Слободан Милошевиќ - херој или предавник?

H

^HITMAN^

Гостин
Доста сум запознаен со случувањата во СФРЈ и СРЈ во 80-тите и 90-тите години на минатиот век. Ја отварам темава затоа што ме интересира што за Милошевич мислат кајганџиите, а посебно припадниците на српската националност на форумов. Беше возвишуван до ниво на Бог кога тој прв ја седе под закрила српската кауза со давањето на поддршка на србите на Косово во периодот 1987-1989 и враќањето на Косово под српска капа во истиот период, во времето на војната со Хрватска и војната во Босна и Херцеговина. Но факт е и дека под водство на Слободан Милошевич, Србија западна во голема беда и сиромаштија, изолирана од соседите и од светот, со трговски ембарга и најнизок БГП по глава на жител во периодот од 1993-2000. Под негова директива беше организирана акцијата за "ослободување на Косово" vo 1999 година по што следеше разурнување на Србија од страна на НАТО сојузниците.
Но, запомната е изјавата на Слободан Милошевич кој преговараше за индината на Босна и Херцеговина во Дејтонскиот мировен договор како ополномошен застапник на србите од Босна, заедно со Фрањо Туџман и Алија Изедбегович, кога тој лично му изјави на Изедбегович дека тие биле вистински јунаци, а Србите биле кукавици кои ги бомбардирале од ридовите на Сараево и немале храброст да се соочат со нив во рамноправна борба иако биле подобро наоружани.


Да, преминеме на поентата. Слободан Милошевич, херој или предавник?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
За Хрватите, Босанците, Македонците, Косоварите... херој оти под негово водство Србија доживеа катастрофа и низа порази и заврши српската окупација и тиранија над сите тие народи.
За Србите предавник оти на секој план ги упропасти и ги уназади
 
H

^HITMAN^

Гостин
За Хрватите, Босанците, Македонците, Косоварите... херој оти под негово водство Србија доживеа катастрофа и низа порази и заврши српската окупација и тиранија над сите тие народи.
За Србите предавник оти на секој план ги упропасти и ги уназади
Хм, интересно. Требаше да се изјаснам и јас прв можеби. Јас како националист и Македонец не го гледам воопшто како херој затоа што кога тој го нападна Косово нам ни створи бегалска криза која кулминираше со војната во 2001.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Човек кој национализмот го воведе на едно сосема ново ниво. Човек кој беше способен само за манипулации, игри и сеење омраза во замена за неговата неспособност внатрешно да ја среди државата.

Човекот кој ја унакази и осакати Србија.
 
А

Ајсшутер

Гостин
За нив си бил арен, што пробал да направи нешто ама глуп човек се знае што и колку може да направи, за нас само по лошо ќе го памтиме како што знам он беше првиот кој имаше средби со Грција намерно да го прават спорот за црквата итн.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
За нив си бил арен, што пробал да направи нешто ама глуп човек се знае што и колку може да направи, за .
Не бил арен и за нив верувај, и Срби гинеа во тие војни, им наметна да веруваат лаги кои не се точни. Економски тонеа, не се видело таква криза во историјата на Србија, а он се занимаваше со идеи од типот: Сви Срби у једној Србији! :tapp::tapp:

Како што реков, го дигна национализмот на едно друго ниво = омразионизам!

нас само по лошо ќе го памтиме како што знам он беше првиот кој имаше средби со Грција намерно да го прават спорот за црквата итн
Не само по тоа, многу добро е познат планот на Мицотакис - Милошевиќ, за поделба на Македонија, односно нивниот план Грција и Србија да бидат соседи, што автоматски значи непостоење на соседи. :wink:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Не бил арен и за нив верувај, и Срби гинеа во тие војни, им наметна да веруваат лаги кои не се точни. Економски тонеа, не се видело таква криза во историјата на Србија, а он се занимаваше со идеи од типот: Сви Срби у једној Србији! :tapp::tapp:

Како што реков, го дигна национализмот на едно друго ниво = омразионизам!

Не само по тоа, многу добро е познат планот на Мицотакис - Милошевиќ, за поделба на Македонија, односно нивниот план Грција и Србија да бидат соседи, што автоматски значи непостоење на соседи. :wink:
Еве го нема сега, па може да се каже дека е скоро исто пак.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Еве го нема сега, па може да се каже дека е скоро исто пак.
Е па национализмот ти е како како мало топче снег кое ќе го пуштиш од врвот на една планина и како што се побрзо се спушта надоле се претворува во една огромна топка.

За омразионизмот како што го нарекувам јас има повеќе фактори, ама Милошевиќ е одговорен за засилување и создавање на тој омразионизам во Србија.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Хм, интересно. Требаше да се изјаснам и јас прв можеби. Јас како националист и Македонец не го гледам воопшто како херој затоа што кога тој го нападна Косово нам ни створи бегалска криза која кулминираше со војната во 2001.

Како ги поврзуваш работиве бате свака ти част.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Како ги поврзуваш работиве бате свака ти част.
Зошто бе бате, јас така гледам на работите, и не само јас туку скоро секој Македонец. Така беше, Милошевич си го очисти Косово од Албанците и ни ги тупна нам. Кога започна војната на ОВК во Косово БАШ ЗАРАДИ ТАА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА МИЛОШЕВИЧ за која зборувам, војната се прелеа и кај нас. Сите знаат дека Косоварите ја направија војната во Македонија која прифати 200,000 бегалци од Косово, а не овдешните Албанци. Ако не ги нападнеше Милошевич, ќе немаше војна, тие ќе немаа аргумент и меѓународната заедница ќе ги осудеше и немаше да ги поддржи. Ова е 100% точно, колку сакаш негирај го, ТАКА Е !!!! Точка !!!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Зошто бе бате, јас така гледам на работите, и не само јас туку скоро секој Македонец. Така беше, Милошевич си го очисти Косово од Албанците и ни ги тупна нам. Кога започна војната на ОВК во Косово БАШ ЗАРАДИ ТАА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА МИЛОШЕВИЧ за која зборувам, војната се прелеа и кај нас. Сите знаат дека Косоварите ја направија војната во Македонија која прифати 200,000 бегалци од Косово, а не овдешните Албанци. Ако не ги нападнеше Милошевич, ќе немаше војна, тие ќе немаа аргумент и меѓународната заедница ќе ги осудеше и немаше да ги поддржи. Ова е 100% точно, колку сакаш негирај го, ТАКА Е !!!! Точка !!!
Тоа и не е толку страшно, колку неговата желба да се граничи со јужнине и да и влезе на Македонија и да ја дали на пола со горенаведените.:smir:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Зошто бе бате, јас така гледам на работите, и не само јас туку скоро секој Македонец. Така беше, Милошевич си го очисти Косово од Албанците и ни ги тупна нам. Кога започна војната на ОВК во Косово БАШ ЗАРАДИ ТАА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА МИЛОШЕВИЧ за која зборувам, војната се прелеа и кај нас. Сите знаат дека Косоварите ја направија војната во Македонија која прифати 200,000 бегалци од Косово, а не овдешните Албанци. Ако не ги нападнеше Милошевич, ќе немаше војна, тие ќе немаа аргумент и меѓународната заедница ќе ги осудеше и немаше да ги поддржи. Ова е 100% точно, колку сакаш негирај го, ТАКА Е !!!! Точка !!!
Грешка си! Американците ни ги тутнаа Албанците од Косово, за да имаат алиби за нападот врз Србија. Милошевиќ беше само идеалната личност за да се сокрие тоа.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Тоа и не е толку страшно, колку неговата желба да се граничи со јужнине и да и влезе на Македонија и да ја дали на пола со горенаведените.:smir:
На самата средба на Пелопонез во 1995 година помеѓу САД(Ворен Кристофер), Милошевич, Туџман Изедбегович и Караџич е заговарано за поделба на Македонија.
Не зборам за тоа, тоа го знаеме сите. Тој негов план не успеа и затоа не го сметам како толку фатален по Македонија, колку војната што тој ја предизвика и во Косово и во Македонија.

Грешка си! Американците ни ги тутнаа Албанците од Косово, за да имаат алиби за нападот врз Србија. Милошевиќ беше само идеалната личност за да се сокрие тоа.
И Американците играа улога НО ПОТОА откако циганот ги изеде гоманта, но без нападот на Милошевич врз Косово НЕМАШЕ да има војна.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
И Американците играа улога НО ПОТОА откако циганот ги изеде гоманта, но без нападот на Милошевич врз Косово НЕМАШЕ да има војна.
Приказната ја водеше ЦИА, таа и ги наведуваше Милошевиќ и останатите како него од грешка во грешка склопувајќи ги зацртаните планови за балканот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom