначе /това Мисирката нјама да го признае
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
No ne gi menuva ni fantastichnite osnovi koj Otec Pajsij gi postavil za bugarskiot nacional romantizam da mozhe da prkne narekuvjakji gi turko-Bugarite "Sloveni", potoa prikaznata za Dedo Noe itn., itn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom